رژیم غذایی

آیا تخم مرغ قهوه ای و سفید با هم تفاوت دارند؟

تفاوت تخم مرغ سفید و قهوه ایبسیاری از مردم ترجیح می دهند که تخم مرغ رنگی مصرف کنند برخی بر این باورند که تخم مرغ قهوه ای سالم یا بیشتر طبیعی است در حالی که دیگران احساس می کنید که تخم مرغ سفید پاک تر و یا به سادگی طعم بهتری دارد.

اما تفاوت های بین تخم مرغ قهوه ای و سفید بیش از پوسته های عمیق آن هستند؟ این مقاله به بررسی آن می پردازد که آیا یک نوع از تخم مرغ واقعاً سالم و یا خوشمزه تر است.

تخم مرغ در بسیاری از رنگ ها وجود دارد

تخم مرغ و مرغ می تواند در رنگ های مختلف باشند و آن به طور معمول به دو رنگ قهوه ای و سفید در سوپر مارکت ها پیدا می شود.
با این حال، بسیاری از مردم نمی دانند که چه چیزی باعث می شود تخم مرغ به رنگ های مختلف باشد.
پاسخ بسیار ساده است رنگ تخم مرغ بستگی به نژاد مرغ دارد به عنوان مثال، مرغ لگرن تخم با پوسته سفید دارد در حالی که مرغ نژاد رد آیلند رد تخم پوسته قهوه ای دارد.
برخی از نژادهای مرغ، مانند آراکانا، Ameraucana، دونگسیانگ و Lushi، حتی تخم آبی یا سبز- آبی می گذارند.
رنگ های مختلف پوسته تخم مرغ از رنگدانه مرغ تولید شده است رنگدانه اصلی در پوست تخم مرغ قهوه ای است که پروتوپرفیرین ix نامیده می شود این است که از (هم) ساخته شده است ترکیب که به خون رنگ قرمز می دهد.
رنگدانه اصلی موجود در پوست تخم مرغ آبی به نام بیلیوردین است که همچنین از هم است این رنگدانه همان صفرا است آب گوارشی رنگ زرد دارد.
اما ژنتیک عامل اصلی است که رنگ تخم مرغ را تعیین می کند عوامل دیگر می تواند تاثیر بیش از حد داشته باشد.
به عنوان مثال، مرغ مسن تخم مرغ قهوه ای می گذارد آنها تمایل به تخم بزرگتر و رنگ روشن تر دارند محیط، رژیم غذایی و سطح استرس مرغ نیز ممکن است رنگ پوسته را تا حدی تحت تاثیر قرار دهد عامل تعیین کننده رنگ هنوز هم نژاد است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

آیا تخم مرغ قهوه ای سالم تر از تخم مرغ سفید است؟

اغلب، مردم که تخم مرغ قهوه ای را ترجیح می دهند بر این باورند که تخم مرغ قهوه ای طبیعی تر و سالم تر از تخم مرغ سفید است.
با این حال، حقیقت این است که همه تخم مرغ ها، صرف نظر از اندازه، درجه یا رنگ مواد مغذی بسیار مشابه دارند.
هر دو تخم مرغ قهوه ای و سفید غذاهای سالم هستند یک تخم مرغ معمولی حاوی مقدار زیادی از ویتامین ها، مواد معدنی و پروتئین با کیفیت بالا دارند و همه آنها دارای کمتر از 80 کالری می باشند.
با این حال دانشمندان، تخم مرغ با پوسته قهوه ای را با پوسته سفید برای دیدن تفاوت مقایسه کرده اند مطالعات متعدد نشان داده اند که رنگ پوسته اثر قابل توجهی بر کیفیت تخم مرغ و ترکیب آن ندارد.
این به این معنی است که رنگ پوسته تخم مرغ روی سالم بودن آن تاثیری ندارد تنها تفاوت واقعی در رنگدانه پوسته است.
با این حال، عوامل دیگر وجود دارد که می تواند روی محتوای مواد مغذی تخم مرغ تاثیر بگذارد.
محیط زیست مرغ می تواند تاثیر زیادی داشته باشد به عنوان مثال، تخم مرغ از مرغی که مجاز به پرسه زدن در آفتاب باشد حاوی 3 - 4 برابر مقدار ویتامین D نسبت به تخم مرغ از مرغ معمول است.
نوع خوراک مرغ همچنین می تواند روی محتوای مواد مغذی تخم مرغ تاثیر داشته باشد.
جوجه هایی که با رژیم غذایی غنی از اسیدهای چرب امگا 3 تغذیه می شوند تخم مرغی که حاوی سطوح بسیار بالاتر از اسیدهای چرب امگا 3 است تولید می کنند همان اثر با ویتامین D است مرغ هایی که خوراک غنی شده ویتامین D می خورند تخم مرغ آنها بالاتر دارد.

آیا یک رنگ تخم مرغ طعم بهتری دارد؟

برخی از افراد قسم می خورند که تخم مرغ قهوه ای طعم بهتری دارد در حالی که برخی دیگر طعم و مزه تخم مرغ سفید را ترجیح می دهند.
اما از نظر محتوای تغذیه ای، تفاوتی بین طعم و مزه تخم مرغ با پوسته قهوه ای و سفید وجود ندارد.
با این حال، این لزوماً به این معنی نیست که همه تخم مرغ همان طعم را دارند.
حتی اگر رنگ پوسته باعث تفاوت نیست عوامل دیگری مانند نوع خوراک، تازگی و چگونه پختن تخم مرغ ممکن است روی طعم آن تاثیر بگذارد.
به عنوان مثال، مرغی که رژیم غذایی غنی از چربی دارد تخم مرغ با طعم بیشتری نسبت به مرغ هایی که رژیم غذایی کم چربی دارند تولید می کند مرغ هایی که خوراک حاوی ماهی بیش از حد دارند ممکن است تخم مرغ با انواع خاصی از چربی و یا حتی ویتامین های A یا D تولید کنند.
علاوه بر این، ذخیره تخم مرغ در مدت طولانی تر، با احتمال بیشتر سبب توسعه عطر و طعم آن می شود ذخیره سازی تخم مرغ در درجه حرارت پایین، مانند یخچال و فریزر می تواند به حفظ عطر و طعم آن کمک کند.
یک مطالعه نشان داد که روغن ماهی که در خوراک مرغ استفاده می شود چگونه سطح امگا 3 را بالا می برد و عطر و طعم تخم مرغ را تغییر می دهد.
با این حال، هنگامی که تخم مرغ از مرغی که با روغن ماهی تغذیه می شود آب پز شود عطر و طعم گوگرد دارد.
بنابراین، در حالی که بسیاری از عوامل ممکن است روی عطر و طعم تخم مرغ تاثیر بگذارد رنگ پوسته روی عطر و طعم تاثیر ندارد.

چرا تخم مرغ های قهوه ای گران تر است؟

حتی اگر تخم مرغ قهوه ای و سفید به نظر می رسد غیر از رنگ از نظر مواد مغذی هم اندازه هستند تخم مرغ قهوه ای هنوز هم گرانتر است.
این واقعیت باعث شده است که بسیاری از مردم به این باور باشند که تخم مرغ قهوه ای سالم و یا با کیفیت بالاتر از سفید است.
با این حال، علت این شکاف قیمت، کاملاً متفاوت است.
در حقیقت، مرغ قهوه ای گران تر هستند چون در گذشته، هزینه تولید مرغ قهوه ای تخمگذار نسبت به مرغ سفید تخمگذار بیشتر بود بنابراین، تخم مرغ قهوه ای نیاز به فروش با قیمت بالاتری برای جبران هزینه های اضافی دارد.
امروز، هزینه های تولید مرغ قهوه ای تخمگذار نزدیک به مرغ سفید تخمگذار است با این وجود، تخم مرغ قهوه ای هنوز هم برچسب قیمت بالاتر دارد.

تخم مرغ غنی شده با امگا 3

تخم مرغ غنی شده با امگا 3 از مرغی که با یک رژیم غذایی غنی شده با چربی سالم امگا 3 تغذیه شده بدست می اید بنابراین، محتوای امگا 3 تخم مرغ بسیار بالاتر از طبیعی است.
تخم مرغ امگا 3 یک منبع جایگزین چربی امگا 3 ارائه می دهد که به طور سنتی در رژیم غذایی انسان بسیار محدود است انتخاب تخم مرغ غنی شده با امگا 3 ممکن است برخی از فواید سلامتی را ارائه دهد.
پیش از این، یک مطالعه کوچک نشان داد که مصرف چهار تخم مرغ غنی شده با امگا 3 در هر روز به مدت چهار هفته سبب کاهش تری گلیسیرید خون و فشار خون در شرکت کنندگان شده است.
مطالعه دیگری نشان داده است که مصرف دو تخم مرغ غنی شده با امگا 3 در هر روز به مدت شش هفته سبب افزایش چربی امگا 3 در شیر مادران شیرده می شود.
به طور کلی، تخم مرغ غنی شده با امگا3 ممکن است برخی از فواید سلامتی اضافی بیش از تخم مرغ معمول ارائه دهد.

مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search