داروهای لاغری

on .

0 Votes05 

درمان دارویی برای کسانی که بعد از 6 ماه تغییر در سبک زندگی قادر به کاستن حداقل نیم کیلوگرم از وزن خود نبوده اند و یا افرادی که به شدت چاق بوده و اضافه وزن آنها خطرات زیادی برای سلامتی آنها دارد. مورد استفاده قرار می گیرد. دو داروی ارلیستات ( xenical ) و سیبوترامین ( meridia با ریداکتیل ) تنها داروهای مورد تائید FDA برای استفاده طولانی مدت در چاقی هستند. سیبوترامین که یکی از داروهای مورد تائید سازمان نظارت بر داروی آمریکا است عوارض جانبی مانند سردرد، اضطراب، یبوست و فشار خون را به همراه دارد. کسانیکه دچار فشار خون نامنظم، تپش قلب، بیماری قلبی یا سکته هستند نباید از این دارو استفاده کنند. امروزه همین عوارض دارویی بالا سبب شده تا مصرف داروی سیبوترامین ممنوع اعلام شود.

مصرف قرص ارلیستات نیز عوارضی مانند دفع مدفوع مکرر و چرب، اسهال، دل درد، اضطراب، سرگیجه و ناراحتی های روده ای را به همراه دارد. داروهای مورد استفاده در چاقی به چند گروه تقسیم می شود.

داروهای کاهش دهنده اشتها

این داروها مدت های زیادی است که مورد استفاده قرار می گیرد. ولی متاسفانه عوارض شدید بدنی برای مصرف کننده دارند. این داروها شامل چند گروه هستند. الف- کاته کول آمینرژیک ها شامل sanarex ,tenuate, zantryl, obenix, fastin, adipex-p, mazanor ب- سرکوتونرژیک ها که دو داروی فن فلورامین و دکس فن فلورامین از این گروه که دارای عوارض قلبی هستند. ج- ترکیبی از دو گروه قبل است که سیبوترامین ( مریدیا ) از این دسته است که حتما با کنترل ضربان قلب و فشار خون برای بیمار تجویز می شود. این دارو ها را در افراد مسن و کودکان نباید استفاده کرد. ریمونابانت داروی ضد چاقی جدید است این دارو با تاثیر روی مغز سبب کاهش اشتها می شود و با نام های ریمونابانت ( rimonabant ) یا آکومپلیا ( acomplia ) در دسترس می باشد این دارو باعث افزایش گرمای بدن و درنتیجه افزایش انرژی صرف شده می شود ولی تاثیر آن از سایر داروها بیشتر نیست و به علت تعریق بالا دارو، کمتر مصرف می شود. این دارو در اروپا، مکزیک و برزیل مجوز لازم را داشت ولی با توجه به برخی گزارشات از مشکلات جدی روانی و حتی خودکشی در میان بیماران مصرف کننده ریمونابانت (ACOMPLIA)، سازمان پزشکی اروپا، تجویز این دارو را برای درمان افراد چاق تعلیق کرده و به همین علت در آمریکا نیز مورد تایید قرار نگرفته است.

داروهای جلوگیری کننده از جذب چربی در دستگاه گوارش

مصرف این داروها باعث شل شدن مدفوع می شود از این گروه قرص کارنیتین  ( carnitin )و ارلستات  (( orlistat که در بازار ایران موجود است . ونوستات ( ارلیستات ) یک مهار کننده برگشت پذیر آنزیم لیپاز است که با برقراری پیوند با این آنزیم، آن را غیر فعال می نماید. این داروها موجب تجزیه نشدن چربی ها در روده شده و منجر به اسهال چرب می شوند. از آنجایی که این داروها معمولا جذب بدن نمی شوند جزء دسته داروهایی هستند که عوارض کمتری دارند ولی در طولانی مدت باعث دفع ویتامین های محلول در چربی ( D, E, A, K ) شده و فرد را با سوء تغذیه روبرو می کند که بایستی به عنوان مکمل این ویتامین های محلول در چربی را برای فرد تجویز کرد.

داروهای چربی سوز

گروه داروهایی که با نام سوزاننده چربی و افزایش دهنده سوخت وساز بدن به بازار عرضه می شود. مانند (atro-phex  - Rapidcuts - lipo6-black thermo Gain - Lipo6 silver - Hydroxycut - Citoleanv2 - Fatburners - Grenide - Zenadrine ) این دسته داروها هستند که امروزه در ماهواره ها و در سطح کشورها تبلیغات بسیاری برای آنها می شود که عوارض زیادی دارند که عمدتا از هند و پاکستان وارد می شود و خیلی گران نیز می باشند. از این دسته داروها از زایمکس ( zymax )  میتوان نام برد این دارو تا زمانی که مصرف شود روند کاهش وزن را سرعت می بخشد اما در صورت قطع دارو، عدم تحرک و عدم ارائه رژیم لاغری،  افزایش وزن آغاز و اثرات دارو خنثی می شود. زنادرین ( zenadrine  ) این دارو با افزایش مصرف انرژی موجب تسریع لاغری خواهد شد و در بیماری های سیستمیک منع مصرف دارد. Cidervinegar که همان قرص اسید سیب که باعث سوخت چربی های بدن می شود. قرص های چربی سوز اغلب دارای کافئین و افدرین هستند که این مواد عوارض بسیار زیادی دارند این داروها سوخت و ساز بدن را بالا برده به دستگاه گوارش آسیب رسانده و باعث می شوند چربی وارد چرخه سوخت نشود. این داروها با از بین بردن چربی های سلولی به بدن آسیب می رساند. بی احتیاطی و نا آگاهانه مصرف کردن آنها باعث مشکلات قلبی عروقی و مرگ می شود.

ملین ها

اگر بیمار بتواند این گروه دارویی را تحمل کند اثرات مطلوبی بر جای می گذارد. مثلا پودر دینه برن ( dineh bran ) که در دسترس است دو قاشق آن را داخل یک لیوان شیر یا آب میوه مخلوط کرده و نیم ساعت قبل از ناهار و شام مصرف شود.  این پودر باعث کاهش اشتها و کاهش جذب در دستگاه گوارش می گردد.

قرص گیاهی کارویل

که از 4 گیاه ( کرفس، زیره سبز، ترشک، انیسون ) ساخته شده است.این دارو در کاهش وزن و اشتها موثر است  مصرف این فراورده در بیماران کلیوی و مادران باردار ممنوع است مصرف زیاد و طولانی مدت باعث اختلال آب و الکترولیت های موجود در بدن می شود.

قرص گیاهی اسلیم کوئیک

( Slim quick ) این دارو ساخت شرکت گل دارو بوده و از طریق کم کردن اشتها باعث کاهش وزن می شود. هر قرص روکش دار از عصاره خشک و پودر بذر گیاه کرفس (20 میلیگرم ) عصاره و پودر بذر گیاه شوید ( 40 میلیگرم ) و چای سبز ( 190 میلیگرم ) تشکیل شده است. از مصرف در حساسیت های گیاهی و همزمان با داروهای فشار خون پرهیز شود

قرص متفورمین

در صورتی مصرف آن در چاقی مجاز است که فرد علائم سندرم متابولیک را داشته باشد. در صورتی که از این قرص مصرف می نمائید اگر علائمی مانند خستگی، تنگی نفس، درد معده، خواب آلودگی، دردهای عضلانی، پیدا کردید بلافاصله به پزشک اطلاع دهید. زیرا این علائم می تواند مربوط به اسیدوز لاکتیک باشد که اغلب کشنده است.

قرص لوتیروکسین

این قرص باعث افزایش متابولیسم بدن می شود در صورتی در چاقی مصرف می شود که فرد دارای کم کاری تیروئید باشد. ولی زمانی که عملکرد تیروئید طبیعی است اگر از این دارو استفاده شود موجب اختلال در کارکرد تیروئید می شود. در صورت بروز هر کدام از این علائم ( تنگی نفس، تندی ضربان قلب، سردرد شدید، درد قفسه سینه، بثورات جلدی ) دارو را قطع کرده و به پزشک اطلاع دهید. اگر در حین مصرف دارو دچار علائم ( اسهال، تب، عدم تحمل گرما، تعریق، بی قراری، تحریک پذیری، لرزش دستان، کاهش وزن، تغییر اشتها، مشکل در به خواب رفتن، تغییر در عادت ماهیانه ) شدید یعنی مقدار دارو بیش از نیاز بدنتان است و شما دجار علائم پرکاری تیروئید شده اید. با دستور پزشک دوز دارو را کاهش دهید.

داروهای موضعی لاغری

که شامل ژل ها، محلولها و چسب های لاغری می شود این داروها اثرات بسیار ضعیفی در چاقی موضعی دارند از این دسته کرم لاغری بادی دکلیک ( body declic ) محصول شرکت فیتومر را می توان نام برد.
توصیه ما به شما این است که برای لاغری از مثلث رژیم غذایی، دارو و فعالیت فیزیکی پیروی کنید چرا که کاهش وزن در کنار رژیم غذایی سالم، کم کالری و فعالیت فیزیکی می تواند برای فرد نجات بخش باشد. لذا از مصرف خودسرانه دارو اجتناب کرده و تجویز دارو را به پزشک واگذار نمائید

 

  تبليغات

دکتر فتحی
نويسنده: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود.سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید.

برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.

جهت درخواست رژیم غذایی کلیک کنید.


نظر خود را اضافه کنید.

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان (فرزانه)

  سلام . می خواستم نظر انجمن سلامتی را در تأئید کردن قرص لاغری اسلیم فول که حاوی پودر سرکه سیب، چای سبز، و جلبک است بدانم که چقدر در لاغری موثرند و مضرات جانبی دارند یا نه؟ و چقدر وزن کم می شود بر روی کاتالوگ آن چیزی از زمان کاهش نگفته فقط 60 عدد روزی 6 عدد خورده بعد از هر وعده غذا 2 عدد کپسول. اگر روزی 3 تا خورده شود تأثیری دارد یا نه؟ لطفا به من پاسخ دهید. با تشکر فراوان

 • با سلام
  کپسول اسلیم فول در شرکت سبز دارو ساخته می شود و طبق گفته آن شرکت این دارو از پودر سرکه سیب، چای سبز و جلبک دریایی، کلسیم پیروات، ویتامین B6 و کــروم غذایی تشکیل شده است. در دوران بارداری و شیر دهی، افراد زیر 18 سال و بیماران دارای پرکاری تیروئید مصرف نشود هر دارویی دارای عوارض جانبی می باشد ممکن است سبب واکنش های آلرژی مانند تپش قلب ، سرگیجه، تنفس کوتاه، اسهال، سوزش معده و غیره شود.

 • مهمان (رقیه اذری)

  آیا لیپولیز کردن برای لاغری موضعی موثر است؟تا کی تاثیر خود را بروز میدهد؟ماندگاری آن تاچه زمانی است؟آیا لیپولیزبه کبد آسیب می رساند؟ بهترین لپپولیز در ایران کجامیباشد؟

 • مهمان (نازی)

  من خیلی وزن بالایی دارم اما نمیتونم ک غذا نخورم هزاران مدل رژیم را امتحان کرده ام اما ب کم خوردن عادتی ندارم یا باید بی نهایت غذا بخورم یا اصلا غذا نخورده و فقط میوه بخورم ب نظر ما چ قرصی مصرف کنم تا اشتهایم کم شود

 • مهمان (مریا)

  من مشکل افسذدگی و کم کاری تیرویید داشتم و طبیعتا لاغر بودم اما به دلیل مصرف دارو از45 کیلو به 65 کیلو افزایش وزن داشتم و از ناحیه شکم و رونهایم بسیار چربی گرفته اما حال لوتیریکسین نمیخورم یک سال هست و همینطور داروی افسردگی شبی یک پرفنازین لطفا مرا راهنمایی کنید برای سوختن چربی و کاهش وزنم زیرا اندامم بدریخت شده دختر جوانی هم هستم متشکرم مممنون

 • مهمان (تمنا عرب)

  سلام جالب بود.لطفا راجع به قرصای اسلیم لول توضیح دهید زیرا من مصرف میکنم.با تشکر:)

 • مهمان (تمنا عرب)

  جالب بود .اگه ممکنه راجع به قرصای اسلیم فول هم اطلاعاتی بدهید زیرا من مصرف میکنم ولی 3 سایز کم شده انگار در وزنم تاثیری نداشته.متشکرم

 • مهمان (پریسا دمضانی)

  سلام
  مطالب بسیاری عالی و جامع بود.
  ممنون

 • مهمان (زهرا)

  سلام اقای دکتر خسته نباشید ،بنده دختری دارم که فقط با دارو میتونه رژیم بگیره میل بهرژیمهای غذایی نشون نمیده میشه داروی کم ضرر ولی موثر نام ببرید که در. اروخانه ها موجود باشد با تشکر

 • مهمان (الناز افشار)

  سلام.یه جوشونده موثر میخوام

بارگذاری بیشتر ...
سخن روز
سردرد هاي تنشي هم به شکل پراکنده و نامنظم بروز مي کنند و هم به شکل مزمن و حاد گريبان افراد را مي گيرد.
سرد و گرم کردن پيشاني به کمک يک حوله يا ماساژ آرام شقيقه و گيجگاه مي تواند تاثير بسزايي در تسکين درد هاي تنشي داشته باشد.
ميوه تمشک براي تقويت حافظه مفيد است.
اگر استفاده از کرم هاي ضد چروک بعد از 25 سالگي شروع شود اکسيداسيون ها کمتر سبب چروک پوست مي شوند.
گوجه فرنگي در پيشگيري از سرطان بسيار موثر است و حاوي سه آنتي اکسيدان مهم بتاکاروتن، ليکوپن و ويتامين C
سودا، قهوه، چاي و غذاهاي شيرين باعث تغيير رنگ و لکه دار کردن دندان ها مي شوند.
بهترين زمان براي خواب، از ساعت 10 شب تا 6 صبح است.
مصرف شير پيش از خواب به دليل دارا بودن سروتونين براي آرامش اعصاب توصيه مي گردد.
مصرف کاهو براي پيشگيري از انواع سرطان ها مفيد است.

سایت تخصصی رژیم سلامتی

سایت تخصصی رژیم درمانی دکتر حسین فتحی ضمن ارایه مطالب مفیدی پیرامون رژیم های غذایی و تغذیه، امکاناتی نظیر پرسش و پاسخ، خدمات رایگان تغذیه و لاغری،دستورهای غذایی، امکان ارایه انواع رژیم های غذایی نظیر رژیم لاغری، رژیم چاقی، برنامه رژیم غذایی، دیابت، فشارخون، چربی خون بالا، رژیم ورزشکاران، رژیم برای ثابت ماندن وزن، چاقی و ... توسط پزشک به صورت اینترنتی فراهم گردیده است با عضویت در سایت امکاناتی نظیر مطرح کردن موضوعات پزشکی و تغذیه در انجمن سلامتی، سوال از پزشک به صورت خصوصی و دریافت خبرنامه ... برای شما بوجود می آید.

پست الکترونیکی : admin at foodregime.com & rejimesalamati at gmail.com