رژیم غذایی

بررسی جامع از رژیم غذایی سوپ کلم

سوپ کلمرژیم غذایی سوپ کلم یک رژیم غذایی کاهش وزن در کوتاه مدت است .همانطور که از نام آن مشخص است آن شامل خوردن مقادیر زیادی از سوپ کلم است طرفداران این رژیم غذایی می گویند این رژیم می تواند به شما در از دست دادن 10 پوند ( 4.5 کیلوگرم ) در یک هفته کمک کند.

اما بسیاری از کارشناسان سلامت هشدار می دهند که این رژیم غذایی ناسالم است و نتایج آن غیر قابل تحمل می باشد این یک بررسی جامع از رژیم غذایی سوپ کلم و اینکه آیا آن موثر است یا نه، می باشد.
رژیم غذایی سوپ کلم چیست؟
چگونه رژیم غذایی سوپ کلم داشته باشیم؟
قوانین رژیم غذایی سوپ کلم
چگونه رژیم غذایی سوپ کلم کار می کند؟
اشکالات رژیم غذایی سوپ کلم
ایمنی و عوارض جانبی رژیم غذایی سوپ کلم

رژیم غذایی سوپ کلم چیست؟

رژیم غذایی سوپ کلم یک رژیم غذایی کاهش وزن سریع است ظاهراً، این رژیم غذایی به مدت هفت روز می تواند به کاهش وزن تا 10 پوند (4.5 کیلوگرم) منجر شود.
رژیم غذایی دقیقاً همانند سر و صدایش کار می کند به مدت هفت روز، شما تقریباً چیزی جز سوپ کلم خانگی نمی خورید هر روز، شما همچنین می توانید یک یا دو غذاهای دیگر مانند شیر بدون چربی، میوه و یا سبزیجات استفاده کنید.
بسیاری از منابع ادعا می کنند که این رژیم غذایی همانند یک رژیم غذایی گرسنگی عمل نمی کند بلکه به خاطر اینکه کلم یک مواد غذایی کم کالری است و بدن شما برای هضم کلم از کالری خود کلم استفاده می کند.
بنابراین، سوپ بیشتری مصرف کنید و وزن بیشتری از دست بدهید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چگونه رژیم غذایی سوپ کلم داشته باشیم؟

سوپ کلم خانگی اساس این رژیم غذایی را تشکیل می دهد.
به منظور شروع، شما نیاز به تهیه مقدار زیادی از سوپ برای خوردن کل هفته دارید.
مواد تشکیل دهنده بر اساس منبع متفاوت است اما دستور العمل اساسی عبارت از:
دستور العمل سوپ کلم خانگی:
عناصر:
2 پیاز بزرگ
2 فلفل سبز
2 قوطی گوجه فرنگی ( خرد شده یا کامل )
1 دسته از کرفس
1 سر از کلم
3 هویج
1 بسته قارچ
1 - 2 عصاره آبگوشت (اختیاری)
6 - 8 فنجان آب یا سبزی کوکتل
دستور تهیه:
تمام سبزیجات را به اندازه مکعب ریز ریز کنید.
در یک قابلمه بزرگ، پیاز را در مقدار کمی روغن سرخ کنید.
سپس سبزیجات باقی مانده را اضافه کنید و آب و یا کوکتل سبزیجات و عصاره آبگوشت یا سایر ادویه ها را در صورت دلخواه اضافه کنید و در پوش آن را قرار دهید.
به جوش برسانید و سپس حرارت را تا حد متوسط کاهش دهید و اجازه دهید تا زمانی که سبزیجات سفت هستند بجوشد حدود 30 - 45 دقیقه بجوشانید.
شما ممکن است برای چاشنی سوپ از نمک، فلفل، سس تند، گیاهان و یا ادویه جات استفاده نمایید همچنین شما می توانید دیگر سبزیجات غیر نشاسته ای مانند اسفناج یا لوبیا سبز را اضافه کنید.
هر روز شما باید سوپ کلم را به اندازه حداقل برای چند وعده های غذایی بخورید ظاهراً اگر سوپ بیشتری مصرف کنید وزن بیشتری از دست می دهید.

قوانین رژیم غذایی سوپ کلم

هر روز از رژیم غذایی، علاوه بر سوپ شما مجاز به دریافت یک یا دو غذای دیگر کم کالری هستید. با این حال، مهم است بدانید که از هر جایگزینی نمی توانید استفاده کنید نوشیدن تنها آب یا سایر نوشیدنیها بدون کالری، مانند چای شیرین نشده مصرف شود.
روزانه اغلب یک مولتی ویتامین توصیه می شود به این دلیل که رژیم غذایی می تواند مواد مغذی را محدود کند.
این قوانین برای هر روز از رژیم غذایی سوپ کلم هستند.
روز اول: سوپ کلم و میوه نامحدود، اما موز نخورید.
روز دوم: فقط سوپ و سبزیجات. تمرکز بر روی سبزی های برگ دار خام یا پخته. از نخود، ذرت و حبوبات اجتناب کنید. شما همچنین ممکن است یک سیب زمینی پخته با کره یا روغن داشته باشد.
روز سه: علاوه بر سوپ بسیاری از میوه ها و سبزیجات را شما می توانید بخورید. با این حال، امروز سیب زمینی و موز پخته نخورید.
روز چهارم: موز نامحدود، شیر بدون چربی و سوپ کلم مصرف کنید.
روز پنجم: شما 10 - 20 اونس ( 280 - 567 گرم ) گوشت گاو مصرف نمایید و شما ممکن است مرغ و ماهی را جایگزین کنید. همچنین شما می توانید تا شش گوجه فرنگی تازه و سوپ کلم نامحدود داشته باشید. حداقل 6 - 8 لیوان آب مصرف کنید.
روز شش: سوپ، گوشت گاو و سبزیجات. شما ممکن است گوشت گاو را با ماهی بریان جایگزین کنید. بر روی سبزی های برگ دار. بدون سیب زمینی پخته تمرکز کنید.
روز هفت: شما ممکن است سبزیجات، برنج قهوه ای، آب میوه بدون شکر نامحدود، به همراه سوپ کلم مصرف نمایید.
شما نباید رژیم غذایی را برای بیش از هفت روز در یک زمان ادامه دهید. با این حال، شما ممکن است حداقل دو هفته صبر کنید و سپس دوباره رژیم غذایی تکرار کنید.

چگونه رژیم غذایی سوپ کلم کار می کند؟

رژیم غذایی سوپ کلم هرگز از قبل مورد مطالعه قرار نگرفته است لذا ممکن نیست اثر بخشی آن تایید شود.
حال چون رژیم غذایی سوپ کلم کالری بسیار کم دارد احتمالاً باعث از دست دادن وزن در شما می شود.
با وجود این واقعیت که شما مجاز به خوردن مقدار نامحدودی از سوپ و برخی غذاهای دیگر در طول این رژیم غذایی هستید انتخاب بسیار محدود غذای کم کالری می تواند سبب نخوردن به اندازه کافی برای حفظ وزن بدن می شود.
متاسفانه، اگر چه رژیم غذایی سوپ کلم احتمالاً به شما در از دست دادن وزن کمک خواهد کرد به احتمال زیاد دوباره به زودی با متوقف کردن رژیم سوپ کلم اضافه وزن پیدا می کنید.
یک مشکل بزرگ با رژیم های غذایی بسیار کم کالری این است که وقتی مصرف کالری محدود شود و یا زمانی که شما از دست دادن مقدار زیادی از وزن، بدن شما در پاسخ به کاهش سرعت سوخت و ساز، به این معنی که در هر روز کالری کمتری نسبت به کالری دریافتی می سوزاند.
جالب توجه است این کاهش متابولیسم علت شایع کاهش وزن در رژیم های غذایی بلند مدت است.
با این حال، سرعت سوخت و ساز بدن شما ممکن است در سه روز اوایل یک رژیم غذایی بسیار کم کالری شروع به کم شدن کند این اغلب بخشی از دلایل است جلوگیری از افزایش وزن پس از توقف یک رژیم غذایی سخت می شود.
با این وجود، رژیم های غذایی بسیار کم کالری نیز برخی از مزایای داشته اند.
هنگامی که افراد چاق از رژیم های غذایی بسیار کم کالری تحت نظارت یک دکتر استفاده کنند رژیم های غذایی معمولاً 4 - 12 هفته گذشته می تواند سبب پیشرفت های قابل توجه کوتاه مدت در کاهش وزن و سلامت متابولیک شود.
اما چند مطالعات نشان داده است که حتی رژیم های غذایی کوتاه مدت که بسیار کم کالری هستند به طور موقت می تواند باعث کاهش مقاومت به انسولین شوند حتی اگر آنها برای تولید تغییرات بزرگ در چربی بدن بیش از حد کوچک باشند.
یکی دیگر از اثرات مثبت بالقوه رژیم غذایی سوپ کلم این است که شما مجبور به گرسنه ماندن نیستید شما ممکن است به همان اندازه که می خواهید از غذاهایی هر روز بخورید.
رژیم غذایی نیز شامل مقدار زیادی از میوه ها و سبزیجات، که حاوی کالری کم و فیبر بالا هستند اما با وجود این، خوردن به اندازه سیر شدن مشکل است زیرا انتخاب ها بسیار محدود و تکراری می باشد.
نقطه مثبت دیگر این است که رژیم غذایی سوپ کلم بسیار ارزان است.
بر خلاف رژیم های غذایی دیگر که شما نیاز به خرید مکمل های گران قیمت و یا کتاب دارید این رژیم غذایی تنها نیاز به خرید مواد تشکیل دهنده کم هزینه برای سوپ کلم و برخی دیگر از غذاهای اساسی دارد.

اشکالات رژیم غذایی سوپ کلم

اگر چه رژیم غذایی سوپ کلم ممکن است چند مزایای داشته و احتمالاً به شما در از دست دادن وزن کمک خواهد کرد ولی اشکالاتی آن ممکن است مهمتر باشد.
یکی از مشکلات اصلی با رژیم غذایی سوپ کلم این است که تنها می تواند برای یک هفته باشد که برای کاهش وزن بلند مدت معنی دار کافی نیست.
بدن شما فقط می توانید در هفته چربی بسیار بسوزاند در هفته اول از یک رژیم غذایی کم کالری، تنها در حدود 34 درصد از وزن از دست داده در واقع از چربی است.
دو سوم دیگر از کاهش وزن، آب از دست رفته و توده عضلانی است.
این به اصطلاح وزن آبی است که از ذخایر گلیکوژن می آید که ذخایر انرژی سریع بدن شما هستند به طور معمول، گلیکوژن هنگامی که در بدن ذخیره می شود متصل به مولکول های آب است.
هنگامی که شما به اندازه کافی کالری مصرف نمی کنید بدن شما از گلیکوژن به عنوان ذخیره انرژی استفاده می کند و همچنین آب اضافی را می ریزد.
راه دیگر از دست دادن آب در یک رژیم غذایی کم کالری از طریق کلیه ها است اگر شما کالری به اندازه کافی در رژیم غذایی خود مصرف نکنید کلیه های شما نمک بیشتر و بیشتر آب در ادرار دفع می کند.
با این حال، به محض اینکه شما به یک رژیم غذایی با محدودیت کمتر بازگشت کنید بدن شما آن ذخیره انرژی را بازسازی خواهد کرد و وزن آب کاهش یافته بازگشت می کند حتی اگر شما با یک رژیم غذایی سالم پس از اتمام رژیم غذایی سوپ کلم ادامه دهید.
یکی دیگر از مشکلات بزرگ با رژیم غذایی سوپ کلم عدم مواد مغذی است.
انتخاب مواد غذایی رژیم غذایی سوپ کلم است در بسیاری از ویتامینها و مواد معدنی کمبود ارائه می دهد و هیچ منبع واقعی پروتئین در اغلب روزها وجود ندارد.
واقعیت این است که آن اغلب در پروتئین پایین است بدین معنی است که جلوگیری از دست رفتن عضلات در طول رژیم غذایی سخت تر خواهد بود و این به ویژه برای بالا نگه داشتن سوخت و ساز بدن شما مهم است.
اشکال نهایی رژیم غذایی سوپ کلم طبیعت شیرین آن است به معنی که خوردن چوب آن برای یک هفته تمام بسیار سخت است.
بسیاری از مردم شکایت دارند که سوپ کلم در آغاز بی مزه و نامطلوب است نیاز به خوردن در همان روز دارد پس از آن روز ممکن است به اندازه کافی مردم در آن تقلب کنند.
همچنین نیاز به پخت و پز در مقدار زیاد به منظور آماده سازی سوپ کلم غذای کافی برای خوردن برای کل هفته می باشد و این ممکن است یک نقطه ضعف برای برخی از مردم باشد.

ایمنی و عوارض جانبی رژیم غذایی سوپ کلم

رژیم غذایی سوپ کلم برای بیش از یک هفته در یک زمان به دلیل محدود بودن از نظر تغذیه و نامتعادل بودن آن توصیه نمی شود.
اگر چه رژیم غذایی سوپ کلم یک رژیم غذایی گرسنگی نیست ولی با غذاهایی که کالری کم دارند رسیدن به 1000 کالری در روز دشوار می باشد.
این کمتر از حداقل کالری مورد نیاز برآورد شده برای حفظ عملکردهای پایه بدن و دریافت مواد مغذی به اندازه کافی می باشد که حداقل به طور معمول 1200 کالری برای زنان و 1500 کالری برای مردان است.
رژیم های غذایی بسیار کم کالری زیر 800 کالری در هر روز فقط برای افراد چاق تحت نظارت نزدیک یک پزشک توصیه می شود.
این رژیم غذایی ممکن نیست مواد مغذی کافی ارائه دهد
رژیم غذایی کم کالری که تحت نظارت یک پزشک استفاده می شود به طور معمول طوری طراحی شده است که مواد مغذی کافی را داشته باشد.
با وجود این، انتخاب مواد غذایی از رژیم غذایی سوپ کلم بسیار محدود و نامتعادل است این رژیم غذایی تقریباً هیچ پروتئین برای پنج تا هفت روز ندارد و در بیشتر روزهای آن نیز کربوهیدرات، چربی و کالری بسیار کم است این کمبود برای بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی می باشد.
خطر جدی در معرض کمبود ویتامین و مواد معدنی وجود ندارد اگر شما فقط به مدت یک هفته از این رژیم غذایی پیروی کنید به خصوص اگر شما تصمیم به مصرف یک مولتی ویتامین داشته باشید. اما این فقدان کالری و پروتئین را در رژیم غذایی نمی سازد.
در نتیجه، بسیاری از مردم در رژیم غذایی سوپ کلم از سرگیجه، ضعف و احساس سرگیجه در طول رژیم غذایی شکایت دارند.
نفخ و دلپیچه
از آنجا که این رژیم غذایی همچنین در فیبر بسیار بالا است بسیاری از مردم نیز از نفخ و گرفتگی و اسپاسم به عنوان عوارض جانبی عمده شکایت دارند. این اثرات ممکن است برای جلوگیری از رژیم غذایی به اندازه کافی باشد.
مشکلات کیسه صفرا
چند گزارش موردی از سنگ کیسه صفرا و انسداد کیسه صفرا در افرادی که رژیم غذایی سوپ کلم را در دراز مدت مورد استفاده قرار داده اند وجود دارد.
سنگهای صفراوی می توانند نتیجه ناخواسته از دست دادن سریع وزن باشند.
به طور معمول، هنگامی که شما غذاهای با چربی بالا می خورید کیسه صفرا عصاره گوارشی را برای کمک به شکستن آنها ازاد می کند.
با این حال، اگر شما هر گونه چربی را به سختی می خورید کیسه صفرا شما ممکن است برای مدت زمان طولانی تر خالی نباشد و بیشتر احتمال دارد که سنگ در داخل آن تشکیل شده باشد.
سنگ کیسه صفرا ممکن است در میان مردم با یک رژیم غذایی بسیار کم کالری یا یک رژیم غذایی کم چرب مانند رژیم غذایی سوپ کلم شایع تر باشد.
تغییرات بزرگ در سطح قند خون
اگر شما دیابت دارید و شما علاقه مند به رژیم غذایی سوپ کلم هستید با احتیاط عمل کنید کربوهیدرات و کالری کم ممکن است تغییرات بزرگی در سطح قند خون شما ایجاد کند.
اما برای سالم ترین افراد، رژیم غذایی سوپ کلم تا زمانی فقط برای یک هفته استفاده شود به احتمال زیاد سبب عوارض جانبی خطرناک نمی شود.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search