نقش تغذیه در رشد دانش آموزان ابتدایی - نتایج یک بررسی

سالم غذا خوردن در بچه هاتغذیه ی مناسب نقش مهمی در رشد و تکامل کودکان ایفا می کند.

با تغذیه ی مناسب خطر مشکلات سلامتی در آینده کاهش پیدا می کند. و می توان از بیماری های زود هنگام جلوگیری کرد. رفتار غذاخوردن:
در سنین 7 تا 12 سال کیفیت غذا خوردن و انتخاب غذا بسته به عادات غذایی خانواده است. تلویزیون نیز نقش موثری در انتخاب غذای کودک دارد.با توجه به اینکه در این سنین کودکان ساعاتی از روز را در مدرسه هستند. مدرسه می توانددر تغذیه و انتخاب غذا نقش مهمی داشته باشد. در یکی از مدارس ابتدایی بررسی در مورد نوع تغذیه و رشد کودکان از کلاس اول ابتدایی تا ششم ابتدایی انجام شد و نتیجه در زیر آمده است
مدرسه ی غیر انتفایی ریحانه از آغاز مهر ماه تا پایان امتحانات خرداد ماه با برنامه ی زیر تغذیه انجام شده است: شنبه ها:نان روغنی +پنیر_(در کلاس ششمی ها خوراک لوبیا به صورت تناوبی به برنامه ی شنبه ها اضافه شد) یکشنبه ها: حلوا شکری، تخم مرغ، کره و مربا + نان با توجه به اینکه همه ی بچه ها حلوا شکری یا تخم مرغ و یا کره ومربا را دوست نداشتند تغذیه ی روز یکشنبه انتخابی بود. دوشنبه ها: خوراک عدس، سیب زمینی با کره و تخم مرغ بصورت یک هفته در میان. سه شنبه ها: ماست + نان. چهار شنبه ها: نان روغنی + پنیر. ساعات تغذیه :9:30 الی 10 صبح. ((سن کودکان )): اول ابتدایی: 5سال و9 ماه تا 7 سال تمام.(کودکان مشغول به تحصیل در کلاس اول ابتدایی سنشان از 5سال و9 ماه بود تا 7 سال تمام) ششم ابتدایی:11سال و2 ماه تا 12 سال و6 ماه تمام .((وزن کودکان: ))اول ابتدایی: 18 کیلوگرم تا 30 کیلوگرم. ششم ابتدایی:37 کیلوگرم تا 75 کیلوگرم. ((قد کودکان)): اول ابتدایی:110 سانتی متر تا 132 سانتیمتر. ششم ابتدایی:143 سانتی متر تا164 سانتیمتر. (با تشکر از مدیریت محترم خانم صدرکریمی و مربی بهداشت مدرسه خانم یزداندوست که در این بررسی انجام شده یاریمان کردند.)
نویسنده:  دکتر مهری حضرت حسینی

منبع سایت بهسایت


چاپ  

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید