تغذیه

8 غذایی که باعث یبوست می شوند

غذاهایی که سبب یبوست می شوند

یبوست یک مشکل رایج است که معمولاً به عنوان داشتن کمتر از 3 حرکت روده در هفته تعریف می شود. در واقع، 27 درصد از بزرگسالان یبوست و علائم همراه آن، مانند نفخ و گاز را تجربه می کنند. وقتی شما بیشتر و بیشتر از نظر فیزیکی غیر فعال می شوید بیشتر احتمال دارد که آن را تجربه کنید.

برخی از غذاها می توانند ریسک یبوست را کاهش دهند در حالی که برخی دیگر می توانند آن را بدتر کنند. این مقاله 8 غذا را بررسی می کنیم که می تواند باعث یبوست شود.

1. موز نارس

در حالی که موز رسیده می تواند به جلوگیری از یبوست کمک کند موزهای نارس تمایل دارند که اثر متفاوتی داشته باشند.
به این دلیل که موزهای نامرغوب حاوی نشاسته مقاوم تر است ترکیبی که برای بدن جهت هضم سخت تر است.
در طی فرآیند رسیدن، نشاسته مقاوم به قندهای طبیعی تبدیل می شود که برای هضم بسیار آسان تر است.
موزهای نارس همچنین حاوی مقادیر بالاتری از تانن ها هستند ترکیباتی که تصور می شود سرعت غذا از طریق روده را کاهش می دهد.
اکثر مردم تمایل دارند که موز را قبل از رسیدن به درجه شیرینی خود، بخورند. با این حال، اگر میخواهید یبوست را از بین ببرید یا از آن جلوگیری کنید سعی کنید موزهای رسیده را به جای نارس بخورید.
موزهای رسیده کاملاً زرد هستند و نشانه هایی از لکه های قهوه ای را دارند. پوست آنها بسیار آسان کنده می شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. الکل

الکل اغلب به عنوان یک علت احتمالی یبوست است.
به همین دلیل است که اگر مقدار زیادی الکل بنوشید می تواند مقدار مایعاتی که از طریق ادرار شما از دست رفته است را افزایش دهد و باعث کم آبی شود.
هیدراتاسیون ضعیف، یا به دلیل عدم مصرف آب کافی و یا از دست دادن بیش از حد از طریق ادرار، اغلب با افزایش خطر ابتلا به یبوست مرتبط است.
متأسفانه، مطالعاتی در ارتباط مستقیم بین مصرف الکل و یبوست یافت نشد. علاوه بر این، بعضی از افراد اسهال را بیشتر از یبوست، بعد از یک شب نوشیدن گزارش دادند.
این ممکن است که اثرات متفاوتی از فرد به فرد داشته باشد. افرادی که مایل به مقابله با اثرات ضد التهابی و التهابی الکل هستند باید سعی کنند هر خوراکی از الکل را با یک لیوان آب یا یک نوشیدنی غیر الکلی جبران کنند.

3. غذاهای حاوی گلوتن

گلوتن یک پروتئین است که در دانه هایی مانند گندم، جو، چاودار، اسپلت، کاموت و تریتیکاله یافت می شود. برخی از افراد ممکن است وقتی غذاهای حاوی گلوتن را مصرف می کنند یبوست را تجربه کنند.
همچنین برخی از افراد به گلوتن حساسیت دارند. این وضعیتی است که به عنوان بیماری سلیاک شناخته شده است.
هنگامی که فرد مبتلا به بیماری سلیاک، گلوتن مصرف می کند سیستم ایمنی بدن آنها به روده خود حمله می کند و به شدت به آن آسیب می رساند. به همین علت، افراد مبتلا به این بیماری باید از رژیم غذایی بدون گلوتن پیروی کنند.
در اکثر کشورها 0.5 تا 1٪ افراد به بیماری سلیاک مبتلا هستند اما ممکن است بسیاری از آنها آگاه نباشند. یبوست مزمن یکی از علائم شایع است. خوشبختانه، اجتناب از گلوتن می تواند به کاهش و بهبود زخم کمک کند.
حساسیت گلوتن غیر سلیاک (NCGS)و سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، دو مورد دیگر است که ممکن است روده یک فرد به گلوتن واکنش نشان دهد. افراد مبتلا به این شرایط پزشکی به گلوتن حساسیت ندارند اما ظاهراً به آن حساس هستند.
علاوه بر این، مطالعات نشان می دهد که بسیاری از افراد بدون این شرایط ممکن است پس از مصرف گلوتن، یبوست را تجربه کنند.
اگر شما فکر می کنید که با گلوتن در معرض یبوست قرار می گیرید برای اطمینان از بیماری سلیاک با متخصص مراقبت های سلامت خود قبل از قطع گلوتن از رژیم غذایی خود صحبت کنید.
این مهم است زیرا گلوتن باید در رژیم غذایی شما برای آزمایش بیماری سلیاک به درستی عمل کند. اگر بیماری سلیاک را با قطع گلوتن درمان کنید ممکن است لازم باشد تا از سطوح مختلف گلوتن برای بررسی اثرات آن بر روی شما آزمایش شود.

4. دانه های پردازش شده

دانه های پردازش شده و محصولات آنها، مانند نان سفید، برنج سفید و ماکارونی سفید، مواد مغذی کمتری دارند و ممکن است بیشتر از دانه های کامل باشد.
این به این دلیل است که سبوس و قطعات جوانه دانه در طی پردازش حذف می شوند. به ویژه، سبوس حاوی فیبر، مواد مغذی است که مقدار زیادی به مدفوع اضافه می شود و به آن کمک می کند تا همراه با آن حرکت کند.
بسیاری از مطالعات خوردن فیبر بیشتر را با کاهش 1.8% یبوست در هر گرم فیبر مصرفی اضافی در روز مرتبط می دانند.
بنابراین، افراد مبتلا به یبوست ممکن است به تدریج مصرف خود از دانه های پردازش را کاهش و آنها را با دانه های کامل جایگزین کنند.
اگر چه فیبر اضافه برای اکثر مردم سودمند است برخی از افراد اثر متفاوتی را تجربه می کنند. برای آنها، فیبر اضافی ممکن است یبوست را بدتر کند و از بین نبرد.
اگر شما مبتلا به یبوست هستید و در حال حاضر بسیاری از دانه های غنی از فیبر را مصرف می کنید بعید است که فیبر بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه کنید. زیرا در بعضی موارد ممکن است مشکل را حتی بدتر کند.
اگر این مورد برای شما باشد سعی کنید به تدریج میزان مصرف روزانه فیبر خود را کاهش دهید تا ببینید آیا این امر به شما کمک می کند.

5. شیر و محصولات لبنی

به نظر می رسد یکی از علل شایع یبوست، حداقل برای بعضی از افراد، لبنیات باشد.
نوزادان، کودکان نوپا و اطفال به ویژه در معرض خطر قرار می گیرند و احتمالاً به علت حساسیت به پروتئین شیر گاو است.
بررسی مطالعات انجام شده طی یک دوره 26 ساله نشان داد که برخی از کودکان مبتلا به یبوست مزمن در هنگام مصرف شیر گاو بهبود می یابند.
در یک مطالعه اخیر، کودکان 1 تا 12 ساله با یبوست مزمن شیر گاو را برای مدت زمان طولانی نوشیدند. سپس شیر گاو را برای همان مدت زمان با شیر سویا جایگزین کردند.
در نه نفر از 13 کودک در مطالعه، وقتی که شیر گاو با شیر سویا جایگزین شد، یبوست رفع شد.
گزارش های زیادی از تجربه های مشابه در بزرگسالان وجود دارد. با این حال، حمایت علمی کمی وجود دارد زیرا بیشتر مطالعاتی که این اثرات را مورد بررسی قرار می دهند بر کودکان، نه افراد مسن، تمرکز می کنند.
شایان ذکر است که کسانی که عدم تحمل به لاکتوز دارند ممکن است پس از مصرف لبنیات، اسهال، داشته باشند نه یبوست.

6. گوشت قرمز

گوشت قرمز ممکن است یبوست را به سه دلیل اصلی بدتر کند.
اول، آن حاوی فیبر کم است که باید مقدار زیادی به مدفوع اضافه شود تا به حرکت آن کمک کنند.
دوم، گوشت قرمز با گرفتن سهم فیبر بالا در رژیم غذایی فرد ممکن است به طور غیر مستقیم سبب کاهش مصرف روزانه فیبر در فرد شود.
این امر مخصوصاً وقتی واقعیت پیدا می کند که شما به جای سبزیجات غنی از فیبر، حبوبات و دانه های جامد خود را با گوشت سیر نمایید.
این سناریو منجر به کاهش مصرف کلی فیبر روزانه می شود و به طور بالقوه خطر ابتلا به یبوست را افزایش می دهد.
علاوه بر این، بر خلاف سایر انواع گوشت مانند مرغ و ماهی، گوشت قرمز به طور کلی حاوی مقادیر بالاتری از چربی است و غذاهایی با چربی زیاد در بدن هضم طولانی دارند. و در برخی موارد ممکن است احتمال ابتلا به یبوست حتی بیشتر شود.
افراد مبتلا به یبوست ممکن است گوشت قرمز در رژیم غذایی خود را با گزینه های غنی از پروتئین و فیبر مانند لوبیا، عدس و نخود جایگزین کنند.

7. غذاهای سرخ شده یا سریع

خوردن بخش های بزرگ یا مکرر غذاهای سرخ شده یا سریع ممکن است خطر ابتلا به یبوست را افزایش دهد.
این به این دلیل است که این غذاها دارای چربی زیاد و کم فیبر هستند ترکیبی که می تواند هضم را به همان شیوه گوشت قرمز کند کند.
غذاهای فست فود مانند چیپس، کوکی ها، شکلات و بستنی همچنین ممکن است گزینه های میان وعده های غنی از فیبر مانند میوه ها و سبزیجات را در رژیم غذایی جایگزین کنند.
این با کاهش کل مقدار مصرف فیبر در روز باعث افزایش احتمال ابتلا به یبوست می شود.
جالب توجه است بسیاری از مردم معتقدند که شکلات یکی از دلایل اصلی یبوست است.
علاوه بر این، غذاهای سرخ شده و غذای سریع حاوی مقادیر زیاد نمک است که می تواند میزان آب مدفوع را کاهش داده و آن را خشک نگه داشته و حرکت از طریق بدن را سخت تر کند.
این زمانی که شما بیش از حد نمک می خورید اتفاق می افتد زیرا بدن شما از روده های شما آب می کشد تا نمک اضافی در جریان خونتان را جبران کند.
این یک روش برای بدن شما است که غلظت نمک را به حالت طبیعی بازگرداند اما متأسفانه این میتواند به یبوست منجر شود.

8. خرمالو

خرمالو یک میوه محبوب از شرق آسیا است که ممکن است برای برخی افراد یبوست ایجاد کند.
انواع مختلفی وجود دارد اما بیشتر آنها به شیرین یا قابض طبقه بندی شوند.
به طور خاص، خرمالوهای ریز حاوی مقدار زیادی از تانن ها هستند ترکیباتی که فکر می کنند ترشحات و انقباضات روده را کاهش می دهند و سبب کاهش حرکت روده می شوند.
به همین علت، افراد مبتلا به یبوست نباید بسیاری از خرمالوها به ویژه انواع قابض را بیش از حد مصرف کنند.

بیشتر بدانید

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (4)

رتبه 4.5 از 5 بر مبنای 2 رای

  1. فاطمه

سلام ،،باردرم از یبوست رنج میبرم چیکار کنم سریع تر خوب شم

  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    فاطمه
  1. 4.5 / 5

سلام مایعات بیشتری مصرف نمایید فیبرهای غذایی بیشتر مصرف نمایید و پیاده روی داشته باشید

  پیوست ها
 

  1. نوراحمدحکيمي

سلام من ازافغانستان هستم من يبوست درجه ياگريد يک دارم خيلي بالانيست ام شقاق مقعدي دارم فعلا کم دواکارکردم پماد هيمورييد استفاده کردم امافعلا دو ياسه کتله خورد درمقعد است براي ازبين بردن چکارکنم بايد دوا استفاده کنم بازهم وياديگرراه حلي پيشنهاد...

سلام من ازافغانستان هستم من يبوست درجه ياگريد يک دارم خيلي بالانيست ام شقاق مقعدي دارم فعلا کم دواکارکردم پماد هيمورييد استفاده کردم امافعلا دو ياسه کتله خورد درمقعد است براي ازبين بردن چکارکنم بايد دوا استفاده کنم بازهم وياديگرراه حلي پيشنهاد ميکنيد ممنون

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    نوراحمدحکيمي
  1. 4.5 / 5

سلام روزانه ۶ - ۸ لیوان اب مصرف نمایید سبزیجات غذا را بیشتر کنید پیاده روی داشته باشید از پماد انتی هموروپید باریج در مقعد موضعی استفاده نمایید

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search