چغاله بادام چه فوایدی دارد

چغاله بادامبادام سبز در اوایل بهار برای یک دوره 8 هفته ای بسیار کوتاه در دسترس است

اگر اهل میوه های نوبرانه باشید یا نباشید نمی توانید از طعم و رنگ چغاله بادام، این میوه خوشمزه بهاری بگذرید. چغاله بادام که یکی از پرطرفدارترین میوه های بهاری است، همان بادام نارس است، هر چند همه خواص آن را ندارد اما اگر به اندازه خورده شود می تواند به نوبه خودش مفید هم باشد. اگر طرفدار چغاله بادام هستید بد نیست از خواص آن هم با خبر شوید تا در روزهای باقیمانده بهار با اشتیاق بیشتری سراغ آن بروید.

سلامت پوست و مو با چغاله بادام

چغاله بادام کلسیم و ویتامینC دارد، البته به مقدار اندک. در گذشته از این میوه برای درمان زخم‏های گوارشی استفاده می‏کردند. چغاله بادام منیزیم هم دارد که در آرامش اعصاب نقش مهمی بازی میکند. ویتامین E موجود در چغاله بادام برای سلامت پوست و مو هم مفید است و هر عدد آن حدودا ۵ کالری انرژی دارد. این میوه علاوه بر همه این موارد، تقویت کننده معده است، لثه و ریشه دندان را تقویت میکند و برای رفع خشکی دهان هم مفید است.

نگران سرطان معده نباشید

چغاله بادام ترکیبات اسیدی ویژهای دارد که وجود آنها در معده از آسیب رسیدن به بافت معده و بروز سرطان جلوگیری میکند. البته این نکته را درنظر داشته باشید که این میوه خوش طعم بهاری از نظر ویتامینC کامل نیست. این باور هم که کم کالری بودن آن موجب لاغری میشود اصلا مورد تائید نیست.

عضلاتتان نمی گیرد!

اگر چغاله بادام را به اندازه بخورید و نکات بهداشتی در مورد شیوه مصرف آن را رعایت کنید می توانید از فواید مهم آن مثل جلوگیری از گرفتگی عضلات بهره مند شوید. این میوه سبز رنگ که در واقع بادام کال و نارس است سرشار از کلروفیل است. کلروفیل در بدن ما در مسیر کانال گوارشی به تولید منیزیم کمک بسیاری میکند. منیزیم هم در کاهش گرفتگی عضلات نقش موثری دارد. بنابراین خوردن به اندازه و متعادل چغاله بادام تا اندازهای میتواند به بهبود گرفتگی عضلات شما کمک کند.

چغاله رسیده را بخورید!

به طور کلی مواد مغذی میوه کال و نارس بادام کمتر از رسیده آن است و از نظر کلسیم، آهن و به طور کلی املاح معدنی نسبت به بادام رسیده در سطح پایین تری قرار دارد. رسیده این میوه افراد را در برابر بیماریهایی مثل پوکی استخوان، افزایش کلسترول، کم خونی و چسبندگی روده ها محافظت میکند اما تا وقتی کال است این ویژگیها را ندارد.

زیاد چغاله نخورید

چغاله بادامهایی که مقداری تلخی دارند حاوی مقدار بسیار کمی اسیدسیانیدریک به علاوه ترکیبی از سم خطرناک سیانور هستند. بنابراین بهتر است در خوردن این نوبرانههای بهاری خوشمزه احتیاط کنید چون مصرف زیاد آنها احتمال مسمومیت به دنبال دارد.

حصبه در کمین شماست

چغاله بادام با وجود همه خوشمزگیاش اگر نشسته و آلوده باشد احتمال ابتلا به بیماریهای عفونی گوارشی از جمله حصبه و مسمومیتهای غذایی را به دنبال دارد. بیماری حصبه نوعی عفونت باکتریایی است که از طریق مصرف آب یا غذای آلوده میتواند به انسان منتقل شود. البته این حالت در کودکان و افراد بالای ۶۰ سال رایج تر است. عوارض این بیماری شامل کاهش شدید آب و املاح بدن، سوراخ شدن رودهها، خونریزی دستگاه گوارش، عفونت استخوان و بالاخره هپاتیت است.

منبع: جی تالک دات آی آر


چاپ  

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید