رژیم غذایی

آیا مواد غذایی خام سالم تر از مواد غذایی پخته شده است؟

غذای پخته یا غذای خامپخت و پز مواد غذایی می تواند طعم و مزه آن را بهبود بخشد اما آن نیز می تواند محتوای تغذیه را تغییر دهد جالب توجه است برخی از ویتامین ها با پختن مواد غذایی از دست می رود در حالی که برخی دیگر برای استفاده بدن شما بیشتر می شوند.

برخی ادعا می کنند که خوردن غذاهای خام درجه اول، برای سلامت بهتر است با این حال، برخی غذاهای پخته مزایای تغذیه واضح دارند. این مقاله به بررسی مزایای هر دو غذاهای خام و پخته می پردازد.

یک رژیم غذایی خام چیست؟

غذاهای خام غذاهایی هستند که پخته شده و یا پردازش شده نیستند.
در حالی که سطوح مختلف از رژیم های غذایی خام وجود دارد که همه آنها شامل خوردن غذاهای بیشتر حرارت ندیده، نپخته و فرآوری نشده است به طور کلی، یک رژیم غذایی خام مواد غذایی هستند که حداقل 70٪ از غذاهای خام ساخته شده است.
رژیم غذایی اغلب شامل غذاهای تخمیری، دانه های جوانه زده، آجیل و دانه، علاوه بر میوه ها و سبزیجات خام است.
بسیاری از خام خواران یک رژیم غذایی، گیاهخواری با از بین بردن محصولات حیوانی و خوردن غذاهای گیاهی عمدتاً خام مصرف می کنند با این حال، تعداد کمی نیز محصولات لبنی خام، ماهی و حتی گوشت خام مصرف می کنند.
طرفداران ادعا می کنند که غذاهای خام مغذی تر از غذاهای پخته شده است زیرا آنزیم ها، همراه با برخی از مواد مغذی، در روند پخت و پز از بین می رود برخی معتقدند که مواد غذایی پخته شده در واقع سمی است.
در حالی که برخی از مزایای روشن برای خوردن میوه ها و سبزیجات خام وجود دارد همچنین برخی از مشکلات بالقوه با مواد غذایی یک رژیم غذایی خام وجود دارد.
پیروی از یک رژیم غذایی خام به علت مواد غذایی سفت و سخت بسیار دشوار است و تعدادی از مردم که از یک رژیم غذایی به طور کامل خام استفاده می کنند بسیار کم هستند.
علاوه بر این، برخی از مواد غذایی حاوی باکتری های خطرناک و میکروارگانیسم های هستند که تنها با پخت و پز از بین می روند خوردن یک رژیم غذایی کاملاً خام شامل ماهی و گوشت با یک خطر ابتلا به یک بیماری منتقله از غذا همراه است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

پخت و پز ممکن است آنزیمهای محصولات غذایی را از بین ببرد

هنگامی که شما یک غذا مصرف می کنید آنزیم های گوارشی در بدن شما به شکستن مولکول های آن برای جذب بهتر کمک می کند.
غذایی که می خورید نیز حاوی آنزیمهایی است که به هضم غذا کمک می کند.
آنزیم ها به دما حساس هستند و به راحتی در معرض دمای بالا غیر فعال می شوند در واقع، تقریباً تمام آنزیم ها در حرارت بیش از 117 درجه فارنهایت (47 درجه سانتی گراد) غیر فعال می شوند.
این یکی از بحث های اصلی در حمایت از مواد غذایی رژیم غذایی خام است هنگامی که آنزیم مواد غذایی در طول فرایند پخت و پز تغییر داده شوند آنزیم های بیشتری از بدن شما برای هضم آن مورد نیاز است.
طرفداران رژیم های غذایی خام ادعا می کنند که این استرس را در بدن شما قرار می دهد و می تواند به کمبود آنزیم منجر شود با این حال، هیچ مطالعه علمی برای حمایت از این ادعا وجود ندارد.
برخی از دانشمندان بر این باورند که هدف اصلی از آنزیم مواد غذایی خام تغذیه رشد گیاه است و برای کمک به انسان در هضم نیست.
علاوه بر این، بدن انسان آنزیم های لازم برای هضم غذا را تولید می کند و بدن برخی آنزیم ها را جذب و دوباره ترشح می کند و بعید است که هضم مواد غذایی به کمبود آنزیم منجر شود.
علاوه بر این، علم هنوز هیچ اثرات سوء بر سلامت انسان از خوردن غذاهای پخته شده با آنزیم دناتوره را نشان نداده است.

برخی ویتامین های محلول در آب در روند پخت و پز از دست می رود

غذاهای خام ممکن است در برخی مواد مغذی از غذاهای پخته شده غنی تر باشد.
برخی از مواد مغذی می تواند به راحتی غیر فعال و یا می توانند از مواد غذایی در طول فرایند پخت و پز شسته شوند ویتامین های محلول در آب، مانند ویتامین C و ویتامین B به پخت و پز حساس هستند و از دست می روند.
در واقع، جوشاندن سبزیجات ممکن است محتوای ویتامین های محلول در آب را به میزان 50 - 60 ٪ را کاهش دهد.
برخی از مواد معدنی و ویتامین A نیز در پخت و پز هر چند به میزان کم از دست می روند ویتامین های محلول در چربی D ،E و  K عمدتاً توسط پخت و پز بی تاثیر هستند.
جوشاندن در از دست دادن مواد مغذی بیشتر موثر است در حالی که روش های دیگر پخت و پز برای حفظ مواد مغذی موجود در مواد غذایی موثرتر است.
بخارپز، کباب کردن و سرخ کردن، برخی از بهترین روش های پخت سبزیجات برای حفظ مواد مغذی است.
در نهایت، مدت زمانی که مواد غذایی در معرض گرم کردن هستند بر محتوای مواد مغذی آن تاثیر می گذارد پختن طولانی تر مواد غذایی، بیشتر در از دست دادن مواد مغذی آن موثر است.

محصولات غذایی پخته شده ممکن است برای جویدن و هضم راحت تر باشد.

جویدن اولین گام مهم در روند گوارش است عمل جویدن تکه های زیادی از مواد غذایی را به ذرات کوچک تجزیه می کند و می تواند سبب هضم شود.
جویدن نامناسب مواد غذایی برای بدن برای هضم بسیار مشکل تر است و می تواند سبب گاز و نفخ شود علاوه بر این، نیاز به انرژی و تلاش برای به درستی جویدن غذاهای خام نسبت به پخته شده به طور قابل توجهی بیشتر است.
روند پخت و پز، مواد غذایی را تجزیه می کند برخی از الیاف آن و دیواره سلول های گیاهی، برای هضم و جذب مواد مغذی در بدن آسان تر است.
پخت و پز نیز به طور کلی باعث بهبود طعم و عطر مواد غذایی است که باعث می شود آن برای خوردن بسیار لذت بخش تر شود.
اگر چه تعدادی از خام خواران گوشت خام را به مقدار کم مصرف می کنند جویدن و هضم گوشت هنگامی که پخته شود آسان تر است.
پخت و پز صحیح غلات و حبوبات نه تنها باعث بهبود قابلیت هضم آنها می شود بلکه تعداد ضد مواد مغذی آن را نیز کاهش می دهد ترکیبات ضد مواد مغذی مانع از توانایی بدن برای جذب مواد مغذی در غذاهای گیاهی می باشد.
قابلیت هضم مواد غذایی مهم است زیرا بدن شما فقط وقتی می تواند فواید سلامتی مواد غذایی را دریافت کند که قادر به جذب مواد مغذی ان باشد.
برخی از مواد غذایی پخته شده ممکن است مواد مغذی بیشتری نسبت به مواد غذایی خام برای بدن شما فراهم کنند زیرا آنها برای جویدن و هضم راحت تر هستند.

پخت و پز باعث افزایش ظرفیت آنتی اکسیدانی برخی از سبزیجات می شود

مطالعات نشان داده اند که پخت و پز سبزیجات در دسترس بودن آنتی اکسیدان هایی مانند بتا کاروتن و لوتین را افزایش می دهد.
بتا کاروتن آنتی اکسیدانی بسیار قوی است که در بدن به ویتامین A تبدیل می شود.
رژیم غذایی غنی از بتا کاروتن با کاهش خطر بیماری های قلبی در ارتباط است.
آنتی اکسیدان لیکوپن نیز به راحتی توسط بدن شما جذب می شود هنگامی که شما آن را از غذاهای پخته شده به جای غذاهای خام دریافت کنید.
لیکوپن با کاهش خطر سرطان پروستات در مردان و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی در ارتباط است.
یک مطالعه نشان داد پخت و پز گوجه فرنگی ویتامین C آن را 29 درصد کاهش می دهد در حالی که میزان لیکوپن در عرض 30 دقیقه از پخت و پز دو برابرمی شود همچنین، ظرفیت تام آنتی اکسیدانی گوجه فرنگی را تا 60٪ افزایش یافته است.
مطالعه دیگری نشان داده است که پخت و پز ظرفیت آنتی اکسیدانی و محتوای ترکیبات گیاهی موجود در هویج، کلم بروکلی و کدو سبز را افزایش می دهد.
آنتی اکسیدان ها مهم هستند زیرا آنها بدن را از مولکول های مضر به نام رادیکال های آزاد محافظت می کند یک رژیم غذایی سرشار از آنتی اکسیدان با کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن در ارتباط است.

پخت و پز باکتری های مضر و میکروارگانیسم را از بین می برد

بهتر است مواد غذایی خاص پخته شده مصرف شود مواد غذایی خام ممکن است حاوی باکتری های مضر باشد و پخت و پز باکتری غذا، بیماری منتقله از غذا را می کشد.
با این حال، میوه ها و سبزیجات خام به طور کلی برای مصرف ایمن هستند تا زمانی که آنها آلوده نشوند.
اسفناج، کاهو، گوجه فرنگی و جوانه خام برخی از میوه ها و سبزیجاتی هستند که اغلب توسط باکتری آلوده اند.
گوشت خام، ماهی، تخم مرغ و فراورده های لبنی اغلب حاوی باکتری هستند که می تواند شما را بیمار کند.
اشریشیا کلی، سالمونلا، لیستریا و کمپیلوباکتر برخی از باکتری های معمول است که ممکن است در غذاهای خام یافت شود.
اکثر باکتری ها نمی توانند در دمای بیش از 140 درجه فارنهایت (60 درجه سانتی گراد) زنده بمانند این به این معنی است که پخت و پز به طور موثر، باکتری و خطر ابتلا به بیماری منتقله از غذا را کاهش می دهد.
شیر تولیدی تجاری، پاستوریزه است و به این معنی است که برای کشتن باکتری های مضر حرارت داده شده است.
مصرف گوشت، تخم مرغ و یا فراورده های لبنی خام یا نیم پز توصیه نمی شود اگر شما انتخاب می کنید این غذاهای خام را برای خوردن، مطمئن شوید که مواد غذایی تازه است و خرید آن را از یک منبع قابل اعتماد باشد.
خام یا پخته خوردن غذا ممکن است به مواد غذایی بستگی داشته باشد
نه یک رژیم غذایی کاملاً خام و نه به طور کامل پخته شده را می توان با علم توجیه کرد.
دلیلش این است که هر دو میوه ها و سبزیجات خام و پخته دارای خواص درمانی مختلف، از جمله کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن هستند.
حقیقت این است که آیا مواد غذایی باید خام یا پخته مصرف شود ممکن است به مواد غذایی بستگی داشته باشد.
در اینجا چند نمونه از غذاهایی که هم خام آن و هم پخته شده سالم هستند عبارتند از:

غذاهایی خام سالم

کلم بروکلی: کلم بروکلی خام شامل سه برابر مقدار سولفورافان، یک ترکیب گیاهی ضد سرطان، نسبت به کلم بروکلی پخته است.
کلم: پخت و پز کلم آنزیم میروسیناز را از بین می برد که نقش مهمی در پیشگیری از سرطان ایفا می کند اگر شما طبخ کلم را انتخاب کنید این کار را برای مدت کوتاهی انجام دهید.
پیاز: پیاز خام یک عامل ضد پلاکت است که منجر به پیشگیری از بیماری های قلبی می شود پخت و پز پیاز این اثر مفید را کاهش می دهد.
سیر: ترکیبات گوگردی موجود در سیر خام دارای خواص ضد سرطان است پخت و پز سیر این ترکیبات گوگرد را از بین می برد.

غذاهایی پخته شده سالم

مارچوبه: پخت و پز، مارچوبه دیواره های سلول های فیبری آن را تجزیه می کند و فولات و ویتامین های A ،C و  E بیشتری برای جذب می سازد.
قارچ: پختن قارچ سبب کاهش آگارتین یک ماده بالقوه سرطان زا موجود در قارچ می شود پخت و پز نیز به انتشار ارگوتیونین، یک آنتی اکسیدان قدرتمند قارچ کمک می کند.
اسفناج: زمانی که اسفناج پخته شده مواد مغذی آن مانند آهن، منیزیم، کلسیم و روی برای جذب در دسترس تر است.
گوجه فرنگی: پخت و پز تا حد زیادی آنتی اکسیدان لیکوپن موجود در گوجه فرنگی را افزایش می دهد.
هویج: هویج پخته حاوی بتا کاروتن بیشتری از هویج خام است.
سیب زمینی: نشاسته سیب زمینی تقریباً غیر قابل هضم تر نسبت به سیب زمینی پخته شده است.
حبوبات: حبوبات خام یا نیم پز شامل سموم خطرناک به نام لکتین است لکتین با خیساندن و پخت و پز مناسب حذف می شود.
گوشت، ماهی و مرغ: گوشت خام، ماهی و مرغ ممکن است دارای باکتری باشد که می تواند سبب بیماری های منتقله از غذا شود پخت و پز این غذاها باکتری های مضر می کشد.

مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search