• چربی شکم
 • فیبر و رژیم غذایی
 • آب و فواید
 • بشقاب غذا


وزن و قد کودک - نمودار رشد کودک

منحنی رشد کودکاننمودارهای رشد برای وزن، قد و دور سر کودکان وجود دارد. این نمودارها به سادگی متوسط  وزن، قد و یا دورسر یک دسته از کودکان طبیعی را نشان می دهد. خطوط صدک بر روی 5٪، 10٪، 25٪، 50٪، 75٪، 90٪، و 95% می باشد. اگر وزن کودک شما در خط صدک 50 باشد این بدان معنی است که از 100 کودک طبیعی هم سن او 50 کودک با وزن بیشتر از او و 50 کودک با وزن کمتر از او وجود دارد.

هنگام خواندن نمودار صدک اگر کودک شما در صدک 5 درصد ( حداقل ) برای قد و وزن قرار دارد به این معنی است که 90 درصد کودکان هم سن با کودک شما، بلندتر و سنگین تر از او می باشند. اگر کودک شما روی منحنی رشد حداکثر ( 95 درصد ) قرار دارد یعنی کودک شما از 90 درصد کودکان هم سن خود بلندتر و سنگین تر است.

نمودار رشد کودک

اکثر مردم در مورد رشد کافی یا بیش از حد کودک خود، نگران هستند و مرتب در مورد طبیعی بودن وزن و قد کودک خود سوالاتی دارند لذا تیم فنی سایت رژیم سلامتی تصمیم به طراحی نرم افزاری نمود که شما بتوانید براحتی از منحنی رشد کودک خود اطلاع پیدا نمایید این برنامه برای کودکان زیر 20 سال طراحی شده است و برای افراد بالای 20 سال باید از نرم افزار محاسبه bmi در سایت استفاده کنید برای استفاده از نرم افزار منحنی رشد کودکان شما می توانید با وارد کردن مشخصات کودک خود علاوه بر اطلاع از نرمال بودن وزن و قد او منحنی رشد کودک خود را پیدا نمایید. در این برنامه سه منحنی برای وزن ( 5%، 50% و 95% ) و سه منحنی برای قد ( 5%، 50% و 95% ) مشخص شده است اگر وزن یا قد کودک شما در زیر منحنی حداقل و یا بالای منحنی حداکثر باشد همچنین اگر کودک شما روی منحنی رشد است ولی به یکباره از روی منحنی رشد خارج و به زیر دو خط صدک برود باید کودک خود را نزد متخصص تغذیه ببرید.
اگر سوء تغذیه شدید باشد و برای مدت زمان طولانی ادامه یابد رشد سر کند می شود و نشان می دهد که کالری به اندازه کافی برای رشد میزان طبیعی مغز وجود ندارد.
به طور مشابه، افزایش مداوم وزن، در حالی که قد کودک با نرخ بسیار کندتر افزایش یابد نشان می دهد که ممکن است گوشت اضافی بیش از حد بر روی استخوان های او قرار گیرد. این می تواند یک چیز خوب یا یک علامت اولیه برای خطر چاقی باشد

مراقبت مناسب برای رشد كودك

از آنجائیکه که سه سال اول زندگی کودک، بحرانی ترین سال های زندگی او است. در این سه سال باید مراقب وزن، قد و دور سر کودک کودک خود باشید و  در سال اول هر یك ماه یك بار و در سال دوم هر 2 ماه یك بار و برای سال سوم هر 3 ماه و پس از آن تا شش سالگی هر 6 ماه یك بار، علاوه بر بردن کودک خود به مراکز بهداشتی، می توانید قد و وزن کودک خود را وارد این برنامه نمایید و نتیجه را برای خود یاداشت و در صورت مشکل به اخطار های داده شده توجه نمایید.

 

برای محاسبه منحنی رشد کودک خود کلیک نمایید.

 

 

  تبليغات

دکتر فتحی
نويسنده: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود.سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید.

برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.

جهت درخواست رژیم غذایی کلیک کنید.


نظر خود را اضافه کنید.

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان (فرشته)

  سللم.خیییلیی عالی بود ممنون;)

 • مهمان (معتمد کیا)

  سلام خدمت شما من دخترم 4سال و 4ماه سن داره ولی وزنش 15 کیلو هست میخواستم بدونم وزنش نرمال هست یا نه؟؟؟؟ممنون

 • با سلام
  مشخصات کودک خود را وارد کنید و نتیحه را ببینید

 • مهمان (محمدرضا)

  ممنونم ازمحسابه منحنی رشد کودک بسیار عالی بود

 • مهمان (مامان آی نور)

  واقعا ممنون خیلی استفاده کردم;)

منتخب سردبیر

11 راه برای کاهش چین و چروک صورتشواهدی بر فواید سلامتی بادام10 راه موثر برای کاهش وزننکاتی مهم برای کاهش وزنسرکه سیب و سلامتیچرا برخی از بچه ها از خوردن غذا امتناع می کننددرد مفصل: آیا تستوسترون پایین علت درد مفصل است

ابزارهای سلامت

سایت تخصصی رژیم سلامتی

سایت تخصصی رژیم درمانی دکتر حسین فتحی ضمن ارایه مطالب مفیدی پیرامون رژیم های غذایی و تغذیه، امکاناتی نظیر پرسش و پاسخ، خدمات رایگان تغذیه و لاغری،دستورهای غذایی، امکان ارایه انواع رژیم های غذایی نظیر رژیم لاغری، رژیم چاقی، برنامه رژیم غذایی، دیابت، فشارخون، چربی خون بالا، رژیم ورزشکاران، رژیم برای ثابت ماندن وزن، چاقی و ... توسط پزشک به صورت اینترنتی فراهم گردیده است با عضویت در سایت امکاناتی نظیر مطرح کردن موضوعات پزشکی و تغذیه در انجمن سلامتی، سوال از پزشک به صورت خصوصی و دریافت خبرنامه ... برای شما بوجود می آید.

پست الکترونیکی : admin at foodregime.com & rejimesalamati at gmail.com