خواص انواع توت ها

توت: سفيد، قرمز، ارغواني

با شروع بهار سرو كله توت هاي رنگارنگ هم كم كم در سفره تغذيه اي ما مردم ايران زمين پيدا مي شود. ميوه هاي ترش و شيريني كه به قول دوستي مثل زندگي هستند.

نميدانم به خاطر آمدن بهار است كه توت ها را دوست داريم يا اينكه توت ها هستند كه آمدن بهار را برايمان رنگارنگ مي كنند. ازسفيد سفيد تا قرمز تيره .

توت سفيد

درخت توت از چين به ايران آمد همراه ابريشمي كه سالها فقط هنر چيني ها بود. در ايران كه ماند به مدد آفتاب و هواي اين سرزمين درخت ميوه اي شد كه تقريبا در بيشتر شهر هاي كشور رشد كرد. در سفر تاريخي اش از ايران به فرانسه رفت و حالا تقزيبا همه دنيا آن را مي شناسند . بيشتر از همه ما به عنوان ميوه شيريني كه شيريني اش تلخي بيماري قند را معتدل مي كند .
تركيب مواد مغذی
اگرچه تركيب مواد مغذي مختلف در گونه هاي مختلف توت با هم شباهت زيادي دارد اما با توجه به رنگدانه هاي آنها آنتي اكسيدان هاي متفاوتي را در آنها پيدا خواهيم كرد.
توت سفيد مواد مغذي مختلفي دارد اما مهمترين آنها ويتامين A وc است . به علاوه حاوي مقاديري از مواد آلبومينوييدي و پكتين است كه مي توان از آنها براي تهيه شيره استفاده كرد. به دليل محتواي كربوييدراتي ، توت از جمله ميوه هايي است كه مي توان از آن سركه توليد كرد.

توت فرنگی

توت فرنگي به دليل شناخته شدن در تمام دنيا از نظر تركيب مواد غذايي و تاثيرات سلامت بخشي مورد بيشترين بررسيهاي علمي در سطح جهان بوده است. توت فرنگي منبع خوبي از فيبر، ويتامين C، فولات، پتاسيم و آنتي اكسيدان ها ست كه اين مواد مغذي باعث مي شوند توت فرنگي بعنوان يك جايگزين شيرين، باعث افزايش سلامت قلب و كاهش خطر ابتلا به انواع سرطان (دو بيماري مهم كه كه بيشترين ميزان مرگ و مير را به خود اختصاص مي دهند) شود. همچنين داراي املاح كلسيم، آهن و فسفر است و از مواد موثر مهم آن مي توان تانن، موسيلاژ، قندهاي مختلف، ساليسيلات ها و به خصوص اسيدهاي ميوه را نام برد. يك واحد توت فرنگي معادل 8 عدد است كه 50 كالري انرژي دارد.. تحقيقات اخير نشان داده است، دريافت روزانه يك واحد توت فرنگي باعث افزايش قابل توجهي در مقدار فولات خون شده و نيز فشار خون بالا را كاهش مي دهد

شاتوت‌

محققان انجمن تغذیه‌ی آمریکا شاه توت را در مقایسه با 40 نوع میوه ی تازه ی دیگر، به عنوان اولین میوه از نظر فعالیت آنتی اکسیدانی قرار داده‌اند که دارای فیتوکمیکال‌های قوی مثل آنتوسیانین است. آنتوسیانین رنگدانه‌ای است که رنگ سیاه شاه‌توت از آن ناشی می‌شود. شاه‌توت‌ها خواص مفیدی برای سلامتی دارند؛ از جمله جلوگیری از عفونت‌های دستگاه ادراری، سرطان، بیماری‌های وابسته به سن و حملات مغزی. شاه‌توت از ساخته شدن کلسترول بد (LDL) که منجر به بیماری‌ها و حملات قلبی می‌شود جلوگیری می‌کند. علاوه بر این شاه‌توت دارای ویتامین های A ، C و املاح روی ، پتاسیم، آهن، کلسیم و منیزیم است.

تمشك

شايد بريا شما جالب باشد كه بدانيد در طبقه بندي گونه هاي توت تمشك هم جاي خود را دارد.تمشک غنی از آنتوسیانین‌های ضد سرطانی نظیر اسیدهای چرب غیراشباع الاژیک اسید، کوماریک اسید و فرولیک اسید است. تمشک حاوی کلسیم، ویتامین‌هایی نظیر A ، C ، E ، اسید فولیک و فیبر می‌باشد. فیبر تمشک، فیبری محلول به نام پکتین است که باعث کاهش میزان کلسترول می‌شود. طبق یافته‌های دانشمندان، تمشک در پیش‌گیری از سرطان مری و دیگر سرطان‌ها موثر است.
چه وقت بايد توت خريد
انواع توت مانند به خصوص توت سفيد فقط در مدت زمان كوتاهي در فصل بهار به صورت تازه قابل خريداري هستند معمولا اين زمان بهترين زمان خريد آنهاست زيرا بهترين كيفيت را ، چه از نظر قوام بافتي و چه از نظر طعم و مواد مغذي دارند. كاهش كيفيت توت ها با گذشت زمان به دلايل مختلفي بستگي دارد.بيشترين مشكل فساد توت ها به دليل شكنندگي بافت در هنگام برداشت و حمل آنها ست وارد شدن ضربه در هنگام برداشت و جابجايي محصول با ازاد شدن آنزيم هاي مختلف و مواد مغذي ، همچنين تخريب آنتي اكسيدانتها سرعت مي گيرد. به علاوه با توجه به اينكه اقلامي از توت ها مثلا توت فرنگي روي خاك پرورش داده مي شوند ممكن است دچار آلودگي شوندو با تخريب لايه هاي محافظ اين آلودگي در تمام محصول گسترش پيدا كند.. همچنين نمي توان انواع توت را به غير از روش غوطه وري در آب شستشو داد. به همين دليل هنگام خريد توجه كنيد كه ميزان توت هاي له شده در كل مقدار زياد نباشد . توت سفيد به دليل جاري شدن و بالا بودن مقدار محتواي قندي در صورت نگهداري نادرست به سرعت ترش مي شود.
باور غلطي بين عامه مردم وجود دارد كه مانع از شستن توت سفيد به خاطر از دست رفتن شيريني و مواد مغذي آن است. با توجه به نحوه برداشت توت به خصوص توت سفيد و امكان آلودگي هاي ميكروبي قويا توصيه مي كنيم كه حتما توت را قبل از مصرف بشوييد.براي تگهداري توت ها در كوتاه مدت يخچال گزينه مناسبي است. البته با اين وسيله هم نمي توان بيشتر از 2 يا 3 روز توت را نگهداري كرد. بنابر اين پيشنهاد مي كنيم كه مقداري از توت خريداري كنيد كه در يك يا دوعده خورده شود.
براي نگهداري توت ها در دراز مدت روش هاي مختلفي وجود دارد.خشك كردن معمولترين روش براي نگهداري طولاني مدت توت سفيد است. اما در مورد توت فرنگي و شاتوت شما مي توانيد از فريزر براي اينكار استفاده كنيد. سعي كنيد باي فريز كردن از انواع با كيفيت خوب استفاده كنيد.
تبديل توت ها با انواع مربا و مارمالاد به دليل محتواي پكتيني آنها كه تاثيرات قوام بخش خوبي دارند ،از روش هاي قديمي نگهداري توت هاست. البته به خاطر داشته باشيم كه در مورد توت هاي شيرين مجموع كالري دريافتي به دليل اضافه شدن شيرين كننده ها به خصوص شكراز اين ماده غذايي بيشتر است و اگر كالري دريافتي خود را كنترل مي كنيد بايد به اين مسئله توجه داشته باشيد.
چه وقت بايد توت خورد
چنانچه گفته شد بهترين زمان مصرف توت ها فصل رويش آنها و بهترين صورت مصرف، خوردن توت تازه و خام است.توتها در هرم گروه هاي غذايي در قسمت ميوه ها قرار دارند براي حفظ سلامت مصرف لااقل 2 تا 3 واحد ميوه در روز توصيه شده است.بهترين زمان مصرف ميوه ها هنگام ميان وعده هاست.ميان وعده ها كه معمولا در فاصله وعده هاي اصلي مصرف مي شوند نقش مهمي در برقراري تعادل غذايي دارند. اما در فرهنگ ما پس از صرف غذا هم ميوه مصرف مي شود.چنانچه مقادير مصرف و تنوع آن رعايت شود مشكلي در اين مورد به وجود نمي آيد.

ميوه ای برای ميوه خور كردن كودكان

توتها چه از نظر شكل ظاهري جذاب و چه از نظر تناسب اندازه و مواد مغذي موجود در آنها براي تمرين دادن كودكان به مصرف ميوه بسيار مناسبند.رنگهاي جذب و شكل خاص توت ها باعث تحريك تخيل فانتزي كودكان مي شود و از اين طريق آنها را با مصرف ميوه آشتي مي دهد.به علاوه طعم متنوع توت ها از شيرين تا ترش جذابيت ويژه اي براي كودكان دارد. البته به خاطر داشته باشيم كه قبل از يك سالگي به دليل امكان ابتلا به آلرژي هاي غذايي نمي توان از اين ميوه ها به خصوص توت فرنگي استفاده كرد . به علاوه مواظب آلودگي هاي ميكروبي و سموم آفت كش اين ميوه ها به خصوص در مورد توت فرنگي باشيم.

كي بايد توت ها را خشك كرد

نویسنده:  زيبا كاوه يي


چاپ  

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید