رژیم غذایی

آیا ویتامین D می تواند به کاهش وزن کمک کند؟

مکمل ویتامین دما می توانیم ویتامین D را از مواد غذایی مانند شیر غنی شده و غلات و حبوبات و تخم مرغ، ماهی آزاد، ماهی تن و ماهی خال مخالی بدست آوریم اما این مقدار بدست آمده از بسیاری غذاهای طبیعی قابل توجه نیستند قرار گرفتن در معرض نور خورشید بهترین راه برای حفظ سطوح کافی این ویتامین است اشعه ماوراء بنفش باعث سنتز ویتامین D در پوست می شود.

با وجود این بسیاری از افراد به خصوص سالمندان نیاز به مکمل ویتامین D دارند و یک دوز روزانه حداقل 2000 واحد ویتامین D پیشنهاد می شود یک نگرانی برای مصرف 2000 واحد روزانه برای مصرف بیش از حد وجود دارد توجه داشته باشید که با قرار گرفتن در معرض نور خورشید در تابستان، بدن می تواند بین 10000 تا 20000 واحد ویتامین D در ساعت بدون اثرات بد تولید کند علاوه بر این، هیچ عوارض جانبی با مصرف مکمل ویتامین D تا 10،000 واحد روزانه دیده نشده است ویتامین D یک ماده مغذی مهم با خواص درمانی زیاد، از جمله بهبود ایمنی و قوی تر ساختن استخوان ها می باشد. همچنین شواهدی وجود دارد که این ویتامین می تواند به کاهش وزن کمک کند این مقاله اثر ویتامین D بر کاهش وزن را بررسی می کند.

ویتامین D چیست؟

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

افرادی دارای اضافه وزن سطح ویتامین D پایین تری دارند

سطوح بالاتر ویتامین D ممکن است به کاهش وزن کمک کند

چگونه ویتامین D به از دست دادن وزن کمک می کند؟

چقدر ویتامین D نیاز دارید؟

ویتامین D چیست؟

ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است که شما می توانید از مواد غذایی غنی از ویتامین D یا مکمل دریافت کنید بدن شما نیز قادر به ساختن آن از طریق قرار گرفتن در معرض نور خورشید است.
ویتامین D برای حفظ دندان ها و استخوانها، سالم نگه داشتن سیستم ایمنی بدن و تسهیل جذب کلسیم و فسفر ضروری است.
زیرا ویتامین D به طور طبیعی در بسیاری از غذاها یافت نمی شود بیشتر متخصصان بهداشت توصیه به قرار گرفتن روزانه حداقل 5 - 30 دقیقه در معرض نور خورشید و یا مصرف یک مکمل به مقدار توصیه شده روزانه از 600 واحد یا (15 میکروگرم) ویتامین د را دارند.
با این حال، کسانی که دور از خط استوا زندگی می کنند ممکن است قادر به برآورده کردن نیازهای خود را از طریق قرار گرفتن در معرض نور خورشید به تنهایی نباشند در عرض های جغرافیایی خاص، ویتامین D بسیار کمی می تواند تا شش ماه از سال از پوست تولید شود.
متاسفانه، کمبود ویتامین D حدود 50 درصد از مردم در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار داده است.
افراد در معرض خطر کمبود شامل:
افراد مسن.
نوزادان شیرخوار.
افراد تیره پوست.
کسانی که به صورت محدود در معرض نور خورشید قرار می گیرند.
چاقی عامل خطر دیگری برای کمبود این ویتامین است جالب توجه است، برخی از شواهد نشان می دهد که ویتامین D به اندازه ی کافی می تواند به کاهش وزن کمک کند.

افرادی دارای اضافه وزن سطح ویتامین D پایین تردارند

مطالعات نشان می دهد که شاخص توده بدن و درصد چربی بدن بالاتر، با سطوح خونی پایین تر ویتامین D همراه می باشد.
چندین نظریه متفاوت در مورد رابطه بین سطوح پایین ویتامین D و چاقی وجود دارد (1).
برخی ادعا می کنند که افراد چاق تمایل به مصرف کمتر غذاهای غنی از ویتامین D دارند و این با موضوع مرتبط است
برخی اشاره دارند که از نظر رفتاری افراد چاق تمایل کمتر به قرار گرفتن در معرض نور خورشید دارند و لذا ویتامین د کمتری نیز دریافت می کنند.
علاوه بر این، آنزیم های خاصی برای تبدیل ویتامین D به فرم فعال آن مورد نیاز است و سطح این آنزیم ممکن است در افراد چاق و غیر چاق متفاوت است.
یک مطالعه در 2012 اشاره کرد که زمانی که سطوح ویتامین D در افراد چاق برای اندازه بدن تنظیم شده باشد هیچ تفاوتی بین سطوح در افراد چاق و غیر چاق وجود ندارد.
این نشان می دهد که نیاز به ویتامین D در بدن بستگی به اندازه دارد به این معنی نیاز برای رسیدن به سطوح خونی در افراد چاق بیش از افراد با وزن طبیعی است این می تواند توضیح دهد که چرا افراد چاق بیشتر احتمال دارد دچار کمبود ویتامین باشند.
جالب توجه است از دست دادن وزن نیز می تواند روی سطح ویتامین D تاثیر بگذارد.
یک مطالعه نشان داد حتی مقدار بسیار کمی کاهش وزن منجر به یک افزایش جزئی در سطوح خونی ویتامین D می شود
علاوه بر این، برخی از شواهد نشان می دهد که افزایش ویتامین D در بدن می تواند چربی بدن را کاهش و از دست دادن وزن را افزایش دهد.

سطوح بالاتر ویتامین D ممکن است به کاهش وزن کمک کند

برخی شواهد نشان می دهد که ویتامین D به اندازه ی کافی می تواند کاهش وزن و کاهش چربی بدن را افزایش دهد.
حداقل 20 نانوگرم / میلی لیتر (50 nmol / لیتر) سطح خونی مناسب برای ترویج استخوان های قوی و سلامت کلی در نظر گرفته می شود.
در یک مطالعه روی 218 تا از زنان چاق و دارای اضافه وزن در یک دوره یک ساله بررسی کردند همه در یک رژیم غذایی و ورزش منظم با کالری محدود قرار داده شدند نیمی از زنان مکمل ویتامین D دریافت کردند در حالی که به نیمی دیگر دارونما داده شد.
در پایان مطالعه، محققان دریافتند که زنانی که ویتامین D دریافت کردند کاهش وزن بیشتری را تجربه کردند و به طور متوسط ​​7 پوند (3.2 کیلوگرم) وزن بیش تر از زنانی که سطح خون کافی نداشتند کم کردند.
در مطالعه دیگری به زنان چاق و دارای اضافه وزن مکمل های ویتامین D به مدت 12 هفته داده شد در پایان مطالعه، زنان هیچ کاهش وزنی را تجربه نکردند اما آنها پیدا کردن که افزایش سطح ویتامین D چربی بدن را کاهش می دهد.
ویتامین D نیز می تواند با کاهش اضافه وزن در ارتباط باشد.
یک مطالعه روی بیش از 4600 زن سالمند دریافتند که سطوح بالاتر ویتامین D در طول یک مطالعه 4.5 سال با افزایش وزن کمتری در بین شرکت کنندگان در ارتباط بوده است.
بر اساس این مطالعات، به نظر می رسد که منافع مرتبط با وزن، به جای مصرف مکمل در اثر افزایش سطح خونی ویتامین D است.

چگونه ویتامین D به از دست دادن وزن کمک می کند؟

چندین نظریه در تلاش برای توضیح اثرات ویتامین D در کاهش وزن موجود است.
مطالعات نشان می دهد که ویتامین D به طور بالقوه می تواند تشکیل سلولهای جدید چربی را در بدن متوقف کند
همچنین می تواند از ذخیره سازی سلول های چربی جلوگیری کند و به طور موثر سبب کاهش تجمع چربی شود
علاوه بر این، ویتامین D می تواند سطح سروتونین را افزایش دهد یک انتقال دهنده عصبی است که روی همه چیز از خلق و خوی تا مقررات خواب تاثیر می گذارد.
سروتونین ممکن است در کنترل اشتها نقش بازی کند و می تواند سیری را افزایش دهد و سبب کاهش وزن بدن و کاهش جذب کالری می شود.
در نهایت، سطح بالاتری از ویتامین D ممکن است با سطوح بالاتر هورمون تستوسترون در ارتباط باشد که می تواند منجر به از دست دادن وزن  شود.
مطالعه 2011 روی 165 مرد به آنها مکمل ویتامین D و دارونما به مدت یک سال داده شد این نشان داد که کسانی که مکمل دریافت کردند افزایش بیشتر در سطح تستوسترون را نسبت به گروه شاهد تجربه کردند.
مطالعات متعدد نشان داده اند که سطوح بالاتری از تستوسترون می تواند چربی بدن را کاهش دهد و به حفظ طولانی مدت کاهش وزن کمک کند.
این کار با افزایش سوخت و ساز بدن شما باعث سوزاندن کالری بیشتر پس از خوردن می شود همچنین می تواند از تشکیل سلولهای جدید چربی در بدن جلوگیری کند.

چقدر ویتامین D نیاز دارید؟

توصیه می شود که بزرگسالان 19 - 70 ساله حداقل 600 واحد یا ( 15میکروگرم ) ویتامین D در روز دریافت کنند.
با این حال، استفاده از مکمل ویتامین D برای همه به یک اندازه نیست و برخی از تحقیقات نشان می دهد که دوز باید بر اساس وزن بدن تنظیم شود.
یک مطالعه سطح ویتامین D را برای اندازه بدن تنظیم و محاسبه کرده است که 32 - 36 واحد به ازای هر پوند یا (70 - 80 واحد در کیلوگرم ) برای حفظ سطح مناسب مورد نیاز است.
بسته به وزن بدن شما، این مقدار ممکن است به طور قابل توجهی بالاتر از حد بالای مقرر شده 4000 واحد در روز باشد
از سوی دیگر، با دوزهای تا 10000 واحد در روز هیچ عوارض جانبی گزارش نشده است.
با این حال، مکمل های ویتامین D زمانی که در مقادیر زیاد مصرف شود می تواند باعث سمیت شود بهتر است قبل از اینکه بیش از 4000 واحد در روز مصرف نمایید با دکتر خود مشورت کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (1)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. بی نام

با سلام . مطلبی اخیرا از طرف پزشکان آمریکایی منتشر شده که می گوید مصرف ویتامین دی حتما باید با ویتامین k2 و منیزیم همراه باشد چرا که ویتامین k2 مسئول انتقال کلسیم از خون به استخوان است و از بالا رفتن کلسیم خون و متعاقبا رسوب کلسیم در بافتهای نرم...

با سلام . مطلبی اخیرا از طرف پزشکان آمریکایی منتشر شده که می گوید مصرف ویتامین دی حتما باید با ویتامین k2 و منیزیم همراه باشد چرا که ویتامین k2 مسئول انتقال کلسیم از خون به استخوان است و از بالا رفتن کلسیم خون و متعاقبا رسوب کلسیم در بافتهای نرم جلوگیری می کند.پزشکان آمریکایی توصیه می کنند برای پیشگیری از عوارض بالارفتن کلسیم خون و رسوب آن در بافتهای نرم به ازای هر 10000 واحد بین المللی ویتامین دی 100 میکروگرم ویتامین k2 همزمان مصرف شود نکته دیگر این است که کمبود منیزیم در جوامع امروزی بسیار شایع است که منجر به افزایش فشار خون یبوست بیقراری بیخوابی اضطراب و ... می شود بطوریکه گاهی فقط با مصرف مکمل منیزیم گروه زیادی از بیماریها ناپدید می شوند . همچنین منیزیم در فعال سازی جذب ویتامین دی نقش دارد بطوریکه بدون منیزیم ویتامین دی برای بدن بلااستفاده خواهد بود .و محلول نمکهای منیزیم مانند سولفات منیزیم یا کلورو منیزیم در آب براحتی از طریق پوست جذب می شوند و یا می تواند بصورت خوراکی مصرف شود . در ضمن تاکید کرده اند که در مصرف بالای ویتامین دی بشرطی که با ویتامین k2 و منیزیم همراه باشد هیچگونه عوارض و مسمومیتی مشاهده نشده است و مصرف روزانه 10،000 واحد بین المللی همراه با 100 میکروگرم ویتامین را برای بدن ضروری می شمارند . شاد و تندرست باشید .

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search