آب لیموی گرم بخوریم یا نخوریم

نوشیدن عصاره یک لیمو در یک لیوان آب گرم ( در دمای اطاق ) هر روز صبح یک حقیقت است

نوشیدن آب لیموی گرم در صبح بهترین انتخاب است اما تاثیر آن تا حد زیادی اغراق آمیز است. اگرچه نوشیدن آب لیموی گرم به خصوص در آب و هوای سرد بسیار آرامبخش است ولی حرارت برخی از خواص آنزیمی آب لیمو را از بین ببرد.

1 - تاثیر لیمو در بهبود گوارش

در واقع در برخی موارد این میوه می تواند مسائل معده را تشدید کند اسید سیتریک در لیمو می تواند منجر به درد معده و گرفتگی عضلات معده شود. لذا این ایده که نوشیدن آب لیمو باعث بهبود هضم می شود شاید درست نباشد یک مطالعه در حدود سه دهه قبل نشان داد که اسید سیتریک می تواند جذب هیدروکسید آلومینیوم (عناصر فعال در اکثر آنتی اسیدها ) را بهبود بخشد ولی در برخی افراد تاثیر معکوس داشته باشد.

2 - آب لیمو جذب مواد معدنی را افزایش می دهد

ویتامین C  موجود در آب لیمو سبب افزایش جذب مواد معدنی می شود اما نیاز به آب لیمو گرم نیست برای دریافت این اثر ویتامین C یکی از ویتامین هایی است که در میوه ها و سبزیجات وجود دارد اغلب در میوه های خانواده مرکبات به عنوان منبع اصلی وجود دارد و یا سبزیجات مانند ( فلفل دلمه ای، کلم پیچ، توت فرنگی، کلم بروکلی و اسفناج حاوی مقدار قوی از ویتامینC  است زمانی که شما یک میوه یا سبزی با وعده غذایی صبح خود داشته باشید جذب مواد معدنی در آن غذا افزایش می یابد.

3 - تفکر در مورد سم زدایی لیمو

این یک عبارت کلی است که تقریبا بی فایده است بدن انسان خیلی پیچیده است با توجه به اینکه لیمو یک آنتی اکسیدان به نام - D لیمونن دارد که در پرتقال هم یافت می شود نشان داده شده که- D  لیمونن برای فعال کردن آنزیم در کبد است که بخشی از فاز 1 و فاز 2 فرایندهای سم زدایی است این مراحل برای ترکیبات موجود در کبد است که برای سلول ها سمی هستند و آنها را تبدیل به نسخه های غیر مضر یا کمتر مضر می کند این سموم می تواند از کافئین تا ایبوپروفن باشد آب لیمو به اندازه کافی D - لیمونن مورد نیاز به منظور افزایش این روند را ندارد یک لیتر آب مرکبات به طور متوسط 100 میلی گرم D - لیمونن دارد محققان دوز فعال - D لیمونن برای سم زدایی را حداقل 500 میلی گرم تخمین زده اند.

4 - خاصیت ضد باکتری و ضد ویروسی آب لیموی گرم

باکتری ها و ویروس ها که باعث علائم سرماخوردگی و آنفولانزا می شوند در محیط اسیدی در بدن رشد می کند نوشیدن آب لیمو دارای یک اثر قلیایی در بدن است. علاوه بر این، به خاطر خواص ضد باکتریایی آن، آب لیمو به کنترل باکتری های ناسالم کمک خواهد کرد.
Kloss توصیه میکند برای گلو درد، به طور مرتب با آب لیموی رقیق شده نصف با آب خالص و سپس غرغره کنید اگر قابل تحمل باشد ولی استفاده مکرر از آب لیموی مستقیم می تواند مینای دندان را خراب کند لذا توصیه می شود بعد از قرقره دهان را با آب خالص بشویید.

 


چاپ  

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید