رژیم لاغری، رژیم غذایی لاغری

on .

1 Vote5.05 

رژیم لاغری، رژیم غذایی لاغری:

چاقی، یعنی وزن فرد 20 درصد یا بیشتر، بالای وزن ایده ال باشد. یک پنجم مردها و یک سوم زنها چاق هستند. مردان با وزن 150 - 300  درصد وزن ایده آل، 12 برابر بیشتر از افراد عادی مرگ و میر دارند ( اضافه وزن را با محاسبه شاخص توده بدن می توان بدست آورد ) اکثر چاقی ها ناشی از پر خوری است. عوامل ژنتیکی، زیست محیطی و اجتماعی نیز در این مسئله دخالت دارند. ولی در نهایت تنظیم غذا خوردن بستگی به تعامل بین مراکز گرسنگی و سیری هیپوتالاموس دارد. که به وسیله سیگنالهای ورودی قشر مخ کنترل می شوند. هرگاه دریافت انرژی بیش از مصرف آن باشد مازاد آن در بدن به صورت چربی ذخیره می شود و اگر دریافت بالای انرژی به مدت طولانی بر قرار باشد چاقی ایجاد می شود.

چاقی ثانویه علل مختلفی دارد هیپوتیروئیدی می تواند با کاهش نیاز به انرژی و بیماری کوشینگ با ذخایر چربی مرکز گرا و تجمع چربی در صورت، گردن و غبغب و تومور انسولینوم بر اثر افزایش دریافت انرژی که ناشی از هیپوگلیسمی مکرر است باعث چاقی می شوند. چاقی مرضی استرس های مکانیکی و فیزیکی را سبب می شود که زمینه را برای تشدید استئوآرتریت، ترومبوآمبولی، هیپرتانسیون، افزایش تنفس و کمبود اکسیژن فراهم می کند. داروهای لاغری نیز جز چند نمونه از آنها اکثرا بی تاثیر است و درمان جراحی را نیز برای بیمارانی می گذارند که درمانهای کاهش وزن در آنها با شکست مواجه شده و وزن فرد 50 – 100 درصد بالای وزن ایده آل باشد. عمل جراحی بای پاس روده باریک در کاستن وزن این بیماران موثر است ولی عوارض شایع دارد. یک رژیم لاغری ( رژیم غذایی لاغری ) رژیمی است که تمام گروه های غذایی ( پروتئین، چربی و کربوهیدرات ) را شامل شود. همچنین مواد معدنی و ویتامین های لازم را هم در اختیار بدن قرار دهد و در آن رژیم، بیماری فرد، ورزش و فعالیت، سلیقه های غذایی، رژیم غذایی خانواده در نظر گرفته شود. و در یک ماه بیشتر از 3-4 کیلو گرم کاهش وزن نداشته باشد. اگر برای کاهش وزن سخت گیری زیادی انجام دهید. خیلی زود این رژیم را رها کرده و اگر هم بتوانید ادامه دهید خیلی زود بعد از توقف رژیم به وزن قبلی خود بر می گردید. و وزنتان بالا میرود. وقتی صحبت از رژیم لاغری می شود. عده ای، گروهی از غذاها که در راس آن نان و برنج قرار دارد را محدود یا حذف میکنند. و این برای بدن بسیار مضر است. شما باید بدانید گروهی از غذا ها مانند ماهی آزاد دارای امگا 3 می باشد که از جمع شدن چربی های مضر جلوگیری می کند. چای اگر بدون قند مصرف شود فاقد کالری است. این نوشیدنی ترشح انسولین را تحریک می کند و قند خون را پایین می آورد. پلی فنل های موجود در چای باعث سوزاندن چربیها می شود. برخی از میوه ها مانند سیب به علت داشتن پکتین جلوی گرسنگی را می گیرد و به حذف چربی ها کمک می کند. این میوه را با پوست میل نمایید. طالبی دارای کاروتن، آهن، روی، مس، فسفر و کلسیم می باشد این میوه باعث تسهیل در دفع و به داشتن شکم تخت کمک می کند و باعث لاغری می شود. ماست در لاغر شدن موثر است مخمر های موجود در ماست باعث هضم غذا می شود. و به کاهش گرسنگی کمک می کند. گوشت گوساله به علت نمک پایین پروتئین مناسب برای لاغری است به شرط آنکه مقدار کالری و پروتئین آن در رژیم غذایی محاسبه شود. خوردن صبحانه باعث لاغری شما می شود. زیرا با خوردن صبحانه شما موقع صرف ناهار احساس سیری می نمایید و کمتر غذا می خورید. برای اینکه هرگز چاق نشوید غذای مورد نیاز خود را در بشقاب ریخته و از وسوسه شدن برای غذای اضافه تر پرهیز کنید. اگر به پر خوری ادامه دهید شما به بیماریهای ( قلبی عروقی، اختلال تنفسی، دیابت نوع 2 فشار خون، خرخر شبانه، مشکلات پوستی، تعریق بیش از حد، تجمع چربی در لایه های زیرین پوست، تورم مفاصل اندام تحتانی، فشار نامتعارف بر مفاصل کمر، فشار نامتعارف بر مفاصل زانو و مچ پا، از بین رفتن قوس طبیعی کف پا، ظاهر نا خوشایند ) گرفتار خواهید شد. و زندگی نا خوشایندی پیدا می کنید.

ثابت نگه داشتن وزن

چاقی امروزه به عنوان یک بیماری مزمن خطیر شناخته می شود. اگر چه کاهش وزن می تواند بسیار مشکل باشد، اما مشکل اصلی در اغلب موارد حفظ وزن کاهش یافته است. بسیاری از الگو ها و برنامه های تغذیه ای در کاهش کوتاه مدت وزن موفقیت آمیز بوده اند. ولی توفیق در حفظ وزن کاسته شده به این میزان فراگیر نبوده است. موفقیت آمیز بودن حفظ کاهش وزن، اینگونه تعریف می شود که دست کم 10 درصد وزن کاهش، و برای یک سال این کاهش وزن حفظ شود. 10 درصد کاهش وزن از اینرو پیشنهاد شده است که کاهش وزن به این میزان می تواند باعث بهبود معنی دار آماری در نسبت لیپیدی، هومئوستاز گلوگز خون وخطر بیماری قلبی شود. پایبندی طولانی مدت به یک رژیم غذایی و برنامه ورزشی، کلید موفقیت در کاهش وزن است. رژیم شناخته شده دکتر اتکینز ( یا همان رژیم پر چربی و کم کربوهیدرات ) طرح تغذیه ای مشخصی برای حفظ وزن دارد. و استفاده مجدد از کربوهیدرات خوب را توصیه می کند. یک مطالعه نشان می دهد که رژیم غذایی بسیار کم کالری ( کمتر از 800 کالری در روز ) در حفظ کاهش وزن موثر تر از یک رویکرد تغذیه ای هدایت شده توسط خود فرد نیست. برخی برنامه ها مانند وزن کردن، برنامه ریزی برای وعده های غذایی، تعیین میزان چربی و کالری مصرفی، ورزش روزانه به مدت دست کم 30 دقیقه و افزودن برنامه فعالیت فیزیکی به برنامه زندگی روزمره در موفق بودن حفظ کاهش وزن موثر است. موانع موجود بر سر راه فعالیت فیزیکی ( خستگی زیاد، نداشتن وقت یا فردی همراه برای ورزش کردن ، دشواری زیاد در تداوم ورزش به صورت روتین ) با عدم موفقیت در کاهش وزن همراه است. در بررسی های انجام شده افرادی که از تمام گروه های غذایی در رژیم غذایی خود استفاده کرده اند در حفظ کاهش وزن موفق بوده اند. لذا رژیم گرفتن به صورت مستمر و کاستن از تعداد دفعات شروع یک رژیم جدید نیز برای افزایش میزان موفقیت در حفظ کاهش وزن موثر است. از این رو افرادی که یک رژیم غذایی یکنواخت هر روزه دارند و رژیم خود را در پایان هفته، تعطیلات یا موقعیت های اجتماعی تغییر زیادی نمی دهند، ظرف یک سال کمتر دچار افزایش وزن مجدد می شوند. عواملی مانند ( عدم کنترل موقت خوردن،خوردن مهار گسیخته، پرخوری افراطی، گرسنگی شدید، خوردن در واکنش به استرس، واکنش غیر فعال به مشکلات و مسئولیت پذیری کمتر در زندگی ) فرد را در معرض افزایش وزن مجدد قرار می دهند.توصیه ما به شما اینست که کلید طلایی لاغری را جدی بگیرید

غذاهای چربی سوز

 غذاهایی هستند که بیشتر از کالری خود با چربیهای ذخیره در بدن مقابله می کند. اگر وعده های غذایی را نادیده بگیریم سوخت و ساز بدن پائین می آید و سلامت بدن در خطر می افتد مواد غذایی وجود دارد که چربی بیشتری نسبت به محتوای خود می سوزانند. بیشتر این مواد غذایی گیاهی هستند. 

1-       سیب: پکتین سیب از جذب چربی در سلولها جلوگیری می نماید. آنتی اکسیدانهای موجود در سیب از سندرم سوخت و ساز که باعث چاقی سیبی شکم شکل می شود جلوگیری می نماید.

2-       لبنیات: شیر، پنیر و ماست چربی سوز است و مصرف 3 بار در روز ماست چربی ها را در سلوهای چربی تجزیه کرده و سبب کاهش وزن می شود.

3-       میوه های غنی از ویتامین   c  ( پرتغال، نارنگی، لیمو، گریپ فروت، گوجه فرنگی ) و فیبر چربی سوز هستند.

4-      پروتئین ها ( لبنیات، حبوبات، تخم مرغ... ): پروتئین برای هضم به انرژی زیادی نیاز دارد. عدس برای از بین بردن چربی شکم عالی است

5-      مواد مانند ( کلم بروکلی، هویج، فلفل قرمز، سویا، سیب زمینی شیرین، ریشه چغندر، تمشک آبی وهندوانه ) چربی سوز هستند

6-      آجیل ها: باعث سیر نگه داشتن فرد شده و توانایی فرد برای چربی سوزی را افزایش می دهد.

توجه داشته باشید که همین غذا ها را هم باید به اندازه مصرف کنید و مصرف بیش از نیاز بدن باعث چاقی می شود. در کنار آن ورزش و فعالیت بدنی را فراموش نکنید.

 

کلید طلایی لاغری ( رژیم درمانی ): کم خوری + افزایش فعالیت روزانه + توجه به مواد غذایی با ارزش ( ویتامینها، املاح، چربیهای غیر اشباع، فیبر، کلروفیل

امامصادق علیه السلام فرمودند:کم خوردندر هر حال و نزد همه اقوام پسندیده است؛ زیرا در آن مصلحت ظاهر و باطن وجود دارد.

حکمت لاغری: سقراط را پرسیدند: به چه خصلت همی عیب کنی اهل زمانت را؟

گفت: همت من به خوردن اندر، از بهر آن است تا من زندگی به سر برم، و همت ایشان به زندگانی از بهر آن است تا بخورند، توصیه: غذای دل، معرفت است، و هر چند بیش باشد بهتر، و غذای تن، طعام است و اگر زیادت از حد خویش بود، سبب هلاک گردد. 

 

 

 

  تبليغات

دکتر فتحی
نويسنده: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود.سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید.

برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.

جهت درخواست رژیم غذایی کلیک کنید.


نظر خود را اضافه کنید.

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان (PARSA)

  :(;):p:o:D:)

 • مهمان (مهنوش)

  سلام خدمت دكتر گرامي. من وزنم ٥٧ الي ٥٨ و قدم ١٦٠ ميخوام وزنم به ٥٠ برسه شما ي رژيم سريع واسه وزن كم كردن پيشنهاد ميكنيد؟

 • با سلام
  رژیم های سریع کاهش وزن برای بدن مناسب نیستند لذا شما می نواتید با پر فرم درخواست رژیم غذایی در سایت رژیم غذایی مناسب حود را دریاقت نمایید

 • مهمان (آزاده)

  سلام . من با کم خوری سعی میکنم لاغر بشم ولی علاقه زیادی به شیرینی جات دارم . چیکار کنم . من 7 کیلو اضافه وزن دارم

 • مهمان (مجتبی)

  متشکرم از مطالب مفیدتون

 • مهمان (هاله)

  وزنم پاين نمي أيد جرا

 • مهمان (فریده)

  مطالب خوبی بود.مچکر

 • مهمان (علیرضا)

  خیلی عالی بود

 • مهمان (فاطمه)

  سلام دکتر من حدود 7 الی 8 کیلو وزن اضافه دارم وزنم 60 کیلو گرمه و قدم 158 .دکتر من لاغری و خیلی دوست دارم با اینکه خیلی مواظب مواد غذایی مصرفیم هستم اما بازم چربی های زیادی توی رون و شکمم هست که اذیتم میکنه خواهش میکنم یه برنامه غذایی یا هر قرص یا هر چیزی که بتونه سریع لاغرم کنه برام ایمیل کنید ازتون ممنون میشم.

 • مهمان (مریم)

  با سلام
  من 4 سال قبل با BMI: 24 رژیم گرفتم به روش اتکینز... و 13 کیلو در عرض 3 ماه کم کردم... اما حالا BMI من شده 28 به نظرتون چکار کنم.. با توجه به اینکه نمیخوام مثل قبل ریزش مو داشته باشم.

بارگذاری بیشتر ...
سخن روز
سردرد هاي تنشي هم به شکل پراکنده و نامنظم بروز مي کنند و هم به شکل مزمن و حاد گريبان افراد را مي گيرد.
سرد و گرم کردن پيشاني به کمک يک حوله يا ماساژ آرام شقيقه و گيجگاه مي تواند تاثير بسزايي در تسکين درد هاي تنشي داشته باشد.
ميوه تمشک براي تقويت حافظه مفيد است.
اگر استفاده از کرم هاي ضد چروک بعد از 25 سالگي شروع شود اکسيداسيون ها کمتر سبب چروک پوست مي شوند.
گوجه فرنگي در پيشگيري از سرطان بسيار موثر است و حاوي سه آنتي اکسيدان مهم بتاکاروتن، ليکوپن و ويتامين C
سودا، قهوه، چاي و غذاهاي شيرين باعث تغيير رنگ و لکه دار کردن دندان ها مي شوند.
بهترين زمان براي خواب، از ساعت 10 شب تا 6 صبح است.
مصرف شير پيش از خواب به دليل دارا بودن سروتونين براي آرامش اعصاب توصيه مي گردد.
مصرف کاهو براي پيشگيري از انواع سرطان ها مفيد است.

سایت تخصصی رژیم سلامتی

سایت تخصصی رژیم درمانی دکتر حسین فتحی ضمن ارایه مطالب مفیدی پیرامون رژیم های غذایی و تغذیه، امکاناتی نظیر پرسش و پاسخ، خدمات رایگان تغذیه و لاغری،دستورهای غذایی، امکان ارایه انواع رژیم های غذایی نظیر رژیم لاغری، رژیم چاقی، برنامه رژیم غذایی، دیابت، فشارخون، چربی خون بالا، رژیم ورزشکاران، رژیم برای ثابت ماندن وزن، چاقی و ... توسط پزشک به صورت اینترنتی فراهم گردیده است با عضویت در سایت امکاناتی نظیر مطرح کردن موضوعات پزشکی و تغذیه در انجمن سلامتی، سوال از پزشک به صورت خصوصی و دریافت خبرنامه ... برای شما بوجود می آید.

پست الکترونیکی : admin at foodregime.com & rejimesalamati at gmail.com