تبخال تناسلی - علائم، تشخیص و درمان

نتایج یک مطالعه اخیر، نشان می دهد که عفونت هرپس تناسلی در ایالات متحده شایع است در سراسر کشور ایالات متحده، 45 میلیون نفر سن 12 و بالاتر دارند و یکی از پنج نفر دختران نوجوان و جوان با HSV-2 آلوده است.عفونت HSV-2 در زنان شایع تر (حدود یک نفر از چهار زن) از مردان ( تقریباً یک نفر از پنج نفر) است این ممکن است به خاطر این باشد که مردان این ویروس را به زنان انتقال می دهند.

شیوع عفونت HSV-2 در سیاه پوستان (45.9٪) و در سفید پوستان (17.6٪) است از آنجا که اواخر سال 1970 تعداد آمریکایی های مبتلا به عفونت تبخال تناسلی 30٪ افزایش یافته است و شیوع بیشتر به طرز چشمگیری در میان نوجوانان جوان سفید در حال افزایش است.

تبخال تناسلی چیست ؟

هرپس یک بیماری منتقله از راه جنسی ( STD ) ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس ( HSV ) است HSV نوع 1 معمولاً باعث تاول در دهان و یا صورت ( تبخال دهانی )، در حالی که HSV نوع 2 به طور معمول بر ناحیه تناسلی ( تبخال تناسلی ) اثر دارد با این حال، هر دو نوع ویروس می توانند مشکل تناسلی و یا سبب عفونت های دهان و دندان شوند در بسیاری از مواقع،HSV-1 و HSV-2 غیر فعال و یا "خاموش"  و هیچ علامتی ایجاد نمی کند اما برخی از افراد با شیوع تاول و زخم آلوده کننده هستند هنگامی فردی با HSV آلوده شد برای تمام زندگی آلوده باقی می ماند.

چگونه هرپس تناسلی منتشر می شود؟

HSV-1 و HSV-2 از طریق تماس مستقیم، از جمله بوسیدن، تماس جنسی ( واژن، دهان و یا رابطه جنسی مقعد ) و یا تماس پوست به پوست منتقل می شود.
هرپس تناسلی می تواند با یا بدون حضور زخم ها و یا علائم دیگر منتقل شود این عفونت اغلب توسط افرادی که از آلوده بودن خود خبر ندارند و یا توسط افرادی که آلوده بودن خود را به رسمیت نمی شناسند حتی زمانی که هیچ نشانه ای ندارند منتقل می شود.

علائم تبخال تناسلی چیست؟ 

کسی که در معرض ویروس تبخال تناسلی قرار گرفته است ممکن است از عفونت آگاه و ممکن است هرگز شیوع زخم نداشته باشد با این حال، یک فرد دارای علائم شایع می تواند ناراحتی قابل توجهی داشته باشد.
فرد دارای تب خال تناسلی ابتدا ممکن است خارش یا درد داشته و چند ساعت تا  چند روز بعد زخم ایجاد می شود زخم ها، ممکن است در مهبل (واژن)، آلت تناسلی مرد، کیسه بیضه، باسن و یا مقعد ظاهر شوند با برجستگی قرمز شروع شده و به زودی به تاول قرمز آبکی مبدل می شود. زخم ممکن است در موقع ادرار کردن بسیار دردناک باشد. زخم ها ممکن است باز شده و مایع تراوش کند و یا خونریزی کنند در طول شیوع نخستین تبخال، التیام زخم ها می تواند از یک هفته تا چند هفته طول بکشند کل ناحیه تناسلی ممکن است احساس تندرنس و یا بسیار دردناک باشد فرد ممکن است علائمی شبیه سرماخوردگی از جمله تب، سردرد و تورم غدد لنفاوی را نیز داشته باشد.
در شیوع بیماری های بعدی شدت بیماری کمتر، مدت بیماری کوتاه تر و شفای زخم سریعتر است.
کسی که در معرض تبخال تناسلی قرار گرفته در حدود 2 تا  20 روز بعد از آلوده شدن با این ویروس خارش و یا درد ناحیه تناسلی رخ می دهد و زخم معمولاً در عرض چند روز پس از آن ظاهر می شود.

چگونه از انتقال بیماری تبخال تناسلی جلوگیری کنیم؟

تنها راه مطمئن برای جلوگیری از تبخال تناسلی جلوگیری از رابطه جنسی است افراد دارای رابطه جنسی باید در هر زمان و با هر گونه رابطه جنسی ( واژن، دهان و یا رابطه جنسی مقعد ) به درستی از کاندوم لاتکس استفاده کند.
اگر یک شریک دارای تب خال است باید از رابطه جنسی حتی با استفاده از کاندوم اجتناب شود تا زمانی که همه زخم ها شفا پیدا کنند تبخال می تواند انتقال یابد حتی اگر شریک جنسی علائم زخم و یا سایر نشانه ها را نداشته باشد در نهایت، اگر شما میدانید که تبخال تناسلی دارید تنها راه برای کاهش خطر این است که داروهای ضد ویروسی را حتی زمانی که هیچ زخم وجود ندارد مصرف کنید.

تبخال تناسلی چگونه درمان می شود؟

اگر شما فکر می کنید که ممکن است تب خال ناحیه تناسلی داشته باشید و یا اگر شریک شما ممکن است تب خال ناحیه تناسلی داشته باشد با پزشک خانواده مشورت نمایید.
در حال حاضر، هیچ درمانی برای تبخال تناسلی وجود ندارد اما داروهای ضد ویروسی برای کمک به کنترل تکرار HSV-2 و پاک کردن زخم های دردناک تجویز می شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

LiveZilla Live Help

کاربران حاضر در سایت

ما 197 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

عضویت در سایت

عضویت در سایت

انجمن سلامتی

انجمن سلامتی - پاسخ به سوالات پزشکی و تغذیه

ثبت نام دوره رژیم غذایی

ثبت نام دوره رژیم غذایی

آشپزخانه من

آشپزی رژیمی

دستور پخت غذا ،انواع غذاهای رژیمی - غذاهای ایرانی و فرنگی ..

ورود به آشپزخانه من