چاقی چیست؟

چاقی یک بیماری چند وجهی و بسیار پیچیده است و امروزه به یک معضل تبدیل شده است و هزینه بالای برای خانواده ها و جامعه ایجاد کرده است.


بیش از یک سوم از بزرگسالان ایالات متحده (~ 36٪) چاق هستند.
در حدود 12.5 میلیون کودک و نوجوان 2-19 ساله ( 17٪ ) چاق هستند.
بیشترین میزان چاقی به طور کلی همچنان در میان اقلیت های قومی و نژادی، افراد با سطوح پایین تر از تحصیلات و سطح درآمد پایین تر و در جوامع روستایی یافت می شود. افراد با پیشینه های قومی، درآمد و سطح آموزش و پرورش روی چاقی تاثیر می گذارد.
برای محاسبه چاقی از شاخصی به نام شاخص توده بدنی ( BMI ) استفاده می شود. برای اغلب افراد، BMI برآورد خوبی از چربی بدن است.
BMI از 25 تا 29.9 دارای اضافه وزن محسوب می شود.
BMI از 30 یا بالاتر چاق در نظر گرفته می شود.
افراد دارای اضافه وزن و چاق در معرض خطر بسیاری از بیماری ها می باشد که به برخی از انها اشاره می شود.
فشار خون بالا ( HBP ) به افزایش فشار به جریان خون از طریق سرخرگ می گویند . در فشار خون بالا قلب مجبور به کار سخت تر از حالت طبیعی برای گردش خون در سرتاسر بدن می باشد .
کلسترول خون بالا ( دیس لیپیدمی ) می رود انواع مختلفی از چربی در خون شامل کلسترول LDL  کلسترول( بد )، کلسترول HDL کلسترول ( خوب ) و تری گلیسرید وجود دارد LDL و تری گلیسیرید بیش از حد، خطر ابتلا به بیماری قلبی، سکته مغزی و سایر مشکلات گردش خون را افزایش می دهد .
دیابت نوع 2 یک بیماری است که در آن بدن به اندازه کافی انسولین تولید نمی کند انسولین برای ورود قند ( گلوکز ) به درون سلول های بدن برای تولید انرژی لازم است
سکته مغزی هنگامی رخ میدهد که جریان خون غنی از اکسیژن به بخشی از مغز نرسد بدون اکسیژن، سلولهای مغز پس از چند دقیقه می میرد دو نوع سکته مغزی، سکته مغزی ایسکمیک و سکته مغزی هموراژیک وجود دارد سکته مغزی هنگامی رخ میدهد که یک رگ خونی که عامل تامین خون مغز است توسط یک لخته خون مسدود شود این ممکن است با انسداد رگهای خونی از تجمع چربی، کلسترول و مواد دیگری که بر روی دیواره شریان جمع آوری شده باشد و یا علل دیگری مانند حرکت یک لخته خون از نقاط دیگر بدن به مغز ایجاد می شود سکته هموراژیک وقتی اتفاق می افتد که یک رگ خونی در بخشی از مغز ضعیف شده و پاره می شود و باعث نفوذ خون به داخل مغز می شود.
چاقی سبب تشکیل سنگ های صفراوی می شود.
آرتروز همان زوال تدریجی بافت مفصل به علت سایش بیش از حد و پارگی است که چاقی سبب تشدید شدن آن می شود.
آپنه خواب وضعیتی است که در آن تنفس بارها و بارها متوقف می شود و دوباره شروع می شود و یا تنفس کم عمق رخ می دهد در طول خواب به علت انسداد جزئی یا کلی از راه هوایی است می باشد.
سرطان هایی  از جمله ( سرطان مری، پستان، آندومتر، روده بزرگ و راست روده، کلیه، پانکراس، تیروئید، کیسه صفرا و احتمالا برخی دیگر ) با اضافه وزن و چاقی ارتباط دارد.
بیماری کبد چرب غیر الکلی ( NAFLD )  چربی در کبد است که با التهاب و فیبروز یا زخم، کبد همراه است
چاقی دوران کودکی با ( شانس بالاتری از چاقی، ناتوانی و مرگ زودرس در بزرگسالی، مشکلات تنفسی، افزایش خطر شکستگی، فشار خون بالا و عوامل خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، مقاومت به انسولین و اثرات روانی مرتبط است.
کیفیت زندگی به عنوان شاخصی از سلامت کلی است که شامل عوامل فیزیکی و روانی است.
بسیاری از عوامل نقش مهمی در توسعه چاقی دارند ابتدایی ترین سطح آن، ناشی از عدم تعادل انرژی است عامل اصلی چاقی خوردن بیش از حد و ورزش بیش از حد کم است برای حفظ وزن سالم باید دقیقاً هر روز بین انرژی ورودی و مصرفی تعادل برقرار شود این تعادل در طول زمان به شما کمک می کند که وزن سالم خود را حفظ کنید.

 مطالب مرتبط

 


چاپ  

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید