آیا میوه هم چاق می کند؟

حتما دیده‌اید كسانی را كه برای اینكه وزنشان كم شود، بعضی وعده‌های غذایی را حذف می‌كنند و جای آن میوه می‌خورند یا كلا غذاخوردن را كنار می‌گذارند و فقط به میوه روی می‌آورند.

بعضی هم در خوردن مراعات می‌كنند و حواسشان به كالری غذاها هست ولی هر چقدر می‌خواهند، میوه‌ می‌خورند. همه این افراد معتقدند میوه چاق نمی‌كند و می‌توانند هر چقدر می‌خواهند با خیال راحت میوه بخورند! ولی واقعا این باور درست است و هر كس در طول روز هر چقدر مایل بود می‌تواند میوه بخورد؟ دكتر محمدرضا وفا، متخصص تغذیه و استاد دانشگاه علوم‌پزشكی تهران به این جواب داده‌اند.
میوه‌ها را می‌توان از نظر مقدار كالری یا انرژی موجود در آنها و اثرشان روی رفع گرسنگی و اشتها بررسی كرد. برخی میوه‌ها مثل كشمش، توت، انجیر، خرما و موز خیلی شیرین هستند و قند ساده‌شان از سایر میوه‌ها بیشتر است. مشكل این میوه‌های شیرین این است كه اگر آنها را زیاد مصرف كنیم، در واحد وزن مقدار قابل‌توجهی كالری به بدن می‌رسانند و باعث چاقی و اضافه‌وزن می‌شوند؛ چون برخلاف تصور رایج، با مصرف آنها مقدار كالری دریافتی، بیشتر از آنچه بدن نیاز دارد، خواهد شد.
از سوی دیگر، مصرف بیش از حد خوراكی‌ها و میوه‌های خیلی شیرین كه قند ساده دارند، قندخون را خیلی سریع بالا می‌برد و از آنجا که قند زیاد در خون، سم محسوب می‌شود، بدن عكس‌العمل‌ نشان می‌دهد و مقدار زیادی انسولین ترشح می‌كند. افزایش انسولین هم باعث خواهد شد در مدت كوتاهی قندخون افت كند و فراوانی گرسنگی در زمان مشخص بیشتر شود. این روند، افزایش كلی دریافت خوراك را در پی دارد بنابراین غیرمستقیم باعث افزایش وزن و چاقی می‌شود. اما مصرف بقیه میوه‌ها نه‌تنها محدود نمی‌شود بلكه براساس آخرین و جدیدترین توصیه های معتبرترین دانشگاه‌های علوم‌پزشكی و تغذیه دنیا مثل آكسفورد، حتی اگر به بیش از 9 بار در روز هم برسد، هیچ اشكالی ندارد و برای بدن و سلامت مفید هم هست. هر 100 گرم از میوه‌هایی مثل پرتقال، سیب، گلابی و... و هر 1 لیوان از میوه‌هایی مثل آلبالو،توت فرنگی، انگور و...، 1 واحد میوه محسوب می‌شود و در هر وعده از این 9 بار می‌توان 1 واحد از این میوه‌ها مصرف كرد. پس مصرف متعادل میوه نه‌تنها نهی نمی‌شود بلكه بسیارخوب هم است
منبع : سلامت نیوز

 

 

 


چاپ  

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید