اسلایدشو

وزوز گوش

وزوز گوش

وزوز گوش یک بیماری نیست، بلکه وضعیتی است که می تواند طیف گسترده ایی از علل شامل ( عصبی، عفونت گوش، استرس اکسیداتیو، جسم خارجی در گوش، آلرژی بینی و ... ) زمینه ایی را در پس خود داشته باشد. در این مقاله بررسی جامعی پیرامون وزوزگوش به صورت تصویری صورت می گیرد.

1-وزوز گوش یا TINNITUS چیست؟ 

وزوز گوش

وزوز گوش یک زنگ، swishing، یا یک نوع از سر و صدایی که به نظر می رسد سرچشمه آن در گوش و یا سر باشد در بسیاری از موارد  یک مشکل جدی نیست بلکه یک مزاحم است که در نهایت قابل حل نیست با این حال، وزوز گوش می تواند نشان دهنده یک بیماری جدی بهداشتی درمانی باشد وزوز گوش یک بیماری واحد، اما نشانه ای از یک بیماری زمینه ای است. نزدیک به 36 میلیون آمریکایی از این اختلال رنج می برند. تقریبا در همه موارد، تنها فرد مبتلا می تواند سر و صدا را بشنود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2- برخی از سر و صدا سر طبیعی است

سر و صدا

اگر یک فرد به یک غرفه دارای عایق صوتی برود چون سر و صدای خارج کاهش یافته است، او از این صداهای طبیعی آگاه می شود. ما معمولا از این صداهای طبیعی بدن خود آگاه نیستم، زیرا سر و صدای خارج، آنها را ماسک می کند هر چیزی، مانند موم گوش و یا یک جسم خارجی در گوش خارجی که این صداهای پس زمینه را مسدود نماید باعث می شود تا ما از  صداهای داخل سر خود آگاه تر شویم.

3- علل وزوز گوش چیست؟
علل وزوز

وزوز گوش می تواند به علت هر یک از موارد ( گوش خارجی، گوش میانی، گوش داخلی یا می توان آن را با توجه به اختلال در مغز ) باشد.

علل شایع وزوز گوش عبارتند از:

سیالات، عفونت یا بیماری های استخوان های گوش میانی یا طبل گوش ( پرده صماخ )

آسیب میکروسکوپی به انتهای عصب شنوایی در گوش داخلی ( پیری پیشرفته که با مقدار مشخصی از شنیدن و اختلالات عصبی همراه است )

قرار گرفتن در معرض سر و صدا با صدای بلند مانند ( صدای بلند از سلاح گرم و موسیقی بسیار شدید )

داروها ( به عنوان مثال، آسپیرین )

سندرم منیر

و در موارد نادر، این اختلال می تواند نشانه ای از مشکلات جدی از قبیل یک آنوریسم مغزی و یا تومور عصب شنوایی است.

4- چگونه وزوز گوش را ارزیابی کنیم؟
تشخیص وزوز

تاریخچه پزشکی، معاینه فیزیکی و یک سری از آزمایش های خاص می تواند به تعیین دقیق منشاء وزوز گوش کمک کند برای پزشک مهم است که بداند آیا وزوز مداوم، متناوب و یا ضربان دار ( ضربان قلب، مراجعه به علت وزوز گوش ضرباندار ) با از دست دادن شنوایی و یا از دست دادن تعادل ( سرگیجه یا اختلالات تعادل دهلیزی ) همراه است همه افراد مبتلا به وزوز گوش غیر قابل توضیح، به یک تست شنوایی ( audiogram ) برای کاهش شنوایی که پزشک را به تشخیص هدایت می کند. نیاز دارند.
تست های دیگر، از جمله پاسخ شنوایی ساقه مغز (ABR)، آزمون کامپیوتری از اعصاب شنوایی و مسیرهای مغز، سی تی اسکن های کامپیوتری ( سی تی اسکن ) یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی ( MRI اسکن ) رد کردن یک تومور ممکن است لازم باشد. تومورها نادر هستند اما می توانند سبب وزوز گوش شوند.

5- درمان وزوز گوش چیست؟
درمان وزوز

پس از یک ارزیابی دقیق، پزشک شما ممکن است علت را شناسایی و قادر به درمان و یا توصیه به درمان وزوز گوش کند اگر شما یک ارزیابی درستی داشته باشید یک بخش ضروری از درمان، درک شما از وزوز گوش ( علت، علائم و گزینه هایی مناسب برای درمان ) است.

6- داروهای وزوز گوش TINNITUS MEDICATIONS 
داروهای وزوز گوش

در بسیاری از موارد، هیچ درمان اختصاصی برای وزوز گوش وجود ندارد. ممکن است به سادگی و به خودی خود حل و فصل و یا ممکن است که دچار معلولیت دائم در زندگی فرد شود . برخی از otolaryngologists ( متخصیص گوش ) توصیه می کنند نیاسین به درمان وزوز گوش کمک می کند با این حال هیچ شواهد علمی وجود ندارد که نشان دهد نیاسین به کاهش وزوز گوش کمک می کند ولی سبب مشکلات گرگرفتگی پوست می شود داروی گاباپنتین (Neurontin ، Gabarone ) در دوزهای بالا مورد مطالعه قرار گرفت و سبب کاهش سطح دلخوری از وزوز گوش در بعضی از بیماران شد اما سبب کاهش حجم زیادی از سر و صدا نمی شود.
در بیمارانی که از افسردگی مرتبط رنج می برند، نورتریپتیلین ( Pamelor ، Aventyl ) مفید ترین درمان است. انتخابی بازجذب سروتونین ( SSRI ) مهار کننده داروهای ضد افسردگی به نظر می رسد ایمنی بهتر در مقایسه با داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای دارند سرترالین ( ZOLOFT ) در دوزهای ثابت و پاروکستین ( Paxil ) در دوزهای پایین می تواند مفید باشد. در یک مطالعه ای که در سال 2009 ( توسط  jalali ) از آلپرازولام ( زاناکس ) در بیماران مبتلا به وزوز گوش همراه با اختلالات اضطرابی یا افسردگی استفاده شد.

7- برای کمک به درمان وزوز گوش
درمان وزوز گوش

برخی از داروهای رایج و آسان مانند زیر ممکن است به نفع برخی از افراد باشد.

اجتناب از مصرف نمک، کافئین و سیگار و یا مصرف را کاهش دهید.

برخی از افراد با وزوز گوش ممکن است از مکمل روی بهره مند شوند.

ملاتونین در کسانی که وزوز گوش دارند  به خصوص کسانی که از اختلال خواب، به علت وزوز گوش رنج می برند کمک کند.

جینکو Ginkgo biloba به عنوان یک درمان وزوز گوش طبیعی تبلیغ می شود اما تا به امروز، مطالعات کنترل شده آن را تایید نکرده است

برخی از درمان های رفتاری و شناختی است مانند ( بازآموزی درمان، پوشش و رفتار درمانی ) موفق بوده اند.

8- وزوز گوش می تواند قابل پیشگیری باشد؟
پیشگیری وزوز گوش

تنها پیشگیری واقعی برای افراد مبتلا به وزوز گوش جلوگیری کاهش شنوایی است. با این حال، شما چندین کار برای محافظت از وزوز گوش خود که مربوط به سر و صدا باشد می توانید انجام دهید این نکات را در اسلاید زیر توضیح داده شده است.

9- پیشگیری از وزوز گوش 1
پیشگیری وزوز گوش

استفاده از سواب پنبه برای تمیز کردن گوش می تواند یک موم نهفته در برابر پرده گوش، که می تواند وزوز گوش را باعث شود. 

10- پیشگیری از وزوز گوش 2
پیشگیری وزوز گوش

از شنوایی خود در محل کار ( با استفاده از گوشبند یا earmuffs ) حفاظت کنید.

11- پیشگیری از وزوز گوش 3
پیشگیری وزوز گوش

برای هر گونه سر و صدا در اطراف شما که گوش را اذیت می کند مانند ( کنسرت، رویداد ورزشی، شکار ) لباس حفاظت شنوایی بپوشید و از گوشبند محافظ یا earmuffs استفاده کنید از گلوله های پنبه استفاده نکنید زیرا از سر و صدا با فرکانس های بالا به اندازه کافی محافظت نمی کند و ممکن است در کانال گوش گیر کرده و خطرناک شود .

12- پیشگیری از وزوز گوش 4
پیشگیری وزوز گوش

برای شنیدن موسیقی از هدفون استفاده کنید اگر صدای موسیقی بلند است و شما نمی توانید صدای دیگران که در اطراف شما هستند بشنوید حجم صدا بیش از حد بالا است.

13- پیشگیری از وزوز گوش 5
پیشگیری وزوز گوش

حتی برای صداهای روزمره، مانند ( صدای خشک کردن موها یا کار با ماشین چمن زنی ) نیاز به حفاظت از شنوایی با گوشبند یا earmuffs دستی دارد.

14-  پیشگیری از وزوز گوش 6
پیشگیری وزوز گوش

نوشیدن الکل را متوقف کنید کافئین را کاهش یا متوقف و سیگار نکشید محصولات توتون و تنباکو به علت نیکوتین موجود در آنها ممکن است وزوز گوش را از طریق کاهش جریان خون افزایش دهند.

15- پیشگیری از وزوز گوش 7
پیشگیری وزوز گوش

وزوز گوش اغلب در افراد چاق رخ می دهد. ورزش منظم و حفظ وزن سالم، سبب بهبود جریان خون در ساختارهای گوش می شود و ممکن است وزوز را بهبود بخشد.

16- کارهایی که به  کاهش شدت وزوز گوش کمک می کند
وزوز گوش

از قرار گرفتن در معرض صداهای بلند و سر و صدا اجتناب کنید.

فشار خون خود را کنترل کنید.

مصرف نمک خود کاهش دهید.

از مصرف محرک های عصبی مانند قهوه، کولا ( کافئین ) و دخانیات ( نیکوتین ) اجتناب کنید.

اضطراب خود را کاهش دهید.

نگرانی در مورد وزوز گوش را متوقف کنید. زیرا نگرانی و تمرکز بر روی سر و صدا سبب می شود شما صدا را بلندتر بشنوید.

استراحت کافی  داشته باشید و از خستگی جلوگیری کنید.

به طور منظم ورزش کنید.

برای ( صدای تیک تاک ساعت، رادیو یا یک فن ) از پوشش سر و صدا استفاده کنید.

از خوردن آسپرین یا سایر محصولات آسپرین در مقادیر زیاد اجتناب کنید.

 

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search