رژیم غذایی

تغذیه کودکان

 
 

سوءتغذیه در کودکان

چاقی در کودکان

نیاز به کلسیم در کودکان

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چند نوع صبحانه برای افزایش انرژی و تامین کلسیم در کودکان

نیاز به انرژی در کودکان

درمان چاقی کودکان

تغذیه در کودکان 1 - 6 ماه

تغذیه در کودکان 6 - 12 ماه

تغذیه در کودکان قبل از دبستان

وقتی فرزند شما اضافه وزن دارد چه کاری باید انجام دهید؟

سوءتغذبه در کودکان

علارقم تلاشهای صورت گرفته همچنان سوء تغذیه مهمترین مشکل در کشورهای در حال توسعه است مصرف پفک، چیپس، نوشابه های گاز دار، سس های چرب و....عامل مهم این مشکل برای کودکان است این عوامل به علت سیری کاذب در کودک و محروم شدن کودک از غذای اصلی باعث کوتاه قدی متوسط و شدید، لاغری، کاهش وزن، کاهش ضریب هوشی، افزایش بیماریها، کاهش قدرت یاد گیری می شود. این دریافت کم مواد غذایی سبب میشود تا کودک به کم غذا خوردن عادت کند و قدوقامتش کوچک شود. تا با غذای کم بتواند به حیات ادامه دهد. غذا های آماده که در بعضی فروشگا ه ها ی مواد غذایی وجود دارد از نظر آهن، کلسیم، ویتامین(A ،C ،B) و اسید فولیک فقیراست و در این غذا هامیزان کلسترول، چربی و سدیم بالا است و لذا علاوه بر کمبود های تغذیه ایمشکلات اضافه وزن، چاقی، سستی و عدم تمرکز حواسبرای کودکان به وجود می آورد. به جای سوسیس، کالباس، پیتزابهترین همبر گر را با گوشت برای کودکان خود تهیه نمایید. و توجه داشته باشید که مصرف مداوم نوشابه های گاز دار باعث چاقی در کودکان و کاهش کلسیم بدن آنها می شود. باید به کودکان تشخیص غذای سالم از ناسالم را نشان داد و علاقه کودکان را از طریق مشارکت دادن آنها در پخت غذا وچشیدن طعم غذا بر انگیخت این مسائل به ایجاد عادات غذایی در کودکان کمک می کند و تا آخر عمر با آنها باقی می ماند.

چاقی در کودکان:

در 2- 3 دهه اخیر چاقی مخصوصا در کودکان 4-5 ساله شیوع زیادی داشته و بسیاری از این کودکان چاق در بزرگسالی نیز چاق می مانند. کودکان وقت کمتری را به ورزش و تحرک اختصاص می دهند. و اغلب وقت خود را صرف تماشای تلویزیون و بازی های رایانه ای می نمایند. و خانواده ها نیز به دلیل گرفتاری زمان کمتری را برای طبخ غذا در منزل اختصاص می دهند و لذا غذاهایی مثل سوسیس، کالباس،پیتزا، همبرگر، و سیب زمینی های نیمه سرخ شده منجمد افزایش یافته است و باعث چاقی در کودکان شده است. البته تاریخچه خانوادگی بر چاق ماندن کودک در بزرگسالی موثر است. 80  درصد کودکانی که هردو والدشان چاق هستند به چاقی مبتلا می شوند و اگر یک والد چاق باشد 40 در صد کودکانشان با چاقی مواجه هستند. و فقط 10 در صد کودکانی که والدینشان چاق نیست به وزن زیاد مبتلا هستند. ژنتیک وعوامل محیطی ( تماشای تلویزیون، رژیم غذایی، محیط شهری و روستایی ) نقش مهمی در چاقی دارد مشکلات و دعواهای خانوادگی نیزسبب رفتارهای غلط تغذیه ای در کودکان شده و احتمالا چاقی آنها می شود. دعواهای خانوادگی سبب کاهش محبت به کودک می شود وکودک چون احساس مثبتی نسبت به خود ندارد این مسئله باعث پرخوری عاطفی در کودک می شود. بهترین شرایط تغذیه برای یک کودک وقتی است که والدین نه بیش از اندازه سخت گیر و نه بیش از اندازه آسان می گیرند. تعین وجود چاقی در کودکان چندان آسان نیست و اندازه گیری ضخامت پوست در افراد چاق ممکن است دقیق نباشد.BMI ( وزن بر اساس کیلوگرم بر قد بر اساس متر مربع ) در بزرگسالان اگر بیش از 25 باشد به معنای وزن زیاد و بیش از 30 به معنای چاقی است. در کودکانBMI با تغیر سن دچار تغییر می گردد. لذا از منحنی های صدک خاص سن و جنس ارزیابی BMIامکان پذیر می شود. اگر بیش از صدک 85 باشد نشانگر در معرض خطر و اگر بیش از 95 باشد نشانگر وزن زیاد می باشد. درمان چاقی مشکل است اقدامات درمانی بایستی ترکیبی از آموزش، تعدیل رفتار بیمار، ورزش و رژیم غذایی باشد رژیم غذایی که میزان کالری آن 30 درصد کمتراز کالری مصرفی قبلی باشد ( کل کالری 1000 -1500) برای شروع درمان در کودکان چاق مناسب است. دارو درمانی هم در کودکان مورد قبول نمی باشد. اعمال جراحی جهت درمان چاقی در کودکان به ندرت انجام می شود. در صورتی این کودکان چاقی خود را درمان نکند به بیماریهایی چون ( دیابت، فشار خون، افزایش چربی خون و بیماری افسردگی ) گرفتارمی شوند

نیاز کودکان به کلسیم

کلسیم یک ماده ضروری برای بدن کودکان است و در صورتی که این ماده کمتر از نیاز بدن به کودکان برسد آنها در بزرگسالی دچار استئوپروز می شوند. اهمیت صبحانه خوردن را به کودکان آموزش دهید. و به کودک بگویید نان برای تامین انرژی، پنیر برای تامین پروتئین بدن، شیر برای تامین کلسیم و افزایش قد و کره برای تامین ویتامین AوDمیباشد سعی کنید آنها را متقاعد کنید. اگر کودک شیر دوست نداشت زیاد اسرار نکنید مقداری کاکائو با موز یا پودر نارگیل به آن اضافه کنید تا آنها به خوردن شیرعلاقه پیدا کنند.تغذیه و رژیم غذایی در کودکان

مقدار توصیه شده روزانه کلسیم:

کودکان 1-3 ساله 350 میلی گرم

کودکان 4-6 ساله 450 میلی گرم

کودکان 7-10 ساله 550 میلی گرم

کودکان 11-18 ساله 1000 میلی گرم روزانه برای پسران

کودکان11-18ساله 800 میلی گرم روزانه برای دختران

کودکان را به خوردن شیر و ماست تشویق کنید. و درصورتی که درخواست بستنی کردند برای آنها بخرید. پنیر را روی نان تست مالیده و به عنوان میان وعده به کودکتان بدهید. کودکانی که شیر نمی نوشند یا از فراورده های لبنی نمی خورند ممکن است به مکمل های کلسیم نیاز داشته باشند نیاز به کلسیم در نوجوانان زیاد است.

چند نوع صبحانه برای افزایش انرژی و تامین کلسیم در کودکان:

نان و پنیر و مغز گردو+ یک لیوان شیر

نان و پنیرو گوجه فرنگی + یک لیوان شیر

نان و پنیروخیار + یک لیولن شیر

نان و تخم مرغ و گوجه فرنگی + یک لیوان شیر

نان و کره و مربا + یک لیوان شیر

نان و پنیر و خرما + یک لیوان شیر

نان و عدسی + یک لیوان شیر

نلن و حلیم + یک لیوان شیر

نان و لوبیا + یک لیوان شیر

نان و آش + یک لیوان شیر

نیاز به انرژی در کودکان

اغلب کودکان و نوجوانان فکر می کنند که برای تغیه سالم باید غذای زیادی بخورند و حال اینکه اینطور نیست یک رژیم غذایی سالم و پر انرژی غذایی است که در بر گیرنده تمام غذاهای سالم ( گوشت بون چربی، غلات کامل، میوه ها و سبزیجات ) باشد. لذا برای حفظ سلامتی باید از تمام گروه های غذایی استفاده کرد.و مقدار دریافت غذا برای تامین انرژی در موارد مختلف متفاوت است به عنوان مثال میزان انرژی مورد نیاز به ازای هر کیلو گرم وزن بدن در یک نوجوان 18 ساله بسیار کمتر از یک شیر خوار 18 ماهه است. زیرا وزن شیر خوار در طی مدت کوتاهی دو برابر می شود. در حالی که در کودکان بزرگتر طی 5-10 سال دو برابر می شود همچنین نیاز به انرژی در بیماریها ی خاص یا کودکانی که انرژی زیادی در ورزش مصرف می کند یا بسیار فعال هستند تقریبا دو برابر حالت عادی می باشد در حالت عادی نیاز کودکان به انرژی طبق جدول زیر می باشد.

سن

پسران (در روز)

دختران ( در روز)

0-3 ماه

545 کالری

515 کالری

4-6 ماه

690 کالری

645 کالری

7-9 ماه

825 کالری

765 کالری

10-12 ماه

920 کالری

865 کالری

1-3 سال

1230-1930 کالری

1165 کالری

4-6 سال

1715 کالری

1545 کالری

7-10 سال

1970 کالری

1740 کالری

11-14 سال

2220 کالری

1845 کالری

15-18 سال

2755 کالری

2110 کالری

 

به خاطر داشته باشید که معده کودکان بسیار کوچک تر از معده بزرگسالان است و نیازی نیست که یک کودک به اندازه خواهر یا برادر بزرگترش بخورد. به کودکتان بر اساس کالری که در جدول بالا آمده غذا بدهید. اجبار کردن کودکنق زدن و رشوه دادن به کودک برای تمام کردن غذای بشقابش منجربه اضافه وزن کودک می شود و بعدا ترک این عادت بسیار مشکلاست ( البته عوامل زیادی مانند ژنتیک،فیزیو لوژیک، محیطی, عادات غذای خاص، عدم فعالیت بدنی، کالری بیش از حد مواد غذایی، مصرف قند و چربی زیادی، عاطفی و روانی در بروز چاقی نقش دارند. ) لذا کودک با بستن لب هایش، پس زدن ظرف غذا و با ریختن غذا روی زمین به شما می گوید که دیگر کافی است شما کودک را وادار به خوردن غذا نکنید. بر اساس کالری مورد نیاز کودک غذایی که شامل تمام گروه های غذایی باشد به او بدهید. اگر کودک سیر نشد به او سبزیجات یا میوه های تازه بدهید تا سیر شود.

و غذای اضافه تر به کودک ندهید تا دچار چاقی اضافی نشود. اگر کودک20 درصد از وزن نرمالش بیشتر بود چاق در نظر گرفته می شود.

تعدادی از نیازهای بدن در سنین 1- 6 سال:

گروه

انرژی calory/day

پروتین mg/day

چربی mg /day

آهن mg/day

کلسیم mg/day

1-3 سال

1125

23

20

12

400

4-6 سال

1600

31

20

18

400

 

درمان چاقی در کودکان

درمان چاقی در کودکان آسان نیست زیرا کودکان در حال رشد هستند و ممکن است درمان چاقی به رشد آنها آسیب وارد کند ولی با ورزش و رژیم غذایی مناسب و آموزش و اصلاح رفتار کودک می توان به او کمک کرد چند توصیه غذایی علاوه بر موارد ذکر شده در متن بالا نیز می تواند به کاهش وزن کودک کمک کند 1- مصرف میوهای تازه یا خشک شده و غلات همراه با شیر به جای شیرینی و قند ها 2- مصرف سیب زمینی، ماکارونی، نان و برنج به جای چیپس و غذاهای سرخ کردنی 3- کم کردندفعات میان وعده ها درتمام وعده های غذایی

تغذیه در کودکان 1-6 ماه

در کودکان از بدو تولد تا 6 ماهگی شیر مادرغذای کودک را تشکیل می دهد. چند روز اول که شیر مادر به صورت آغوز است کودک بایستی از این شیر استفاده نماید تا بدنش در مقایل بیماریها مقاومت پیدا کند. شیرمادرقابل هضم و پاک و تمیز است و ایجاد حساسیت یا آلرژی نمی کند. از روز 15 تولد بایستی روزانه 25 قطره مولتی ویتامین و 20 قطره ویتامینA+B به کودک داد. در شیش ماه اول زندگی به کودک فقط شیر مادر را بدهید. زیرا شیر مادر نیاز به گرم کردن ندارد جهت مصرف آماده می باشد و نیاز به آب جوشیده و ظرف تمیزندارد وعاری از میکروب است شیر مادر دارای کلسترول، تورین واسید های چرب امگا 3 می باشد که شیر خشک ندارد کودکی که از شیر مادر تغذیه میکند دچاراسهال یا بیماریهای عفونی نمی شود اگر مادرآلرژی داشته باشد کودک با خوردن شیر مادرحساسیت زدایی پیدا می کند و دچارآلرژی نمی شود. برای اینکه بفهمیم شیر مادر نیاز کودک را بر طرف می کند از منحنی رشد با توجه به سن کودک استفاده نمایید.

تغذیه در کودکان 6 -12 ماه

غذای کمکی را از شش ماهگی شروع کنید.زیرا آهن شیر مادر کم است و در سن شش ماهگی کودک نیاز به آهن زیادی دارد و از 9 ماهگی نیاز به انرژی بیشتری دارد و باید با غذا تامین شود البته اول شیر مادر را بدهید به دنبال آن غذای کمکی را بدهید و حتی دفعات تغذیه با شیر مادررا بیشتر کنید. مواد غذایی را به تدریج به غذای کودک اضافه نمایید .حتما بین مواد غذایی مختلف یک هفته فاصله باشد تا شیر خوار به غذا عادت کند. بعد غذای جدید بدهید این باعث می شود اگرکودک به غذایی حساسیت داشته باشد مشخص شود غذا ها در ابتدا رقیق و غلظت آن کمی بیشتر از شیر مادر باشد و به تدریج غلظت آن اضافه شود. در هفته اول ماه هفتم از فرنی با آرد برنج استفاده کنید. روز اول یک قاشق مربا خوری و سپس روزانه یک قاشق تا روز چهارم اضافه نمایید و روز پنجم 8 قاشق مربا خوری ( صبح، ظهر، عصر و شب هر بار دو قاشق ) و روز 6 و7 دوازده قاشق ( هر نوبت 3 قاشق ) بدهید.

هفته دوم را با حریره بادام شروع کنید از یک قاشق مربا خوری شروع نمایید و مانند فرنی اضافه نمایید و به تدریج از فرنی کم کرده و به جای آن حریره بادام را بدهید. از هفته سوم سوپ را برای کودک شروع کنید بدین صورت که صبح، عصر، شب 3 قاشق مرباخوری حریره یا فرنی ولی ظهر علاوه بر حریره و فرنی یک قاشق مربا خوری سوپ نیز به کودک بدهید و روزانه یک قاشق مربا خوری به سوپ ظهر و شب اضافه و از فرنی و حریره کم کنید تا مقدار سوپ به 3-6 قاشق مربا خوری روزانه برسد.

توجه: سوپ کودک نباید نمک، شکر یا چاشنی داشته باشد تا یک سالگی از اسفناج استفاده نکنید. کدو، کرفس و لوبیا سبز را اول بپزید و بعد به سوپ اضافه نمایید. هر سه روز یک نوع سبزی ( جعفری،  گیشنیز، کدو، هویج، گوجه فرنگی، کدوحلوایی، کدو سبز، کرفس و سیب زمینی ) به سوپ کودک اضافه کنید

از دو هفته اول ماه هشتم زرده تخم مرغ را هم به غذای کودک اضافه کنید ابتدا تخم مرغ بیست دقیقه بپزید و سپس زرده آنرا جدا کرده و سپس به اندازه یک نخود آنرا در شیر مادر یا کمی آب جوشیده حل کرده و به کودک بدهید و به تدریج اضافه کرده تا روز دهم به یک زرده کامل برسد. و از روز دهم نصف زرده هر روزبه کودک بدهید یا یک زرده تخم مرغ در یک روز و روز دیگر5-6 قاشق مربا خوری فرنی یا حریره بادام بدهید. از وسط ماه هشتم پوره سبزیجات ( سیب زمینی، کدو حلوایی، هویج ) را به غذای کودک اضافه نمایید. و به جای یک وعده فرنی به کودک پوره سبزیجات بدهید. از 9 ماهگی حبوبات ( عدس، ماش ) را به غذای کودک اضافه نمایید لوبیا چیتی و قرمز را قبلا خیس کرده و پوست آنرا جدا و به سوپ کودک اضافه نمایید. از هفته دوم ماه نهم آب میوه به کودک بدهید ابتدا یک قاشق مربا خوری آب میوه را با یک قاشق آبجوشیده سرد شده مخلوط کرده و به کودک بدهید و سپس به شش قاشق آب میوه خالص در روز برسانید. آب میوه را بعد از حریره یا فرنی ساعت ده صبح بدهید. از ماه دهم به جای آب میوه خود میوه را به کودک بدهید یک قاشق مربا خوری میوه (هلو، سیب، موز، گلابی ) خوب بشوئید پوست و هسته آنرا جدا نمایید و با پشت قاشق له کرده و به کودک بدهید ازهفته سوم ماه دهم کته نرم که در آبگوشت یا آب مرغ پخته می شود و یا گوشت ماهی بدون تیغ همراه کته نرم به کودک بدهید توجه داشته باشید که میوه ها و سبزیجات جزء غذا هایی است که باید در اواخر سال اول به غذای کودک اضافه شود ازماه 11 و 12 هم تنوع غذایی کودک را زیاد کنید و بسته به اشتهای کودک از سوپ، کته و پوره استفاده کنید ولی چاشنی به غذایش اضافه نکنید.

توجه : از ماه اول تا ماه دوازدهم غذای اصلی کودک شیر مادر است و از ماه ششم غذا به صورت کمکی به کودک داده شود و شیر مادر یا شیر خشک را حتما به کودک بدهید.

در زیر یک سالگی غذا های زیر را به کودک ندهید.

سفیده تخم مرغ، میگو، بادام زمینی، شکلات، ترشی، خربزه، کیوی، البالو، گیلاس، نخود، لپه، عسل غیر پاستوریزه، پنیرفلفل و ادویه، نمک آب میوه صنعتی،  نوشابه های گاز دار، نمک، شکر، قند، میوه های لهیده، ذرت، دانه انگور، دانه کشمش، آجیل، سوسیس، اسفناج، کلم، قهوه وچای، شیر گاو، انواع توت ها، کیوی

تغذیه در کودکان قبل از دبستان

در یک سالگی کودک قادر به ایستادن است در 2 سالگی راه رفتن را یاد می گیرد و در سه سالگی با اطمینان واعتماد کامل حرکات جهشی را انجام می دهد. در این دوران استخوان ها رشد میکند و بر حجم ماهیچه ها افزوده می شود و روزانه 6 گرم افزایش وزن پیدا می کند. در طول 2- 5 سالگی کودک بطور متوسط 2 کیلوگرم در سال افزایش وزن و قد او نیز در هر سال 8 سانتی متر افزایش می یابد. بعد از دو سالگی اگر کودک هنوز از شیر مادر استفاده می کند مادر باید بعد از صرف غذا به کودک شیر بدهد و دفعات تغذیه به غیر از شیر مادر 5- 6 بار ( در حجم های کوچک ) در روز باشد. در پایان دوسالگی رشد مغزی و جسمی در کودکان کاهش می یابد لذا نیازهای تغذیه ای و اشتهای کودک نیز کم می شود. و کودک به انرژی کمتری نیاز دارد و کمتر غذا می خورد. و تقریبا کودک از حالت پف کرده خارج می شود شکم کودک صاف و بدنش لاغر تر می شود. اشتهای کم کودک در این سن والدین را نگران می کند باید گفت اگر رشد کودک روی منحنی است یعنی غذای کودک کافی است نباید نگران بود. یادگیری روشهای تغذیه صحیح، کیفیت و کمیت مواد غذایی مصرفی، مقدار کالری مورد نیاز ( در کودکان 1-3 ساله 1000- 1300 کالری (80 - ( وزن کودک بر حسب کیلوگرم ضرب در 89 ) و بسته به میزان فعالیت متفاوت است و بچه های بالای 4 سال 1600 کالری ) سبب می شود. تا کودک عادت های خوب غذایی را یاد بگیرد. به کودک یاد دهید که خودش غذا بخورد. روابط صمیمانه  والدین در تغذیه کودک موثر است مادران توجه داشته باشند که به زور غذا دادن به کودک، یکنواخت بودن غذا، عدم توجه به نیاز های عاطفی کودک ( سبب کاهش اشتها و کمبود وزن ) و کمبود آهن اشتهای کودک را کم می نماید. اشتهای کودک مانند خلق و خوی او متغیر است روزی که کودک اشتها ندارد و غذای کمی می خورد مجبورش نکنید حتما غذای خود را بخورد. کودک در این سن از غذاهای تکراری خسته می شود سعی کنید تنوع غذایی را رعایت کنید و کودک را با انواع غذاها مانند ( ماهی آبپز، هویج پخته، پوره سبزیجات، کدو، غلات و حبوبات پخته و له شده ) و چاشنی ها ( با عرضه غذا در طعم ، رنگ و بافت متنوع ) آشنا کنید. و در غذای کودک از لبنیات، گروه گوشت ها ( ماهی، جگر، تخم مرغ )، میوه و سبزیها ( سبزیهای سبز تیره، زرد نارنجی مثل هویج که سرشار از ویتامین A هستند و نقش مهمی در رشد کودک دارد استفاده کرد. هرگز در جلوی دیگران نگوئید که کودک غذایی را دوست ندارد. کودک خود را در آماده کردن سفره، کشیدن غذا شریک کنید اگر کودکتان شیر زیادی می خواهد سعی کنید شیر کودک را بعد از صرف غذا، به او بدهید و بیشتر از یک لیوان در هر وعده غذایی نباشد چون تغذیه با شیر از مصرف غذای اصلی کودک جلوگیری و می تواند سبب سوء تغذیه و آنمی شیر ( کم خونی ناشی از مصرف زیاد شیر ) گردد. اگر بین غذا به کودک آب بدهید شیر کمتری می خورد گاهی کودک شیر نمی خورد. به جای آن ماست و پنیر بدهید. توجه داشته باشید بعد از 2 سالگی شیر به عنوان یک غذای کمکی محسوب میشود و غذای اصلی کودک غذایی است که مادر برایش تهیه می کند نباید میان وعده ها آنقدر زیاد باشد که کودک نتواند غذای اصلی خود را بخورد  برای میان وعده ها از میوه استفاده شود و کودک در مصرف شیرینی، شکلات و مواد قندی زیاده روی نکند. سعی کنید خرید شیرینی جات را در منزل محدود کنید تا موجب چاقی کودک نشوید. گوشت سفید یا قرمز را در غذای کودک همراه ماکارونی،  انواع خورشت ها، سوپ و آبگوشت استفاده کنید. الگوهای رفتاری خانواده نقش موثری در تغذیه کودک دارد معمولا کودک غذایی را که یکی از اعضای خانواده دوست ندارد یا اصلا در سبد غذایی خانواده موجود نبوده نمی خورد. کودک را باید از یک سالگی به نخوردن ( نمک زیاد، شیرینی و چربی ) آشنا کرد. مثلا اگر به کودک غذای کم نمک بدهید کودک به این نوع غذا عادت می کند. به یاد داشته باشید که والدین مسئولیت فوق العاده ای در پایه ریزی عادات غذایی کودکان دارند به طوری که عادات غذایی خوب سبب لذت بردن از انواع خوراکی ها در تمام طول زندگی فرد می شود. نکته مهم در تغذیه کودکان 3- 5 سال، دادن حداقل 5 وعده غذایی شامل صبحانه، نهار، شام، دو میان وعده در 10 صبح و 5 عصر و یک لیوان شیر قبل از خواب است میان وعده ها ( شیر، پنیر، کیک، کلوچه، بیسکویت، نان و خرما، آب میوه، بادام، گردو، پسته، کشمش، توت خشک و ... است ) نباید جای وعده غذای اصلی را بگیرد. و از دادن چیپس، پفک، لواشک های غیر بهداشتی، نوشابه های رنگی و گازدار که ارزش غذایی کم، اشتهای کودک را کم و کودک به خوردن غذاهای شور عادت کرده و در بزرگسالی به فشار خون و بیماریهای قلبی عروقی مبتلا می شود.
برنامه غذایی که تمام گروه های غذایی زیر را شامل شود برای کودک مناسب است
میزان پروتئین مورد نیاز این گروه سنی 15- 20 گرم روزانه می باشد که با خوردن دو وعده غذایی ( گوشت، ماهی، تخم مرغ، ماست و لبنیات ) و یک لیوان شیر تامین می شود.
از گروه شیر و لبنیات 2- 3 بار در روز استفاده شود شیر و پنیر و خامه برای صبح و عصر و ماست برای ناهار استفاده شود. این گروه غذایی کلسیم ، فسفر و پروتئین را برای کودک تامین می کند.
از گروه ( نان، غلات و سیب زمینی ) 4 بار در روز برای کودکان 2- 5 سال و 5 بار  در روز برای سنین مدرسه استفاده شود نان سبوس دار همراه غذا مصرف شود و سیب زمینی سرخ شده یا به صورت پوره در میان وعده ها و از برنج در ناهار استفاده شود. این گروه غذایی تامین کننده انرژی برای کودک و سهم بیشتری از غذای کودک را تشکیل می دهد.
حد اقل 4 نوبت در روز از گروه میوه و سبزیجات ( گلابی، موز، هندوانه، سیب، پرتغال، میوه های خشک شده، سبزیهای پخته ( هویج، کاهو ، اسفناج، نخود و قارچ ) همراه وعده های غذایی استفاده شود. این گروه غذایی تامین کننده املاح و ویتامین های بدن کودک می باشد.
چربیها و قند ها در راس هرم غذایی هستند که سهم بسیار کمی از برنامه غذایی را به خود اختصاص می دهند ولی چون چربی کالری زیادی نسبت به سایر مواد غذایی به کودک می دهد باید به عنوان یک منبع اساسی انرژی ( 2-5 قاشق چای خوری روزانه ) در نظر گرفته شود.
برای جذب کلسیم و رسوب آن در استخوان ویتامین D لازم است مقدار مورد نیاز بدن بسته به محل زندگی و مدت زمانی که فرد در معرض آفتاب قرار می گیرد متفاوت است. مقدار 5 میکروگرم روزانه مورد نیاز است.
کمبود روی سبب اختلال در رشد، کم اشتهایی و کاهش حس چشایی می شود روی در غذاهایی مانند انواع مغزها، گوشت و غذاهای دریایی وجود دارد. نیاز روزانه به روی در کودکان 1-3 ساله 3 میلی گرم و در کودکان 3-8 ساله 5 میلی گرم می باشد.
کمبود ید موجب ضعف توانایی جسمی، کند ذهنی و کاهش آموزش پذیری می شود ید در نمک های ید دار وجود دارد. روزانه 90 میکروگرم روی مورد نیاز است.

وقتی فرزند شما اضافه وزن دارد چه کاری باید انجام دهید؟

کاهش وزن سریع می تواند ویتامین ها و املاح فرزند شما را کم و سبب کاهش رشد او شود.

شما باید بدانید که فرزند شما چه، کی و چگونه غذا می خورد. کنترل غذا در خانواده، خوب غذا خوردن، دانستن ساختار غذا و فعال نگه داشتن کودک یک عادت مادام العمر سالم برای کودک ایجاد می کند.

فرزندتان را تشویق کنید تا برای یک ساعت در روز فعال باشد او را سرگرم، فعال و با انگیزه نگه دارید تا از روز خود لذت ببرد.

در تیم های ورزش او را ثبت نام کنید سعی کنید او با دوچرخه یا پیاده به مدرسه برود

یک محیط سالم برای خانواده با محدود کردن زمان صرف شده ( حداکثر دو ساعت در روز ) در مقابل تلویزیون و کامپیوتر ایجاد کنید تا وقت کافی برای فعالیت داشته باشد.

بهترین راه کاهش وزن کم کردن مقدار غذا است سعی نکنید به یکباره بسیاری از غذا ها را کم کنید در عادت روزانه فرزند خود تغییر کمی ایجاد کنید.

غذا خوردن منظم روزانه، کمک می کند تا کودک کمتر گرسنه شود همیشه روز فرزندتان را با صبحانه ( چند برش نان تست یا یک کاسه غلات همراه با یک قطعه میوه و یک لیوان شیرشروع کنید.

نیمی از بشقاب کودک را میوه و سبزیجات و 1/4 از بشقاب را از غذاهایی مانند ( سیب زمینی، نان یا برنج و 1/4 دیگر بشقاب را از غذاهای غنی از پروتئین مانند ( گوشت، ماهی، مرغ و نخود ) پر کنید.

از پنیر های ( کم چرب خامه ای، پنیر و خامه ترش ) استفاده کنید.

وقتی کودک رشد مناسبی پیدا کرد مصرف نان سفید را به نان سبوس دار تغییر دهید.

مصرف مقدار بیسکویت، چیپس، غذاهای سرخ شده و نوشابه های گازدار را محدود کنید.

از آب و شیر کم چرب برای نوشیدنی فرزند خود استفاده کنید.

 

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (31)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 1 رای

 1. ستاره

سلام پسر ۶ ساله ای دارم که شدیدا دچار اضافه وزن هست.الان ۴۵ کیلو
باتوجه به اینکه تو این سن رژیم نمیشه گرفت یه برنامه جامع ارائه میدهید؟ممنون

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    ستاره
 1. 5 / 5

سلام نزد متخصص اطفال ببرید تا تست های چاقی برایش درخواست شود و سپس تصمیم لازم برایش گرفته شود

  پیوست ها
 

 1. Tara

با سلام .ببخشید فرزند 1.5 ساله من وزنش خیلی بیشتر از حد طبیعیست و چاقه 18 کیلو قدش هم 90 هست درحالیکه واقعا جز شیر خورم که میخوره چیزهای دیگه خیلی کم میخوره واسه همین دارم شیر رو قطع میکنم . میخوام بدونم روزی 1200 کالری بهش بدم بعد از قطع شیر...

با سلام .ببخشید فرزند 1.5 ساله من وزنش خیلی بیشتر از حد طبیعیست و چاقه 18 کیلو قدش هم 90 هست درحالیکه واقعا جز شیر خورم که میخوره چیزهای دیگه خیلی کم میخوره واسه همین دارم شیر رو قطع میکنم . میخوام بدونم روزی 1200 کالری بهش بدم بعد از قطع شیر خودم وزنش کم میشه ؟ میتونم بیارمش کلینیک که براش رژیم بدید یا زوده؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    Tara

با سلام. در سال اول شیر غذای اصلی کودک و در سال دوم شیر غذای کمکی است و باید کودک از غذای خانواده استفاده نماید گرفتن رژیم غذایی در کودکان در حال رشد ممنوع است و اگر کودک شما اضافه وزن دارد یک سری تست های تیروئید برای او انجام دهید تا ار نداشتن...

با سلام. در سال اول شیر غذای اصلی کودک و در سال دوم شیر غذای کمکی است و باید کودک از غذای خانواده استفاده نماید گرفتن رژیم غذایی در کودکان در حال رشد ممنوع است و اگر کودک شما اضافه وزن دارد یک سری تست های تیروئید برای او انجام دهید تا ار نداشتن کم کاری نیروئید مطمئن شوید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. یگانه

سلام من یگانه هستم و 11 سال دارم ولی من خیلی لاغرم و دنبال یک سایتم که برنامه غذایی برای چاق شنم بشه اخه من توی 26 کیلو موندم و هرچه قدرم بخورم بازم چاق نمیشم خواهشا برنامه برای چاقی کوکان10 تا 12 بذارید مرسی خدانگهدار

  پیوست ها
 

 1. ساناز

ممنون.عالیی بود

  پیوست ها
 

 1. با

  پیوست ها
 

 1. طناز

ممنونم از مطالب مفید تون
ممکنه یک برنامه یک هفتگی از صبح تا شب برای کل تغذیه کودکان بزارید
من یک بسر چهار ساله دارم، خیلی دوست دارم اصول سالم غذا خوردن و نهادینه کنم
سعیم و میکنم اما مطمئن نیستم درست باشه

  پیوست ها
 

 1. مهناز

سلام باتشکر ازراهنماییهای خوبتون من دخترم اسالشه و وزنش روی ودار هست تا6ماه که شیر خودم میخورد از نمودار رفته بود بالاتر ولی بعداز آن رشدش آهسته تر شده ولی میگن روی نموداره نسبت به همسناش ولی من نگرانم که بعداز شیردهی هم بچم تپل باشه خودمم در...

سلام باتشکر ازراهنماییهای خوبتون من دخترم اسالشه و وزنش روی ودار هست تا6ماه که شیر خودم میخورد از نمودار رفته بود بالاتر ولی بعداز آن رشدش آهسته تر شده ولی میگن روی نموداره نسبت به همسناش ولی من نگرانم که بعداز شیردهی هم بچم تپل باشه خودمم در دوران حاملگی کم کاری تیرویید داشتم میتونه روی تپلی بچم تاثیر داشته باشه؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. khoshruzimagd

باسلام وعرض ادب خدمت شما دختر من 3سال و 8ماه هست که اضاه وزن داره البته اضافه وزنش از دوران تولدش هست که بنظرم ارثی چون خانواده شوهرم همه چاق وقد بلند هستن من نمی خام دخترم چاق باشه لطفا منو در این مورد راهنمای کنید ممنونم

  پیوست ها
 

 1. سارا ملکی

سلام بچه ی من یازده سالشه در ده سالگی سی کیلو داشت ولی الان چهل و پنج کیلو داره همه بهش میگن چاق شدی و در این صورت اعتماد بنفس دیگه نداره

  پیوست ها
 

 1. محمد 286

ممنون

  پیوست ها
 

 1. اسرا

سلام
دخترم 9 ماه است وزنش کم است 6 کیلوگرام است بسیار پریشان هستم چی کنم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    اسرا

با سلام
کودک شما دارای وزن زیر منحنی رشد است لذا لازم است کودک خود را نزد متخصص اطفال ببرید تا دستورات لازم داده شود

  پیوست ها
 

 1. عسل

ممنون خیلی عالی بود خیلی مفید بود

  پیوست ها
 

 1. سارا

ممنون

  پیوست ها
 

 1. مريم بكراني

عالي

  پیوست ها
 

 1. بهار

با سلام وتشکر از سایت خوب ومفیدتون.آیا استفاده از مکمل روی وکلسیم برای پسرم که هشت سال ونیمه است ضرر دارد؟چون از 5سالگی به بعد رشدش کند شده است.لطفا من رو راهنمایی کنید.

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    بهار

در صورتی که کودک شما از میوه و سبزیجات استفاده می کند نیازی به مکمل نیست داروهای مکمل، ویتامین و املاح باید با نظر پزشک مصرف شود.

  پیوست ها
 

 1. گ

  پیوست ها
 

 1. پریسا لاله

سلام دختر 18 ماهه دارم خیلی وزنش کمه خیلی کم غذا میخوره باید چیکار کنم

  پیوست ها
 

 1. مهمان (فرزانه)

سلام من یه پسر 4ساله دارم که اصلا رقبتی به غذا نداره وفقط باید به زور غذابخوره

  پیوست ها
 

 1. شمس

سلام،
اول اینکه از رژسم غذایی این سایت استفاده کرده و کاهش وزن خوبی داشتم، از این بابت بسیار سپاسگزارم
من یک دختر 11 ساله دارم که دچار اضافه وزنه، البته ورزش کاراته هم میره و حجم و کالری غذاهاش رو هم کم کردم ولی الان 45 کیلو وزنشه، نمیدونم...

سلام،
اول اینکه از رژسم غذایی این سایت استفاده کرده و کاهش وزن خوبی داشتم، از این بابت بسیار سپاسگزارم
من یک دختر 11 ساله دارم که دچار اضافه وزنه، البته ورزش کاراته هم میره و حجم و کالری غذاهاش رو هم کم کردم ولی الان 45 کیلو وزنشه، نمیدونم باید چی کار کنم ، لطفا راهنماییم کنید ممنونم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. سامان

بسیار عالی بودو مطالب از سایتهای دیگر هم کاملتر

  پیوست ها
 

 1. شایان

  پیوست ها
 

 1. goli

سلام وخسته نباشید<br />دختر من ۸ ماه است<br /><br />می‌خواستم بدانم در هر وعده چه میزان غذا باید به او بدم که مطمئن شوم سیر شده<br /><br />اگه امکان داره بر حسب گرم بیان کنید <br /><br />و اینکه تا چند ماهگی باید غذا ر برایش میکس و...

سلام وخسته نباشید<br />دختر من ۸ ماه است<br /><br />می‌خواستم بدانم در هر وعده چه میزان غذا باید به او بدم که مطمئن شوم سیر شده<br /><br />اگه امکان داره بر حسب گرم بیان کنید <br /><br />و اینکه تا چند ماهگی باید غذا ر برایش میکس و صاف کنم<br /><br />تشکر

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. نسیم

سلام وخسته نباشید.من یه دختر4ساله دارم که اصلا غذانمیخوره ووزنشم13کیلووکم خونم هست وتندتندمریض میشه ازشما میخوام کمکم کنید.ممنوع

  پیوست ها
 

 1. سارا

با سلام <br />تشکر با خاطر مطالب <br />کودک من 18 ماه دارد وبه گندم حساسیت دارد لطفا صبحانه معرفی کنید

  پیوست ها
 

 1. شراره

با سلام و خسته نباشید. من یک پسر 6/5 ساله دارم که فقط گوشت و ماهی و مرغ می خورد و اصلا سبزیجات و لبنیات به جز شیر لب نمی زند . وزن او نسبت به رشد خودش 5 کیلو کمتر است. مممنون می شوم راهنمایی کنید.

  پیوست ها
 

 1. رها

سلام<br />پسر م17 ماهه است.ولی موقع بلع غذا حالت تهوع میگیره و هنوز باید غذاهارو براش له کنم. چند روز هم هست که فقط یع وعده غذا میخوره. باید چکار کنم؟<br />ممنون از راهنمایی شما

  پیوست ها
 

 1. محسن اسدي

سلام -پسر من 9 سالشه - هر كار مي كنيم صبحانه نمي خوره - ممكنه ر اهنمايي بفرماييد ؟ <br />ممنون

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search