رژیم غذایی

چگونه لاغر شویم

کاهش وزن یک فورمول ساده دارد و آن این است که بیشتر از آنچه که مصرف می کنید کالری بسوزانید مثلا اگر روزانه 500 کالری ( 250 کالری با رژیم غذایی و 250 کالری با فعالیت بدنی ) از کالری مواد غذایی مصرفی خود بکاهید و فعالیت بدنی خود را افزایش دهید در مدت یک هفته ./5 تا 1 کیلوگرم کاهش وزن پیدا خواهید. کرد ولی هیچگاه رژیم غذایی کمتر از 1050 کالری نداشته باشید. زیرا برای بدن مضر می باشد مثلا اگر شما مقدار کالری روزانه خود را بیشتر از 500 کالری کاهش دهید و نمک و نشاسته را از رژیم خود حذف کنید کاهش وزن سریعی خواهید داشته که عوارض زیادی دارد.

اگر چه از دست دادن وزن به کاهش مقدار کالری دریافتی بستگی دارد ولی فاکتور های دیگری مانند فعالیت بدنی، سوخت و ساز بدن، هورمون ها، نوع بدن و شیوه زندگی شما نیز در از دست دادن وزن موثر است. دلایل مختلفی مانند ( ظاهر بدن ( داشتن ظاهری جذاب و سالم )، سلامت ( عمر طولانی، جلوگیری از توسعه بیماری های مرتبط با چاقی )، راحتی ( افراد چاق در خواب به آپنه خواب گرفتار می شوند که این آپنه با کاهش وزن از بین می رود، با کاهش وزن علائم دیابت نوع دو کاهش می یابد )، تناسب اندام، مد ( برخی دوست دارند انواع لباس های زیبا را بپوشند و این با گرفتن رژیم لاغری و کاهش وزن موثر است ) استخدام، اعتماد به نفس ( با کاهش وزن اعتماد به نفس در بعضی از افراد بالا می رود )، باروری ( زنان چاق گاهی باردار شدن برای آنها سخت است لذا تصمیم به لاغری می گیرند )، آماده شدن برای یک رویداد خاص مانند ( عروسی، مسافرت به مناطق گرم و استوایی ) وجود دارد که سبب می شود تا اکثر مردم از برنامه رژیم های لاغری پیروی کنند.

اکثر زنان به 2000 کالری و مردان 2550 کالری روزانه نیاز دارند که تقریبا 300 – 400 کالری برای صبحانه، 500 – 600 کالری برای ناهار، 600 – 700 کالری برای صرف شام و دو یا سه میان وعده حدود 100 – 200 کالری  نیاز دارید و اگر قصد کاهش وزن دارید 500 کالری کمتر بخورید. دور کمر خود را اندازه بگیرید زیرا کمک می کند تا بفهمید که آیا بیماریهای قلبی به سراغ شما می آیند. با یک متر دور کمر خود را از روی خط نافی اندازه بگیرید. در زنان بالای 90 سانتی متر و در مردان اگر بالای 100 سانتی متر باشد خطر ابتلا به بیماریهای فلبی بالا می رود. نسبت دور کمر به باسن را اندازه بگیرید. اگر این نسبت در مردان بیش از 2/28 سانتی متر و در زنان بیش از 2/25 سانتی متر بود چاقی مرکزی وجود دارد و خطر سندرم متابولیک وجود دارد. لذا در صورت داشتن اضافه وزن، با پیروی از یک رژیم لاغری تصمیم به کاهش وزن بگیرید. برای کاهش وزن دانستن مقدار کالری مورد نیاز روزانه لازم است در جدول پایین مقدار کالری مورد نیاز در مردان و زنان برای اینکه وزن خود را ثابت نگه دارند ذکر می شود و برای کاهش وزن نیاز به مصرف کالری کمتری می باشد که قبلا در مقالات رژیم لاغری توضیح دادیم برای بدست آوردن میزان کالری مورد نیاز می توانید از نرم افزار آنتروپومتری در سایت استفاده کنید و مقدار BMR را پیدا کنید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

مقدار کالری روزانه مورد نیاز مردان برای حفظ وزن خود

سن 19 – 30
بیحرکت ( 2400 – 2600 ) کالری
فعالیت متوسط ( 2600 – 2800 ) کالری
فعال ( 3000 ) کالری
سن 31 – 50 سال
بی حرکت ( 2200 – 2400 ) کالری
فعالیت متوسط  ( 2400 – 2600 ) کالری
فعال ( 2800 – 3000 ) کالری
سن بالای 50 سال
بی حرکت ( 2000 – 2200 ) کالری
فعالیت متوسط ( 2200 – 2400 ) کالری
فعال ( 2400 – 2800 ) کالری

مقدار کالری روزانه مورد نیاز زنان برای حفظ وزن خود

سن 19 – 30
بی حرکت ( 1800 – 2000 ) کالری
فعالیت متوسط ( 2000 – 2200 ) کالری
فعال ( 2400 ) کالری
سن 31 – 50 سال
بی حرکت 1800 کالری
فعالیت متوسط 2000 کالری
فعال 2200 کالری
سن بالای 50 سال
بی حرکت 1600 کالری
فعالیت متوسط ( 1800 )
فعال ( 2000 – 2200 ) کالری

رژیم لاغری مناسب

در صورتی که شما نیاز به کاهش وزن دارید باید کمی کمتر از کالری گفته شده مصرف کنید. هیچکدام از وعده های غذایی را حذف نکنید خوردن صبحانه را برای خود الزامی دانسته و وعده های غذایی خود را زیاد کرده ولی در مقدار کمتر بخورید برای مثال بعد از خوردن یک صبحانه خوب، در ساعت 10 صبح یک میان وعده کوچک و سپس ناهار را مصرف کنید و در ساعت 3 بعد از ظهر یک میان وعده کوچک دیگر مصرف کنید و پس از آن شام را مصرف کنید کم خوردن غذا در هر وعده، ولی در دفعات بیشتر باعث می شود انرژی شما حفظ شده و ولع شما به خوردن کاهش یابد. مصرف غذاهایی مانند ( بلغور جو دوسر، سوپ، تخم مرغ، ماکارونی، پرتغال، حبوبات، سالاد، آووکادو، سیب، آجیل ( بادام زمینی و بادام )، سیب زمینی و موز ) سبب می شود شما احساس سیری کرده و کالری کمتری مصرف کنید. در میان وعده ها از ذرت بوداده استفاده کنید که یک میان وعده خوب است وقتی که سیر هستید به غذا خوردن ادامه ندهید و غذای اضافی را در یخچال قرار دهید با این وجود از یک رژیم لاغری سالم و متعادل که سبب بیماری شما و یا از دست دادن بافت عضلانی نشود پیروی کنید.

بسیاری افراد با پیروی از رژیم های غلط لاغری دچار سوء تغذیه می شوند و انگیزه از دست دادن وزن را از دست داده و رژیم غذایی خود را رها می کنند. توصیه ما این است که برنامه رژیم غذایی را از پزشک یا کارشناسان تغذیه دریافت کنید و وقتی به رژیم مورد هدف خود رسیدید باید به تدریج کالری مصرفی روزانه خود را افزایش دهید تا به وزن نگهدارنده برسید. در صورتی که قصد لاغر شدن دارید باید بدانید که لاغر شدن، تنها با کاهش مقدار کالری مصرفی روزانه امکان پذیر نیست بلکه باید با فعالیت بدنی همراه باشد تا به هدفتان برسید لذا بدون ورزش به سادگی نمی توان وزن کم کرد.

با رژیم غذای و فعالیت بدنی ( حداقل 200 دقیقه در هفته و برای بیش تر از 3 روز ) و داشتن 7 – 8 ساعت خواب مداوم در 24 ساعت، می توانید در مدت کمتری به وزن ایده ال خود برسید. در رژیم لاغری باید ( کاهش تماشای تلویزیون را به 10 ساعت در هفته، کاهش چربی مصرفی به کمتر از 30 % رژیم لاغری، دنبال کردن یک برنامه منظم، عدم حذف صبحانه و آنچه که می خورید چک کنید. در رژیم غذایی از مکمل های کاهش وزن استفاده نکنید زیرا بسیاری از این مکمل های لاغری در کاهش وزن موثر نیستند و بر سلامتی اثرات بدی دارند و آنهایی هم که تاثیر دارند تاثیرشان خیلی زیاد نیست. سعی کنید در رژیم خود از ( چای سبز، فیبر و مکمل های لبنی کم چرب به جای قرص های لاغری ) که تاثیر زیادی در کاهش وزن دارند استفاده کنید. هنوز هیچ مطالعه ای وجود ندارد که ثابت کند مکمل های لاغری در کاهش وزن موثر باشد. عمل های جراحی چاقی علاوه بر رژیم لاغری در افراد بسیار چاق موثر است و یک مطالعه نشان داده است در افراد بسیار چاق، جراحی چاقی بهتر از رژیم لاغری در کاهش قند خون موثر است.

ترک عادات قدیمی سخت است اما اگر می خواهید در کاهش وزن موفق شوید نمی توانید به کارهای گذشته ادامه دهید. برای کاهش وزن هر شب باید برنامه ریزی داشته باشید برنامه ریزی برای آینده 80 درصد از موفقیت است اگر شما از یک برنامه ریزی دقیق استفاده کنید در کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام موفق می شوید.

مطالب مرتبط
o    رژیم لاغری
o    رژیم غذایی لاغری
o    راه های لاغر ماندن
o    درمان چاقی برای همیشه
o    رژیم غذایی چاقی
o    رژیم غذایی اینترنتی
o    راههای کاهش وزن

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (13)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

 1. فرشته

با تشکر از زحمات بیشمار شما.بسیار عالی بود و مثل همیشه استفاده کردیم.خیییییلی ممنون جناب دکتر خدا قوت

  پیوست ها
 

 1. مهري

سلام من 39 سالم است و چند سالي را مرتب ورزش ميکردم و حالا وقتي ورزش ميکنم پا کمر درد ميشوم البته وزنم خيلي زياد نيست قدم 172وزنم 77 ولي کمي شکم دارم که عذاب اوره برنامه غذاييم کامله و شامم ميوه و سيفيجات باز هم شکم هيچ کم نميشه با وجودي که 8...

سلام من 39 سالم است و چند سالي را مرتب ورزش ميکردم و حالا وقتي ورزش ميکنم پا کمر درد ميشوم البته وزنم خيلي زياد نيست قدم 172وزنم 77 ولي کمي شکم دارم که عذاب اوره برنامه غذاييم کامله و شامم ميوه و سيفيجات باز هم شکم هيچ کم نميشه با وجودي که 8 ورزش کردم اما همچنان هست انگار همه چاقي من تو شکمه ايا راهي هست کم بشه اين شکم عذاب آور ؟ با سپايس

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. حمیده

سلام حمیده هستم خیلی عالی بود

  پیوست ها
 

 1. rezashrifkazemi

سلام من 16 سال دارم قدم 1.76 ووزنم 85 کیلو است میشه من رو راهنمایی کنید؟

  پیوست ها
 

 1. مهسا

من 16 سال دارم قدم157 وزنم 62 لطفا ی رژیم به من بدین ممنون

  پیوست ها
 

 1. رحیم مشکوری

عالی بود وآموزنده

  پیوست ها
 

 1. حمید رضا ف

با تشکر از اطلاعات مفید شما

  پیوست ها
 

 1. حمید رضا ف

با تشکر از اطلاعات خوب شما با آرزوی موفقیت

  پیوست ها
 

 1. پریسا

ممنون از اطلاعات مفیدی که در سایت گذاشته اید ۰
سوال من این هست که چگونه کالری مواد غذایی مصرفی خود را محاسبه کنیم ?

  پیوست ها
 

 1. خانم قندهاری

ممنونم جالب بود:

  پیوست ها
 

 1. رومینا

ممنونم خیلی جالب و مفید بود.

  پیوست ها
 

 1. وحید

[i]خیلی آموزنده بود ممنون

  پیوست ها
 

 1. لیلا فهیمی صفا

درخواست رژیم غذایی خانم 35 ساله قد 166و وزن 63 کیلو

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search