رژیم غذایی

چرا زمان غذا خوردن به اندازه چه چیزی خوردن مهم است؟

چه چیز خوردن و در چه زمانی خوردن مهم استمیتوکندی یک مرکز قدرت کوچک در داخل سلول است که مواد مغذی مانند قند را می سوزاند و انرژی تولید می کند که به شدت با ساعت بیولوژیکی  شبانه روزی بدن کنترل می شود در نتیجه اغلب یک زمان مساعد برای سوزاندن کارآمد قند وجود دارد.

محققان می گویند یافته های آنها ممکن است توضیح دهد که چرا افرادی که خواب و غذا خوردن خارج از فاز ساعت بدنشان دارند به احتمال زیاد اضافه وزن پیدا کرده و چاق می شوند و بیماری های مزمن مانند دیابت و سندرم متابولیک توسعه می یابد. مانند همه موجودات زنده، ما هر کدام یک ساعت شبانه روزی داریم که خواب ما، فعالیت، غذا خوردن و سوخت و ساز بدن ما را کنترل می کند.بدن به نظر می رسد مانند یک ماشین به خوبی روغن کاری شده کار می کند به عنوان مثال، بدن "ترجیح" می دهد در شب به جای در طول روز به خواب رود و در طول روز به جای شب کار کند. به گفته محققان، الگوهای غذا خوردن درست وجود دارد هنگامی که یک فرد می خورد ممکن است به مهمی زمانی که آنها به خواب می روند مهم باشد. تحقیقات به تازگی منتشر شده (ژوئن2016) در مجموعه مقالات انجمن تغذیه به بررسی عادات غذا خوردن مختلف و مطالعات متعددی را در رژیم غذایی بررسی می کند.

خوردن می تواند ساعت درونی شما را تحت تاثیر قرار دهد

فرآیندهای متابولیکی بدن از یک الگوی شبانه روزی، از جمله اشتها، هضم غذا، شکستن چربی، کلسترول و قند پیروی می کند قرار دادن این عبارت ساده، به این معنی است که مصرف مواد غذایی می تواند ساعت درونی بدن به ویژه در کبد و روده ها را تحت تاثیر قرار دهد.
مطالعات انجام شده از محققان کالج کینگ لندن، دانشگاه نیوکاسل، دانشگاه Surrey و مرکز تحقیقات نستله بود آنها می گویند که مطالعات عوامل خطر بیشتری از بیماری های قلبی عروقی، سرطان و سندرم متابولیک را در کارگران نشان داده اند چرا که آنها قادرنبودن با ساعت بدن خود زندگی کنند.
اوایل این ماه، یک مطالعه در مجله انجمن قلب آمریکا منتشر شده است و نشان داد که فشار خون بالا به طور مستقل، کارگران و افرادی که دچار کمبود خواب مزمن هستند به افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی شیفت می دهد.
یکی از مطالعات انجام شده توسط محققان که در مجله بین المللی چاقی منتشر شده نشان می دهد که محققان دریافتند که خوردن وعده های غذایی با یک الگوی نامنظم به جای تحت ساعت داخلی بدن بودن می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2، فشار خون بالا و چاقی را افزایش دهد.
این مطالعه خاص با شرکت 1768 افرادی در سازمان ملی سلامت و توسعه انجام شده است شرکت کنندگان صبحانه، ناهار، شام، میان وعده و مصرف خود را به مدت 5 روز گزارش دادند محققان داده ها را برای عوامل جنس، وضعیت تأهل، وضعیت اقتصادی، سطح فعالیت بدنی و سیگار کشیدن تنظیم کردند.
یافته ها نشان داد که خوردن در زمان نامنظم می تواند ساعت درونی بدن و یا ریتم شبانه روزی را تحت تاثیر قرار دهد سوخت و ساز بدن، هضم غذا، و دیگر فرآیندها بدن دنبال این ساعت طبیعی است که به طور مداوم مصرف مواد غذایی را تحت تاثیر قرار می دهد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

خوردن 6 یا 3 وعده غذا در روز؟

یک عادت وجود دارد که توسط بسیاری رژیم های غذایی مد روز تبلیغ می شود بسیاری از مردم یک زندگی شامل خوردن کمتر اما وعده های غذایی مکرر را اتخاذ کرده اند. اما برخی از مطالعات نشان داده اند که خوردن بیش از سه وعده غذایی در روز چاقی را تشویق می کند.
داوران نیز "بیخوابی و ناراحتی های اجتماعی" را به عنوان عامل مؤثر بالقوه برای غذا خوردن نامنظم، افزایش وزن و سندرم متابولیک دانستند.
توجه: چاقی ممکن است ساعت شبانه روزی در سیستم قلب و عروقی را تعطیل کند.
"بیخوابی و ناراحتی های اجتماعی" توسط مردم، به خصوص کسانی که در مناطق شهری زندگی می کنند از ساعتهای فعالیت های اجتماعی به جای ساعت درونی بدن پیروی می کنند آنها سیگنال گرسنگی مناسب زندگی را تجربه می کنند. فعالیت های اجتماعی شامل غذا خوردن از کشوری به کشور دیگر متفاوت است.
ناهار در مکان هایی مانند فرانسه و منطقه مدیترانه مهم ترین وعده غذایی روز در نظر گرفته شده است که نشان دهنده اهمیت خوردن لذت بخش و اجتماعی است.
مردم که ناهار را با هم می خورند ممکن است بر سلامت آنها تاثیر داشته باشد این ایده در خانه های فرانسوی که به طور سنتی با هم غذا می خورند و یک الگوی منظم از خوردن سه وعده غذا در روز را دنبال می کنند پشتیبانی می شود.
با این حال، در انگلستان، انتخاب و راحتی دستورات غذایی و تصمیم گیری در رژیم های غذایی، ظاهراً به خوردن تنقلات و ترک وعده های غذایی بیشتر منجر می شود.

ایجاد یک مجموعه برنامه غذایی

در پایان، محققان دریافتند که یک برنامه غذایی مجموعه ای مفید است افرادی که کالری متفاوت در طول روز مصرف می کنند به عنوان مثال، کسانی که صبحانه را ترک و سپس مواد غذایی بیشتر می خوردند بعداً در معرض خطر بیشتری از افزایش وزن و مشکلات سوخت و ساز بدن هستند.
دکتر Gerda Pot سخنران مدعو در کالج کینگ لندن از بخش دیابت و علوم تغذیه گفت: به نظر می رسد این گفته حقیقت باشد که صبحانه تان را چون یک شاه، ناهارتان را چون یک شاهزاده و شام تان را چون گدا بخورید با این حال، این حکم بررسی بیشتری نیاز دارد.
این یافته ها نشان داد که مردم می توانند از دستورالعمل های غذایی ملی که نه تنها به آنچه باید خورده شود بلکه بر زمان خوردن نیز تمرکز دارد بهره مند شوند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search