درمان کیست تخمدان چیست؟

علائم کیست تخمدانکیست تخمدان کیسه پر از مایع است که در تخمدان رشد می کند اکثر کیست های تخمدانی ( غیر سرطانی ) و خوش خیم هستند

و باعث عوارضی نمی شود و علت برخی از مشکلات از جمله درد و خونریزی نامنظم است بیشتر کیست های تخمدان بدون درمان خود به خود خوب می شود برای انواع دیگر، یک عمل جراحی ممکن است برای حذف کیست توصیه شود. زنان دو تخمدان، در هر طرف از رحم در پایین شکم دارند. تخمدان ها به اندازه یک گردو کوچک و گرد هستند و هر تخمدان دارای تخمک است. در زنان بارور، در هر ماه یک ( تخمک ) از یکی از تخمدان آزاد می شود. تخمک با عبور از لوله فالوپ به رحم می رسد که تخمک ممکن است توسط اسپرم بارور شود. تخمدانها هورمون هایی از جمله استروژن و پروژسترون، هورمون های اصلی زن را می سازند این هورمون وارد جریان خون می شود و بر روی دیگر قسمت های بدن اثرات مختلف از جمله تنظیم سیکل قاعدگی و دوره ماهیانه را انجام می دهند. در زنان در سن باروری، تخمک در هر ماه در یک ساختار کوچک در تخمدان بالغ  می شود که فولیکول نام دارد. وقتی که تخمک ( در تخمک گذاری ) منتشر شد فولیکول را به یک ساختار کوچک به نام جسم زرد تبدیل می شود. اگر باردار شوید جسم زرد هورمون برای کمک به بارداری تشکیل می دهد. اگر شما باردار نشوید جسم زرد کاهش و در چند هفته از بین می رود.
انواع کیست های تخمدان
علائم کیست تخمدان
عوارض کیست تخمدان
تشخیص کیست تخمدان
درمان کیست تخمدان
چشم انداز برای کیست تخمدان

انواع کیست های تخمدان

انواع مختلف کیست های تخمدان، مانند کیست درموئید و کیست اندومتریوم وجود دارد با این حال، کیست های عملکردی رایج ترین نوع هستند .دو نوع کیست عملکردی شامل کیست فولیکول و جسم زرد وجود دارد.
کیست فولیکول
در طول چرخه قاعدگی زن، یک تخمک در یک کیسه به نام فولیکول رشد می کند. این کیسه در داخل تخمدان قرار دارد در اغلب موارد، این فولیکول یا کیسه باز شده و تخمک آزاد می شود اما اگر فولیکول باز نشود مایع داخل فولیکول می تواند یک کیست در تخمدان تشکیل می دهند.
کیست جسم زرد
کیسه های فولیکول به طور معمول حل شده و تخمک آزاد می شود اما اگر کیسه حل نشود و کیسه فولیکول باز شود مایع اضافی می تواند در داخل کیسه توسعه و باعث تجمع مایع کیست شود.
انواع دیگری از کیست های تخمدان عبارتند از:
کیست درموئید: مانند کیسه در تخمدان رشد کرده و می تواند حاوی مو، چربی و بافت های دیگر باشد.
کیست آدنوما: رشد غیر سرطانی است که می تواند بر روی سطح خارجی تخمدان توسعه یابد.
اندومتریوما: بافتی که به طور معمول در داخل رحم رشد می کند می تواند در خارج از رحم توسعه و به تخمدان متصل و در نتیجه کیست ایجاد شود.
در برخی از زنان یک بیماری به نام سندرم تخمدان پلی کیستیک ایجاد می شود. این زمانی است که تخمدانها حاوی تعداد زیادی کیست کوچک باشند این وضعیت باعث بزرگ شدن تخمدان می شود و اگر بدون درمان رها شود تخمدان پلی کیستیک می تواند سبب مشکلات ناباروری شود.

علائم کیست تخمدان

اغلب اوقات، کیست تخمدان هیچ علامتی ایجاد نمی کند. با این حال، علایم می تواند با رشد کیست ظاهر شود. علائم عبارتند از:
نفخ شکم و یا تورم
حرکات دردناک روده
درد لگن قبل و یا در طول چرخه قاعدگی
مقاربت دردناک
درد در کمر یا ران
حساسیت به لمس پستان
تهوع و استفراغ
علایم شدید کیست تخمدان که نیاز به توجه فوری پزشکی دارد عبارتند از:
درد شدید یا تیز لگن
تب
غش کردن یا سرگیجه
تنفس سریع
این علائم می تواند یک کیست پاره شده و یا پیچش تخمدان را نشان دهد. عوارض اگر زود درمان نشود می تواند عواقب جدی ایجاد کند.

عوارض کیست تخمدان

اکثر کیست های تخمدانی خوش خیم هستند و به طور طبیعی بدون درمان خود به خود از بین می روند. اما در مورد نادر، دکتر شما ممکن است یک توده کیستیک تخمدان سرطانی در حین معاینات معمول تشخیص دهد.
چرخش تخمدان عارضه نادر دیگری از کیست های تخمدانی است. این زمانی است که یک کیست بزرگ تخمدان باعث به پیچ و تاب و یا حرکت از موقعیت اصلی شود. لذا خون رسانی به تخمدان قطع شده و اگر درمان نشود می تواند سبب آسیب و یا مرگ بافت تخمدان شود. با وجود غیر معمول بودن، چرخش تخمدان نزدیک به 3 درصد از اعمال جراحی اورژانس زنان را شامل می شود.
کیست پاره شده، که همچنین بسیار نادر است می تواند سبب درد شدید و خونریزی داخلی شود. این عارضه خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد و اگر درمان نشود می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

تشخیص کیست تخمدان

دکتر شما می تواند کیست تخمدان در حین معاینات معمول لگن تشخیص دهد. او ممکن است متوجه تورم در یکی از تخمدان های شما شود و اولتراسوند را جهت تایید حضور کیست سفارش دهد. سونوگرافی آزمون تصویربرداری است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید یک تصویر از اندام های داخلی است. فراصوت کمک به تعیین اندازه، محل، شکل و ترکیب (جامد یا پر از مایع ) کیست می کند.
ابزارهای دیگر تصویربرداری برای تشخیص کیست های تخمدان عبارتند از:
CT اسکن: یک دستگاه تصویربرداری است که در بدن برای ایجاد تصاویر متقاطع از اندام های داخلی استفاده می شود.
MRI: یک تست که با استفاده از میدانهای مغناطیسی برای تولید عمق تصاویر از اندام های داخلی است.
سونوگرافی: یک دستگاه تصویر برداری که برای تجسم تخمدان استفاده می شود.
از آنجا که اکثر کیست ها بعد از چند هفته یا چند ماه ناپدید می شوند دکتر شما ممکن است بلافاصله یک برنامه درمانی را توصیه کند. در عوض، او ممکن است سونوگرافی را در چند هفته یا چند ماه برای بررسی وضعیت شما تکرار کند.
اگر هر تغییری در وضعیت شما و یا اگر افزایش در اندازه کیست وجود ندارد دکتر شما آزمایش اضافی برای تعیین علل دیگر از نشانه های شما را سفارش می دهد. و آنها عبارتند از:
تست حاملگی: برای تعیین اینکه آیا شما باردار هستید.
آزمون سطح هورمون: به مسائل مربوط به هورمون، مانند استروژن بیش از حد و یا پروژسترون را چک می کند.
آزمون خون CA 125: یک اسکرین برای سرطان تخمدان است.

درمان کیست تخمدان

اگر یک کیست به خودی خود از بین نمی رود و یا اگر آن بزرگتر می شود دکتر شما ممکن است توصیه درمان برای کوچک شدن و یا حذف کیست نماید.
قرص کنترل تولد - اگر شما از کیست تخمدان راجعه رنج می برید دکتر شما می تواند قرص های ضد بارداری را تجویز کند تا با توقف تخمک گذاری از توسعه کیست جدید جلوگیری شود قرص های ضد بارداری نیز می تواند خطر ابتلا به سرطان تخمدان را کاهش دهد خطر ابتلا به سرطان تخمدان در زنان یائسه بیشتر است.
لاپاروسکوپی - اگر کیست شما کوچک است یک تست تصویربرداری برای تشخیص سرطان انجام و سپس دکتر شما می تواند با لاپاراسکوپی اقدام به جراحی حذف کیست کند پزشک در این روش یک شکاف کوچک نزدیک ناف ایجاد کرده و سپس با وارد کردن یک ابزار کوچک داخل شکم اقدام به حذف کیست می نماید.
درمان های دیگر برای تومورهای سرطانی تخمدان عبارتند از:
شیمی درمانی - مواد دارویی از طریق ورید (IV)، از راه دهان و یا به طور مستقیم به شکم برای کشتن سلول های سرطانی داده شود از آنجا که آنها سلولهای سرطانی و همچنین سالم را می کشند داروهای شیمی درمانی می تواند عوارض جانبی، از جمله تهوع و استفراغ، ریزش مو، آسیب کلیوی و افزایش خطر ابتلا به عفونت را داشته باشد. این عوارض پس از انجام شدن درمان، باید از بین برود.
تابش - اشعه ایکس پر انرژی که سبب کشتن و یا کوچک کردن سلول های سرطانی می شود. تابش از خارج از بدن و یا در داخل بدن در نزدیکی محل تومور قرار داده می شود. این درمان نیز می تواند سبب عوارض جانبی، از جمله قرمزی پوست، حالت تهوع، اسهال و خستگی شود. تابش اغلب برای سرطان تخمدان استفاده می شود.
جراحی، شیمی درمانی و پرتو ممکن است به صورت جداگانه یا با هم انجام شود ممکن است تومورهای سرطانی تخمدان بازگشت کند. اگر اتفاق افتد شما نیاز به عمل جراحی بیشتر، گاهی اوقات ترکیب شده با شیمی درمانی یا پرتودرمانی انجام می شود.
شکافتن شکم برای پی بردن به بیماری - اگر شما یک کیست بزرگ دارید پزشک با جراحی می تواند از طریق یک برش بزرگ در شکم اقدام به حذف کیست کند پزشک یک بیوپسی فوری انجام داده، و اگر او تشخیص داد که کیست سرطانی است ممکن است باهیسترکتومی اقدام به حذف تخمدان ها و رحم نماید.

پیشگیری از کیست تخمدان

از کیست های تخمدان می توان پیشگیری کرد با این حال، در معاینات معمول زنان کیست تخمدان زود هنگام تشخیص داده می شود کیست های خوش خیم تخمدان سرطانی نمی شود. با این حال، نشانه های سرطان تخمدان می تواند نشانه های کیست تخمدان را تقلید کند لذا این مهم است که به دکتر خود مراجعه و یک تشخیص صحیح دریافت کنید
پزشک شما علائمی را هشدار می دهد که ممکن است نشان دهنده یک مشکل، از جمله:
تغییر در چرخه قاعدگی
درد مداوم لگن
از دست دادن اشتها
کاهش وزن غیر قابل توضیح
پری شکم
چشم انداز برای کیست تخمدان
پیش آگهی برای کیست های تخمدانی در زنان غیر یائسه خوب است و بیشتر کیست ها در چند ماه ناپدید می شوند با این حال، کیست تخمدان راجعه می تواند در زنان قبل از یائسگی و زنان با عدم تعادل هورمونی رخ دهد.
اگر درمان نشود برخی از کیست می تواند باروری را کاهش دهد این شامل کیست اندومتریوم و سندرم تخمدان پلی کیستیک است برای افزایش باروری، پزشک می تواند اقدام به حذف یا کوچک کردن کیست نماید کیست های کاربردی، کیست آدنوما و کیست درموئید روی باروری تاثیر نمی گذارد.
کیست های تخمدان خطر ابتلا به سرطان تخمدان را افزایش نمی دهد.

منبع اختصاصی: www.foodregime.com


چاپ  

دیدگاه‌ها   

+1 #19 یاسی 1395-02-12 06:29
سلام
ممنون بخاطر مطالب کاملتون
:D تازه متوجه شدم چرا دکترم بعد از دیدن جواب سونو و متوجه شدن داشتن فولیکول در تخمدان چرا این همه آزمایش برام نوشته.
مرسی
+1 #18 جمیله 1394-12-15 08:50
باسلام لطفا جواب سوالمو بدین
من 22 سالمه و مجرد هستم، وپریودیم خیلی نامنظمه هر6 ماه یک بار میشم و وقتی ازمایش دادم نوشته بود که فولکول های ریز و متعدد در هردو تخمدان دیده می شود و فولکولی به قطر21 در تخمدان سمت راست دیده می شود،سوالم این هست ک ایا زمانی که ازدواج کنم میشه باردار شم؟؟
#17 گلناز 1394-08-08 22:01
سلام.من دل درد شدید دارم،وقتی پیش دکتر رفتم و سونوگرافی کردم متوجه شدم که کیست دارم اما دکتر به من قرص نداد و فقط 2 تا آمپول داد.که رشد نکنه،گفت یک هفته دیگر برم پیش،به نظر شما با این درد چکار کنم؟؟؟
-2 #16 جواد سجادی 1394-06-23 20:35
:-) ممنون الان فهمیدم ک خانمم کیست داره میریم برای درمان
+1 #15 ص 1394-05-27 09:10
سلام. من 24 سال دارم و مجرد هستم. حدود 6 تا 7 کیلو هم اضافه وزن دارم. حدود سه سال پیش به دلیل ریزش موهام و جوش صورتم به تجویز متخصص پوست و مو قرص های دیان و بعد از چند ماه اسپیروکین رو جمعا نزدیک یک سال مصرف کردم. از اون موقع دچار نامنظمی در قاعدگی هستم. با حدود یک ماه تاخیر پریود میشم و بعد از این زمان تاخیر تقریبا 5 تا 6 روز لکه بینی دارم. قبل از شروع هم تو ناحیه سمت چپ کمرم احساس درد و توده دارم. مشکل من دلیل خاصی میتونه داشته باشه؟ نیازی هست به پزشک مراجعه کنم????
#14 مینو 1394-05-05 17:17
سلام و سپاس از مطالب مفید و غنی
میخواستم ازشما خواهش کنم درباره مشکل کیست منو هم مطالب بگذارید
+1 #13 غزاله 1394-04-20 22:07
باسلام من به دلیل پررودنشدن رفتم سونوگرلفی کیستی به دیامتر50میلیمتر درتخمدان راست مشاهده شده دکترم گفته قرص یازمصرف کنم.حالامن اگه استفاده کنم.امکان بارداری هست من خیای نگران جوری که ازامروزفهمیدم فقط گریه میکنم من فقط22سال سن دارم
+2 #12 فرحناز 1394-04-06 08:39
سلام در سونوگرافی تشخیص داده شده که من کیست دارم و دکتربرای من قرص ضدبارداری تجویز کردند که یک بسته را مصرف بعد 7 روز فاصله بسته دوم رو شروع کنم .
بسته اول تمام شده و پنج روز هم می گذرد ولی هنوز پرید نشده ام آیا قرص را دو روز دیگر شروع کنم یا خیر ؟؟؟
#11 سیما 1394-03-18 06:56
باتشکر از اطلاعات خوبتون
چطوری با اضافه وزنی که باخوردن قرص مواجه میشیم مقابله کنیم؟
ممنون
-2 #10 نگین 1394-03-16 14:18
سلام.من یه کیست 3 سانتی در تخمدان سمت راست دارم.پزشک قرص جلوگیری از بارداری برایم تجویز کرد اما هنوز هم در ناحیه شکم و کمر درد دارم.کاهش وزن و کاهش اشتهای شدید دارم.باید چیکار کنم؟ممنون

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید