سرطان لوبولار در جا (LCIS)

سرطان پستاناین اطلاعات در باره سرطان لوبول در جا است و امیدواریم پاسخگوی سوالات شما باشد. اگر سوالات بیشتری داشتید، می توانید از دکترتان یا پرستار بیمارستانی که در آنجا مداوا می شوید، بپرسید.


سرطان لوبولار درجا
تورم توده ای لوبولاردر جا ( که رشد غیرعادی یک غده از غدد بدن نیز نامیده می شود.) یک سرطان نیست. به این معنی که تغییراتی در جداره سلولی لوب ها که محل تولید شیر در پستان است وجود دارد. (به نمودار زیر نگاه کنید)
این تغییرات نشان دهنده این است که یک زن در آینده درمعرض خطرسرطان پستان در حال توسعه قرار دارد. اما با این حال نیز بسیاری از زنان با LCIS هرگزدچار سرطان پیشرفته نمی شوند. مهم نیست در کدام پستان LCIS دیده شده، خطر پیشرفت سرطان در هر دو پستان به یک اندازه است. بعضی زنان در هر دو پستان LCIS دارند.LCIS در زنانی که هنوز یائسگی نشدند متداول تر است.
LCIS چگونه تشخیص داده می شود
LCIS در هنگام ماموگرافی (عکس برداری با اشعه ایکس از پستان) دیده نمی شود و هیچ علامتی ندارد. به طور تصادفی هنگامی که یک نمونه از بافت پستان جدا می گردد (نمونه برداری یا بیوپسی) و یا زمانی که به دلیل دیگری توده ای از پستان برداشته می شود کشف می گردد.
اگرتشخیص داده شود شما بعد از انجام نمونه برداری با یک سوزن ( وقتیکه پزشک از یک سوزن جهت برداشتن سلول یا بافت استفاده می نماید) مبتلا به LCIS هستید، ممکن است نیاز به برداشت تعداد بیشتری بافت باشد. عمل جراحی کوچکی که بافت برداری حذفی یا برداشت بافت با شکافتن نامیده می شود. معمولا به خاطر اطمینان از عدم وجود سلول سرطانی در آن ناحیه انجام می شود. جراح این بافت را با یک بیهوشی منطقه ای یا عمومی برمی دارد. شما معمولا می توانید این جراحی را به عنوان یک جراحی هرروزه داشته باشید. بافتی که برداشته شده درزیر میکروسکوپ آزمایش می شود.
چگونه LCIS کنترل می شود
اگر شما دچار LCIS شده اید، احتیاج به درمان ندارید. اغلب زنان با LCIS مبتلا به سرطان پستان نمی شوند و احتیاج به معالجه ندارند. شما مراقبت های منظم به منظور اطمینان از مبتلا نشدن به سرطان را انجام می دهید تا اگر چنین شد، زود بتوان آن را تشخیص داد.
مداوا کردن سرطان پستانی که زود تشخیص داده شود معمولا خیلی موفقیت آمیز است. پزشک و پرستارمراقبت پستان توضیح خواهند داد با توجه به شرایط شما چگونه معاینات یادآوری انجام شود.
توصیه های مراقبتی
پزشکان معمولا به زنان مبتلا به LCIS توصیه می نمایند:
کنترل های مربوط به پستان در کلینیک پستان هر 6 تا 12 ماه انجام شود.
ماموگرافی هر 1 تا 2 سال انجام شود.
هرچند شما کنترل های منظم دارید، اما مهم است به هر گونه تغییری در شکل پستان و هر گونه حساسیت پستان در زمان های مختلف آگاه باشید .اگر متوجه هر چیزی غیرعادی در خود شدید، در اسرع وقت به پزشک خود یا پرستار مراقبت های پستان بگویید.
بندرت امکان دارد یک زن مبتلا به LCIS تصمیم به برداشتن هر دو پستان (برداشت پستان دوطرفه) بگیرد. امکان این کار زمانی که زنی سابقه زیاد فامیلی ابتلا به سرطان پستان دارد یا بی اندازه نگران و مضطرب پیشرفت سرطان پستان است وجود دارد.
تحقیقات بالینی
نتایج آزمایش قبلی نشان داده که درمان هورمونی با دارویی به نام تاموکسیفن که برای درمان سرطان پستان استفاده می شود، می تواند خطر ابتلا به سرطان پستان در زنان مبتلا به LCIS را کم کند.
آزمایش دیگرIBIS2 است و بررسی می نماید که آیا نوع دیگری درمان هورمونی بنام آناستروزول ، که خطر ابتلا به سرطان پستان در زنان یائسه را که شامل کسانی که مبتلا به LCIS هستند کم می نماید .این تحقیقات پایان یافته و نتایج آن برای چند سالی در دسترس نمی باشد.
احساسات شما
احساس نگرانی شما زمانیکه گفته شود خطر گسترش سرطان پستان در شما رو به افزایش است طبیعی می باشد . اما LCIS یک سرطان نیست و بیشتر زنان با این ابتلا هرگز مبتلا به سرطان پستان نشده اند.
دانستن اینکه شما باید بررسی های منظم را توسط گروه درمانی پستان خود داشته باشید می تواند دلگرم کننده باشد. پزشک و پرستار شما هم هستند که از شما حمایت نمایند. اجازه دهید آنها از هر دلواپسی شما یا نگرانی در مورد خطر بیماری که اگر اغلب به سراغتان می آید آگاه باشند.

منبع-iranpink.com


چاپ  

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید