• چربی شکم
  • فیبر و رژیم غذایی
  • آب و فواید
  • بشقاب غذا


آیا چای یخی سالم است؟

خواص چای یخیچای یخ زده نوشیدنی محبوب به خصوص در تابستان است. اما آیا سالم است؟ چای یخی اگر با مواد با کیفیت آماده شده باشد می تواند برای بدن خوب باشد. چای یخ زده یک نوشیدنی بسیار محبوب است به ویژه در فصل تابستان یا در هوای گرم. با انواع مختلفی از چای یخی در مناطق مختلف موجود است

مشکل است که بتوانید بگویید مصرف نوشیدنی دارای مزایای سلامت یا چیزی که به طور کامل از مواد غیر ضروری است چندین جنبه از چای یخ زده وجود دارد که باید مورد بررسی قرار گیرد تا به شما کمک کند که آیا یک نوشیدنی سالم یا یک بیماری ناسالم است و این بستگی به نحوه مصرف نوشیدنی شما دارد.

آیا چای یخی برای شما خوب است؟

به طور کلی نوشیدن چای داغ سالم تر از نوشیدن چای یخ است زیرا بدن شما مزایای مایع گرم تر را راحت تر از آنهایی که سرد هستند جذب می کند با این حال، هنوز هم مزایای بسیاری وجود دارد که می توان از نوشیدن چای سرد استفاده کرد.
مقدار زیادی از مزایای نوشیدن چای سرد بر اساس مزایا و خطرات سلامت درک شده در مقایسه با سایر نوشیدنی ها دارد که می توانید انتخاب کنید. مقایسه ای مشترک از مزایای چای سرد با خطرات سلامت مرتبط با مصرف نوشابه های گازدار به صورت طبیعی وجود دارد اگر چه مقایسۀ آن با آب میوه های شیرین، نوشیدنی های انرژی زا و یا نوشیدنی های ورزشی نیز مرتبط است.

بدون کالری یا کالری کم

اگر شما چای یخی شیرین نشده می‌نوشید اغلب کالری ندارد. در حالی که این به طور مستقیم به نفع سلامتی نیست این باعث می شود که چای یخی نوشیدنی مفیدی در مقایسه با نوشابه یا نوشیدنی با قند سنگین تر باشد. هر بار که شکر را قطع می‌کنید به شما کمک می کند تا از بیماری هایی نظیر چاقی یا دیابت عامل آسیب جدی به بدن جلوگیری کنید.

آنتی اکسیدان بیشتر

چای یخی برای شما خوب است؟ بله بسیاری از انواع چای همچنین با آنتی اکسیدان ها که برای بدن شما مفید هستند پر می شوند. این آنتی اکسیدان ها را افزایش می دهد اگر چای خود را با لیمو یا لیمو ترش طعم دهید. نوشیدن با عناصر مرکبات همچنین مواد مغذی اضافی مانند ویتامین C را فراهم می کند که برای بدن شما مفید است. برخی از چای های یخی حاوی نعناع نیز هستند که افزودن آنتی اکسیدان های اضافی و اضافه کردن طعم بدون اضافه کردن قند است که به مسائل سلامتی کمک می کند.

حذف رادیکال های آزاد

هنگام نوشیدن چای غیر شیرین نیز بدن شما نیاز به مواد تشکیل دهنده ای دارد که نیاز به حذف رادیکال های آزاد در سیستم شما دارد. این رادیکال های آزاد باعث ایجاد آسیب در سراسر بدن از جمله سرطان می شوند. این مزیت به نوع خاصی از سرطان محدود نمی شود که به طرز چشمگیری مزایایی را به وجود می آورد که می تواند به طور کلی در خدمت بدن باشد.
سدیم کمتر
یکی دیگر از مزایای نوشیدن چای یخی به جای سایر نوشیدنی ها، عدم مصرف سدیم در نوشیدنی است. بسیاری از نوشیدنی ها، به ویژه نوشابه های گازدار، نوشیدنی های ورزشی و یا نوشیدنی های انرژی زا حاوی مقدار بسیار بالای سدیم هستند که در طول زمان می توانند به طور جدی در معرض خطر سلامت به ویژه مسائل قلبی عروقی قرار گیرید.

آیا هیچ مشکلی وجود دارد؟

چای یخی برای شما خوب است؟ شما قبلا آن را می دانستید اما آیا هیچ نگرانی وجود دارد؟ بله

نگرانی کافئین

یک نگرانی که ممکن است هنگام نوشیدن چای یخ زده بوجود آید مصرف کافئین اضافه است. اگر چای یخ زده از چای سفید یا سبز را نوشیدید اغلب مصرف کافئین کمتری نسبت به مقدار زیادی از سودا یا یک فنجان قهوه دریافت می کنید. برخی از چای های گیاهی هیچ کافئین ندارند. با این حال، نوشیدن چای سرد که از چای سیاه ساخته شده است ممکن است 25 تا 100 میلی گرم کافئین در هر کیسه چای، که می تواند تا یک مقدار قابل توجهی از کافئین را در هر لیوان اضافه کند.
چای کافئین هنوز حاوی مقادیر کم کافئین است و ممکن است حاوی عناصر شیمیایی باشد که می تواند به سایر خطرات ناخوشایند منجر شود. مهم است که خطرات مربوط به نوع خاصی از چای که قصد استفاده از آن را دارید استفاده کنید تا این که چگونه این مسائل بر شما تاثیر می گذارد را بخوانید.

گرانی های شکر

با توجه  زیاد و فوکوس روی شکر، مهم است توجه داشته باشید که حتی چای غیر شیرین نیز معمولاً حاوی مقدار کمی از قند است. مزیت اینجا لزوماً به این دلیل نیست که شما هیچ شکر یا کالری مصرف نمی کنید اما اگر شما کمتر انتخاب می کنید یک نوشیدنی دیگر مانند آب میوه یا سودا را انتخاب کنید. شما می توانید با استفاده از شیرین کننده های کم کالری یا شکر خام به جای شکر سفید، به بهبود آن کمک کنید اما این به میزان زیادی بستگی دارد که آیا شما با استفاده از شیرینی با مواد مصنوعی راحت هستید یا خیر.

پروسه ساخت چای یخی و سالم

چای یخی برای شما خوب است؟ معمولا بله اگر شما آن را به تنهایی مصرف کنید تمایل به سالم تر شدن دارد. کلیدی برای ساخت چای سرد سالم استفاده از مواد با کیفیت در آماده سازی شما است.
با در حدود 6 کیسه چای شروع کنید که بر اساس کیفیت چای و میزان کافئین که با آن راحت هستید انتخاب شده است.
این کیسه های چای را در یک ظرف شیشه ای با نصف فنجان قند قرار دهید. این ظرف شیشه ای را با یک گالن آب جوش پر کنید.
ظرف های چای خود را حداقل دو ساعت بشویید ظرف را در دمای اتاق نگه دارید.
در صورت تمایل، اضافه کردن آب لیمو یا لیمو ترش یا نعناع تازه برای افزودن طعم. این دستور غذایی مقدار کالری را که می توانید بدون محدود کردن طعم چای مصرف کنید، محدود می کند.

  تبليغات

دکتر فتحی
نويسنده: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود.سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید.

برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.

جهت درخواست رژیم غذایی کلیک کنید.


نظر خود را اضافه کنید.

0
  • هیچ نظری یافت نشد

منتخب سردبیر

11 راه برای کاهش چین و چروک صورتشواهدی بر فواید سلامتی بادام10 راه موثر برای کاهش وزننکاتی مهم برای کاهش وزنسرکه سیب و سلامتیچرا برخی از بچه ها از خوردن غذا امتناع می کننددرد مفصل:  آیا تستوسترون پایین علت درد مفصل است

ابزارهای سلامت

سایت تخصصی رژیم سلامتی

سایت تخصصی رژیم درمانی دکتر حسین فتحی ضمن ارایه مطالب مفیدی پیرامون رژیم های غذایی و تغذیه، امکاناتی نظیر پرسش و پاسخ، خدمات رایگان تغذیه و لاغری،دستورهای غذایی، امکان ارایه انواع رژیم های غذایی نظیر رژیم لاغری، رژیم چاقی، برنامه رژیم غذایی، دیابت، فشارخون، چربی خون بالا، رژیم ورزشکاران، رژیم برای ثابت ماندن وزن، چاقی و ... توسط پزشک به صورت اینترنتی فراهم گردیده است با عضویت در سایت امکاناتی نظیر مطرح کردن موضوعات پزشکی و تغذیه در انجمن سلامتی، سوال از پزشک به صورت خصوصی و دریافت خبرنامه ... برای شما بوجود می آید.

پست الکترونیکی : admin at foodregime.com & rejimesalamati at gmail.com