رژیم غذایی

رژیم غذایی در سرطان خون

تغذیه در سرطان خوندر حالی که به نظر می رسد مصرف تمام گوشت ها به خصوص هات داگ و گوشت فرآوری شده مرغ و ماهی به خطر ابتلا به سرطان های خون مختلف کمک می کند آفت کش ها به نظر می رسد خطر ابتلا به سرطان خون را افزایش دهند از سوی دیگر، گیاهان ممکن است تأثیر مثبتی در کاهش ریسک سرطان داشته باشند.

گیاه خواران ممکن است تنها یک چهارم از خطر ابتلا به سرطان خون را در مقایسه با انسانها داشته باشند کلم بروکلی، آسایی بری acai berries ( میوه گوشتالو شبیه توت فرنگی)، سیب زمینی شیرین، فیتاتها (به طور طبیعی در غذا های گیاهی یافت می شود)، کورکومین (رنگدانه زرد در زردچوبه ) و قهوه به نظر می رسد اثر محافظت بر ضد سرطان خون داشته باشند تغذیه با شیر مادر نیز ممکن است خطر ابتلا به سرطان خون دوران کودکی را کاهش دهد. بدنبال تشخیص سرطان خون، رژیم غذایی و تغذیه ممکن است اولین چیزی باشد که به فکر شما می رسد با این حال خوردن یک رژیم غذایی متعادل می تواند یکی از بهترین انتخاب های شما برای سلامت کلی شما را باشد نگه داشتن یک وزن سالم کمک خواهد کرد که شما احساس بهتر، حفظ و یا به دست آوردن مجدد توانایی خود و انرژی بیشتری داشته باشید. برای داشتن یک رژیم غذایی سالم به یک متخصص تغذیه مراجعه نمایید. متخصص تغذیه با دیگر اعضای تیم مراقبت از شما از جمله  متخصص گوارش و پزشک نروپاتی روی درمان طبیعی شما کار می کنند در طول درمان آنها از مکمل و درمان های دیگر برای حمایت از هضم و تغذیه مطلوب توصیه هایی دارند و به شما در مدیریت عوارض جانبی کمک می کنند.
برای مثال، ویتامین D برای بیماران لوسمی مهم است متخصص تغذیه شما ممکن است با دکتر شما سطح ویتامین D را بررسی  کنند و ممکن است مکمل ویتامین D در صورت نیاز توصیه شود.
برای بیماران مبتلا به سرطان خون که تحت پیوند سلول های بنیادی هستند تغذیه نقش اساسی ایفا می کند پس از پیوند، تعداد سلول خون شما از جمله سلول های سفید خون برای مبارزه با عفونت کاهش پیدا می کنند و شما را بیشتر مستعد ابتلا به عفونت می کنند پایبندی به ایمنی مواد غذایی در این زمان مهم است برای یک دوره از زمان پس از پیوند، طرح درمان تغذیه شما ممکن است شامل یک رژیم غذایی برای نوتروپنی باشد توصیه های رژیم غذایی ممکن است اجتناب از خام یا غذاهای نپخته (به عنوان مثال، گوشت، غذاهای دریایی، تخم مرغ، سبزیجات و یا میوه با پوست) و یا محصولات لبنی غیر پاستوریزه باشد .اطلاعات این مقاله یک راهنمایی هستند و شما همیشه باید با تیم پزشکی خود در مورد شرایط شخصی خود صحبت کنید
سرطان خون چیست؟
انواع مختلفی از سرطان خون وجود دارد؟
علائم سرطان خون چیست؟
یک رژیم غذایی متعادل چیست؟
مدیریت عوارض جانبی ناشی از درمان سرطان خون

سرطان خون چیست؟

لوسمی سرطان سلول های خون است آن در بافت نرم مغز استخوان داخل ترین قسمت استخوان شروع می شود در  مغز استخوان سلول های خونی ساخته می شود.
سلول های سفید خون به مبارزه با عفونتها در بدن شما کمک می کند.
سلول های قرمز خون اکسیژن را به تمام قسمت های بدن حمل می کند.
پلاکت به لخته خون کمک می کند.
هنگامی که به سرطان خون مبتلا می شوید مغز استخوان شروع به ساخت مقدار زیادی از سلول های سفید خون غیر طبیعی می نماید که سلول های سرطان خون نامیده می شود آنها کار سلول های سفید خون طبیعی را انجام می دهند آنها سریع تر از سلول های طبیعی رشد می کنند و رشد آنها در زمان لازم متوقف نمی شود.
با گذشت زمان، سلول های لوسمی می تواند جمعیتی از سلول های طبیعی خون را خارج نماید و این می تواند سبب مشکلات جدی مانند کم خونی، خونریزی و عفونت گردد سلول های سرطان خون نیز می تواند به غدد لنفاوی یا اندامهای دیگر منتشر و باعث تورم شوند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

انواع مختلفی از سرطان خون وجود دارد؟

چندین نوع مختلف سرطان خون وجود دارد.
ممکن است حاد یا مزمن باشد. لوسمی حاد بسیار سریع بدتر می شود و ممکن است باعث شود شما احساس ناخوشی نمایید لوسمی مزمن به آرامی بدتر می شود و ممکن است سبب علائم برای سال ها نشود.
ممکن است لنفوسیتی یا میلوئیدی باشد. لوسمی لنفوسیتی (یا لنفوبلاستی) روی سلول های سفید خون به نام لنفوسیت تاثیر می گذارد لوسمی میلوئیدی روی نوع دیگری از سلول ها که به طور معمول به گرانولوسیت ها، سلول های قرمز خون و پلاکت ها تبدیل می شود اثر می گذارد.
چهار نوع اصلی سرطان خون عبارتند از:
لوسمی حاد لنفوبلاستیک یا ALL
لوسمی میلوئیدی حاد یا AML
لوسمی لنفوسیتی مزمن یا CLL
لوسمی میلوئیدی مزمن و یا CML
لوسمی کمتر شایع نیز مانند لوسمی سلول مودار وجود دارد همچنین زیرگروه هایی از سرطان خون، مانند لوسمی پرومیلوسیتیک حاد (یک زیر گروه از AML) وجود دارد.

علائم سرطان خون چیست؟

علائم به نوع سرطان خون بستگی دارد اما علائم شایع عبارتند از:
توده های جدید و یا غده متورم در گردن، زیر بازوی و یا در کشاله ران شما.
خونریزی مکرر از بینی، لثه ها یا مقعد، کبودی مکرر یا خونریزی بسیار شدید قاعدگی.
تب مکرر.
تعریق شبانه.
درد استخوان.
از دست دادن اشتها یا کاهش وزن غیر قابل توضیح اخیر.
احساس خستگی زیاد بدون دلیل مشخص.
تورم و درد در سمت چپ شکم.

یک رژیم غذایی متعادل چیست؟

بعضی چیزها مانند قرار گرفتن به مقدار زیادی در معرض تابش و مواد شیمیایی خاص در محل کار، مانند بنزن ممکن است خطر ابتلا به لوسمی را افزایش دهد.
یک رژیم غذایی متعادل مقدار مناسبی از مواد مغذی به بدن شما می رساند میزان مواد مغذی مورد نیاز ممکن است متفاوت باشد یک ایده این است که رژیم غذایی شما باید شامل موارد زیر باشد.
یک رژیم غذایی متعادل با خوردن مقدار صحیح از هفت مواد مغذی به شما انرژی کافی را برای فعالیت روزانه می دهد هفت مواد مغذی عبارتند از:
پروتئين.
کربوهیدرات ها.
چربی.
فیبر.
مواد معدنی.
ویتامین ها.
آب.
وقتی که شما درمان را شروع می نمایید مقدار این مواد مغذی مورد نیاز ممکن است متفاوت باشد برای مثال، اگر یک عارضه جانبی از درمان اسهال است شما ممکن است نیاز به افزایش دریافت فیبر غذایی خود برای مدیریت این مشکل داشته باشید.
یک رژیم غذایی روزانه برای اکثر مردم باید شامل بخش های متنوع از مواد زیر باشد:
میوه و سبزیجات.
نشاسته، غذاهای غنی از کربوهیدرات مانند نان، برنج، ماکارونی و سیب زمینی.
غذاهای با پروتئین بالا مانند گوشت، مرغ، ماهی، آجیل، تخم مرغ و حبوبات مثل لوبیا و عدس.
برخی از شیر و فرآورده های لبنی مانند پنیر، ماست و خامه.
مقدار کمی از مواد غذایی با چربی بالا، نمک و شکر.
مقداری آب.

مدیریت عوارض جانبی ناشی از درمان سرطان خون

درمان سرطان خون می تواند عوارض جانبی، مانند کاهش وزن، خستگی، تهوع، اسهال، یبوست، شمارش سلول های خون پایین و افزایش خطر عفونت شود با ارائه تغذیه مناسب برای بیماران مبتلا به سرطان، پزشک تغذیه می تواند این عوارض جانبی و جلوگیری از تاخیر یا وقفه را به حداقل برساند.
متخصص تغذیه شما ممکن است از تغذیه لوسمی برای مبارزه با عوارض جانبی در طول درمان خود استفاده کند:
کاهش وزن: متخصص تغذیه به شما از نزدیک برای اطمینان از حفظ وزن سالم نظارت می کند، از دست دادن وزن می تواند سبب تاخیر و یا قطع درمان سرطان خون شود.
خستگی: متخصص تغذیه ممکن است وعده های غذایی مغذی کوچک و مکرر برای انرژی بیشتری را به شما توصیه کند.
تهوع: متخصص تغذیه شما ممکن است یک رژیم غذایی ملایم کم چرب از غذاهای سرد را توصیه نماید محصولات زنجبیل، نعناع برای مبارزه با تهوع توصیه می شود یک ساعت قبل از شروع درمان، او ممکن است پیشنهاد کند که شما یک غذای با پروتئین بالا و ملایم بخورید.
کم خونی: متخصص تغذیه ممکن است مکمل آهن و اسید فولیک را برای افزایش تعداد سلول های قرمز خون توصیه کند.
شمارش خون پایین: متخصص تغذیه شما ممکن است یک، رژیم غذایی متعادل غنی از پروتئین برای کمک به شمارش خون برای بازگشت به سطح مطمئن توصیه کند.
یبوست: متخصص تغذیه شما ممکن است به شما توصیه کند که مصرف فیبر غذای خود را افزایش دهید و برای از بین بردن یبوست هیدراته بمانید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (1)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. آرش راضي

با عرض ادب و احترام
بنده مبتلا به سرطان خون لنفوم بودم و حدود ١ ماه هست كه پس از طي ٨ دوره شيمي درماني حالم خوب شده متاسفانه حدود ١٥ كيلو گرم اضافه وزن پيدا كردم ميخواستم بپرسم براي كاهش وزن همين رژيم هاي كاهش وزن افراد عادي مناسب هست يا اينكه...

با عرض ادب و احترام
بنده مبتلا به سرطان خون لنفوم بودم و حدود ١ ماه هست كه پس از طي ٨ دوره شيمي درماني حالم خوب شده متاسفانه حدود ١٥ كيلو گرم اضافه وزن پيدا كردم ميخواستم بپرسم براي كاهش وزن همين رژيم هاي كاهش وزن افراد عادي مناسب هست يا اينكه شما رژيم خاصي را براي كاهش وزن افراد بهبود يافته از سرطان در نظر دارين
سپاسگزارم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search