آملودیپین amlodipine

توضیحات

آملودیپین با یا بدون داروهای دیگر برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود کاهش فشار خون بالا به جلوگیری از سکته مغزی، حمله قلبی و مشکلات کلیوی کمک می کند آملودیپین به یک کلاس از مواد دارویی شناخته شده با نام مسدود کننده های کانال کلسیم تعلق دارد آن با شل کردن عروق خونی سبب می شود تا خون بتواند به راحتی جریان پیدا کند.
آملودیپین نیز برای جلوگیری از انواع خاصی از درد قفسه سینه (آنژین) استفاده می شود این ممکن است به افزایش توانایی شما در ورزش و کاهش تکرار حملات آنژین صدری کمک کند آن نباید برای درمان حملات درد قفسه سینه وقتی رخ داده است استفاده شود از داروهای دیگر مانند (زیر زبانی نیتروگلیسیرین) برای از بین بردن حملات درد قفسه سینه با نسخه دکتر خود استفاده نمایید.

عوارض دارو

عوارض جانبی آملودیپین به طور کلی معتدل و برگشت پذیر است دو عارضه شایع:
سردرد و ادم اندام تحتانی.
سایر عوارض جانبی عبارتند از:
سرگیجه،
گرگرفتگی،
خستگی،
تهوع،
تپش قلب.
عوارض جانبی جدی تر عبارتند از:
افزایش در تعداد و شدت آنژین صدری،
حمله قلبی،
نارسایی احتقانی قلب.
سرگیجه، سبکی سر، تورم مچ پا/  پا یا گرگرفتگی ممکن است رخ دهد اگر هر یک از این اثرات باقی بماند یا بدتر شود بی درنگ دکتر یا داروساز خود بگویید.
برای کاهش خطر ابتلا به سرگیجه و سبکی سر، در هنگام برخاستن از حالت نشسته به آرامی بلند شوید.
عوارض جانبی غش، ضربان قلب سریع / نامنظم / تپش را با دکتر خود در میان بگذارید.
اگر چه این دارو در جلوگیری از درد قفسه سینه (آنژین) موثر است برخی از افرادی که در حال حاضر بیماری قلبی شدید دارند به ندرت ممکن است درد قفسه سینه یا حمله قلبی آنها پس از شروع این دارو بدتر شود.

تداخل های دارویی

ترکیب آملودیپین با سیلدنافیل (Viagra) و داروهای مشابه مورد استفاده برای درمان اختلال نعوظ ممکن است به عوارض کاهش بیش از حد فشار خون منجر شود به ویژه ضعف هنگام بلند شدن (افت فشار خون وضعیتی.(
آملودیپین به طور قابل توجهی سطح خونی simvastatin سیمواستاتین (Zocor) را افزایش می دهد دوز سیمواستاتین باید به20  میلی گرم در روز در بیماران مصرف کننده آملودیپین محدود شود.
کتوکونازول ( (Nizoral، Extina، Xolegel، Kuric)، ایتراکونازول (Sporanox)، ریتوناویر (Norvir) و داروهای دیگری که مهارکننده قوی سطح خون آملودیپین در کبد را افزایش داده و در نتیجه فشار خون بیش از حد کاهش می یابد.

مراقبت های پرستاری

قبل از مصرف آملودیپین، اگر شما به آن و یا به سایر مسدود کننده های کانال کلسیم دی هیدروپیریدینی مانند nisoldipine، نیفدیپین و یا هر گونه آلرژی های دیگر دارید با دکتر یا داروساز دریمان بگذارید این محصول ممکن است مواد تشکیل دهنده فعال داشته باشد که می تواند سبب واکنش های آلرژیک یا مشکلات دیگر شود باشد.
قبل از استفاده این دارو، دکتر خود را از سابقه پزشکی خود، به خصوص از یک مشکل خاص ساختاری قلب (تنگی آئورت)، فشار خون بسیار پایین، بیماری های کبدی دارید آگاه نمایید.
این دارو ممکن است در شما سبب سرگیجه شود هنگام رانندگی، استفاده از ماشین آلات و یا انجام هر گونه فعالیت که نیاز به هوشیاری دارد تا زمانی که مطمئن به انجام نیستید انجام ندهید نوشیدنی های الکلی را مصرف نکنید.
معلوم نیست که آملودیپین در شیر ترشح می شود لذا به طور کلی،از مصرف آملودیپین در دوران بارداری و شیردهی و کودکان اجتناب شود. این دارو را از طریق دهان با یا بدون غذا با نسخه پزشک معمولاً یک بار در روز استفاده می شود.

اشکال دارویی

قرص 2.5، 5 و 10 یلی گرم دارد
آملودیپین باید در دمای اتاق در یک ظرف مقاوم در برابر نور ذخیره شود.
دوز آملودیپین برای کودکان و بزرگسالان 2.5 تا 5 میلی گرم یک بار در روز شروع توصیه می شود حداکثر دوز برای بزرگسالان  میلی گرم یک بار در روز و حداکثر دوز برای کودکان 5 میلی گرم یک بار در روز است آملودیپین را می توان با یا بدون غذا مصرف کرد آملودیپین عمدتا توسط کبد غیر فعال است و دوز دارو به در بیماران مبتلا به اختلال عملکرد کبد ممکن است نیاز به کاهش داشته باشد.

Address

  • نام های دیگر: نام تجاری : نورواسک Norvasc

Leave a comment

You are commenting as guest.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: ایمیل مارکتینگ

Search