تغذیه

کمبود روی - علل، علائم، درمان، مکمل ها

کمبود روی

بدن برای عملکرد مطلوب نیاز به ویتامین ها و مواد معدنی مختلف دارد.

یکی از مواد معدنی مهم، روی است که در مقادیر کم در غذا یافت می شود. اگرچه بدن نیازی به مقادیر زیاد روی ندارد اما ممکن است یک فرد مبتلا به کمبود روی باشد. اگر بدن روی مورد نیاز را نداشته باشد فرد می تواند علائم همراه با کمبود روی را تجربه کند. در میان کمبودهای مختلف تغذیه، سطوح پایین روی به طور معمول برای بسیاری از افراد در کشورهای توسعه یافته نگران کننده نیست. مطالعات نشان داده اند که هیچ کمبود قابل توجهی از روی در میان گیاه خواران با وجود مواد معدنی فراوان در گوشت، مرغ و غذاهای دریایی وجود ندارد. با این حال، در کشورهای در حال توسعه ممکن است مشکل با سطوح روی باشد. این نه تنها به دلیل تغذیه نامناسب بلکه به علت مشکلات هضم مواد غذایی غنی از روی و جذب پس از روی است.

روی در بدن چه کاری انجام می دهد

روی در بدن بسیاری از کارها را انجام می دهد.
روی عملکرد سلول را پشتیبانی می کند و به 100 آنزیم کمک می کند مولکول هایی که واکنش شیمیایی ایجاد می کنند وظایف خود را انجام می دهند.
روی نقش بیشتری در بدن دارد، از جمله:
تقویت عملکرد ایمنی
کمک به تقسیم سلول ها
حفظ بوی، طعم و مزه
ترویج بهبود زخم
روی همچنین از رشد و پیشرفت فرد حمایت می کند. به عنوان مثال، این مواد معدنی برای زنان باردار و همچنین کودکان رو به رشد ضروری است.
بدن انسان روی را ذخیره نمی کند یعنی بدست آوردن کافی مواد معدنی از مواد غذایی برای جلوگیری از کمبود مهم است.
منابع روی
بدن انسان قادر به تولید روی نیست. این از غذا تهیه می شود. گاهی اوقات روی از طریق تماس با استنشاق و پوست وارد بدن می شود. این شایع نیست و بیشتر در محیط شغلی رخ می دهد. در بعضی از افراد ممکن است باعث سمیت روی شود. روی در گیاهان و حیوانات مختلف یافت می شود.
این غذاها تا از بهترین منابع غذایی برای روی هستند:
صدف
چاک گوشت گاو
پتی گوشت گاو
غلات صبحانه غنی شده
خرچنگ
لوبیای پخته
مرغ (گوشت تیره)
ماست
این براساس میلی گرم در هر وعده است. مهم است که اندازه مصرف در هر غذایی توجه داشته باشید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علل کمبود روی

علل مختلفی از کمبود روی وجود دارد. در حالی که در کشورهای توسعه یافته به علت دسترسی به رژیم غذایی غیرشایع است علل دیگری نیز برای کمبود روی وجود دارد که می تواند بر هر فردی از هر سن و وضعیت اجتماعی و اقتصادی تاثیر بگذارد. همچنین ممکن است بر افرادی که غذاهای غنی از روی را به صورت منظم مصرف می کنند حتی در کشورهای توسعه یافته نیز تاثیر بگذارد.

مصرف کم روی

مصرف رژیم غذایی با روی پایین در بدن یکی از دلایل اصلی کمبود روی در سطح جهانی است. سوء تغذیه نه تنها در مورد خوردن غذاهای غنی از روی زیاد است. روی می تواند در بسیاری از غذاهای حیوانی و گیاهان مختلف یافت شود گرچه مقادیر بسیار کمی در مواد غذایی ذکر شده در بالا وجود دارد. در عوض، کمبود روی ممکن است به دلیل مصرف ناکافی همه مواد غذایی ناشی از فقدان (قحطی، فقر) باشد.

جذب ضعیف روی

یکی از علل شایع کمبود روی، سوء جذب مواد معدنی است. این بدان معنی است که با وجود مصرف غذای کافی، روی کافی از دستگاه گوارش جذب نمی شود. کمبود روی با احتمال بیشتر در اثر سوء جذب با بیماری های روده کوچک اتفاق می افتد زیرا بیشترین جذب در این قسمت از روده رخ می دهد. این شرایط ممکن است شامل بیماری سلیاک، بیماری کرون (IBD)، الکل و هر علت اسهال مزمن باشد.

بیماری های مزمن

کمبود روی ممکن است با تعدادی از بیماری های مزمن نیز همراه باشد. این ممکن است نتیجه چندین مکانیسم محتمل باشد که می تواند جذب، هضم و استفاده از روی را تحت تأثیر قرار دهد. این بیماری ها ممکن است شامل سرطان، بیماری مزمن کلیه، بیماری کبد، دیابت، بیماری لوزالمعده و همچنین بیماری هایی که در بالا ذکر شد تحت جذب کم روی باشد. Acrodermatitis enteropathica یک اختلال ژنتیکی نادر است که در آن توانایی بدن برای جذب روی کاهش می یابد.

گیاهخواران و وگان ها

گیاهخواران و گیاهان دارویی ممکن است سطوح پایین تری از روی را نسبت به گوشتخوار داشته باشند. روی بدن از گوشت به صورت مؤثرتری توسط بدن انسان جذب می شود تا روی از غذاهای گیاهی. با این حال، این بدان معنا نیست که همه گیاهخواران و وگان ها کمبود روی داشته باشند. این بستگی به تغذیه کلی دارد و یک رژیم گیاهی متعلق به وگان یا رژیم گیاهخواری می تواند روی کافی برای نیازهای بدن فراهم کند. علاوه بر این، کمبود روی در گوشت خواران نیز ممکن است رخ دهد.

تداخلات دارویی

بعضی از داروها می توانند جذب روی را تحت تاثیر قرار دهند. این شایع نیست اما می تواند با دیورتیک های تیازیدی رخ دهد. با این حال، این داروها نباید متوقف شود مگر اینکه توسط یک متخصص پزشکی توصیه شود. مهم است که توجه داشته باشیم که کمبود روی در میان سالمندان رایج است، اما این معمولاً به دلیل داروهای مزمن نیست که سال های سال رایج بوده است. در عوض کمبود روی در افراد مسن به دلیل تغذیه نامناسب است.

علائم کمبود روی

همانند هر کمبود تغذیه، علائم و نشانه های کمبود روی معمولاً مربوط به عملکرد ریزمغذی ها می باشد. روی برای پوست و مو سالم، فعالیت ایمنی، رشد و توسعه، بهبودی و عملکرد جنسی اهمیت دارد. کمبود روی ممکن است باعث نشانه ها و علائم قابل توجهی نشود.
علائم کمبود روی به نقش هایی که روی در بدن انجام می دهد مرتبط است. برخی از شایع ترین نشانه های کمبود روی عبارتند از:
از دست دادن اشتها
رشد کندتر از انتظار
عملکرد سیستم ایمنی ضعیف
کمبود روی شدید حتی ممکن است باعث بروز علائم بیشتری شود. که عبارتند از:
بلوغ جنسی را به تاخیر می اندازد
اسهال
ضایعات چشم و پوست
احساس آرامش
احساس طعم مزحک
ریزش مو
بهبود ضعیف زخم
کاهش وزن غیرقابل توضیح
مردان و پسران همچنین می توانند ناتوانی جنسی و هیپوگنادیسم را تجربه کنند یعنی زمانی که بدن مردان تستوسترون کافی تولید نمی کند.

ایمنی

عفونت های مکرر مانند سرماخوردگی عود کننده و مشکلات معده، آنفلوانزای مکرر و دیگر عفونت ها معمولا نشانه ای از سیستم ایمنی ضعیف است که می تواند نشانه ای از کمبود روی باشد. زخم ممکن است به درستی درمان نشود و مستعد ابتلا به عفونت باشد.

پوست و مو

روی برای پوست و مو مهم است. به همین دلیل برای پوست خشک غیر شایع نیست بثورات و حتی بیماری های پوستی مثل آکنه تا زمانی که یک کمبود روی وجود دارد بدتر می شوند. در نارسایی شدید روی، ریزش مو ممکن است رخ دهد.

رشد و توسعه

از آنجایی که روی یکی از مواد مغذی مورد نیاز برای رشد و توسعه است زمانی که کمبود روی وجود دارد ممکن است رشد کندتر از حد انتظار باشد. این فقط یک مشکل در کودکان نیست. کمبود روی ممکن است موجب توسعه ویژگی های جنسی در بلوغ شود.

عملکرد جنسی

روی همچنین نقش جنسیتی در مردان بازی می کند. این می تواند منجر به هیپوگونادیسم در مردان شود که بر عملکرد جنسی اثر می گذارد. علاوه بر این، کمبود روی ممکن است عامل اصلی ناتوانی جنسی در مردان باشد. همراه با خستگی و سایر اثرات کمبود روی، ممكن است سبب از دست دادن میل جنسی شود.
علائم دیگر
اسهال
مشکلات چشم
ضایعات پوستی
بی حالی و خستگی غیر قابل توضیح
کاهش وزن ناخواسته
طعم های یا توانایی طعم غیر معمول
مهم است که توجه داشته باشید که بیشتر این علائم با ناراحتی شدید روی رخ می دهد.

درمان و مکمل

هنگامی که یک کمبود روی به خاطر یک بیماری زمینه ای رخ می دهد درمان باید در این شرایط ایجاد شود. تغییر رژیم غذایی و مکمل، بدون درمان علت ممکن است کمبود روی را حل نکند. بنابراین، هنگامی که یک کمبود روی وجود دارد مشکوک یا تایید شده به دنبال مشاوره پزشکی حرفه ای مهم است.
با این حال، کمبود روی به دلیل تغذیه نامناسب است. اگرچه کمبود روی خفیف می تواند درمان شود مدیریت و پیشگیری با تغییر رژیم غذایی و مکمل ها هنوز هم توصیه می شوند. برای کمبود روی متوسط تا شدید، مکمل همراه با تغییر رژیم غذایی ضروری است.
صرف نظر از یک رژیم متعادل، باید اطمینان حاصل شود که مکمل ها در رژیم غذایی توصیه شده (RDA) برآورده می شود. RDA با سن و جنس متفاوت است.
0-6 ماه: 2 میلی گرم
7-12 ماه: 3 میلی گرم
1-3 سال: 3 میلی گرم
4- 8 سال: 5 میلی گرم
9-13 سال: 8 میلی گرم
14- 18 سال 9 میلی گرم (زن) و 11 میلی گرم (مرد)
19+ سال: 8 میلی گرم (زن) و 11 میلی گرم (مرد)
زنان باردار و شیرده ممکن است نیاز به دوزهای بالاتری داشته باشند همانطور که توسط یک متخصص پزشکی توصیه می شود.
لوبیای پخته شده بر روی نان تست
لوبیای پخته یک غذای حاوی روی هستند و برای افزایش روی در رژیم غذایی توصیه می شود.
مکمل ها در اکثر داروخانه ها و فروشگاه های سلامت موجود است. مکمل ها می توانند مقادیر مختلفی از روی عنصر (وزن مولکول واقعی روی) داشته باشند و به عنوان گلوکونات روی، سولفات روی یا استات روی شناخته می شوند.
هر مکمل باید اطلاعاتی در مورد اینکه حاوی چقدر عنصر روی است داشته باشد. به نظر می رسد روی به درمان سرماخوردگی کمک می کند.
یک فرد همچنین می تواند سعی کند مصرف غذاهای حاوی روی خود را افزایش دهد. نمونه هایی از این موارد عبارتند از:
صدف
گوشت گاو
غلات صبحانه غنی شده
لوبیای پخته
ماست
نخود ها
بلغور جو دوسر فوری, ساده
شیر
فردی که انواع مختلفی از غذاها را می خورد بیشتر احتمال دارد که در رژیم غذایی روزانه خود به میزان کافی روی مصرف کند. این شامل گوشت بدون چربی، میوه ها، سبزیجات و محصولات لبنی است.
توجه:
همانطور که مشکلات کمبود روی وجود دارد فرد همچنین می تواند روی بیش از حد را مصرف کند. این معمولاً زمانی اتفاق می افتد که یک فرد مکمل های روی را برای افزایش سیستم ایمنی بدن خود مصرف می کند.
مصرف بیش از حد روی باعث ایجاد علائمی می شود که تهوع و استفراغ و اختلال در عملکرد سیستم ایمنی بدن می باشد. به همین دلیل، بزرگسالان بالای 19 سال نباید بیش از 40 میلی گرم (میلی گرم) روی در روز مصرف کنند.
اگر فرد فکر می کند که ممکن است کمبود روی داشته باشد باید با پزشک خود درباره مکمل ها و سایر روش های درمان صحبت کند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search