تغذیه

بهترین نوع شیرخشک

تغذیه با شیر مادر بهترین منبع تغذیه نوزاد است شیر مادر یک رژیم غذایی متعادل و ایده ال است که کودک را در برابر بیماریها محافظت می کند. ترکیبات آنزیمی شیر مادر سبب کاهش التهابات روده و افزایش مقاومت در برابر ویروس ها می شود. ولی وقتی به هر علتی ( شیمی درمانی، ایدز ) و یا مرگ مادر مجبور هستیم از شیرخشک استفاده کنیم.

بهترین نوع شیرخشک آن است که با توجه به وضعیت نوزاد شیرخشک مناسب با آن با نظر متخصص کودکان مصرف شود مثلا بعضی نوزادان به لاکتوز شیر حساسیت دارند برای آنها شیر فاقد لاکتوز که از پروتئین سویا تهیه شده است استفاده می شود و اگر باز هم این شیر را تحمل نکند از شیرخشکی که پروتئین آن هیدرولیز و به اسید های آمینه و لیپید تبدیل شده مانند ( شیر خشک نوترامیژن ) استفاده می شود در این مقاله در مورد انواع شیرخشک توضیحاتی داده می شود. شیرخشک ها اکثراً از شیرگاو یا سویا تهیه می شود یک سری شیرخشک ها را از ابتدای تولد می توان مصرف کرد مانند (Formula infant ) ولی یک سری شیر ها مانند ( follow up formola ) هستند که از 6 ماهگی استفاده می شوند. در شیرخواران بالای یک سال که تغذیه مصنوعی دارند می توان از شیر گاو به جای فورمولا استفاده کرد ولی باید مواظب مقدار آهن و ویتامین های شیر خوار باشیم زیرا شیر گاو، آهن و ویتامین کمتر از شیرخشک دارد. قند شیر مادر از لاکتوز است ولی قند شیر خشک از لاکتوز و گلوکز است و همین گلوکز موجود در شیرخشک باعث چاقی در کودکان می شود.

شیرخشک نان nan

این شیر خشک در کارخانه نستله تهیه شده است و دارای ترکیبات ( لاکتوز، انواع روغن های ( کلزا، نارگیل، ذرت، روغن آفتابگردان )، شیرگاو خامه گرفته، سیترات پتاسیم، سیترات کلسیم، روغن ماهی، کلرید سدیم، لستین سویا، کلرید کلسیم، ویتامین ها، فسفات پتاسیم، ال کارنیتین، پانتوتنات کلسیم، سولفات مس، سولفات منگنز، سلنات سدیم و بیوتین) و در این شیر ترکیب روغن هایی که جانشین چربی شیر گاو شده است سبب کاهش ناراحتی های گوارشی نوزاد می شود ترکیبات آن شبیه شیر مادر است و در نوزادان کامل مصرف می شود در نوزادان نارس با وزن کمتر از 1500 گرم مصرف نشود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

شیرخشک pre-nan

در نوزادان نارس با وزن کمتر از 2500 گرم استفاده می شود این شیر آهن و لاکتوز کمتری دارد. تفاوت این شیرها در میزان انرژی که در واحد گرم تولید می کنند می باشد.

شیرخشک های Guigoz, Dynamilk, Humana, biomed, nini

این شیرخشک ها هم مانند شیرخشک نان از بدو تولد مصرف می شوند.

شیرخشک multi

این شیرخشک سوکروز و گلوتن ندارد و در نوزادانی که در اثر سوکروز، لاکتور و گلوتن دچار اسهال می شوند توصیه می شود. این شیرخشک دارای چربی از بهترین نوع اسید چرب ضروری می باشد.

شیرخشک similac

سدیم این شیر کمتر از شیر مادر است و در نوزدان دارای بیماری CHF و فشار خون بالا و ناراحتی کلیه استفاده می شود ولی مدت کوتاهی می توان از آن استفاده کرد زیرا اختلالات الکترولیتی ایجاد می کند.

شیرخشک های En famid, lonalac

این شیرخشک ها دارای روغن نارگیل، مواد معدنی، ویتامین ها، لاکتوز است ولی سدیم کمی دارد و مانند شیرخشک سی میلاک در نوزادانی که باید نمک کمتری مصرف کنند مصرف می شود و مقدار نمک آن 1/7 نمک شیر مادر است.

شیرخشک nursoy

در نوزادانی که به ترکیبات ذرت حساسیت دارند مصرف می شود زیرا این شیرخشک فاقد ترکیبات ذرت است

شیرخشک AL-110

این شیر خشک پروتئین هیدرولیزه شده کازئین را دارد ولی فاقد لاکتوز است و در نوزادان با عدم تحمل لاکتوز، اختلالات دستگاه گوارش و بدی جذب پروتئین سویا استفاده می شود در نوزادان با وزن کم سبب افزایش وزن و جذب بهتر کلسیم می شود.
Nan AL 110 به پشتیبانی از دستگاه گوارش و سیستم ایمنی نوزاد شما کمک می کند.
Probiotic L. reuteri که با ترویج فلور سالم روده، مدت زمان اسهال را کوتاه می کند
Nan AL 110 حاوی Bifidus BL، یک باکتری مفید (پروبیوتیک) برای نوزادان سالم از سن 6 ماهگی است.
NAN AL110 فاقد لاکتوز است و برای مدیریت عدم تحمل لاکتوز مؤثر است. NAN AL110 حاوی پلیمرهای گلوکز به عنوان منبع کربوهیدرات است که از نظر اسمالالیتی کم است و به راحتی در هنگام اسهال هضم و جذب می شود.
نوکلئوتیدهایی که ممکن است از بهبود روده آسیب دیده پشتیبانی کنند مدت زمان را کوتاه کرده و شدت اسهال را کاهش می دهند.
نسبت متعادل DHA و ARA كه در ایمنی نقش اساسی دارد.
مناسب برای نوزادان برای عدم تحمل لاکتوز است. این به مدیریت رژیم غذایی نوزادان کمک می کند و تمام مواد مغذی مورد نیاز آنها را تأمین می کند. این یک فرمول با کیفیت عالی است که بدون ساکارز و دارای DHA / ARA برای رشد مناسب مغز و بدن کودک است. اگر کودک شما حساسیت به شیر گاو تشخیص داده شده، نباید از نان AL 110 استفاده شود.

شیرخشک biomil soy, pro sorbeel, pro sorbee2

پروتئین این شیرخشک ها از پایه سویا است و در نوزادانی که به گلوتن، سوکروز موجود در شیر مادر یا شیر گاو حساسیت دارند و دچار اسهال می شوند مصرف می شود.
BIOMIL SOY یک تغذیه کامل برای نوزادان است و از پایه ای از پروتئین سویا جدا شده است. بیومیل سوی در صورت حساسیت به پروتئین شیر گاو یا عدم تحمل لاکتوز توصیه می شود.
بیومیل سوی تغذیه ای مناسب به عنوان مکمل یا جایگزینی برای شیر مادر در صورت عدم وجود آن است.
بیومیل سوی نوعی شیر خشک است که براساس پروتئین سویا غنی شده ساخته می شود تا از نظر غذایی کاملاً مناسب باشد. BIOMIL SOY حاوی روغن های گیاهی و مالتودکسترین ها است. بیومیل سوی سرشار از L- متیونین، تورین، کولین و اینوزیتول است. ایل حاوی مکمل های کلسیم، روی، مس، آهن و ویتامین ها است.
بیومیل سوی نیازهای غذایی کودکان شیرخوار تا یک سال و همچنین کودکانی که در حال رشد و بزرگسال هستند و نیاز به تغذیه ای دارند که حاوی شیر گاو یا لبنیات نباشد را برآورده می کند.
بیومیل سوی حاوی هیچ لاکتوز، گلوتن، بادام زمینی، ساکاروز یا فروکتوز نیست.
چگالی انرژی بیومیل سوی بر پایه شیر مادر است. 100 میلی لیتر بیومیل سوی بازسازی شده در 13.5٪ 67.5 کیلو کالری را فراهم می کند. میزان انرژی شیر مادر در هر 100 میلی لیتر بین 65 تا 70 کیلو کالری متغیر است.
تقسیم انرژی بین پروتئین ها، لیپیدها و کربوهیدرات ها به گونه ای ایجاد شده است که تحمل هضم بالایی را به دست می آورد.

شیرخشک های isomid, formula.s

این شیرخشک ها هم فاقد سوکروز است

شیرخشک ایزومیل

در نوزادانی که اختلالات سوکروز دارند مصرف می شود.

شیرخشک های soyalac

شیرخشک سوی آلاک فاقد لاکتوز است و در نوزادان گالاکتوزمی مصرف می شود.

شیر سویا

شیر سویا از دانه سویا بدست می آید و برای کسانیکه شیر را تحمل نمی کنند مناسب است زیرا آنها به علت نداشتن آنزیم لاکتاز، عدم تحمل به لاکتوز دارند. و در سینوزیت و کسانیکه آلرژی غذایی دارند مناسب است شیر سویا قابلیت هضم بیشتری نسبت به شیر گاو دارد و دلیل آن این است که شیر حیوان برای هضم نیاز به آنزیم لاکتوز در بدن دارد ولی شیر سویا برای هضم نیاز به این آنزیم ندارد. این ماده غذایی برای کودکان ، افراد مسن و تمام کسانیکه بیمار هستند مناسب است. علاوه بر آن شیر سویا با کلسیم غنی می شود و در زنان یائسه، مردان مسن و کسانیکه پوکی استخوان دارند مناسب است خوردن یک وعده 250 گرم از شیر سویا 50 درصد از نیاز روزانه کلسیم را تامین می کند و فراموش نکنید که این ماده غذایی غنی از فسفر است که یک ماده معدنی بسیار مهم برای بدن و بعد از کلسیم برای تشکیل استخوان ضروری است سویا یک غذای بسیار جالب برای گردش خون است جایگزین کردن این ماده غذایی برای تامین پروتئین 20 درصد کلسترول خون را کاهش می دهد ایزوفلاونوئید موجود در آن نه تنها کلسترول و تری گلیسرید خون را پایین می آورد بلکه انعطاف پذیری شریان ها را افزایش داده و به راحتی به گردش خون کمک می کند. مقدار پتاسیم موجود در آن در مقابل سدیم، دلیل آن است که رژیم غذایی شیر سویا برای احتباس مایعات بسیار مناسب است و محتوای منیزیم همراه پتاسیم موجود در آن، در درمان فشار خون شریانی ایده آل است پتاسیم یک ماده معدنی است که برای حفظ قلب، اعصاب و کلیه ها مهم است.
مطالعات انجام شده در ژاپن ( جاییکه مردم مقدار زیادی سویا می خورند ) نشان داده است که مصرف روزانه یک کاسه سوپ سویا شانس ابتلا به سرطان معده را به یک سوم کاهش می دهد مقدار کم استروژن موجود در سویا باعث خاصیت ضد سرطانی آن است ایزوفلاونویید های ( دارای خاصیت آنتی اکسیدان ) موجود در سویا در متوقف کردن رشد سلولهای سرطانی مخصوصاً سرطان پروستات، رحم، روده بزرگ و پستان موثر است. Diadzein و Genisteinو دیگر فیتواستروژن های ( استروژن های بسیار ضعیف ) موجود در سویا در دوران یائسگی از پوکی استخوان که به علت کمبود استروژن ایجاد می شود جلوگیری می کند و اگر از قبل از یائسگی شروع شود از پوکی استخوان و عوارض یائسگی جلوگیری می کند.
شیر سویا در بیمارن دیابتی توصیه می شود زیرا با آزاد کردن قند به صورت تدریجی، باعث تثبیت سطح قند در خون می شود.

شیرخشک های lofenalac, phenyl donformula, phenyldon mixture, phenyl free

از این شیرخشک ها در نوزادان مبتلا به فنیل کتونوری استفاده می شود دو شیر خشک لوفنالاک و فنیلدون میکسچر کمی فنیل آلانین دارند ولی دو تا دیگر اصلا ندارند.

شیرخشک MSUD

شیرخشک ام اس یو دی 1 و 2 در بیماری ادرار شربت افرا مصرف می شود این بیماری نادر است و یک اختلال متابولیک است که از والدین به صورت اتوزومال مغلوب به ارث می رسد. وقتی هر دو والدین ناقل باشند 25 درصد احتمال دارد که کودک MSUD شود و اگر یکی از والدین بیماری را داشته باشد به احتمال 50 درصد فرزند هم گرفتار می شود. در این بیماری بدن نمی تواند پروتئین های موجود در شیر را بشکند و کودک پروتئین ها را هضم نمی کند و این آمینواسیدها همراه با مواد سمی دیگر باعث آسیب به بدن می شود. علائم و نشانه ها در مدت کوتاهی پس از تولد با شروع مصرف شیر از پستان مادر شروع می شود. درمان فوری برای جلوگیری از عقب ماندگی ذهنی و مشکلات دیگر نیاز است بسیاری از کودکان نیاز به خوردن یک رژیم غذایی بسیار کم پروتئین و برای یک رژیم غذایی که شامل پروتئین و مواد مغذی و انرژی لازم برای فرزندتان است به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید درمان مادام العمر با یک رژیم غذایی MSUD ضروری است به علت اینکه در این بیماری ادرار، پوست و عرق بدن کودک بوی شربت افرا می دهد به این نام معروف است و ابتدا با بهانه گیری، امتناع از خوردن شیر، کاهش وزن بدن، تنفس نامنظم و کم شدن بعضی از واکنش ها شروع می شود. و در مراحل پیشرفته علائمی مانند واکنش های تاندونی، تشنج و اختلالات مغزی و آسیب های عصبی دائمی می شود که با تشخیص و درمان در مراحل اولیه می توان از مرگ جلوگیری کرد. لذا با تشخیص این بیماری کودک باید از این شیر بخورد این شیر شامل اسید های آمینه ضروری و غیر ضروری، کربوهیدرات، چربی، ویتامین، مواد معدنی و عناصر کمیاب ( از جمله آهن، سلنیوم و کروم ) این شیرخشک در هر 100 گرم پودر 13 گرم پروتئین دارد. و در هر 100 گرم پودر 475 کالری انرژی دارد.
توصیه می شود برای دادن شیرخشک به نوزاد با متخصص کودکان مشورت کنید

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (62)

رتبه 4.5 از 5 بر مبنای 8 رای

 1. فرزی

سلام
برای نوزاد ۴ ماهه ای که نارس به دنیا اومده)۸ماهه( و به انواع شیر خشک سازش پیدا نکرده (ظاهرا به علت روغن ماهی بکار برده شده) چه نوع شیر خشکی پیشنهاد میکنید
لازم به ذکر است تا ۲ ماهگی پری نان مصرف کرده که مناسب بوده
بعد نان ۱، آپتامیل pdf ،...

سلام
برای نوزاد ۴ ماهه ای که نارس به دنیا اومده)۸ماهه( و به انواع شیر خشک سازش پیدا نکرده (ظاهرا به علت روغن ماهی بکار برده شده) چه نوع شیر خشکی پیشنهاد میکنید
لازم به ذکر است تا ۲ ماهگی پری نان مصرف کرده که مناسب بوده
بعد نان ۱، آپتامیل pdf ، ببلاک کامفورد و ببلاک l f سازگاري ندلشته

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. رویا
 1. 1.5 / 5

سلام خسته نباشید.دخترمن دوما و15روزشه وزنش خیلی پایینه وقتی دنیا اومد سه کیلو و 850بود وزنش کم شد 3/300شد الان شیر خشک نان بهش میدم شده سه کیلو و900تصمیم دارم شر شو عوض کنم میشه راهنمایی کنید بخاطر این ویروس نمیتونم به متخصص مراجعه کنم ممنونم از...

سلام خسته نباشید.دخترمن دوما و15روزشه وزنش خیلی پایینه وقتی دنیا اومد سه کیلو و 850بود وزنش کم شد 3/300شد الان شیر خشک نان بهش میدم شده سه کیلو و900تصمیم دارم شر شو عوض کنم میشه راهنمایی کنید بخاطر این ویروس نمیتونم به متخصص مراجعه کنم ممنونم از کمتون

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    رویا
 1. 4.5 / 5

سلام هر شیر خشکی را که کودک شما با ان مشکلی ندارد می توانید مصرف نمایید

  پیوست ها
 

 1. مینا

سلام آقای دکترپسرمن ۱۱ماهشه شیرخشک براش درست کرده بودم گذاشته بودم کناربخاری که گرم بمونه مثل اینکه بریده طعم ماست گرفته بودهواسم نبوددادم خوردمشکلی براش پیش نمیادنیازه ببرمش دکتر

  پیوست ها
 

 1. فاطمه

سلام آقای من دخترم هشت ماهشه برای فرنیش چه شیرخشکی بدم شیرخودمم میخوره

  پیوست ها
 

 1. Faezeh shahbazi

سلام وقت بخیرآقای دکتر دخترمن3ماهشه وشیرمنو نمیخوره اول بهش شیر نان دادم که هم یبوست داشت وهم بالا می‌آورد بعد گیگوز رو شروع کردم که یبوستش نرشد وکمتربالا می‌آورد ولی وزن نمی‌گرفت الان ببلاکarبهش میدم که بمحض خوردن دلپیچه واسهال میشه ممنون میشم...

سلام وقت بخیرآقای دکتر دخترمن3ماهشه وشیرمنو نمیخوره اول بهش شیر نان دادم که هم یبوست داشت وهم بالا می‌آورد بعد گیگوز رو شروع کردم که یبوستش نرشد وکمتربالا می‌آورد ولی وزن نمی‌گرفت الان ببلاکarبهش میدم که بمحض خوردن دلپیچه واسهال میشه ممنون میشم راهنماییم کنید چه شیرحشکی براش بگیرم که این عوارضو نداشته باشه.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    Faezeh shahbazi
 1. 4.5 / 5

با سلام کودک خود را نزد متخصص اطفال ببرید تا شیر خشک مناسب را برایش نسخه نماید

  پیوست ها
 

 1. سلطانی
 1. 5 / 5

سلام اقای دکتر وقت بخیر .
پسرم حالا 10 روزش است و زنش که تولد شد 3 کیلو بود خودم هیچ شیر ندارم و حالا از شیر خشک لاکتوژن 1 براش میدم و هیچ مشکلی هم نداره. ولی من میخام که یکم وزن بگیره خواش میکنم رهنماییم کنید تا از چی شیری استفاده کنم .

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سلطانی
 1. 5 / 5

با سلام
اگر فرزندتان با شیر خوردن مشکلی ندارد نیاز به تعویض شیر او نیست در صورتی که با خوردن این شیر وزن کودک شما در شاخص سلامتی نباشد پزشک متخصص اطفال او راهنمایی لازم را انجام می دهد.

  پیوست ها
 

 1. مریم
 1. 5 / 5

سلام اقای دکتر من یه سوالی داشتم آیا میتوان در بالغین که کمبود کلسیم و ویتامین دارن ولی نمیتونن از قرص کلسیم بخاطر بیوست استفاده کنن بجاش از شیرخشک نان استفاده کرد؟ (خواهر من با شیرخشک نان شکمم کار میکنه اما با قرص کلسیمایی که دکتر بهش داده به...

سلام اقای دکتر من یه سوالی داشتم آیا میتوان در بالغین که کمبود کلسیم و ویتامین دارن ولی نمیتونن از قرص کلسیم بخاطر بیوست استفاده کنن بجاش از شیرخشک نان استفاده کرد؟ (خواهر من با شیرخشک نان شکمم کار میکنه اما با قرص کلسیمایی که دکتر بهش داده به شدت یبوست میگیره و دفع های سختی داره...) لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم ?

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مریم
 1. 4.5 / 5

کلسیم برای انواع فرآیندهای فیزیولوژیکی ضروری است. بدن کلسیم تولید نمی کند بنابراین شما باید کلسیم را از رژیم غذایی خود دریافت کنید. بزرگسالان تا سن 50 سالگی باید حداقل 1000 میلی گرم کلسیم در روز دریافت کنند و بزرگسالان بالای 50 باید حداقل 1200...

کلسیم برای انواع فرآیندهای فیزیولوژیکی ضروری است. بدن کلسیم تولید نمی کند بنابراین شما باید کلسیم را از رژیم غذایی خود دریافت کنید. بزرگسالان تا سن 50 سالگی باید حداقل 1000 میلی گرم کلسیم در روز دریافت کنند و بزرگسالان بالای 50 باید حداقل 1200 میلی گرم در روز دریافت کنند. محصولات لبنی منبع اصلی کلسیم هستند. اگر شما نمی توانید مصرف کنید یا به اندازه کافی از غذا جذب کنید پزشک شما احتمالا یک مکمل کلسیم را توصیه می کند. شما می توانید اقداماتی را برای کمک به حفظ مکمل های کلسیم برای جلوگیری از ایجاد یبوست (یکی از عوارض مکمل کلسیم) انجام دهید.
مرحله 1
مکمل کلسیم با یک دوز روزانه 500 میلی گرم برای یک هفته شروع کنید. یک دوز دوم 500 میلی گرم بعد از یک هفته دیگر اضافه کنید. اگر دکتر شما دوز سوم تجویز کرد آن را در هفته سوم خود اضافه کنید. اضافه کردن تدریجی دوز به از جلوگیری یبوست کمک می کند. حتی اگر دوز تجویز شده یکسان نیست، این روش را به همان صورت اعمال کنید. سهم کل کل را تقسیم کنید و در طول سه هفته آن را بالا ببرید.
گام 2
از مصرف بیش از 500 میلی گرم کلسیم در یک زمان اجتناب کنید.
مرحله 3
فیبر را به رژیم خود اضافه کنید. به طور خاص، فیبر بیشتر غیر قابل حل را و از دانه های کامل، سبزیجات و دانه ها دریافت می شود. فیبر نامحلول باعث حفظ حرکات روده ای و جلوگیری از یبوست می شود. همچنین فیبر محلول را از حبوبات، میوه و آجیل نیز اضافه کنید.
مرحله 4
هر روز شش تا هشت لیوان آب بنوشید. این به ویژه برای جلوگیری از یبوست با فیبر غذایی اضافه شده است.
مرحله 5
اگر از داروها یا مکملهای دیگر با اثر اتصال یا عامل یبوست استفاده می کنید با پزشک خود صحبت کنید. در مورد دوز متفاوت یا درمان جایگزین بپرسید.
مرحله 6
با پزشک خود در مورد دوز کم مکمل کلسیم یا در مورد تغییر نوع مکمل کلسیم که مصرف می کنید مشورت کنید. انواع مختلف و دوزهای پایین ممکن است بهتر تحمل شوند و عوارض جانبی کمتری از قبیل ناراحتی معده و یبوست ایجاد کنند. مکمل کربنات کلسیم به طور کلی حاوی عنصر کلسیم بیشتری در هر دوز است در حالی که سیترات کلسیم، کلسیم فسفات و کلسیم گلوکونات در هر دوز مقادیر کمتری دارند.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. reza

سلام اقای دکتر وقت بخیر وبسیارممنون بخاطره ایجادچنین فضایی برای آگاهی مردم...
میخواستم بپرسم شیرخشک برای چاقی صورت بزرگسالان تاثیرداره اگ داره کدوم محصول روپیشنهادمیدین.باتشکر

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    reza
 1. 4.5 / 5

با سلام
شیر کامل دارای پروتئین و کالری با کیفیت بالا است. شیرخشک نیز از همان شیر مایع تهیه می شود با این تفاوت که در اثر حرارت رطوبت آن بخار شده و محصول غلیظ می گرد و در خشک کن ها پودر می شود. از آنجاییکه شیر می تواند سبب چاقی شود با چاق شدن بدن،...

با سلام
شیر کامل دارای پروتئین و کالری با کیفیت بالا است. شیرخشک نیز از همان شیر مایع تهیه می شود با این تفاوت که در اثر حرارت رطوبت آن بخار شده و محصول غلیظ می گرد و در خشک کن ها پودر می شود. از آنجاییکه شیر می تواند سبب چاقی شود با چاق شدن بدن، صورت نیز چاق می شود ولی توجه داشته باشید که ویتامین ها و مواد تشکیل دهنده شیر خشک بسیار غنی بوده و با افراط در مصرف آن می تواند عواقب ناخوشایندی داشته باشد. توصیه ما این است که اگر کاهش وزن دارید در سایت رژیم سلامتی برای رژیم چاق شدن ثبت نام نمایید تا رژیم غذایی مناسب چاقی برایتان ارسال شود با چاق شدن، صورت شما نیز چاق می شود.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. اکبر

سلام نوزادانی سوجذب غذا دارنددچه شیرخشکی بدهیم

  پیوست ها
 

 1. خبات

سلام آقای دکتر من مرز هستم میخواهم شیر خشک وارد کنم شما چه شیر خشکی میپسندی؟

  پیوست ها
 

 1. حسين مظفرى

سلام جناب آقاى دكتر،پسر من سه ماهشه ،در مدت سى و سه هفته متولد شده و وزنش هم موقع تولد ٢٤٥٠ گرم بوده شير مادر هم اصلا نداره اول با چه مصيبتي پرى نآن خورده بعدش آپتاميل ١ رو با چه وضعيتى ميخورد كه خدا ميدونه،امروز براش ببلاك كامفورت گرفتم هم...

سلام جناب آقاى دكتر،پسر من سه ماهشه ،در مدت سى و سه هفته متولد شده و وزنش هم موقع تولد ٢٤٥٠ گرم بوده شير مادر هم اصلا نداره اول با چه مصيبتي پرى نآن خورده بعدش آپتاميل ١ رو با چه وضعيتى ميخورد كه خدا ميدونه،امروز براش ببلاك كامفورت گرفتم هم خوردنش بهتر شده هم دردش كمتر، به نظر شما تا كى بايد اين شير رو بديم؟ و بعدش چه شيرى رو تجويز ميفرماييد؟ با تشكر

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    حسين مظفرى

هر شیری که نوزاد با آن مشکلی ندارد و نوزاد با آن وزن گیری خوبی دارد مناسب است این نوع شیر دارای انواع:
بلاک پره مچور: برای نوزادان کم وزن و نارس است.
ببلاک HA: برای کودکان در معرض خطر حساسیت است.
ببلاک AR : موثر برای نوزادان سالم که استفراغ مشکل...

هر شیری که نوزاد با آن مشکلی ندارد و نوزاد با آن وزن گیری خوبی دارد مناسب است این نوع شیر دارای انواع:
بلاک پره مچور: برای نوزادان کم وزن و نارس است.
ببلاک HA: برای کودکان در معرض خطر حساسیت است.
ببلاک AR : موثر برای نوزادان سالم که استفراغ مشکل آنها است
ببلاک LF : دارای فرمول منحصر به فرد، و در نوزادان دارای اسهال و عدم تحمل لاکتوز اثر دارد
این پاسخ را بخوانید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. پناهی

باسلام پسر من ۱۱ماهشه وزنش خیلی پائینه شیر نان۲ بهش میدم الان یه شیر جدید نان خارجی به نام نان پرو۲ براش شروع کردم میخاستم اطلا عاتی درمورد این شیر در اختیارم بگذارید باتشکر

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    پناهی

ویژگی های نان PRO 2 نستله:
شامل ARA و DHA، 2 اسیدهای چرب که از توسعه بینایی و مغز حمایت می کنند
ماسب برای گروه سنی 6 تا 12 ماه است
هر میلی لیتر از نان PRO 2 نستله شامل:
پروتئین شیر .
اسید Linoleeic.
فلز روی
سلنیوم.
ویتامین A
ویتامین سی.
ویتامین...

ویژگی های نان PRO 2 نستله:
شامل ARA و DHA، 2 اسیدهای چرب که از توسعه بینایی و مغز حمایت می کنند
ماسب برای گروه سنی 6 تا 12 ماه است
هر میلی لیتر از نان PRO 2 نستله شامل:
پروتئین شیر .
اسید Linoleeic.
فلز روی
سلنیوم.
ویتامین A
ویتامین سی.
ویتامین E
ویتامین B6.
فلز مس.
انرژی.
قند.
لسیتین.
Chorota.
کالامین.
تیامین مونونیترات.
ریبوفلاوین.
اسید پانتوتنیک.
بیوتین.
نیاسین.
ویتامین دی.
فسفر.
ویتامین B12.
اسید فولیک.
کولین.
ویتامین K.
سدیم.
مرطوب.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. عباسي

سلام آقاي دکتر
من يه پسر چهار ماهه دارم که شير خشک ميخوره ماه اول حساسيت پوستي بروز داد که با پماد حل شد
اما الان دوباره صورتش ريخته بيرون دکترش ميگه شديد نيست که شيرشو عوض کنم
اما من نگرانم که بدتر بشه
نظر شما چيه؟

  پیوست ها
 

 1. سوگند

سلام من یه دختردارم دوماه ونیمشه شیرخشک میخوره شیرآپتامیل وشیرببلاک وکه بهش دادم زیادوزن اضاف نکردحالا شیرشوعوض کردم بیومیل ای آر چونکه اسیدهای چرب داره بنظرتون براش بدنیست بهش بدم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سوگند

هر شيري كه كودك با آن مشكل خاصي ندارد و وزن گيري داشته باشد خوب است

  پیوست ها
 

 1. صدرا

سلام آقای دکتر در مورد شیر آپتامیل چیزی ننوشتین میشه لطفا توضیح بدین؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    صدرا

با سلام
این مقاله را بخوانید

  پیوست ها
 

 1. علی

سلام بچه من الان 24روزشه و تشخیص دادن ک مبتلا ب بیماری متابولیک و دکتر گفته باید از شیر mcud استفاده کنه.شما فک میکنید دراینده دچار عقب ماندگی ذهنی میشود؟

  پیوست ها
 

 1. ملیحه

باسلام پسرمن 4ماهش تموم شد وزنش6 هست خیلیم لاغره اشتباه کردم تفریحی بهش شیرخشک دادم الان اصلاشیرخودمونمیخوره شیرمم خشک شدمن بهش نان 1میدم میخاستم راهنماییم کنید چه شیرخشکی بدم که یکم وزن بگیر وزن تولدشم 3و270بوده متشکرم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    ملیحه

با سلام
هر شیرخشکی که فرزند شما با آن مشکلی ندارد مناسب است

  پیوست ها
 

 1. جلیلی

چه شیرخشکی برامواقع ضروری استفاده کنم

  پیوست ها
 

 1. نی نی

سلام دختری یک ساله دارم شیر نان ۳میخورد ولی خیلی ریز است چاق نمیشود غذا هم خیلی زیاد میخورد ولی وزنش ۸ کیلو۶۰۰گرم است

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    نی نی

با سلام
وزن در یک سالگی بستگی به وزن موقع تولد دارد و وزن کودک در یک سالگی تقریبا 3 برابر موقع تولد است لذا شیر خشک را به کودک خود بدهید و غذای کمکی را نیز به او بدهید تا رشد کودک شما بر روی منحنی رشد قرار گیرد برای این که بدانید آیا کودک شما بر...

با سلام
وزن در یک سالگی بستگی به وزن موقع تولد دارد و وزن کودک در یک سالگی تقریبا 3 برابر موقع تولد است لذا شیر خشک را به کودک خود بدهید و غذای کمکی را نیز به او بدهید تا رشد کودک شما بر روی منحنی رشد قرار گیرد برای این که بدانید آیا کودک شما بر روی منحی رشد قرار دارد از نرم افزار موجود در سایت استفاده نمایید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. کیانا

سلام خوب بود

  پیوست ها
 

 1. صبا

سلام کودک من دیگه شیر منو نمی خوره چون دکترش گفت وزن نگرفته شیر خشک باید بخوره حالا من چی کار کنم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    صبا

با سلام
اگر شیرتان کافی نیست و کودک شما وزن نرمالی ندارد شیر خشک را برایش شروع نمایید

  پیوست ها
 

 1. فلورا دولتی

سلام خسته نباشید اقای دکتر،پسر من 10 ماهشه تا الان شیرخشک ببلاک باتجویز پزشک بهش دادم دوهفته ای میشد میلش به شیر وغذا کم شده بود با نظر پزشکش شیر ش با سوپرامی عوض کردیم بنظر شما کار درستی انجام دادیم؟ ممنون از راهنماییتون

  پیوست ها
 

 1. محمد امین

نظر شما درباره ی اینکه کودک هشت ماهه که وزن کمی دارد از چه شیر خشکی استفاده و چگونه از از آن مصرف کنیم؟ و رژیم ان چگونه است؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    محمد امین

با سلام
کودک خود را نزد متخصص اطفال ببرید تا نوع شیر خشک مناسب او را با توجه به منحنی رشد کودک مشخص نماید

  پیوست ها
 

 1. مامان فاطیما

سلام خسته نباشید بچه ی من تا دوماهگی شیر خودمو میخورد الان احساس میکنم رشدش خوب نیست میخوام شیر کمکی اپتامیل براش بگیرم اگ لطف کنید درمورد ابن شیر میخوام بدونم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مامان فاطیما

با سلام
این مقاله را بخوانید

  پیوست ها
 

 1. الهه

سلام ببخشید میخواستم بدونم ازشیرگاو به جای شیرخشک برای کودک زیریکسال استفاده کرد؟؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    الهه

با سلام
شیر پاستوریزه را از بعد از یک سالگی می توان به کودک داد

  پیوست ها
 

 1. علی

شیر خشک مای بو در بازار وجود دارد؟ پسر من زردی گرفته که بیش از یک ماه شده و تحت نظر دکتر است
مادرم میگوید من هم از هفت ماهگی زردی گرفتم و چند ماه طول کشید تا خوب شوم میگوید دکتر شیر خشک مای بو را برایم تجویز کرد و من خوب شدم این قضیه برای سال...

شیر خشک مای بو در بازار وجود دارد؟ پسر من زردی گرفته که بیش از یک ماه شده و تحت نظر دکتر است
مادرم میگوید من هم از هفت ماهگی زردی گرفتم و چند ماه طول کشید تا خوب شوم میگوید دکتر شیر خشک مای بو را برایم تجویز کرد و من خوب شدم این قضیه برای سال ۱۳۶۱ بود لطفا راهنمایی بفرمایید همچین شیرخشکی وجود داشت که همچین خاصیتی داشته باشد

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    علی

با سللم
زردی اگر بعد از نوزادی باشد باید علت آن مشخص شود تا درمان لازم انجام شود در مورد این مشکل را با متخصص اطفال مشورت نمایید شیر خشک مابوی نیز در بازار هست ولی در مورد اینکه چند روز شیر خشک را مصرف نمایید نیز با متخصص اطفال مشورت نمایید

  پیوست ها
 

 1. وجیهه

باسلام.طرح تولید شیر خشک رو میخوام

  پیوست ها
 

 1. فاطیما

با سلام. شیرخشک اپتامیل چطور هست؟؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    فاطیما

با سلام
شیرخشک آپتامیل Aptamil را بسته به شرایط نوزاد می توانید استفاده نمایید شیرخشک آپتامیل در انواع مختلف 1, 2, 3, HA ,PEPTI Pepti junior ,PDF ,Supelmento ,FMS, Pre وجود دارد که با توجه به سن و وضعیت نوزاد از نوع خاص آن استفاده می شود به عنوان...

با سلام
شیرخشک آپتامیل Aptamil را بسته به شرایط نوزاد می توانید استفاده نمایید شیرخشک آپتامیل در انواع مختلف 1, 2, 3, HA ,PEPTI Pepti junior ,PDF ,Supelmento ,FMS, Pre وجود دارد که با توجه به سن و وضعیت نوزاد از نوع خاص آن استفاده می شود به عنوان مثال آپتامیل 3 برای کودکان بالای 12 ماه استفاده می شود.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. ميثم

با سلام.
نوزاد من الان ١٢ روزشه و طبق تجويزپزشك بعلت مشكلات مادرش ( وجود خون در شير مادر) شير خشك بيو ميل پلاس يك بهش ميديم.
ميخواستم بدونم الان كه اين شير رو مصرف ميكنه طبيعيه كه ٣ تا ٤ بار مدفوع ميكنه؟
در كل پاهاش رو هم هي جمع ميكنه كه من حس...

با سلام.
نوزاد من الان ١٢ روزشه و طبق تجويزپزشك بعلت مشكلات مادرش ( وجود خون در شير مادر) شير خشك بيو ميل پلاس يك بهش ميديم.
ميخواستم بدونم الان كه اين شير رو مصرف ميكنه طبيعيه كه ٣ تا ٤ بار مدفوع ميكنه؟
در كل پاهاش رو هم هي جمع ميكنه كه من حس ميكنم دل درد داره!
ميشه لطفا راهنمايي بكنيد.
با تشكر

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    ميثم

با سلام
کودک شما احتمالا دارای کولیک نوزادی است مقاله کولیک یا قولنج نوزادی را در سایت بخوانید و در صورت داشتن مشکل با پزشک متخصص اطفال مشورت نمایید

  پیوست ها
 

 1. میتراصفری

باعرض سلام وخسته نباشیدآقای دکتر!!!!!درحال کارشناسی ارشدمیخونم مجبورشدم ب وقتی میرم دانشگاه مامانم به پسرم شیرخشک بدن از۲ماهگی تاالان4ماهشه میدادیم ولی ازوقتی شیرخشک خوردلاغرشده آپتامین1 میدم

  پیوست ها
 

 1. باراد

با سلام وخسته نباشيد. نوزاد من ٣٣ هفته با وزن ١٩٠٠ به دنيا اومد . الان ٤٠ روزش هست . تا الان پرى نان مصرف مى كرد . دكتر گفت مى تونى شير خسك ١ بهش بدى . اما نوع خاصى رو مشخص نكرد. با توجه به وزنش كه الان ٢٨٦٠ هست پيشنهاد شما كدام نوع شير خشكه. در...

با سلام وخسته نباشيد. نوزاد من ٣٣ هفته با وزن ١٩٠٠ به دنيا اومد . الان ٤٠ روزش هست . تا الان پرى نان مصرف مى كرد . دكتر گفت مى تونى شير خسك ١ بهش بدى . اما نوع خاصى رو مشخص نكرد. با توجه به وزنش كه الان ٢٨٦٠ هست پيشنهاد شما كدام نوع شير خشكه. در ضمن شير خودم بسيار كم و در حد ١٠٠ cc در روز است.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    باراد

با سلام
شیرخشکی را مصرف نمایید که براحتی در دسترس باشد و کودک شما با خوردن آن احساس ناراحتی نکند و البته نظر دکتر خودش مهم است او با کنترل منحنی رشد می تواند به کودک شما کمک نماید.

  پیوست ها
 

 1. حمید

باسلام و عرض ادب خدمت آقای دکتر بخاطر اطلاعات خوبتون:
ایا بزرکسالان هم می تونن از شیر خشک استفاده کنن؟اگه می تونن از چه نوعی استفاده کنن؟وبه چه مقدار در روز می تونن مصرف کنن؟

  پیوست ها
 

 1. ریحانه اسماعیلی

با سلام
فرزند من دارای نه ماه سن میباشد...وتا هم اکنون از شیر خشک نان استفاده نموده ام...ولی وزن بچه ی من کم است اگر از شیر خشک هومانا استفاده کنم تاثیری هم دارد؟؟؟ و پیشنهاد شما چیست؟

  پیوست ها
 

 1. ماندانا

سلام آقای دکتر
من تا 3 ماهگی شیر خودم را به نوزادم می دادم ولی بعد از 3 ماهگی شیرم کم شد و در حال حاضر اصلاً دیگه شیر ندارم که بخوام به بچه م بدم و اون هم سیر نمیشه به خاطر همین خوابش خیلی کم شده و همین خوابش می بره به خاطر گرسنگی بیداره
شیر خشک...

سلام آقای دکتر
من تا 3 ماهگی شیر خودم را به نوزادم می دادم ولی بعد از 3 ماهگی شیرم کم شد و در حال حاضر اصلاً دیگه شیر ندارم که بخوام به بچه م بدم و اون هم سیر نمیشه به خاطر همین خوابش خیلی کم شده و همین خوابش می بره به خاطر گرسنگی بیداره
شیر خشک هم همه نوعش رو امتحان کردیم اصلاً حاضر نیست بخوره وقتی هم که به زور می دیم بهش فقط گریه می کنه و تفش می کنه بیرون واقعاً موندم چیکار باید بکنم.
خواهش می کنم کمکم کنید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. محمد

سلام وقتتون بخیر
من 25سالمه 191قد و 64کیلو وزنمه .
کمبود وزن شدید دارم
سخت هم ورزش میکنم
استفاده از شیرخشک میتونه به چاق شدنم کمک کنه؟
و پیشنهادی در مورد نوع و نحوه مصرف شیر خشک دارین؟
ممنون از جوابی که میدین .

  پیوست ها
 

 1. اذین

با سلام وخسته نباشید من دوقلو دخترو پسر نوزده ماهه دارم که دخترم هم شیر میخوره هم غذآ ولی پسرم جز شیر چیز دیگه ای نمیخوره.شیر خشک گیگوز2 هر دو تاشون میخورن .میخواستم راهنماییم کنین که شیرخشکی هست که مقوی باشه پسرم خیلی لاغر شده وزنشم پایین...

با سلام وخسته نباشید من دوقلو دخترو پسر نوزده ماهه دارم که دخترم هم شیر میخوره هم غذآ ولی پسرم جز شیر چیز دیگه ای نمیخوره.شیر خشک گیگوز2 هر دو تاشون میخورن .میخواستم راهنماییم کنین که شیرخشکی هست که مقوی باشه پسرم خیلی لاغر شده وزنشم پایین اومده،یا تحریک کننده اشتها برای پسرم.االبته پسرم تا چیزی دهنش میزارم اوق میزنه.با تشکر فراوان.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. امید

سلام جناب دکتر فتحی
ممنون از اطلاعات خوبی که در اختیار گذاشتین ... من یک سوال دارم ... آیا دکتر ها برای تجویز شیرخشک مناسب از روش سعی و خطا استفاده میکنند یا آزمایش خون یا مشابه انجام میدهند؟
ممنون از وقتی که برای جواب به این سوال صرف میکنید .

  پیوست ها
 

 1. لیلا

ر:یم لاغری میخواستم

  پیوست ها
 

 1. mahdis1988

ممنونم
رژیم لاغری تندرستی

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 10 سال قبل توسط دکتر فتحی ویرایش شد دکتر فتحی

 1. مهشید

ممنون خوب بود

  پیوست ها
 

 1. mami amir hosein

دوستان
بهترین شیر خشک ببلاک است من به پسرم از بدو تولد به خاطر مشکل ریفلاکس
ببلاکAR ‎دادم عالی بود الانم که ۱۳ ماهشه ببلاک ۲ میدم.

  پیوست ها
 

 1. فریبا

سلام ببخشید فرزند ما فنیلکتونوریش زیاده گفتن که اگه از شیر خشک مخصوص استفاده نشه دچار عقب ماندگی ذهنی میشه لطفا از کدوم شیر خشک استفاده کنه بهتر یا از کدوم استفاده نکنه .این شیر خشک لوفنالاک رو نتونستیم پیدا کنیم لطفا کمکمون کنید باتشکر

  پیوست ها
 

 1. مریم

با عرض سلام و احترام
یه سوال ز خدمتتون داشتم.یه مطلبی خوندم راجع به اینکه شیر مادر چون حاوی یه نوع چربی خاصه باعث افزایش ضریب هوشی نوزاد میشه نوشته بود شیر خشک های جدیدی هم هستند که این چربی بهشون اضافه شده میشه لطفا اگه مارکی ز این نوع شیر خشکها...

با عرض سلام و احترام
یه سوال ز خدمتتون داشتم.یه مطلبی خوندم راجع به اینکه شیر مادر چون حاوی یه نوع چربی خاصه باعث افزایش ضریب هوشی نوزاد میشه نوشته بود شیر خشک های جدیدی هم هستند که این چربی بهشون اضافه شده میشه لطفا اگه مارکی ز این نوع شیر خشکها سراغ دارن معرفی کنین.
ممنون

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search