رژیم غذایی

غذاهای با هضم آسان

غذاهای دارای هضم اسانبه طور کلی، با خوردن غذاهایی که هضم آسان دارند ترویج سلامت دستگاه گوارش بهتر می شود غذاهایی که سرشار از مواد مغذی هستند ولی به آسانی می شکنند هضم آنها بسیار آسان تر از مواد غذایی چرب و یا پیچیده است.

آرامش و سلامت بی درنگ با تمرکز بر روی مصرف غذاهایی آسان هضم رخ می دهد اگر شما یک بیماری دارید که سبب دشواری در هضم غذا می شود و یا شما در حال گرفتن یک بیماری مانند آنفولانزا و یا به طور کلی به سادگی به دنبال استرس کمتر بر روی سیستم گوارش خود هستید شما می توانید از خوردن غذاهای آسان هضم بهره مند شوید. تهیه یک برنامه غذایی متشکل از غذاهای با هضم آسان تا از بین بردن استرس گوارش کمک می کند هنگامی که شما به ناراحتیهای گوارشی ناشی از برگشت اسید معده، فتق، زخم یا جراحی روده گرفتار باشید دکتر شما را توصیه به یک رژیم غذایی ملایم می کند از آنجایی که غذاهای موجود در یک رژیم غذایی ملایم به راحتی می تواند توسط بدن شکسته شود آنها آستر مخاط معده شما را تحریک نمی کنند تحریک بیش از حد دستگاه گوارش شما و باعث تولید اسید بیش از حد می شود.

چه هنگامی شما نیاز به هضم آسان مواد غذایی دارید؟

هر زمانی که دستگاه گوارش شما تحت استرس است شما باید بر خوردن غذاهایی آسان هضم تمرکز کنید در زیر برخی از موارد و موقعیت هایی که شما ممکن است نیاز به هضم آسان مواد غذایی داشته باشید آورده می شود.
ناراحتی دستگاه گوارش. وقتی شما از ناراحتی موقت دستگاه گوارش رنج می برید مانند مسمومیت غذایی یا شرایط دائم مانند بیماری کرون، تا حدی که اگر شما در حال تمرکز بر درمان این نوع از شرایط باشید شما نیاز به تلاش برای تمرکز خود بر روی مواد غذایی خاص دارید که وضعیت شما را تشدید نموده است ناراحتی دستگاه گوارش که اغلب با آلرژی غذایی و عوارض دیگر که ممکن است هضم برخی از مواد غذایی را از دیگر غذاها سخت تر سازد.
دوره بهبود. اگر شما در دوره نقاهت یک بیماری مانند جراحی هستید خوردن غذاهای با هضم آسان می تواند زمان بهبودی شما را کوتاه تر کند هنگامی که بدن شما در حال تلاش برای تعمیر هستید شما می خواهید چیز کمتری بخورید و بر روی غذاهای انرژی دار تمرکز کنید در بسیاری از موارد، بیماری یا آسیب شما نیاز به محدود کردن فعالیت و گرفتن استراحت دارید.
روند آهسته پیری. کسانی که به دنبال کاهش سرعت روند پیری طبیعی هستند ممکن است با  تمرکز بر رژیم غذایی با غذاهایی دارای هضم آسان تر سود ببرند بسیاری از غذاهای آسان هضم نیز سرشار از مواد مغذی هستند که می تواند بدن شما را به طور موثر تر حفظ کند که همچنین شما را برای برای طولانی تر جوان نگه می دارد.
از دست دادن وزن. برخی مردم وقتی دنبال رژیم غذایی کاهش وزن هستند از یک رژیم غذایی که عمدتاً از مواد غذایی با هضم آسان است استفاده می کنند برخی از مواد غذایی که بسیار آسان هضم هستند را نیز می توانید برای پاکسازی سیستم گوارش خود استفاده کنید پاکسازی مواد غذایی و یا زباله های که ممکن است در دستگاه گوارش شما باشد که سبب ترویج کاهش وزن سالم و راحتی گوارش می شوند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

پیدا کردن مواد غذایی با هضم آسان

چند قانون کلیدی است که شما باید برای طراحی یک رژیم غذایی با قابلیت هضم آسان به خاطر داشته باشید است.
اندازه و تعداد وعده های غذایی. اولین قدم برای توسعه یک رژیم غذایی با هضم آسان توجه به اندازه وعده های غذایی است به جای داشتن دو یا سه وعده غذای بزرگ در طول روز، برای جلوگیری از نفخ، پنج یا شش وعده غذایی کوچک در طول روز بخورید این به روند هضم منظم تر کمک می کند تا بدن شما در یک ریتم طبیعی باقی بماند.
مواد غذایی که باید از خوردن آنها اجتناب کنید. به طور کلی، بسیاری از غذاهای فاقد ادویه یا چربی به سادگی قابل هضم هستند مواد غذایی که بسیار شیرین هستند و یا شامل مواد تشکیل دهنده مانند کربنات یا الکل باشند همچنین میتواند موجب فشار بر روی سیستم گوارش شما شود غذاهای ملایم مانند میوه های تازه مثل طالبی، کدو یا زردآلو یا پروتئین بدون چربی مانند تخم مرغ نیمرو بر روی سیستم گوارش شما مشکلی ایجاد نمی کند.
رژیم غذایی برنج. یکی از رایج ترین غذاهای توصیه شده برای کسانی که نیاز به غذاهایی آسان هضم دارند برنج است کسانی که از واکنش های شدید آلرژیک رنج می برند. رژیم غذایی برنج به دلیل اینکه آلرژی به برنج بسیار نادر است توصیه می شود هضم برنج نیز بسیار آسان است و مواد مغذی آن می تواند به راحتی جذب شود از نشاسته ملایم مانند برنج نیز می توانید برای ناراحتی معده استفاده نمایید مواد غذایی که به دلایل مشابه توصیه می شوند عبارتند از نان تست و یا کراکر نمکدار می باشد.
تحریک کردن فرایند گوارش.  در برخی از موارد ممکن است لازم باشد روند گوارش به منظور از بین بردن ناراحتی های گوارشی تحریک شود موز از مواد غذایی است که با هضم آسان همچنین شامل آنزیم های لازم برای سرعت بخشیدن به هضم هستند ترکیب این مواد غذایی با ژلاتین و یا پوره سیب زمینی همچنین می تواند به تسکین دستگاه گوارش مبتلا به ناراحتی کمک کند.
بدست آوردن تغذیه کافی. هنگامی که شما در حال تمرکز بر روی مواد غذایی بسیار آسان برای هضم هستید شما نمی خواهید میزان تغذیه در سیستم گوارش شما محدود شود به این منظور مطمئن شوید که شما در حال گرفتن پروتئین کافی هستید سعی کنید گوشت مرغ بخورید مرغ یکی از ساده ترین گوشت ها برای هضم و آنزیم ها در گوشت آن همچنین می تواند به تسکین شرایطی مانند سندرم روده تحریک پذیر کمک کند مطمئن شوید که شما هنوز هم ویتامین ها و مواد مغذی کافی دریافت می کنید شما نیاز به خوردن مقدار زیادی از سبزیجات برگ سبز مانند کلم دارید نه تنها اینها با مواد مغذی با ارزش پر شده اند بلکه می تواند به کاهش وزن کمک کند.
غذاهای تخمیر شده است. اگر شما از یک اختلال گوارشی که توسط یک عفونت های باکتریایی ایجاد می شود رنج می برید مواد غذایی تخمیر شده مانند ماست یا کلم ترش می تواند برای وضعیت شما ایده آل باشد این غذاها می تواند به از بین بردن باکتری های بد (عامل بیماری) در سیستم شما کمک کند همچنین به جایگزین کردن باکتری های خوب برای تجزیه غذا در سیستم شما کمک می کند.

غذا

زمان خوردن و روش تهیه

برنج

در آب بجوشانید و پس از آنفلوآنزای معده و یا در طول یک واکنش آلرژیک مصرف کنید

نان تست و یا کراکر نمکدار

آمادگی لازم ندارد. برای کسانی که از تهوع رنج می برند توصیه می شود.

موز

آمادگی لازم ندارد.  در دوره نقاهت بعد از آنفولانزا و یا در زمان کاهش هضم بخورید.

جوجه

کباب کنید یا در سوپ بریزید. زمانی که شما از مسائل گوارشی مانند سندرم روده تحریک پذیر رنج می برند استفاده کنید.

سبزیجات برگ سبز

خام یا درسوپ آپ پز شود و هنگامی که شما نیاز به مواد مغذی اضافی در رژیم غذایی خود و یا برای ترویج کاهش وزن مصرف نمایید.

ژلاتین

با توجه به دستورالعمل بسته آماده شود. برای تسکین ناراحتی های گوارشی مصرف شود.

میوه های تازه از جمله طالبی، کدو و یا زردآلو

نیازی به آماده سازی ندارد تا زمانیکه مشکل اسیدی نباشد. در مواردی که نیاز به تغذیه اضافی باشد هنگامی که بدن شما از ناراحتیهای گوارشی رنج می برند مصرف می شود.

تخم مرغ نیمرو

در یک ظرف با کمی یا بدون روغن و کره آماده می شود و هنگامی که شما نیاز به پروتئین در رژیم غذایی خود دارید و در هنگام ابتلا به تهوع مصرف نمایید

پوره سیب زمینی

با جوش دادن آماده شود و سپس بدون خامه ترش و یا مقادیر زیاد کره خرد کنید در موارد مبتلا به حالت تهوع مصرف نمایید

غذاهای تخمیری از جمله ماست و کلم ترش

نیاز به تهیه ندارد. هنگام نیاز به عدم تعادل باکتری در سیستم مصرف کنید.

 

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search