پلاویکس Plavix

توضیحات

کلوپیدوگرل برای جلوگیری از حملات قلبی و سکته مغزی در افراد مبتلا به بیماری قلبی (حمله قلبی اخیر)، سکته مغزی اخیر یا بیماری گردش خون (بیماری عروق محیطی) استفاده می شود.
همچنین با آسپیرین برای درمان درد جدید / تشدید درد قفسه سینه (حمله قلبی جدید، آنژین ناپایدار) و باز نگه داشتن رگ های خونی و جلوگیری از لخته شدن خون پس از اقدامات خاص (مانند استنت قلب) مورد استفاده قرار می گیرد.
کلوپیدوگرل با مسدود کردن پلاکت ها از به هم چسبیده و از ایجاد لخته های مضر جلوگیری می کند. این یک داروی ضد ترومبوز است. و کمک می کند تا جریان خون را حفظ شود

عوارض دارو

خونریزی آسان / کبودی، ناراحتی معده / درد، اسهال و یبوست ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این اثرات همچنان ادامه داشته باشد یا بدتر شود به سرعت به پزشک یا داروساز خود بگویید.
به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را تجویز کرده است زیرا او قضاوت کرده است که منافع شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است. بسیاری از افراد مبتلا به این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.
گرچه بعید است خونریزی جدی در معده، روده، چشم یا مغز رخ دهد. همچنین، کلوپیدوگرل به ندرت می تواند یک بیماری بسیار جدی خون (پورپورای ترومبوتیک ترومبوسیتوپنیک purpura-TTP) را ایجاد کند. علائم ممکن است هر بار پس از شروع این دارو ظاهر شود. در صورت بروز هر کدام از این علائم، در صورت بروز هر یک از این علائم به بیمار کمک کنید: درد شدید معده یا شکم، خونریزی غیرقابل کنترل از لثه یا بینی، مدفوع خونی / سیاه، سردرگمی، تب، پوسیدگی شدید پوست، تکه های پوستی بنفش، غش، ضربان قلب سریع، سردرد ناگهانی شدید، ضعف / خستگی غیرمعمول، استفراغ با خون یا به نظر می رسد مانند قهوه، ناهنجاری، تغییرات بینایی، تشنج، زردی چشم / پوست، ادرار خونی / قرمز / صورتی / تیره، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار)
واکنش بسیار حساس به آلرژیک این دارو نادر است. با این حال، اگر متوجه علائم یک واکنش شدید آلرژیک شدید از جمله: خارش، خارش / تورم (به ویژه صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفس، در صورت بروز هرگونه مداخله درمانی، به پزشک مراجعه کنید.
این یک لیست کامل از عوارض جانبی احتمالی نیست. اگر اثرات دیگری را که در بالا ذکر نشده است متوجه شدید با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.
در صورت استفاده از این دارو، گریپ فروت یا از نوشیدن آب گریپ فروت اجتناب کنید گریپ فروت می تواند احتمال عوارض جانبی این دارو را افزایش دهد. از دکتر یا داروساز خود برای جزئیات بیشتر بپرسید.
در صورتی که نشانه هایی از این که این دارو کار نمی کند مانند علائم حمله قلبی جدید یا سکته مغزی (مانند درد قفسه سینه / فک / دست چپ، تنگی نفس، عرق ناسالم، ضعف در یک طرف بدن، گفتار ناهموار، تغییرات ناگهانی دید، سردرگمی) به دنبال کمک های پزشکی باشید

تداخل های دارویی

تعاملات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروها یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود. این سند شامل تمام تعاملات احتمالی دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید را شامل می شود (از جمله داروهای تجویزی / غیر تجویز و محصولات گیاهی) و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. مصرف دارو را بدون تایید پزشک قطع نکنید.
محصولی که ممکن است با این دارو ارتباط برقرار کند: Tipranavir.
اگر شما در حال حاضر آسپرین مصرف میکنید به سرعت با پزشک خود مشورت کنید و از ادامه یا عدم مصرف آن برای این وضعیت خاص خودداری کنید (آسپرین و کلوپیدوگرل ممکن است در ترکیب بعد از عمل استنت سنتز یا برای برخی از بیماریهای قلبی استفاده شوند). اگر در حال حاضر آسپرین را مصرف نکنید قبل از شروع آن به هر شرایط پزشکی، با پزشک خود مشورت کنید.
سایر داروها می توانند روی حذف کلوپیدوگرل از بدن شما اثر کنند که ممکن است تحت تاثیر کلوپیدوگرل کار کند. از جمله داروهای کاهش دهنده اسید (پروتئین مهار کننده های پمپ / PPI مانند omeprazole، esomeprazole)، fluvoxamine، fluoxetine، cimetidine، fluconazole، ketoconazole، voriconazole، etravirine، felbamate و ticlopidine و غیره . بلافاصله برای جزئیات بیشتر از دکتر یا داروساز خود بپرسید.
کلوپیدوگرل می تواند حذف سایر مواد دارویی را از بدن شما کاهش دهد که ممکن است بر کارکرد آنها تأثیر بگذارد. نمونه هایی از داروهای آسیب دیده عبارتند از داسابوویر، repaglinide و غیره.
از آنجا که بسیاری از داروهای دارای داروهای ضد درد / کاهش دهنده های تب (NSAIDs مانند ایبوپروفن، ناپروکسن و یا آسپیرین) از داروهای تجویزی و غیر تجویزی دقت لازم را دارند، از همه داروها استفاده کنید. این داروها ممکن است در هنگام استفاده از کلوپیدوگرل خطر خونریزی / اثر ضد ترومبولیت را افزایش دهند. از داروساز خود در مورد استفاده از این محصولات با خیال راحت بپرسید

مراقبت های پرستاری

قبل از مصرف کلوپیدوگرل، به پزشک یا داروساز خود بگویید اگر به آن یا داروهای مشابه ضد پلاکت (تینوپیریدین هایی مانندprasugrel ) حساسیت دارید یا اگر آلرژی دارید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد که می تواند واکنش های آلرژیک و سایر مشکلات را ایجاد کند. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.
قبل از استفاده از این دارو، به پزشک خود اطلاع دهید به خصوص در شرایط خونریزی (مانند زخم معده، خونریزی در مغز / چشم)، جراحی اخیر، آسیب جدی / تروما، بیماری کبدی، بیماری خونریزی (مانند هموفیلی )
برای کاهش احتمال بریدن، کبود شدن یا آسیب رساندن، با اشیاء تیز مانند ریش تراش ها و برش ناخن و جلوگیری از فعالیت هایی نظیر ورزش های ارتباطی، از احتیاط استفاده کنید.
قبل از انجام عمل جراحی، تمام محصولات مورد استفاده شما (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید. پزشک شما ممکن است دستورالعمل برای متوقف کردن کلوپیدوگرل حداقل 5 روز قبل از عمل به شما بدهد. مصرف کلوپیدوگرل بدون صحبت کردن با دکتر قلب خود (متخصص قلب)، متوقف نکنید. این دارو ممکن است باعث خونریزی معده شود. مصرف روزانه الکل هنگام استفاده از این دارو ممکن است خطر ابتلا به خونریزی معده را افزایش دهد.
در دوران بارداری، این دارو باید تنها زمانی استفاده شود که مورد نیاز باشد. در مورد خطرات و مزایای دکتر با آنها صحبت کنید.
معلوم نیست که ایا این دارو به شیر مادر وارد می شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

اگر کسی بیش از حد مصرف کرده و نشانه هایی جدی از قبیل مشکل تنفس داشته باشد، با شماره ۱۱۵ تماس بگیرید. در غیر این صورت، یک مرکز کنترل سم را بلافاصله تماس بگیرید.
آزمایشات / یا آزمایشات پزشکی (مانند شمارش کامل خون) ممکن است به صورت دوره ای انجام شود تا عوارض جانبی را بررسی کنید.
در دمای اتاق دور از نور و رطوبت نگهداری شود. در حمام ذخیره نکنید. تمام داروها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

پلاویکس را دقیقا همانطور که توسط دکتر شما تجویز شده است مصرف کنید. این دارو را در مقادیر بزرگتر یا کوچکتر و یا طولانی تر از توصیه مصرف نکنید.
Plavix را می توان با یا بدون غذا مصرف کرد.
از آنجائیکه Plavix خون شما را از لخته شدن باز نگه می دارد حتی با آسیب جزئی شما خونریزی می کنید. اگر خونریزی دارید که متوقف نخواهد شد، با پزشک خود تماس بگیرید یا به پزشک فوریت ها مراجعه کنید.
اگر به جراحی یا کار دندان نیاز دارید قبل از جراحی به جراح یا دندانپزشک بگویید. برای جلوگیری از خونریزی بیش از حد ممکن است لازم باشد قبل از انجام جراحی، از مصرف دارو برای مدت کوتاهی استفاده کنید. دستورالعمل های دکتر خود را دنبال کنید و در اسرع وقت شروع به مصرف این دارو کنید.
شما نباید این دارو را به طور ناگهانی متوقف کنید. از Plavix به طور منظم استفاده کنید حتی اگر احساس خوبی داشته باشید یا نشانه ای نداشته باشید.
در دمای اتاقی به دور از گرما و رطوبت، نگهداری شود

اشکال دارویی

Tablet: 75mg

دوز مصرف کلوپیدوگرل

سندرم حاد کرونری
انژین ناپایدار، MI بدون بالا رفتن ارتفاع ST (NSTEMI) با ۳۰۰میلی بار دوزبارگیری شروع درمان بدون دوز بارگیری تأخیر در ایجاد اثرات ضد ترومبولیت را تا چند روز به تاخیر می اندازد پس از دوز بارگیری، 75 میلی گرم در روز PO به مدت 12 ماه مصرف شود ممکن است در صورت استفاده بیش از 12 ماه با آسپیرین (75-100 میلی گرم در روز) تجویز شود درمان طولانی مدت با آسپیرین، پس از قرار دادن استنت، بسته به این دارد که چگونه یک بیمار تحمل طولانی مدت درمان ضد ترومبوز دوگانه (DAPT) را تحمل می کند آیا آنها دارای بیماری عروق کرونر پایدار هستند و عوامل خطر (مثلا TIA یا سکته، سن بالای 75 سال، خطر خونریزی، وزن بدن کم، داروهای همزمان( ندارند.
MI با بالا رفتن ارتفاع ST (STEMI) ۷۵ میلی گرم در روز PO در ترکیب با آسپرین 162-325 میلی گرم در روز و سپس 81-162 میلی گرم در روز
<75 سال
300 میلی گرم دوز بارگیری و سپس 75 میلی گرم برای 14 روز تا 12 ماه (اگر بدون خونریزی)
درمان همزمان با آسپرین: در صورت مصرف آسپیرین 75-325 میلیگرم qDay با ترومبولیتیک ها یا بدون آن
> 75 سال
بدون دوز بارگیری
75میلی گرم برای 14 روز تا 12 ماه (اگر بدون خونریزی)
MI اخیر، سکته مغزی، یا بیماری شریانی محیطی ایجاد شده است
75 میلی گرم PO qDay بدون دوز بارگیری اگر بیمار در معرض خطر خونریزی قرار نگیرد اما در معرض خطر بالای بیماری قلبی عروقی، به عنوان جایگزینی برای آسپرین یا همراه با آسپرین توصیه می شود
بیماری عروق کرونر
75میلی گرم پس از زایمان
حمله امبولی قلبی
پیشگیری در صورتی که بیمار نامزد ضد انعقادی دهانی نباشد
75میلی گرم در روز PO
استنتن شريان کاروتيد
300 میلی گرم در روز همراه با آسپیرین 81-325 میلی گرم در روز برای 1 روز قبل از استنت گذاری شرایین کاروتید (CAS)، سپس 75 میلی گرم در روز PO همراه با آسپیرین 81-325 میلی گرم در روز برای حداقل 30 روز پس از CAS
جایگزین: 300-600 میلی گرم یک بار، سپس 75 میلی گرم در روز به مدت 4 روز قبل از CAS در ترکیب با آسپرین 81-325 میلی گرم در روز
اختلال کلیوی: تنظیم دوز ضروری نیست
اختلال کبدی: از احتیاط استفاده کنید تجربه محدود است

Address

  • نام های دیگر: نام ژنریک: کلوپیدوگرل (کلوپید هیدروکلراید) نام تجاری: Plavix

Leave a comment

You are commenting as guest.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است.

Search