نکاتی طلائی برای داشتن پوستی سالم و جوان

برای داشتن پوست زیبا، جواد و سالمبرای سلامت پوست تان، آن را به طور مرتب تمیز کنید و از مرطوب کننده استفاده کنید.


بررسی های بنیاد پوست انگلیس که در ژانویه ی 2008 منتشر شد، نشان می داد که 50 درصد از ساکنان بریتانیا که آرایش می کنند،با پاک نکردن آرایش خود قبل از خواب، به پوست خود آسیب می زنند. دلیل پاک نکردن آرایش،قبل از خوابیدن نیز آشکار شد. بیشتر افراد بیش از حد خسته بودند. این نشان می داد که کیفیت خوب خواب که یکی از عوامل موثر دیگر بر سلامت پوست است نیز در آنان وجود نداشت.
پاک کردن آرایش بخش مهمی از مراقبت از پوست است. زیرا آلودگی ها و باکتری های آن را از بین می برد و بسیار اهمیت دارد که این کار به ارامی انجام شود.
از آب گرم، و نه داغ استفاده کنید و مدت زمان حمام خود را به 15 دقیقه و یا کمتر کاهش دهید. زیرا صرف زمان زیاد زیر دوش آب داغ، چربی پوست شما را از بین می برد.
مرطوب کننده پوست را از خشک شدن محافظت می کند و به عنوان لایه ی محافظی برای پوست عمل میکند. همچنین از صابون های ملایم استفاده کنید نه از صابون های قوی. و از افزودن مواد تحریک کننده از جمله عطر و رنگ پرهیز کنید، به خصوص اگر پوست حساسی دارید.
هنگام پاک کردن آرایش، با مراقبت با پوست حساس و ظریف اطراف چشم برخورد کنید و اگر از مواد آرایشی ضد آب استفاده می کنید، ممکن است به محصولات حاوی روغن نیاز داشته باشید تا مطمئن شوید آرایش تان کاملا پاک شده است. هنگامی که پاک کردن آرایش تان تمام شد، از مرطوب کننده استفاده کنید. تا مقداری رطوبت روی پوستتان باقی بماند.
مرطوب کردن پوست مهم است زیرا از پوست در برابر آب و هوا و خشک شدن محافظت می کند. همچنین مرطوب کننده ها به پوست شما کمک می کنند که رطوبت طبیعی خود را حفظ کند. زیرا از تبخیر آب زیر پوست جلوگیری می کند یا آب زیر پوست را به اهستگی آزاد می کند. ممکن است تعجب کنید اگر بفهمید که به گفته ی بنیاد پوست انگلیس، قیمت مرطوب کننده،در برابر فواید آن برای پوست،بسیار ناچیز است. در حقیقت ارزان ترین محصولی است که تا این حد برای پوست مفید است. اگر پوستی خشک دارید از استفاده محصولات حاوی الکل اجتناب کنید و اگر پوستی چرب دارید از محصولات حاوی روغن بپرهیزید ( ازمحصولات حاوی آب استفاده کنید ). برخی از افراد با پوست چرب نیازی به مرطوب کننده ندارند. اگر پوست شما 20 دقیقه بعد از حمام سفت و محکم می شود، بهتر است از مرطوب کننده استفاده کنید.

برای داشتن پوستی سالم، کیفیت خواب خود را افزایش دهید.

برای داشتن پوست سالم و جوان،روی کیفیت خواب تان متمرکز شوید. خواب برای سلامت پوست ضروری است.نداشتن خواب با کیفیت،به میزان لازم،پوست شما را خسته و مسن نشان می دهد. به خصوص پف های زیر چشم تان تاثیر منفی زیادی روی ظاهر شما خواهند گذاشت. کیفیت خواب ضعیف منجر به چرخه ای معیوب می شود که شما را تحریک پذیر، مضطرب و افسرده می کند و باعث می شود که سخت تر به خواب بروید. مطمئن شوید به میزان کافی ورزش می کنید. این کار استرس را کاهش می دهد و خستگی سالم ایجاد می کند که به خواب شما کمک خواهد کرد. یوگا و شنا نیز روشهای خوبی برای بهبود خواب هستند. تمارین ایروبیک اکسیژن را در گردش خون تان افزایش می دهد که می تواند پوست شما را پر جنب و جوش و سالم نگاه دارد.
در اینجا چند راهنمایی را برای داشتن خواب خوب شبانه، به شما معرفی می کنیم.
• سعی کنید برنامه ای منظم برای خواب داشته باشید.
• یک حمام آب گرم می تواند آرامش بخش باشد.
• یاد بگیرید که "لیست نگرانی "های خود را بنویسید :مداد و کاغذ را در زیر تخت خود قرار دهید.
• آهنگ های آرامش بخش گوش دهید: انتهای شب،قبل از خواب یا در رختخواب، از تماشای تلویزیون خودداری کنید تا استراحت شما تحت الشعاع قرار نگیرد.
• از خوردن وعده ی غذایی سنگین در اواخر شب خودداری کنید. سعی کنید حداقل 2 تا 3 ساعت قبل از خواب شام میل کنید.
• به جای شب و هنگام حواب،در طی روز مقدار زیادی آب بنوشید.
• اگر نمی توانید بخوابید، از رختخواب برخیزید و خود را به انجام کاری مشغول کنید. این کار بهتر از این است که مرتب در رختخواب غلت بخورید و از بیخوابی خود نگران شوید.
• اتاق خوابتان را سرد، تاریک و آرام نگاه دارید. اتاق خواب باید پناهگاهی از صلح و آرامش باشد نه پر از صداو تحریکات بیرونی.
• از چشم بند خواب استفاده کنید.
• شب ها از خوردن محرک ها مانند کافئین و نیکوتین خودداری کنید. از چای بابونه برای گرم کردن بدنتان و آماده کردن آن برای خواب استفاده کنید. ( البته نه آنقدر که مجبور شوید از خواب بیدار شده و به دستشویی بروید.)

برای سلامت پوست،با احتیاط اصلاح کنید.

مردم دوست دارند پوست صاف و بی مو داشته باشند. اما این کار می تواند موجب تحریک پوست بشود. به خصوص اگر پوست آنها نازک،خشک و حساس باشد. کارشناسان کلینیک مایو توصیه می کنند که برای اصلاح پوست، بعد از حمام یا دوش آب گرم که موها نرم شده اند، اقدام کنید. ( یا پارچه ای گرم و مرطوب را روی پوست تان فشار دهید ). پوست خشک را اصلاح نکنید. از تیغ تیز استفاده کنید و در جهت رویش موها اصلاح کنید. مطمئن شوید که بعد از اتمام کارتان،پوست را به خوبی با اب گرم بشویید تا سلول های مرده و صابون از آن پاک شوند. اگر پوست تان تحریک شده است، پس از اصلاح، از لوسیون الکلی استفاده نکنید حتی اگر موجب خنک شدن بدنتان می شود. چون آسیب وارد شده به پوست شما را با حذف رطوبت پوست، بدتر می کند.

حفاظت در برابر نور خورشید و ترک سیگار از دیگر راه های داشتن پوست سالم و جوان است.


چاپ  

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید