اسپری سیمبیکورت

توضیحات

سیمبیکورت Symbicort یک داروی کنترل کننده آسم است که دو دارو را در یک  اسپری قرار داده اند یک استروئید استنشاقی و یک آگونیست بتای طولانی اثر با هر استنشاق ترکیب می شود. استروئیدهای استنشاق درمان خط اول هستند زمانی که شما نیاز به بیش از یک داروی تسکین دهنده کوتاه مدت دارید.
به طور خاص Symbicort شامل  Pulmicort (budesonide) استروئیدی است که علائم آسم را با کاهش علائم تحریک و التهاب بهبود می بخشد.
 Foradil (فرموترول) –  برونکودایلاتور طولانی اثر یا  LABA، که انقباض برونش را تسکین می دهد
 سیمبیکورت با تمیز کردن عضلات صاف در ریه ها و ایجاد راه های هوایی بیشتر، باعث کاهش علائم می شود.
 سیمبیکورت برای رفع علائم آسم (ویز، کوتاهی نفس، تنگی نفس وسرفه مزمن) طراحی شده است
برای جلوگیری از برونکوسپاسم در افراد مبتلا به آسم یا بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) استفاده می شود این دارو برای بزرگسالان و کودکان که حداقل 6 سال سن دارند استفاده می شود.
اگر آسم شدید باشد یا با سایر داروهای بلند مدت آسم کنترل نشده باشد از سیمبیکورت استفاده می شود پزشک شما ممکن است به شما بگوید که بعد از اینکه آسم کنترل شد مصرف این دارو را متوقف کنید.
فرموترول هنگامی که به تنهایی استفاده می شود خطر مرگ را در افراد مبتلا به آسم افزایش می دهد با این حال، این خطر زمانی که budesonide و formoterol با هم به عنوان یک محصول ترکیبی مورد استفاده قرار می گیرند افزایش نمی یابد.

عوارض دارو

همانند سایر داروها، تنها درصد کمی از بیماران عوارض جانبی را تجربه می کنند. عوارض جانبی احتمالی Symbicort شبیه به استروئید استنشاقی و LABA است.
در صورت وجود علائم واکنش آلرژیک به Symbicort  مانند کهیر؛ تنفس سخت؛ تورم چهره، لب ها، زبان یا گلو  کمک اورژانس پزشکی دریافت نمایید.
به پزشک اطلاع دهید در صورت:
بدتر شدن مشکلات تنفسی
ویز، شوک و یا سایر مشکلات تنفسی پس از استفاده از این دارو؛
تکه های سفید در دهان یا گلو، مشکل بلع؛
تاری دید، بینایی تونلی، درد چشم یا تورم، و یا دیدن هاله در اطراف روشنایی؛
نشانه های عفونت - تب، لرز، درد های بدن، حالت تهوع، استفراغ، خستگی غیرمعمول؛
علائم پنومونی - تب، سرفه با مخاط زرد یا سبز، درد سیخ زنی قفسه سینه، احساس تنگی نفس؛
تورم عروق خونی شما - سوزش یا گزگز شدن در بازوها یا پاها، علائم آنفولانزا، بینی گرفتگی، درد سینوس، بثورات پوستی؛
کم پتاسیم - گرفتگی عضلات پا، یبوست، ضربان قلب نامنظم، بال بال زدن در قفسه سینه، افزایش تشنگی یا ادرار کردن، بی حسی یا سوزن سوزن شدن، ضعف عضلانی و یا احساس شلی؛ یا
قند خون بالا - افزایش تشنگی، افزایش ادرار، دهان خشک، بوی نفس میوه ای، سردرد، بینایی تار.
بودنوزنید می تواند بر رشد کودکان تأثیر بگذارد. در صورت استفاده از این دارو، با پزشک خود صحبت کنید.
عوارض جانبی معمول Symbicort ممکن است شامل موارد زیر باشد:
تحریک گلو پس از استفاده از اسپری؛
ناراحتی معده، استفراغ؛
علائم سرماخوردگی مانند گرفتگی بینی یا آبریزش بینی، عطسه، درد سینوس، گلودرد.
علائم آنفلوانزا (تب، لرز، درد های بدن)؛ یا
درد پشت، سردرد

تداخل های دارویی

اگر یکی از شرایط زیر داشتید به پزشک خود اطلاع دهید
فئوکروموسیتوما
تیروتوکسیکوز
دیابت
مقدار کم پتاسیم در خون
فشار خون بالا
جریان خون کاهش یافته از طریق شریان های قلب
QT طولانی در  EKG
ریتم قلب غیر طبیعی
EKG غیر طبیعی با تغییرات QT از تولد
بالون مانند تورم یک شریان مغز
تشنج
آسم که بدتر می شود
سل با درگیری ریه ها
سل غیر فعال
عفونت هرپس سیمپلکس چشم
عفونت هرپس سیمپلکس
عفونت قارچی کاندیدیازیس اوروفارنکس
عفونت به دلیل انگل
سندرم کوشینگ
افزایش فشار در چشم
افزایش فشار در چشم ها
آب مروارید
پوکی استخوان
کاهش کلسیم یا تراکم استخوان
عفونت ناشی از واریسلا ویروس
قرار گرفتن در معرض ابله مرغان
آلرژی به:
کورتیکواستروئیدها (گلوکوکورتیکوئیدها)
عوامل بتا آدرنرژیک
آنالوگ فرموترول

مراقبت های پرستاری

قبل از استفاده از این دارو، اگر به budesonide یا formoterol آلرژی دارید به پزشک یا داروساز خود بگویید.
قبل از استفاده از این دارو، به پزشک یا داروساز خود بگویید: سابقه پزشکی شما، به ویژه: عفونت های جاری / گذشته (مانند سل، تبخال)، فشار خون بالا، بیماری های قلبی (مانند درد قفسه سینه، حمله قلبی، ضربان قلب نامنظم)، تیروئید بیش از حد فعال (هیپرتیروئیدیسم)، تشنج، از دست دادن استخوان (پوکی استخوان)، مشکلات چشم (مانند آب مروارید، گلوکوم)، دیابت، بیماری کبد، تورم شریان (آنوریسم)، تومور خاصی از غده فوق کلیه
فرموترول ممکن است باعث ایجاد یک بیماری شود که بر ریتم قلب (طولانی شدنQT) تاثیر می گذارد.
خطر داشتن QT طولانی ممکن است افزایش یابد اگر شما دارای شرایط خاص پزشکی هستید یا داروهای دیگری مصرف می کنید که ممکن است باعث طولانی شدن QT شود. قبل از استفاده از این محصول، به پزشک یا داروساز خود بگویید تمام داروهایی که مصرف می کنید و اگر شما هر کدام از موارد زیر را داشته باشید: مشکلات قلبی خاص (نارسایی قلبی، ضربان قلب آرام، QT طولانی در EKG ، سابقه خانوادگی مشکلات خاص قلب QT طولانی در EKG، مرگ ناگهانی قلب.
سطح پایین پتاسیم یا منیزیم در خون نیز ممکن است خطر ابتلا به QT را افزایش دهد. این خطر ممکن است در صورت استفاده از داروهای خاص (مانند دیورتیک / قرص های آب) یا در صورت داشتن شرایطی نظیر عرق شدید، اسهال یا استفراغ، افزایش یابد. در استفاده از این دارو با پزشک خود صحبت کنید.
این دارو ممکن است علائم عفونت را مسدود کند. این می تواند باعث افزایش احتمال ابتلا به عفونت شما شود یا هر عفونت جاری را بدتر کند. بنابراین، دست های خود را به خوبی برای جلوگیری از گسترش عفونت بشویید. از تماس با افرادی که دارای عفونت هایی هستند که ممکن است به دیگران (مانند ویروس ابله مرغان، سرخک، آنفلوآنزا) گسترش یابد اجتناب کنید. اگر در معرض عفونت هستید یا برای جزئیات بیشتر، با پزشک خود مشورت کنید.
اگر در 12 ماه گذشته از کورتیکواستروئید دهان (مانند قرص پردنیزولون) استفاده کرده باشید یا اگر مدت زمان طولانی این محصول را در دوزهای بالاتر از حد معمول استفاده کرده اید ممکن است دشوارتر باشد تا بدن شما به استرس فیزیکی پاسخ دهد. بنابراین، قبل از عمل جراحی یا درمان اضطراری، یا اگر یک بیماری جدی داشته باشید به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید که شما از این دارو استفاده می کنید یا از یک کورتیکواستروئید دهانی طی 12 ماه گذشته استفاده کرده اید. اگر خستگی غیرمعمول / شدید یا کاهش وزن دارید به پزشک خود اطلاع دهید.
قبل از انجام عمل جراحی، به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید که تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی).
این دارو ممکن است در صورت استفاده طولانی مدت از رشد کودک کم کند اما کنترل ضعیف آسم می تواند رشد را نیز کاهش دهد.
بزرگسالان سالمند ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی این دارو، به خصوص QT prolongation داشته باشند.
در دوران بارداری، این دارو باید تنها زمانی استفاده شود که مورد نیاز باشد. در مورد خطرات و مزایا با پزشک خود بحث کنید. در نوزادان متولد شده از مادرانی که کورتیکواستروئیدها را برای مدت زمان طولانی مصرف کرده اند ممکن است مشکلات هورمونی ایجاد شود. در صورت بروز علائم مانند تهوع / استفراغ، اسهال شدید، یا ضعف نوزادتان، به پزشک خود اطلاع دهید.
بودسونید به شیر مادر منتقل می شود. اگر فرموترول به شیر مادر انتقال یابد شناخته شده نیست. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

اشکال دارویی

80 / 4.5 و 160 / 4.5 و سیمبیکورت 80   و 160 به مقدار (میکروگرم) بودزونید در هر استنشاق اشاره می کند در حالی که مقدار فرموترول همیشه در 4.5 میکروگرم یکسان است.

مقدار مصرف

به طور کلی، سیمبیکورت دو باف دو بار در روز تقریباً هر 12 ساعت مصرف می شود اگر علائم آسم شما بدتر می شود یا بهبودی نداشته باشد پزشک شما احتمالا شما را با فرمولاسیون بیشتری همراه می کند سیمبیکورت باید هر روز برای بهبود علائم آسم استفاده شود.

Address

  • نام های دیگر: نام عمومی: اسپری budesonide و formoterol نام تجاری : Symbicort

Leave a comment

You are commenting as guest.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است.

Search