رژیم غذایی

یک فرد دیابتی چه مقدار کربوهیدرات باید بخورد

رژیم غذایی کم کربوهیدراتبرنامه غذایی ایجاد شده توسط انجمن دیابت آمریکا (ADA) کربوهیدرات حدود 45 درصد از کالری ارائه می دهد این شامل 45 - 60 گرم در هر وعده غذایی و 10 - 25  گرم در هر میان وعده و در مجموع حدود 135 - 230 گرم کربوهیدرات در روز است.


با این حال، تعداد فزاینده ای از کارشناسان بر این باورند که افراد مبتلا به دیابت باید کربوهیدرات به مراتب کمتر از این  مقدار بخورند در واقع، بسیاری توصیه به کربوهیدرات کمتر در هر روز از آنچه که ADA اجازه می دهد در هر وعده غذایی دارند.
این مقاله نگاهی دارد به تحقیقات حمایت از رژیم های غذایی کم کربوهیدرات برای بیماران دیابتی و راهنمایی برای تعیین مصرف کربوهیدرات بهینه را فراهم می کند.
دیابت و پیش دیابت چیست؟
چگونه مواد غذایی روی سطح قند خون تاثیر می گذارد؟
تحقیقات بر روی محدودیت کربوهیدرات در دیابت
رژیم غذایی کم کربوهیدرات
رژیم کم کربوهیدرات متوسط
چگونه شما باید کربوهیدرات در رژیم غذایی خود را کاهش دهید؟
مصرف مواد غذایی با کربوهیدرات بالا را محدود یا اجتناب کنید.
آیا رژیم غذایی کم کربوهیدرات همیشه برای افراد مبتلا به دیابت بهترین است؟
چگونه مصرف کربوهیدرات بهینه تعیین کنیم؟

دیابت و پیش دیابت چیست؟

گلوکز، قند خون، منبع اصلی سوخت برای سلول های بدن شما است.
در افراد مبتلا به دیابت، توانایی بدن برای پردازش و استفاده از قند خون دچار اختلال شده است.
اگر چه انواع مختلفی از دیابت وجود دارد دو تا از رایج ترین شکل ها نوع 1 و دیابت نوع 2 است.
دیابت نوع 1
در دیابت نوع 1، پانکراس قادر به تولید انسولین نیست هورمونی که اجازه می دهد تا قند از جریان خون به سلول های بدن وارد شود در عوض، انسولین باید تزریق شود تا قند وارد سلول شود.
دیابت نوع 1 به دلیل یک فرآیند خود ایمنی توسعه یافته است که بدن به سلول های تولید کننده انسولین خود، سلول های بتا حمله می کند این بیماری معمولاً در کودکان تشخیص داده می شود اما می تواند در هر سنی حتی در اواخر بزرگسالی  شروع شود.
دیابت نوع 2
دیابت نوع 2 شایع تر است در حدود 90 درصد از افراد مبتلا به دیابت را تشکیل می دهند مانند دیابت نوع 1، آن می تواند در بزرگسالان و کودکان توسعه یابد با این حال، آن در کودکان شایع نیست و معمولاً در افرادی که دارای اضافه وزن یا چاق هستند رخ می دهد.
در این شکل از بیماری، یا در لوزالمعده انسولین کافی تولید نشده است و یا سلول های بدن به اثرات انسولین مقاوم هستند. بنابراین، قند در جریان خون بیش از حد باقی می ماند.
با گذشت زمان، سلول های بتا در لوزالمعده می تواند به عنوان یک نتیجه از پمپاژ بیشتر و بیشتر انسولین در تلاش برای پایین آوردن قند خون خسته شوند آنها همچنین می توانند از سطح بالای قند در خون آسیب ببینند.
دیابت با افزایش سطح قند خون ناشتا و یا یک سطح HbA1c بالا، نشان دهنده کنترل قند خون در طی یک دوره دو تا سه ماهه تشخیص داده می شود.
دیابت توسط یک قند خون ناشتا حداقل 126 میلی گرم / دسی لیتر  و یا یک هموگلوبین A1C حداقل 6.5٪ تشخیص داده می شود.
پیش دیابت
قبل از دیابت نوع 2 رخ می دهد و سبب افزایش قند خون می شوند اما نه به اندازه کافی بالا که دیابت تشخیص داده شود این مرحله به عنوان پیش دیابت شناخته شده است.
پیش دیابت توسط یک سطح قند خون بین 100 - 125  میلی گرم/  دسی لیتر و یا یک HbA1c 5.7 - 6.4٪ تشخیص داده می شود.
در حالی که همه مبتلایان به پیش دیابت به دیابت نوع 2 نمی رود تخمین زده شده است که حدود 70٪ در نهایت به دیابتی تبدیل خواهند شد.
همچنین حتی اگر پیش دیابت هرگز به دیابت پیشرفت نکند مردم با این شرایط هنوز هم ممکن است در افزایش خطر بیماری های قلبی، بیماری های کلیوی و عوارض دیگر مربوط به سطح قند خون بالا باشند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چگونه مواد غذایی روی سطح قند خون تاثیر می گذارد؟

سطح قند خون توسط بسیاری از چیزها، از جمله ورزش، استرس و بیماری تحت تاثیر است.
با این حال، یکی از عوامل مهم و مؤثر بر قند خون شما نوع و مقدار مواد غذایی است که مصرف می کنید.
از سه درشت مغذی ها - کربوهیدرات، پروتئین و چربی - کربوهیدرات بیشترین تأثیر تا حد زیادی را بر قند خون دارند.
دلیل این است که هنگامی که بدن شما را کربوهیدرات هضم  کند آنها را به قند می شکند که وارد جریان خون می شود.
این با تمام غذاهای حاوی کربوهیدرات، مانند منابع کربوهیدرات تصفیه شده مانند چیپس و کوکی ها و همچنین انواع سالم مانند میوه ها و سبزیجات رخ می دهد.
با این حال، تمام غذاهای حاوی فیبر بر خلاف نشاسته و قند، فیبر به طور طبیعی در مواد غذایی سطح قند خون را افزایش نمی دهد.
هنگامی که بیماران دیابتی از غذاهای سرشار از کربوهیدرات قابل هضم بخورند قند خون خود را می تواند به سطح بسیار بالا افزایش دهند خوردن بخش های بزرگی از این مواد غذایی به طور معمول نیاز به دوز بالایی از انسولین و یا داروهای دیابت برای کنترل قند خون دارد.
از آنجا که آنها قادر به تولید انسولین نیستند افراد مبتلا به دیابت نوع 1 نیاز به تزریق انسولین چند بار در روز دارند صرف نظر از آنچه که می خورند با این حال، خوردن کربوهیدرات کمتر به طرز قابل توجهی می تواند دوز انسولین صرف غذا را کاهش دهد.

تحقیقات بر روی محدودیت کربوهیدرات در دیابت

بسیاری از مطالعات مبنی بر حمایت از محدودیت کربوهیدرات در بیماران دیابتی وجود دارد.
رژیم های غذایی کتوژنیک بسیار کم کربوهیدرات هستند.
رژیم های غذایی بسیار کم کربوهیدرات به طور معمول سبب کتوز خفیف می شود حالتی که در آن بدن شما از کتونها و چربی، بیشتر از قند برای منابع اصلی انرژی استفاده می کند.
کتوز معمولاً در دریافت روزانه کمتر از 50 گرم از کل کربوهیدرات، یا 30 گرم کربوهیدرات قابل هضم (کل کربوهیدرات منهای فیبر) رخ می دهد این امر می تواند بیش از 10 درصد از کالری در یک رژیم غذایی 2000 کالری باشد.
رژیم های غذایی کتوژنیک بسیار کم کربوهیدرات برای سالهای زیادی بوده است در واقع، پزشکان آنها را برای افراد مبتلا به دیابت قبل از تجویز انسولین در سال 1921 کشف کردند.
مطالعات متعدد نشان داده اند که محدود کردن مصرف کربوهیدرات به 20 - 50 گرم کربوهیدرات در روز می تواند به طور قابل توجهی سبب کاهش سطح قند خون، کاهش وزن و بهبود نشانگرهای سلامت قلب در افراد مبتلا به دیابت شود.
علاوه بر این، این پیشرفت ها اغلب به سرعت رخ می دهد.
به عنوان مثال، در یک مطالعه از افراد چاق مبتلا به دیابت، محدود کردن کربوهیدرات به 21 گرم در روز منجر به کاهش خود به خود در مصرف کالری، سطح قند خون پایین تر و 75 درصد افزایش حساسیت به انسولین در دو هفته شده است.
در یک مطالعه کوچک سه ماهه، در مردم با مصرف یک رژیم غذایی کم چرب با کالری محدود یا یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات حاوی تا 50 گرم کربوهیدرات در روز انجام شد.
گروه کم کربوهیدرات یک کاهش متوسط در HbA1c به 0.6 درصد داشتند و از دست دادن وزن تا دو برابر در گروه کم چرب داشتند همچنین، 44 درصد از افراد گروه کم کربوهیدرات قطع حداقل یک دارو برای درمان دیابت، در مقایسه با 11 درصد از افراد گروه کم چرب داشتند.
در واقع، در مطالعات مختلف، انسولین و دیگر داروهای دیابت را کاهش داده یا با توجه به پیشرفت در کنترل قند خون قطع شده است.
نشان داده شده رژیم غذایی حاوی 20 - 50 گرم کربوهیدرات به کاهش سطح قند خون و کاهش خطر ابتلا به بیماری در افراد مبتلا به پیش دیابت شده است.
در تحقیق کوچک 12 هفته ای در مردان چاق مبتلا به پیش دیابت به دنبال یک رژیم غذایی مدیترانه محدود به 30 گرم کربوهیدرات در روز، قند خون ناشتا به 90mg / dL  کاهش یافته است که به طور متوسط  به خوبی در محدوده طبیعی است.
علاوه بر این، مردان 32 پوند (14.5 کیلوگرم) وزن از دست داده و کاهش قابل توجهی در تری گلیسیرید، کلسترول و فشار خون، در میان دیگر اثرات سودمندی بر سلامتی را تجربه کردند.
نکته مهم، این مردان دیگر معیارهای سندرم متابولیک را در طول کاهش قند خون، وزن و دیگر نشانه های سلامت ملاقات نکردند.
اگر چه نگرانی مطرح شده است که مصرف پروتئین بالاتر در رژیم های غذایی کم کربوهیدرات ممکن است سبب مشکلات کلیوی شود در یک مطالعه اخیر 12 ماهه پیدا شده است که مصرف کربوهیدرات بسیار کم خطر بیماری های کلیوی را افزایش نمی دهد.

رژیم غذایی کم کربوهیدرات

برای اهداف این مقاله، اصطلاح "کم کربوهیدرات" به رژیم غذایی حاوی 50 - 100 گرم کربوهیدرات، و یا 10 - 20٪ از کالری، در روز گفته می شود.
اگر چه مطالعات بسیار کمی در محدودیت کربوهیدرات برای مبتلایان به دیابت نوع 1 وجود دارد بسیاری که وجود دارد مصرف کربوهیدرات در محدوده کم کربوهیدرات است و در هر مورد، نتایج چشمگیر گزارش شده است.
در یک مطالعه طولانی مدت از افراد مبتلا به دیابت نوع 1 که کربوهیدرات به 70 گرم در روز محدود کردند هموگلوبین A1C خود را از 7.7٪ به6.4٪  کاهش دادند.(1)
کاهش 1.3٪ در HbA1c یک تغییر قابل توجهی برای حفظ بیش از چندین سال به ویژه در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 است.
یکی از بزرگترین نگرانی برای افراد مبتلا به دیابت نوع 1 هیپوگلیسمی، یا قند خون که در سطح خطرناکی پایین است.
در یک مطالعه 12 ماهه، بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 1 که مصرف کربوهیدرات روزانه را به کمتر از 90 گرم محدود کردند 82٪ قند خون ، قبل ازشروع رژیم غذایی کمتر بود.
افراد مبتلا به دیابت نوع 2 نیز ممکن است از محدود کردن مصرف کربوهیدرات روزانه خود به 50 - 100 گرم و یا تا 20 درصد از کالری بهره مند شوند.
در  مطالعه پنج هفته کوچک در مردان با دیابت نوع 2 که یک رژیم غذایی با پروتئین بالا و فیبر بالا مصرف کردند 20 درصد از کالری را از کربوهیدرات در روز ارائه و کاهش 29٪ در قند خون ناشتا را به طور متوسط تجربه کردند.

رژیم کم کربوهیدرات متوسط

همانطور که با رژیم "کم کربوهیدرات"  هیچ تعریف رسمی وجود ندارد برای رژیم های غذایی کم کربوهیدرات متوسط در این مقاله رژیم " کم کربوهیدرات متوسط " ارائه رژیم غذایی 100 - 150 گرم کربوهیدرات قابل هضم و یا 20 - 35 درصد از کالری، در روز است.
تعداد کمی از مطالعات به دنبال رژیم غذایی در این محدوده نتایج خوبی در افراد مبتلا به دیابت را گزارش کرده اند.
در یک مطالعه 12 ماه از 259 افراد مبتلا به دیابت نوع 2، افراد به دنبال ارائه یک رژیم غذایی مدیترانه ای 35٪ و یا کالری کمتری از کربوهیدرات، هموگلوبین A1C را از 8.3٪ به 6.3٪ کاهش داد.

چگونه شما باید کربوهیدرات در رژیم غذایی خود را کاهش دهید؟

تحقیقات تایید کرده است که در بسیاری از سطوح با محدودیت کربوهیدرات به طور موثر میزان قند خون پایین تر است.
از آنجا که کربوهیدرات قند خون را بالا می برد کاهش آنها می تواند به کنترل مقدار قند خون بعد از غذا خوردن منجر شود.
برای مثال، اگر شما در حال حاضر حدود 250 گرم کربوهیدرات روزانه مصرف می کنید با کاهش مصرف خود به 130 گرم، قند خون بطور قابل توجهی بعد از غذا پایین تر است.
با این حال، اکثر مطالعات به پاسخ قند خون در افراد مبتلا به دیابت با مصرف 20 - 50 گرم کربوهیدرات در روز نظر داشتند.
این سطح به نظر می رسد چشمگیرترین نتایج را تولید کند از جمله با بهبود قند خون سبب کاهش یا حتی حذف نیاز به انسولین یا داروی دیابت می شود.

مصرف مواد غذایی با کربوهیدرات بالا را محدود یا اجتناب کنید.

بسیاری از غذاهای کم کربوهیدرات خوشمزه، مغذی که سطح قند خون را افزایش نمی دهد وجود دارد.
این را می توان در حد متوسط به مقدار زیاد از رژیم های غذایی کم کربوهیدرات لذت می برد.
با این حال، برخی مواد غذایی خاص است که به دلیل محتوای کربوهیدرات بالا باید محدود و یا اجتناب شوند و عبارتند از:
نان، مافین، نان ساندویچی و نان شیرینی حلقوی
ماکارونی، برنج، ذرت و دانه های دیگر
سیب زمینی، سیب زمینی شیرین یا یام و تارو
حبوبات مانند نخود فرنگی، لوبیا و عدس (به جز لوبیا سبز، نخود و بادام زمینی)
شیر و ماست شیرین
بیشتر میوه ها به جز انواع توت ها
کیک، شیرینی، کلوچه پای، بستنی و شیرینی های دیگر
غذاهای سرپایی مانند چوب شور، چیپس و ذرت بو داده
آب میوه، نوشابه، چای سرد شیرین و نوشیدنی ها دیگر شیرین شده با شکر
آبجو
به خاطر داشته باشید که همه این مواد غذایی ناسالم نیستند به عنوان مثال، میوه ها و حبوبات می تواند بسیار مغذی باشند. با این حال، آنها می تواند برای بیماران دیابتی که در حال تلاش برای مدیریت سطح قند خون برای خوردن کربوهیدرات کمتر هستند مشکل ساز باشند.
از سوی دیگر، شما می توانید مقدار زیادی از سبزیجات کم کربوهیدرات، آجیل، دانه، آووکادو، گوشت، ماهی، تخم مرغ، لبنیات پر چرب و دیگر مواد غذایی را بخورید.
یک لیست طولانی تر از غذاهای کم کربوهیدرات سالم را در این مقاله را ببینید.

آیا رژیم غذایی کم کربوهیدرات همیشه برای افراد مبتلا به دیابت بهترین است؟

نشان داده شده است که رژیم های غذایی کم کربوهیدرات به طور مداوم به کاهش قند خون و بهبود های دیگر نشانگر سلامت در افراد مبتلا به دیابت می شود.
با این حال، برخی از رژیم های غذایی با کربوهیدرات بالاتر نیز با اثرات مشابه سودمندی بر سلامتی وجود دارد.
به عنوان مثال، برخی از مطالعات در رژیم وگان کم چرب و رژیم های گیاهی نشان می دهد که این راه خوردن ممکن است به کنترل بهتر قند خون و سلامت کلی منجر شود.
در یک تحقیق 12 هفته ای، رژیم وگان مبتنی بر برنج قهوه ای حاوی 268 گرم از کل کربوهیدرات (72٪ کالری) HbA1c را در مردم بیش از رژیم غذایی استاندارد انجمن دیابت حاوی 249 گرم از کل کربوهیدرات (64٪ کالری) کاهش داد.
تجزیه و تحلیل چهار مطالعه نشان داد که افراد مبتلا به دیابت نوع 2 به دنبال یک رژیم غذایی macrobiotic کم چرب، حاوی حدود 70٪ از کالری از کربوهیدرات کاهش قابل توجهی در قند خون و دیگر نشانگر سلامت داشتند.
نشان داده شده است که رژیم غذایی مدیترانه ای همچنین به منظور بهبود کنترل قند خون و ارائه سایر فواید سلامتی در افراد مبتلا به دیابت است.
با این حال، این مهم است که توجه داشته باشید که این رژیم غذایی به طور مستقیم با رژیم های غذایی کم کربوهیدرات مقایسه نمی شود بلکه بیشتر با استاندارد مقایسه می شود رژیم های غذایی کم چربی، اغلب برای مدیریت دیابت استفاده می شود.

چگونه مصرف کربوهیدرات بهینه تعیین کنیم؟

اگر چه مطالعات نشان داده اند که بسیاری از سطوح مختلف مصرف کربوهیدرات ممکن است به کنترل قند خون کمک کند مقدار بهینه شده توسط افراد متفاوت است.
رژیم های غذایی حاوی 20 - 50 گرم کربوهیدرات در روز بیشتر مطالعه شده است و به طور معمول تولید نتایج چشمگیر در بیماران دیابتی دارد.
با این حال، علاوه بر نگه داشتن سطح قند خون در محدوده سالم، این مهم است که مقدار کربوهیدرات را تا حدی بخورید که در شما احساس بهتری ایجاد شود و همچنین که شما در واقع بتوانید در بلند مدت آن را حفظ کنید.
بنابراین، بدانند که چگونه بسیاری از کربوهیدرات برای خوردن، نیاز به برخی از تستها و ارزیابی برای پیدا کردن نتیجه بهتر دارد.
برای تعیین مصرف کربوهیدرات ایده آل خود، قند خون خود را با یک قند خون قبل از غذا و دوباره یک تا دو ساعت پس از خوردن اندازه گیری کنید.
حداکثر سطح قند خون خود را باید به 139 میلی گرم / دسی لیتر به منظور جلوگیری از آسیب به عروق خونی و اعصاب برسانید.
برای رسیدن به اهداف قند خون خود، شما ممکن است نیاز به محدود کردن مصرف کربوهیدرات خود به کمتر از 10 گرم، 15 گرم یا 25 گرم در هر وعده غذایی داشته باشید.
همچنین، شما ممکن است دریابید که قند خون شما بیشتر در زمان های خاصی از روز افزایش دارد به طوری حد کربوهیدرات بالای شما ممکن است برای صبحانه از ناهار یا شام پایین تر باشد.
به طور کلی، کربوهیدرات کمتری مصرف کنید تا قند خون شما کمتر افزایش یابد و داروهای دیابت کمتر و یا نیاز به انسولین شما در محدوده سالم بماند.
اگر شما انسولین یا داروی دیابت مصرف می کنید آن بسیار مهم است که قبل از کاهش مصرف کربوهیدرات با دکتر و یا ارائه دهنده مراقبت های سلامت خود صحبت می کنند زیرا باید دوز داروی شما برای جلوگیری از افت قند خون تنظیم شود.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search