انسولین گلارژین چیست؟

توضیحات

لانتوس نام تجاری انسولین گلارژین است یک انسولین طولانی مدت که برای درمان بزرگسالان و کودکان مبتلا به دیابت نوع 1 و بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 2 برای کنترل قند خون بالا استفاده می شود. لانتوس جایگزین انسولین می شود که بدن شما دیگر تولید نمی کند. انسولین یک ماده طبیعی است که بدن شما را قادر می سازد قند رژیم غذایی را به انرژی تبدیل کند و انرژی را برای استفاده بعدی ذخیره کند. در دیابت نوع 2، بدن شما به اندازه کافی انسولین تولید نمی کند یا تولید انسولین به درستی انجام نمی شود و باعث افزایش قند خون می شود. مانند سایر انواع انسولین، Lantus برای تنظیم میزان قند خون استفاده می شود.
کنترل قند خون بالا باعث جلوگیری از آسیب کلیه، کوری، مشکلات عصبی، از دست دادن اندام و اختلال عملکرد جنسی می شود. کنترل مناسب دیابت نیز نشان داده است که خطر ابتلا به حمله قلبی یا سکته مغزی را کاهش می دهد.
Lantus به معنای استفاده در کنار برنامه رژیم غذایی مناسب و برنامه ورزشی است که توسط پزشک شما توصیه می شود.
Lantus توسط Sanofi-Aventis تولید می شود. این استاندارد برای استفاده توسط اداره غذا و داروی آمریکا (FDA) در سال 2000 به عنوان اولین انسولین انسانی طولانی مدت که یک بار در روز با یک اثر کاهش دهنده قند 24 ساعته تجویز می شود تایید شد.

عوارض دارو

عوارض جانبی متداول لانتوس:
مصرف بیش از حد دارو ممکن است سبب کاهش قند خون شما شود که ممکن است علائم زیر را ایجاد کند:
احساس سردی
عرق سرد
تاری دید
سرگیجه یا خواب آلودگی
لرز
ضربان قلب سریع
ضعف
پرتاب دست یا پا
گرسنگی
عدم مصرف کافی از داروها می تواند منجر به افزایش قند خون شود که می تواند علائم زیر را ایجاد کند:
تشنگی
افزایش ادرار
گیجی
خواب آلودگی یا سوزش
تنفس سریع و پی در پی
بوی نفس میوه ای
در صورت وجود هر یک از این علائم، دکتر خود را مطلع سازد زیرا ممکن است نیاز به تغییر لانتوس شما باشد.
عوارض جانبی جدی Lantus:
واکنش بسیار حساس به آلرژیک این دارو نادر است. در صورت بروز هر یک از علائم زیر یک واکنش آلرژیک جدی است و فوری به پزشک مراجعه کنید:
راش
خارش یا تورم (به ویژه صورت، زبان و یا گلو)
سرگیجه شدید
تنفس دشوار
این یک لیست کامل از عوارض جانبی احتمالی نیست. اگر اثرات دیگری را که در بالا ذکر نشده است متوجه شوید با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

تداخل های دارویی

هنگامی که شما Lantus را مصرف می کنید مهم است که متخصصان مراقبت های سلامت شما در مورد Metreleptin Myalept)) اگر مصرف می کنید آگاه شوند. استفاده از Lantus با مترلپتین معمولاً توصیه نمی شود اما ممکن است لازم باشد. اگر هر دو دارو با هم تجویز شوند پزشک ممکن است دوز شما را تغییر دهد و یا اینکه بگوید چگونه از یک یا هر دو آنها استفاده کنید.
استفاده از Lantus با هر یک از داروهای زیر ممکن است باعث افزایش خطر عوارض جانبی خاصی شود. اگر هر دو دارو با هم تجویز شوند پزشک ممکن است دوز شما را تغییر دهد یا بگوید از یک یا هر دو دارو چقدر استفاده کنید.
ایزونیازید (Marsilid)
ایزوکربوکسید (Marplan)
لینزولید (Zyvox)
متیلن بلو (Urolene Blue)
مکلوبماید (Aurorix)
نیالامید (نیامید)
فنلزین (ناردیل)
پروکربازین (Matulane)
رازاگلین (Azilect)
سلجیلین (امسام)
ترانیل سیپرومین (Parnate)
داروهایی که ممکن است بر میزان لانتوس شما تأثیر بگذارد روزیگلیتازون (Avandia) نامیده می شود. اگر قبل از مصرف Lantus، این دارو را مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید.
مسدودکننده های بتا مانند متوپرولول (Lopressor، Toprol)، پروپرانولول (Inderal، InnoPran، Pronol) و قطره های چشم گلوکوم ممکن است از ضربان قلب سریع و یا تپش دهنده جلوگیری کنند که اغلب به کاهش قند خون کمک می کند.
شما همچنین باید برچسب ها را روی تمام داروهای بدون نسخه مانند محصولات سرفه و سرماخوردگی بررسی کنید. محصولات حاوی قند یا الکل ممکن است سطح قند خون شما را تحت تاثیر قرار دهد.
داروهای دیگر می توانند اثربخشی انسولین را در کاهش قند خون شما افزایش دهند یا کاهش دهند. در مورد تمام داروهای تجویزی و بدون نسخه و مکمل های آن و همچنین هر نوع ویتامین، مکمل و یا داروهای تفریحی که مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید.
لانتوس و دیگر تعاملات
اگر شما Lantus یا هر انسولین دیگری مصرف می کنید پزشک ممکن است رژیم غذایی دیابتی را توصیه کند.
مقدار مواد غذایی که می خورید می تواند بر نیازهای انسولین تاثیر بگذارد. اگر غذای کمتری می خورید یا یک وعده غذا نمی خورید یا غذای بیشتری بخورید ممکن است نیاز به دوز متفاوت انسولین داشته باشید. اگر رژیم غذایی خود را تغییر دهید با پزشک خود مشورت کنید تا بداند چگونه Lantus و دیگر دوزهای انسولین را تنظیم کنید.
الکل، از جمله آبجو و شراب، ممکن است بر عملکرد Lantus اثر بگذارد و ممکن است سطح قند خون شما را تحت تأثیر قرار دهد. در صورت مصرف Lantus از الکل اجتناب کنید.
ورزش یا افزایش فعالیت ممکن است نیاز بدن شما به انسولین را نیز تغییر دهد. اگر برنامه تربیت بدنی را شروع یا تغییر دهید ممکن است نیاز به تنظیم دوز باشد.

مراقبت های پرستاری

به شما آموزش داده خواهد شد که چگونه این دارو را به درستی تزریق کنید زیرا این تنها راه استفاده از آن است. انسولین سرد را تزریق نکنید زیرا این می تواند دردناک باشد. قبل از اندازه گیری و تزریق انسولین، دست های خود را بشویید. لانتوس همیشه روشن و کم رنگ است قبل از تزریق، به محلول تیره یا توده در ظرف دقت کنید.
از Lantus برای درمان کتواسیدوز دیابتی استفاده نکنید. انسولین کوتاه مدت برای درمان این بیماری استفاده می شود.
توصیه می شود که یک برنامه آموزش دیابت را بیابید تا در مورد دیابت و نحوه مدیریت آن بیشتر بدانید.
سایر مشکلات پزشکی ممکن است بر استفاده از این دارو تأثیر بگذارد بنابراین اطمینان حاصل کنید که سابقه پزشکی کامل را به پزشک خود اطلاع دهید. برای مثال، در بیماری کبد، اثر Lantus ممکن است افزایش یابد و مقدار Lantus یا سایر انسولین ممکن است نیاز به تنظیم داشته باشد.
لانتوس نباید با یک پمپ انسولین داده شود یا با سایر انسولین مخلوط شود. انسولین glargine را به ورید یا عضله تزریق نکنید.
Lantus معمولاً یک بار در روز تزریق می شود.
زیرا بیماری قند خون شما را افزایش می دهد و ممکن است مقدار نیاز به انسولین یا لانتوس شما را افزایش دهد:
اختلالات عاطفی
عفونت
استرس

اشکال دارویی

Lantus (انسولین Glargine) دوز
لانتوس نام برند داروی تجویزی است. این مورد برای بهبود قند خون در موارد زیر استفاده می شود:
بزرگسالان و کودکان (6 ساله و بالاتر) با دیابت نوع 1
بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 2
Lantus یک انسولین طولانی مدت است که به آرامی در حدود 24 ساعت اثر می کند. انسولین زیر پوست تزریق می شود. شما ممکن است مجبور به استفاده از Lantus در ترکیب با نوع دیگری از انسولین یا نوعی از داروهای خوراکی دیابتی باشید تا قند خون خود را کنترل کنید.
تزریق Lantus در دسترس به شرح زیر است:
10 میلی لیتر ویال (1000 واحد / 10 میلی لیتر)
سیستم های کارتریج 3 میلی لیتری برای استفاده در OptiClik 300 واحد / 3 میلی لیتر)
Lantus نیز به عنوان قلم SoloStar پر شده است. هر قلم شامل 3 میلی لیتر محلول دارویی است که دارای 300 واحد انسولین در هر 3میلی لیتر محلول است.
دوز Lantus بر اساس وضعیت پزشکی شما و پاسخ شما به درمان است. دکتر شما به شما دستورالعمل های بسیار خاصی را درباره چگونگی مصرف Lantus روزانه می دهد.
لانتوس ممکن است هر بار در طول روز تجویز شود اما باید هر بار در همان زمان مصرف شود. اگر شما در درمان انسولین هستید ضروری است که میزان گلوکز خونتان را کنترل کنید.
اگر شما دیابت نوع 1 دارید پزشک Lantus را با انسولین کوتاه مدت تجویز می کند. اگر شما دیابت نوع 2 دارید پزشک شما ممکن است روزانه 10 واحد شروع کند و سپس Lantus را با توجه به نیازهایتان تنظیم کنید.
دوز فراموش شده لانتوس
بسیار مهم است که رژیم انسولین خود را دقیقاً دنبال کنید. هیچ دوز انسولین را از دست ندهید. در صورت از دست دادن یک دوز با پزشک خود صحبت کنید زیرا طبق شرایط پزشکی شما متفاوت است.
ذخیره سازی لانتوس باز نشده:
در یخچال و تا تاریخ انقضا استفاده کنید
یا در دمای اتاق نگهداری کنید و تا 28 روز استفاده کنید.
ذخیره سازی لانتوس بازشده:
ویال باز شده را در یک یخچال و یا در دمای اتاق ذخیره کنید و تا ظرف مدت 28 روز استفاده کنید.
قلم تزریق را در دمای اتاق نگهداری کنید (در دمای یخچال نگهداری نکنید) و ظرف 28 روز استفاده کنید.
قلم تزریق را با سوزن متصل، ذخیره نکنید.
اگر دارو ابری یا رنگ آن تغییر کرده است یا ذرات در آن وجود دارد از دارو استفاده نکنید.

Address

  • نام های دیگر: نام عمومی: انسولین گلارژین نام تجاری: Lantus، Lantus Solostar Pen

Leave a comment

You are commenting as guest.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: ایمیل مارکتینگ

Search