تغذیه در آلرژی


رژیم ‌غذایی ضد آلرژی

آیا هر کاری که باید بکنید را انجام می‌دهید اما باز هم وزنتان پایین نمی‌آید؟

ممکن است مقصر یک حساسیت غذایی ناشناخته باشد!
آلرژی‌های غذایی با شروع ناگهانی و شروع تدریجی
اکثر افراد تصور می‌کنند که واکنش‌های مربوط به آلرژی‌های غذایی ناگهانی هستند و یکباره اتفاق می‌افتد—مثل حساسیت به بادام‌زمینی یا صدف که ممکن است التهاب فوری ایجاد کرده و موجب ورم کردن یا مشکل در تنفس شوند. از طرف دیگر، لبنیات که ممکن است در خیلی از موادغذایی روزانه پنهان باشد، واکنش‌های جساسیتی با شدت بسیار کمتر ایجاد می‌کند و ساعت‌ها یا حتی روزها بعد از مصرف موجب التهاب می‌شوند. 60% از انسانها ممکن است یک آلرژی غذایی داشته باشند که خودشان از آن بی‌اطلاعند.

آلرژی به محصولات لبنی و افزایش وزن


غذاهای حاوی مواد لبنی می‌تواند موجب رشد باکتری‌های ناسالم و تولید سمومی شوند که در روده‌ها ایجاد التهاب می‌کند و از هضم طبیعی غذا جلوگیری کرده و موجب افزایش وزن می‌شوند. درواقع، ممکن است به خاطر آلرژی به مواد لبنی سالی 15 کیلو چاق شوید!
آخر اینکه حساسیت به موادلبنی، برخلاف مشکل عدم تحمل لاکتوز که ناتوانی در هضم قند شیر که لاکتوز نامیده می‌شود است، با التهاب روده همراه است.
اولین قدم برای فهمیدن اینکه آیا حساسیت به موادلبنی موجب چاق شدن شما شده است یا نه این است که منابع اصلی و پنهانی لبنیات در رژیم‌غذاییتان را پیدا کنید.
منابع اصلی موادلبنی: شیر، کره، ماست و پنیر
منابع پنهان موادلبنی:
دسرها: کیک‌ها، مافین‌ها، شیرینی‌ها و شکلات هم ممکن است ترکیبات اصلی لبنی و هم مشتقات پنهان آن مثل پروتئین وی و کازئین که هر دو پروتئین شیر هستند، در خود داشته باشند. به نام این مواد روی برچسب‌های موادغذایی دقت کرده و از مصرف آنها خودداری کنید.
گوشت و ماهی: گوشت فراورده‌ای معمولاً حاوی موادلبنی مثل لاکتوز، کازئین و کازئینات است که بعنوان ماده امولسیون‌کننده یا طعم‌دهنده مورداستفاده قرار می‌گیرند. دقت کنید که بعضی از برندهای تن ماهی هم حاوی کازئین هستند.
نان: هم نان سفید و هم نان گندم هر دو حاوی کازئین، وی و پودر شیر هستند.
نوشابه‌های انرژی‌زا: تعداد بیشماری از برندهای مختلف نوشابه‌های انرژی‌زا حاوی پروتئین وی هستند. حتماً به برچسب ترکیبات آن دقت کنید.
برنامه سه هفته‌ای ضدآلرژی
برای اینکه بفهمید به موادلبنی حساسیت دارید یا نه این برنامه سه هفته‌ای را که از طریق آن خواهید توانست کلیه لبنیات را از برنامه‌غذاییتان حذف کرده، دستگاه گوارشتان را ترمیم کرده و سیستم بدنتان را دوباره راه‌اندازی کنید، اجرا کنید.
هفته اول: همه موادلبنی را حذف کنید
برای یک هفته همه لبنیات را از برنامه غذاییتان حذف کنید تا در این مدت التهابات روده‌تان کامل برطرف شود. شیر معمولی را می‌توانید با شیر سویا یا بادام جایگزین کنید که مزه‌های خوبی دارند و پروتئین با کیفیتی نیز در خود دارد. بعلاوه، به جای کره از روغن‌زیتون که منبعی عالی از چربی است و هم حاوی اسید اولئیک است و خواص ضدالتهابی دارد، مصرف کنید.
هفته دوم: دستگاه گوارشتان را ترمیم کنید
اگر روده‌هایتان بخاطر مصرف لبنیات آسیب دیده‌ند، با باکتری‌های سالمی که در پروبیوتیک‌ها یافت می‌شوند، آن را ترمیم کنید. یک مکمل پروبیوتیکی انتخاب کنید که هم حاوی بیفیدوباکتریوم باشد و هم لاکتوباسیلوس. محصولی را به شکل قرص یا پودر انتخاب کنید که 50-10 میلیارد واحد ایجادکننده کلونی داشته باشد و آن مقدار را به طور روزانه مصرف کنید. مراقب محصولات مایع باشید زیرا ممکن است به آن اندازه فعال نباشند و همچنین مراقب محصولات غذایی که پروبیتیک اضافه دارند هم باشید.
هفته سوم: سیستم بدنتان را دوباره راه‌اندازی کنید
حالا که دستگاه گوارشتان پاک شده است، زمان آن رسیده که سیستم بدنتان را از نو راه‌اندازی کنید و ببینید آیا لبنیات علت اضافه‌وزن شما بوده است یا خیر. هر بار یک ماده‌غذایی لبنی به رژیمتان اضافه کنید و واکنش‌های بدنتان را به طور کامل یادداشت کنید. از خود بپرسید: آیا خسته‌تر شده‌ام؟ آیا احساس نفخ دارم؟ آیا احساس می‌کنم مایعات در بدنم می‌ماند؟ همه اینها می‌تواند نشاندهنده این باشد که دچار یک آلرژی پنهان به موادلبنی هستید.
اگر در آخر سه هفته تصور کردید که به لبنیات آلرژی دارید، پیش دکتر رفته، آزمایش خون بدهید تا ببینید آیا سطح یک پادتن در بدنتان به طور غیرمعمول بالا رفته که موجب التهاب شده است یا خیر. اگر واقعاً آلرژی داشته باشید، می‌توانید از همین برنامه برای اجتناب از آلرژی و التهاب استفاده کنید.
منبع: مردمان


چاپ  

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید