رژیم غذایی

چربی های اشباع شده کدامند؟

کرهاثرات سلامت چربی های اشباع شده یک موضوع مورد بحث هستند در گذشته، اعتقاد بر این بود که چربی های اشباع شده به طور گسترده یکی از علل عمده بیماری قلبی است ولی امروزه، دانشمندان خیلی مطمئن نیست با این حال، یک چیز روشن است که چربی های اشباع شده یک ماده غذایی تنها نیستند

اینها گروهی از اسیدهای چرب مختلف و اثرات مختلف بر سلامت و سوخت و ساز بدن دارند .این مقاله یک نگاه دقیق بر رایج ترین اسیدهای چرب اشباع، اثرات سلامت و منابع غذایی آنها دارد.
چربی اشباع چیست؟
چگونه چربی اشباع بر سلامت اثر دارند؟

چربی اشباع چیست؟

چربی اشباع یکی از دو دسته ی اصلی از چربی است و دیگر چربی اشباع نشده است.
این گروه ها به مقدار کمی در ساختار شیمیایی و خواص آنها متفاوت هستند به عنوان مثال، چربی های اشباع شده به طور کلی در دمای اتاق جامد است در حالی که چربی اشباع نشده مایع است.
منابع اصلی غذایی از چربی های اشباع شده گوشت چرب، پیه، پنیر، کره، خامه، روغن نارگیل، روغن خرما و کره کاکائو است.
همه چربی ها از مولکولها به نام اسیدهای چرب، که زنجیره ای از اتم های کربن هستند تشکیل شده است. انواع مختلف از اسیدهای چرب اشباع را می توان با طول زنجیره کربنی آن مشخص شده است.
در اینجا رایج ترین اسیدهای چرب اشباع در رژیم غذایی انسان عبارتند از:
اسید استریک: 18 اتم کربن طولانی
اسید پالمتیک: 16 اتم کربن طولانی
اسید میریستیک: 14 اتم کربن طولانی
اسید لوریک: 12 اتم کربن طولانی
اسید کاپریک: 10 اتم کربن طولانی
اسید کاپریلیک: 8 اتم کربن طولانی
اسید هگزانوئیک: 6 اتم کربن طولانی
پیدا اسیدهای چرب اشباع به غیر از اینها در رژیم غذایی نادر است.
اسیدهای چرب اشباع که کمتر از شش اتم کربن طولانی دارند در مجموع به عنوان اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه شناخته شده است.
این اسیدها با تخمیر فیبر توسط باکتریهای روده تولید می شوند آنها در روده شما از فیبر غذایی ایجاد شده و همچنین می توانند به مقدار بسیار کم در برخی از محصولات مواد غذایی تخمیر شده یافت شوند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چگونه چربی اشباع بر سلامت اثر دارند؟

بیشتر دانشمندان اکنون پذیرفته اند که چربی های اشباع همانطور که قبلاً فرض شده، ناسالم نیستند.
شواهد نشان می دهد که آنها بیماری های قلبی ایجاد نمی کند هر چند نقش دقیق آنها هنوز در حال بحث و بررسی است.
با این حال، استفاده از چربی های اشباع نشده مانند امگا 3S به جای چربی اشباع شده ممکن است خطر ابتلا به حملات قلبی را کاهش دهد.
این لزوماً به این معنا نیست که چربی های اشباع ناسالم هستند این به سادگی نشان می دهد که برخی از چربی های اشباع نشده محافظ، در حالی که چربی های اشباع خنثی هستند.
در مقایسه، جایگزین چربی اشباع شده با کربوهیدرات هیچ مزایای سلامت را فراهم نمی کند و حتی باعث اختلال در پروفایل چربی خون می شود این یک اندازه گیری از سطوح چربی ها در خون مانند کلسترول و تری گلیسیرید است.
اگر چه واضح است که برخی از چربی های اشباع ممکن است کلسترول "بد" لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) را افزایش دهد ارتباط بین سطح کلسترول و بیماری های قلبی کمی پیچیده تر از آن است.
به عنوان مثال، چربی های اشباع سطح کلسترول LDL را بالا می برند که ارتباط قوی با بیماری های قلبی ندارند زیرا آنها کوچک و متراکم هستند.

1. اسید استریک

اسید استریک متشکل از 18 اتم کربن، دومین چربی اشباع رایج در رژیم غذایی در آمریکا است.
در مقایسه با کربوهیدرات و یا دیگر چربی های اشباع، اسید استئاریک کلسترول بد "LDL" را کمی کاهش می دهد و یا اثرات خنثی دارد این نشان می دهد که ممکن است سالم تر از بسیاری از چربی های اشباع دیگر باشد.
تحقیقات نشان می دهد که اسید استئاریک تا حدی به اسید اولئیک، یک چربی غیر اشباع و سالم در بدن تبدیل می شود با این حال، بر اساس برخی برآوردها، نرخ تبدیل تنها 14 درصد است و ممکن است خیلی با سلامت ارتباط نداشته باشد.
منبع اصلی اسید استئاریک در رژیم غذایی از چربی حیوانی است سطح اسید استئاریک معمولاً در چربی های گیاهی به غیر از روغن نارگیل، کره کاکائو و روغن هسته خرما کم است.
اسید استئاریک از چربی های اشباع و سالم نظر گرفته شده است.
به نظر نمی رسد خطر بیماری های قلبی را بالا ببرد به نظر می رسد این درست باشد حتی در یک مطالعه افرادی که اسید استئاریک مصرف کردند 11 درصد از مقدار کل کالری مصرفی خود را برای مدت 40 روز جذب کردند.

2. اسید پالمتیک

اسید پالمتیک از رایج ترین چربی اشباع در گیاهان و حیوانات است آن 16 اتم کربن طولانی است.
در سال 1999 اسید پالمتیک تا حدود 56.3٪ از کل مصرف چربی های اشباع شده در ایالات متحده بود.
غنی ترین منبع غذایی روغن نخل است اما اسید پالمتیک همچنین باعث حدود یک چهارم از چربی موجود در گوشت قرمز و فراورده های لبنی است همچنان که در جدول زیر نشان داده شده است.
در مقایسه با کربوهیدرات و چربی های اشباع نشده، اسید پالمتیک سطح کلسترول تام و کلسترول LDL بدون تاثیر روی سطح " کلسترول خوب" لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) افزایش می دهد.
سطوح بالای کلسترول LDL یک علامت خطر خوب شناخته شده بیماری های قلبی است.
با این حال، تمام کلسترول LDL برابر نیستند نشانگر دقیق تر بیماری های قلبی حضور تعداد زیادی از ذرات LDL کوچک و متراکم می باشد.
اگر چه اسید چرب میزان کلسترول LDL را در کل افزایش می دهد این است که عمدتاً ذرات LDL بزرگ را افزایش می دهد بسیاری از محققان سطوح بالایی از ذرات LDL بزرگ را کمتر عامل یک نگرانی می دانند اما برخی از مردم مخالف هستند.
علاوه بر این، وقتی که اسیدهای چرب دیگر، مانند اسید لینولئیک در همان زمان خورده شود آنها می توانند برخی از اثرات اسید چرب در کلسترول را جبران کنند.
همچنین ممکن است روی جنبه های دیگری از سوخت و ساز بدن تاثیر بگذارد مطالعات انجام شده در هر دو موش و انسان نشان می دهد که رژیم غذایی با اسید پالمتیک بالا ممکن است روی خلق و خوی تاثیر بگذارد و فعالیت بدنی را کاهش دهد.
مطالعات انسانی نشان می دهد که خوردن مقادیر بالاتری از اسید پالمتیک، مقدار کالری سوخته را در مقایسه با خوردن چربی های اشباع نشده تر، مانند اسید اولئیک کاهش می دهد.
قبل از نتیجه گیری روشن این جنبه از اسید چرب نیاز به مطالعه بیشتر دارد.

3. اسید میریستیک

اسید میریستیک متشکل از 14 اتم کربن است.
مصرف اسید میریستیک در مقایسه با مصرف اسید چرب و یا کربوهیدرات باعث افزایش قابل توجهی در کل کلسترول و LDL کلسترول است با این حال، به نظر نمی رسد سطح کلسترول HDL را تحت تاثیر قرار دهد.
این اثرات بسیار قوی تر از کسانی که از اسید پالمتیک مصرف می کنند با این حال، به نظر می رسد که اسید پالمتیک و اسید میریستیک سطح ذرات LDL بزرگ افزایش می دهد که بسیاری از دانشمندان آن را کمتذ سبب یک نگرانی می دانند.
اسید میریستیک اسید چرب نسبتاً نادر است و در مقادیر بالا در بسیاری از غذاها یافت نشده است روغن ها و چربی ها و در عین حال مقادیر مناسب و معقول آنها در جدول زیر نشان داده شده است.
اگر چه روغن نارگیل و روغن هسته خرما حاوی مقادیر نسبتاً بالایی از اسید میریستیک هستند آنها نیز شامل انواع دیگری از چربی ها هستند که ممکن است اثرات اسید میریستیک بر پروفایل لیپیدی خون را جبران کنند.

4.اسید لوریک

اسید لوریک12  اتم کربن طولانی دارد و آن طولانی ترین اسیدهای چرب با زنجیره متوسط است.
این کلسترول کل را بیش از بسیاری از اسیدهای چرب افزایش می دهد اما، این افزایش تا حد زیادی افزایش در کلسترول خوب "" HDL است.
به عبارت دیگر، اسید لوریک مقدار کلسترول تام نسبت به کلسترول HDL را کاهش می دهد این تغییرات با کاهش خطر بیماری های قلبی در ارتباط است.
در واقع، به نظر می رسد اسید لوریک اثرات مفید بیشتر در سطوح کلسترول HDL از هر اسید چرب اشباع دیگر دارد.
اسید لوریک باعث حدود 47 درصد از روغن هسته خرما و 42٪ از روغن نارگیل می شود در مقایسه با دیگر روغن یا چربی های رایج که فقط شامل مقادیر کمی از آن ها هستند.

5 - 7. هگزانوئیک، کاپریلیک و اسید کاپریک

هگزانوئیک، کاپریلیک و اسید کاپریک اسید های چرب با زنجیره متوسط (MCFAs) هستند آنها با 6 - 10 اتم کربن در طول متغیر هستند.
نام خود را از واژه لاتین "کاپرا" معنی مشتق شده از "بز ماده" گرفته اند آنها گاهی اوقات به وفور در شیر بز یافت و به عنوان اسیدهای چرب کاپرا گفته می شوند.
MCFAs متفاوت از اسیدهای چرب با زنجیره بلند متابولیزه می شود آنها را به راحتی جذب می شوند و مستقیما به کبد رفته و به سرعت در حال متابولیزه منتقل می شود.
شواهد نشان می دهد که MCFAs ممکن است مزایای زیر را داشته باشد:
کاهش وزن: مطالعات متعدد نشان می دهد که آنها ممکن است کمی تعداد کالری های سوزانده را افزایش و کاهش وزن را ترویج دهند به ویژه هنگامی که آنها با اسیدهای چرب با زنجیره بلند مقایسه می شوند.
افزایش حساسیت به انسولین: همچنین شواهدی وجود دارد که MCFAs حساسیت به انسولین را در مقایسه با اسیدهای چرب با زنجیره بلند افزایش می دهد.
اثرات ضد تشنج: MCFAs به ویژه اسید کاپریک، ممکن است اثرات ضد تشنج داشته باشد مخصوصاً هنگامی که با یک رژیم غذایی کتوژنیک ترکیب شده باشد.
از آنجا که مزایای بالقوه سلامت دارند MCFAs به عنوان مکمل به فروش می رسد و به عنوان روغن MCT شناخته شده است این روغن معمولاً در درجه اول از اسید کاپریک و اسید کاپریلیک تشکیل شده است.
اسید کاپریک اغلب شایع ترین آنها هستند این به منزله حدود 5٪ از روغن هسته خرما و 4٪ از روغن نارگیل است مقادیر کمتر در چربی های حیوانی یافت می شود در غیر این صورت، آن در غذاها نادر است.

8 - 10. اسیدهای چرب زنجیره کوتاه

اسیدهای چرب اشباع که شامل کمتر از شش اتم کربن در زنجیره خود هستند به عنوان اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه (SCFAs) شناخته شده است.
SCFAs عبارت است از:
اسید بوتیریک: 4 اتم کربن طولانی
پروپیونیک اسید: 3 اتم کربن طولانی
اسید استیک: 2 اتم کربن طولانی
SCFAs زمانی شکل می گیرند که باکتری های روده سودمند سبب تخمیر فیبر در روده بزرگ شوند.
مصرف رژیم غذایی آنها در مقایسه با مقدار SCFAs تولید شده در روده بزرگ بسیار ناچیز است آنها غیر معمول در مواد غذایی و تنها در مقادیر کم در چربی لبنیات و برخی از محصولات شیر مواد غذایی یافت می شود.
SCFAs مسئول بسیاری از مزایای سلامتی مرتبط با مصرف فیبر می باشند به عنوان مثال، اسید بوتیریک یک منبع مهم تغذیه برای سلولهای پوششی روده بزرگ است.
نوع فیبر که سبب ترویج تشکیل اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه می شود به عنوان پروبیوتیک شناخته شده است آنها عبارتند از نشاسته مقاوم، پکتین، اینولین و آرابینوزایلن هستند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search