آزیترومایسین azithromycin oral

توضیحات

آزیترومایسین برای درمان طیف گسترده ای از عفونت های باکتریایی استفاده می شود این دارو از گروه ماکرولیدها است و سبب متوقف کردن رشد باکتری ها کار می شود. در درمان عفونت های مجاری تنفسی، التهاب گوش میانی، عفونت های پوست و بافتهای نرم استفاده می شود  
این دارو برای عفونت های ویروسی ( مانند سرماخوردگی، آنفلوآنزا ) موثر نیست استفاده غیر ضروری و یا سوء استفاده از هر گونه آنتی بیوتیک می تواند به کاهش اثربخشی آن منجر شود.
این دارو از راه دهان معمولا یک بار در روز همراه با غذا یا بدون غذا استفاده می شود این دارو ممکن است با غذا اگر ناراحتی معده رخ دهد استفاده شود دوز بر اساس وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان تعیین می شود.
این دارو را به طور کامل ( طبق نسخه ) مصرف کنید حتی اگر علائم پس از چند روز ناپدید شوند. متوقف کردن دارو خیلی زود، ممکن است اجازه دهد باکتری ها به رشد ادامه دهند که ممکن است منجر بازگشت عفونت شود.

عوارض دارو

  ناراحتی معده، اسهال و شل شدن مدفوع، تهوع، استفراغ یا درد شکمی ممکن است رخ دهد . اگر هر یک از این اثرات باقی بماند و یا بدتر شود با دکتر یا داروساز تماس بگیرید.
اگر هر کدام از این عوارض مانند تغییرات شنوایی ( مانند کاهش شنوایی، ناشنوایی )، مشکلات چشمی ( مانند افتادن پلک ها، تاری دید )، مشکل در صحبت کردن و بلع، ضعف عضلانی، نشانه هایی از مشکلات کبد ( مانند خستگی غیر معمول، تهوع و استفراغ مداوم، درد شدید معده و شکم، پوست و چشم زرد و ادرار تیره داشتید به دکتر خود اطلاع دهید.
اگر هر کدام از این اثرات جانبی نادر مانند سرعت و ضربان نامنظم قلب، سرگیجه شدید، غش داشتید نیاز به کمک پزشکی دارید.
استفاده از این دارو را برای دوره های طولانی مدت یا مکرر ممکن است سبب برفک دهان و یا بروز مجدد عفونت مخمر شود اگر شما متوجه تکه های سفید رنگی در دهان، تغییر در ترشحات واژن، یا علایم جدید دیگر شدید با دکتر خود تماس بگیرید.
واکنش های آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است با این حال، اگر شما متوجه هر یک از علائم واکنشهای حساسیتی شدید مانند راش، خارش و تورم ( به خصوص صورت، زبان و  گلو )، سرگیجه شدید و تنفس مشکل شدید باید کمک پزشکی اورژانس دریافت کنید.  

تداخل های دارویی

  مصرف همزمان با ارگوتامین ممکن است منجر به سمیت حاد شود.
سبب اختلال در متابولیسم داروهایی می شود که توسط سیستم سیتوکرومی P450 متابولیزه می شوند ( مانند باربیتوراتها، سیکلوسپورین، کاربامازپین و فنیتوئین) و ریسک سمیت ناشی از این داروها را افزایش می دهد.
نلفیناویر باعث افزایش سطح خونی آزیترومایسین می شود.
ماکرولیدها باعث افزایش سطح پلاسمایی تئوفیلین می شوند.
دارو باعث کاهش کلیرانس تریازولام شده و ریسک سمیت را افزایش می‌دهد.
برخی از داروها علاوه بر آزیترومایسین ممکن است سبب ( طولانی شدن زمان QT ) شود از جمله آمیودارون، دیزوپیرامید، dofetilide، درونیدرونات، ایبوتیلید، پیموزاید، پروکائین آمید، کینیدین، سوتالل ) می باشد لذا همزمان با این دارو مصرف نکنید

مراقبت های پرستاری

  آنتی اسیدهای حاوی آلومینیوم یا منیزیم، اگر همزمان مصرف شود ممکن است جذب آزیترومایسین را کاهش دهد اگر شما یک آنتی اسید که حاوی آلومینیوم یا منیزیم است مصرف می کنید حداقل 2 ساعت قبل یا بعد از مصرف آزیترومایسین صبر کنید
اگر مشکوک به مصرف بیش از حد هستید بلافاصله با یک مرکز کنترل مسمومیت و یا اورژانس تماس بگیرید.
اگر شما یک دوز از دارو را فراموش کردید به محض به یاد آمدن مصرف کنید و اگر در نزدیکی زمان دوز بعدی هستید دوز را دوبرابر نکنید.
در دمای اتاق دور از نور و رطوبت نگهداری کنید تمام داروها را دور از دسترس کودکان نگه دارید.
در صورت نارسایی کبدی مصرف نشود

 

اشکال دارویی

 کپسول 250 و 500 میلی گرمی

قرص 250 و 500 میلی گرمی
پودر و محلول 2 گرمی

پودر و برای سوسپانسیون 200 mg در5 ml و 100mg  در 5 ml

مقدار مصرف

در بالغین 500 میلی گرم به صورت خوراکی به عنوان یک دوز منفرد در روز اول سپس250  میلی گرم خوراکی یک بار در روز در روز 2 تا 5 برای عفونت های خفیف مصرف می شود

معمول دوز کودکان برای سینوزیت

سینوزیت باکتریایی حاد:

6 ماه سن یا بیشتر 10 میلی گرم / کیلوگرم ( حداکثر 500 دوز mg ) به صورت خوراکی یک بار در روز به مدت 3 روز
16 سال و بالاتر 500 میلی گرم خوراکی یک بار در روز به مدت 3 روز

معمول دوز کودکان برای گوش
عفونت حاد
6 ماه سن یا بیشتر ) 30 میلی گرم / کیلوگرم  (حداکثر  1500 mg دوز به صورت خوراکی به عنوان یک درمان تک دوز
یا
10 میلی گرم / کیلوگرم حداکثر 500 mg دوز  به صورت خوراکی یک بار در روز به مدت 3 روز
یا
10 میلی گرم / کیلوگرم حداکثر 500 mg دوز به صورت خوراکی به عنوان یک دوز منفرد در روز اول سپس 5 میلی گرم / کیلوگرم حداکثر  250 میلی گرم دوز به صورت خوراکی یک بار در روز در روز دوم

پنومونی اکتسابی از جامعه
6 ماه سن یا بیشتر  10 میلی گرم / کیلوگرم ( حداکثر  mg 500 دوز  به صورت خوراکی به عنوان یک دوز منفرد در روز اول سپس 5 میلی گرم / کیلوگرم ( حداکثر 250 میلی گرم  دوز  به صورت خوراکی یک بار در روز در روز دوم تا پنجم
16 سال و بالاتر  500 میلی گرم به صورت خوراکی به عنوان یک دوز منفرد در روز اول پس از 250 میلی گرم خوراکی یک بار در روز در روز 2 تا 5

 

Leave a comment

You are commenting as guest.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: ایمیل مارکتینگ

Search