خواص درمانی زیره سیاه

زیره متعلق به خانواده گیاهانی همانند ( گشنیز، زیره و رازیانه ) که همه گیاهان چتری هستند و دارای فوایدی برای دستگاه گوارش می باشند.

اسانس موجود در زیره سیاه ماده معطر و خواص ضد نفخ ( برای درمان نفخ ) دارد زیره سیاه به عنوان ادویه از زمان بسیار قدیم برای مبارزه با نفخ و دل درد استفاده می شده است. میوه این گیاه برای افراد مبتلا به نفخ شکم توصیه می شود. روغن آن ضد اسپاسم و می تواند به تسکین گرفتگی گوارش کمک کند.
نوزادان دارای گاز بیش از حد، با انفوزیون زیره سیاه به شیرشان کنترل می شود به این ترتیب شما می توانید از کولیک در نوزادان جلوگیری یا آن را از بین بردن ببرید.
استفاده از این ادویه نه تنها سلامت ما را افزایش می دهد بلکه علاوه بر دادن عطر و طعم به پنیر، سالاد، نان و گوشت دارای ظرفیت سرشار از آنتی اکسیدان و اجزای معطر ضد سرطان می باشد. در میان اجزای اصلی زیره سیاه، مقادیر بالایی از carvone ، لیمونن ، گاما ترپینن و carveol وجود دارد.
زیره غنی ترین منبع طبیعی carveol و carvone، دو محرک سیستم عصبی است. لذا اسانس زیره سیاه می تواند به تشنج منجر شود.
این دانه دارای خاصیت برای تحریک شیردهی در زنان شیرده است ولی ( اسانس زیره سیاه در این مورد منع مصرف دارد )

مقدار مجاز مصرف زیره سیاه

برای بزرگسالان 18 سال سن و بالاتر با دوز های زیر بی خطر است
برای سوزش سردل ( ترش کردن ) 50 - 100 میلی گرم از روغن زیره سیاه در ترکیب با روغن نعناع در روز استفاده می شود  پودر زیره سیاه 300 - 600 میلی گرم ( 10 میوه ) در روز با یک لیوان آب یا شیر مصرف می شود از 6 گرم در روز تجاوز نکند.
از دانه زیره سیاه به عنوان یک چای دارویی به شرح زیر استفاده می شود
150  میلی لیتر آب جوشیده را  با 1-2 قاشق چای خوری (1 قاشق چای خوری = 3.5 گرم ) زیره تازه خرد شده مخلوط و برای مدت 10-15 دقیقه بماند و سپس صاف کرده و محلول گرم را دو تا چهار بار در روز در بین وعده های غذایی مصرف کنید. برای بچه های کوچک، یک قاشق چای خوری از محلول را دو تا چهار بار در روز بدهید است.
روغن دانه زیره سیاه را می توان با دوز 2 تا 3 قطره با یک حبه قند مصرف کرد از 6 قطره در روز تجاوز نکند.
2 گرم از دانه تمام یا خرد شده زیره سیاه ( نصف قاشق چای خوری ) در هر فنجان از آب حل و قبل از غذا به عنوان محرک اشتها و یا پس از غذا برای خواص گوارش آن خورده می شود همچنین می توانید به عنوان یک ضد نفخ استفاده کنید و از 6 گرم در روز تجاوز نکند.
دوز معمول از زیره سیاه  0.05 - 0.2 میلی لیتر از اسانس گرفته شده سه بار در روز است.
توصیه می شود کودکان زیر 6 سال سن، زنان باردار و یا شیرده مصرف نکنند خوردن زیره سیاه در شیردهی باید به صورت یک محلول و یا به عنوان پودر مصرف شود.
برای کودکان ( زیر 18 سال )
برای کودکان بزرگتر از 10 سال سن به طور سنتی 1.5-6 گرم از میوه زیره سیاه خشک شده یا 3-6 قطره روغن زیره سیاه در روز است و برای کودکان بین 4-10 سال 1-4 گرم از میوه های خشک شده یا 3-6 قطره در روز روغن زیره سیاه استفاده شده است برای کودکان 1-4 ساله 1-2 گرم میوه خشک شده یا 2-4 قطره روغن زیره سیاه  به صورت روزانه استفاده شده است برای کودکان تا یک سال سن یک گرم از میوه های خشک شده یا 1-2 قطره روغن زیره سیاه  به صورت روزانه استفاده شده است برای استفاده زیره سیاه در نوزادان و کودکان خردسال باید از روش انفوزیون در آب سرد به مدت شش ساعت استفاده کرد.

هشدارهای ویژه و اخطار در مصرف زیره سیاه

بدون نظارت حرفه ای، اسانس زیره سیاه برای استفاده داخلی توصیه نمی شود.
زیره سیاه به نظر می رسد در مقدار دارویی برای بسیاری از افراد زمانی که به مدت 8 هفته استفاده شود امن باشد. دوزهای بالای روغن گرفته شده از زیره سیاه در طول دوره های مصرف طولانی، ممکن است به کلیه و کبد آسیب برساند.
روغن زیره سیاه می تواند سبب ( آروغ زدن، سوزش سر دل و حالت تهوع ) شود و به همین علت با روغن نعناع استفاده می شود. و در افراد حساس می تواند سبب بثورات و خارش در پوست شود.
یک نگرانی که زیره ممکن است قند خون را پایین بیاورد اگر شما دیابت دارید و از زیره سیاه استفاده می کنید به دقت مراقب قند خون خود باشید دوز داروهای مورد استفاده در دیابت ممکن است نیاز به تنظیم داشته باشد.
زیره سیاه ممکن است سطح قند خون را پایین بیاورد. در اعمال جراحی قند خون باید تنظیم باشد لذا حداقل 2 هفته قبل از عمل جراحی استفاده از زیره سیاه را متوقف کنید.
در بارداری و شیردهی از آن استفاده نکنید.

 

 

 


چاپ  

دیدگاه‌ها   

+2 #1 مریم 1393-04-24 09:44
با سلام خدمت شما یه سوال داشتم . من تاره حامله شدم سابقه سقط هم دارم ایا خوردن زیره سیاه برای جنین ضرر داره ممنون میشم جواب رو به ایمیلم بفرستید با تشکر از شما

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید