انسولین آبازاگلار Abasaglar

توضیحات

Abasaglar چیست و برای چه مواردی استفاده می شود؟
Abasaglar دارویی است که حاوی ماده فعال انسولین گلارژین است. در بزرگسالان و کودکان بالای دو سال برای درمان دیابت استفاده می شود.
Abasaglar یک داروی بیوشیمیایی است. این بدان معنی است که Abasaglar شبیه یک داروی بیولوژیکی است (همچنین به عنوان "دارو مرجع" شناخته می شود) که در حال حاضر در اتحادیه اروپا (EU) مجاز است. داروی مرجع برای Abasaglar لانتوس است.
Abasaglar چگونه استفاده می شود؟
Abasaglar به صورت کارتریج و قلمهای یکبار مصرف مصرف (KwikPen) در دسترس است و فقط با یک نسخه قابل تهیه است. از طریق تزریق زیر پوست در دیواره شکم، ران یا ناحیه دلتوئید (بازوی فوقانی) تجویز می شود. محل تزریق باید با هر تزریق عوض شود تا از تغییراتی در پوست جلوگیری شود (مانند ضخیم شدن) که باعث می شود انسولین کمتر از حد انتظار عمل کند.
Abasaglar هر روز یک بار در همان ساعت تجویز می شود. دوز به صورت جداگانه تنظیم می شود و قند خون بیمار باید مرتباً آزمایش شود تا کمترین دوز موثر را پیدا کنید. Abasaglar همچنین می تواند به همراه داروهای دیابت خوراکی در بیمارانی که دیابت نوع 2 دارند مصرف شود.
در صورت مناسب بودن آموزش، بیماران می توانند به خود Abasaglar تزریق کنند.
Abasaglar چگونه کار می کند؟
دیابت نوعی بیماری است که در آن بدن انسولین کافی برای کنترل سطح قند خون تولید نمی کند. Abasaglar یک انسولین جایگزین است که بسیار شبیه به انسولین ساخته شده از بدن است. انسولین جایگزین به همان روش انسولین تولید شده عمل می کند و به ورود گلوکز به سلول ها از خون کمک می کند. با کنترل سطح قند خون علائم و عوارض دیابت کاهش می یابد.
ماده فعال موجود در Abasaglar، انسولین گلارژین، با روشی معروف به "فناوری DNA نوترکیب" تولید می شود: این ماده توسط باکتری هایی ساخته می شود که یک ژن (DNA) در آنها معرفی شده است که باعث می شود آنها بتوانند انسولین گلارژین تولید کنند.
انسولین گلارژین کمی با انسولین انسان متفاوت است. تغییر بدان معنی است که بعد از تزریق به بدن آهسته تر و منظم تر جذب می شود و مدت زمان طولانی عمل دارد.

عوارض دارو

شایعترین عارضه جانبی همراه با Abasaglar (که ممکن است بیش از 1 از 10 نفر را تحت تأثیر قرار دهد) هیپوگلیسمی (قند خون پایین) است. واکنش در محل تزریق (قرمزی، درد، خارش و تورم) و واکنش های پوستی (بثورات) بیشتر در کودکان نسبت به بزرگسالان دیده می شود. 

مراقبت های پرستاری

ABASAGLAR انسولین مورد نظر برای درمان کتواسیدوز دیابتی نیست. در عوض، انسولین رگولار که به صورت داخل وریدی تجویز می شود استفاده شود ABASAGLAR در چنین مواردی توصیه می شود.
در صورت عدم کنترل کافی گلوکز یا تمایل به قسمت هایپرگلیسمی یا هیپوگلیسمیک، پایبندی بیمار به رژیم درمانی تجویز شده، محل های تزریق و تکنیک تزریق مناسب و سایر فاکتورهای مرتبط قبل از تنظیم دوز باید بررسی شود.
انتقال بیمار به نوع یا مارک انسولین دیگر باید تحت نظارت دقیق پزشکی انجام شود. تغییر در قدرت، مارک (سازنده)، نوع (رگولار، NPH، لنته، طولانی اثر و غیره)، مبدأ (حیوانات، انسانها، انسولین آنالوگ انسانی) و یا روش تولید ممکن است نیاز به تغییر در دوز باشد.
هیپوگلیسمی
زمان بروز هیپوگلیسمی به مشخصات عملکرد انسولین مورد استفاده بستگی دارد و بنابراین ممکن است با تغییر رژیم درمانی تغییر کند. با توجه به تأمین بیشتر انسولین پایه با انسولین گلارژین، هیپوگلیسمی کمتر شبانه، اما صبح زود هنگام، بیشتر پیش بینی می شود.
باید احتیاط ویژه ای و نظارت شدید بر قند خون در بیماران انجام شود زیرا هایپوگلیسمی از اهمیت بالینی خاصی برخوردار می باشد.
بیماران باید از شرایطی آگاه باشند که علائم هشدار دهنده کمبود قند خون است. علائم هشدار دهنده هیپوگلیسمی ممکن است تغییر کند و در گروه هایی خطر خاصی مشخص نشود یا وجود نداشته باشد. این بیماران شامل موارد زیر است:
- کنترل گلیسمی در آنها به طرز چشمگیری بهبود یافته است
- در آنها هیپوگلیسمی به تدریج توسعه می یابد
- کسانی که سالمند است
- پس از انتقال از انسولین حیوانی به انسولین انسانی،
- در آنها نوروپاتی خودمختار وجود داشته باشد
- با سابقه طولانی دیابت،
- رنج از یک بیماری روانی،
- دریافت یک درمان همزمان با برخی داروهای دیگر.
چنین شرایطی ممکن است قبل از آگاهی بیمار از هیپوگلیسمی منجر به هیپوگلیسمی شدید (و احتمالاً از بین رفتن هوشیاری) شود.
اثر طولانی مدت انسولین گلارژین زیر جلدی ممکن است بهبودی از هیپوگلیسمی را به تأخیر بیندازد.
اگر مقادیر طبیعی یا کاهش یافته برای هموگلوبین گلیکوزی شده ذکر شود احتمال وقوع عود مکرر، ناشناخته (بخصوص شبانه) هیپوگلیسمی باید در نظر گرفته شود.
پایبندی بیمار به دوز و رژیم غذایی، مصرف صحیح انسولین و آگاهی از علائم هیپوگلیسمی برای کاهش خطر هیپوگلیسمی ضروری است. عوامل افزایش حساسیت به هیپوگلیسمی نیاز به نظارت ویژه دارند و ممکن است نیاز به تنظیم دوز باشد. این عوامل شامل:
- تغییر در ناحیه تزریق،
- حساسیت به انسولین بهبود یافته است (به عنوان مثال، با از بین بردن عوامل استرس)،
- فعالیت بدنی غیر عادی، افزایش یا طولانی مدت،
- بیماری همزمان (مثلاً استفراغ ، اسهال)،
- مصرف ناکافی غذا،
- وعده های غذایی از دست رفته،
- مصرف الکل،
- برخی از اختلالات غیرقابل کنترل غدد درون ریز، (به عنوان مثال در کم کاری تیروئید و در هیپوفیز قدامی یا نارسایی فوق کلیوی)،
- درمان همزمان با برخی از داروهای دیگر.
بیماری بین دوره ای نیاز به نظارت متابولیک شدید دارد. در بسیاری از موارد آزمایش ادرار برای کتون ها نشان داده می شود و اغلب لازم است که دوز انسولین را تنظیم کنید. نیاز انسولین اغلب افزایش می یابد. بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 باید به طور مرتب حداقل مقدار کمی کربوهیدرات را مصرف کنند حتی اگر آنها قادر به خوردن فقط کمی غذا یا کم غذا باشند یا استفراغ و غیره دارند هرگز نباید انسولین را به طور کامل حذف کنند.
آنتی بادی انسولین
تجویز انسولین ممکن است باعث ایجاد آنتی بادی های انسولین شود. در موارد نادر، وجود چنین آنتی بادی های انسولین ممکن است نیاز به تنظیم دوز انسولین به منظور اصلاح تمایل به هایپر و یا هیپوگلیسمی داشته باشد
از سوزن استفاده مجدد نکنید و قلم انسولین را به اشتراک نگذارید حتی اگر سوزن تغییر کرده باشد.
قبل از شروع BASAGLAR، در مورد تمام شرایط پزشکی خود، از جمله در صورت ابتلا به بیماری کبد یا کلیه، اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید یا اگر شیر می دهید یا قصد شیر دادن را دارید به پزشک خود بگویید.
BASAGLAR باید هر روز یک بار در همان ساعت مصرف شود. هنگام استفاده از انسولین میزان قند خون خود را آزمایش کنید. بدون صحبت با ارائه دهنده خدمات سلامت خود هیچ تغییری در دوز یا نوع انسولین خود ایجاد نکنید. هرگونه تغییر انسولین باید با احتیاط و فقط تحت نظارت پزشکی انجام شود.
شایع ترین عارضه جانبی انسولین از جمله BASAGLAR، قند خون پایین (هیپوگلیسمی) است که ممکن است جدی و تهدید کننده زندگی باشد. علائم و نشانه ها ممکن است شامل سرگیجه یا احساس سرگیجه، تعریق، سردرگمی، سردرد، تاری دید، لکنت زبان، لرزیدن، ضربان سریع قلب، اضطراب، تحریک پذیری، تغییر خلق و خو یا گرسنگی باشد.
BASAGLAR را با هیچ انسولین یا محلول دیگری مخلوط نکنید. BASAGLAR فقط در صورتی استفاده شود که محلول، شفاف، بی رنگ و بدون ذرات باشد. همیشه مطمئن شوید که قبل از هر تزریق انسولین صحیحی دارید.
BASAGLAR ممکن است عوارض جانبی جدی ایجاد کند که می تواند منجر به مرگ شود مانند واکنشهای آلرژیک شدید. در صورت داشتن:
بثوراتی بر روی تمام بدن،
تنفس دارای مشکل،
ضربان قلب سریع،
تعریق،
تورم صورت، زبان یا گلو،
تنگی نفس،
خواب آلودگی شدید، سرگیجه یا سردرگمی،
نارسایی قلبی می تواند بروز کند اگر انسولین را به همراه داروهای بنام TZDs (تیازولیدون دیون) مصرف کنید حتی اگر هرگز نارسایی قلبی یا سایر مشکلات قلبی نداشته باشید. اگر در حال حاضر نارسایی قلبی دارید ممکن است در حالی که TZD را با BASAGLAR مصرف کنید بدتر شود. در صورت نارسایی قلبی جدید یا بدتر شده به پزشک مراجعه کنید. در صورت بروز علائم جدید یا وخیم تر نارسایی قلبی به پزشک خود بگویید از جمله:
تنگی نفس
تورم مچ پا یا پاها
افزایش ناگهانی وزن
در مورد تمام داروهای مصرفی از جمله داروهای بدون نسخه، ویتامین ها و مکمل های گیاهی به پزشک خود بگویید.
در حالی که از BASAGLAR استفاده می کنید با ماشین آلات سنگین کار نکنید تا بدانید که BASAGLAR چه تأثیری روی شما می گذارد. الکل ننوشید و از داروهای دیگری که حاوی الکل هستند استفاده نکنید.
سایر عوارض جانبی احتمالی ممکن است شامل تورم، افزایش وزن، پتاسیم کم، واکنش محل تزریق از جمله تغییر در بافت چربی در محل تزریق و واکنش های آلرژیک باشد. اینها همه عوارض جانبی احتمالی نیستند. برای مشاوره پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید.

اشکال دارویی

محلول ABASAGLAR 100 واحد / میلی لیتر برای تزریق در یک کارتریج
ترکیب کمی و کیفی
هر میلی لیتر حاوی 100 واحد انسولین گلارژین * (معادل 3.64 میلی گرم) است.
هر کارتریج حاوی 3 میلی لیتر محلول برای تزریق معادل 300 دستگاه است.
هر قلم حاوی 3 میلی لیتر محلول برای تزریق، معادل 300 واحد است.
* انسولین گلارژین با استفاده از فن آوری نوترکیب DNA در اشریشیا کولی تولید می شود.

Address

  • نام های دیگر: نام قبلی: Abasria ماده فعال: انسولین گلارژین نام معمول: انسولین گلارژین abasaglar kwikpen

Leave a comment

You are commenting as guest.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: ایمیل مارکتینگ

Search