رژیم غذایی

رژیم غذایی برای دیابت

تغذیه برای دیابتیک رژیم غذایی برای همه مردم دارای دیابت وجود ندارد با این وجود، یک "دستور" برای داشتن تغذیه سالم شبیه به توصیه هایی برای سلامت قلب، پیشگیری از سرطان و کنترل وزن می باشد. رژیم غذایی دیابت به سادگی یک طرح غذا خوردن سالم است که به شما در کنترل قند خون کمک خواهد کرد

یک رژیم غذایی دیابت یک برنامه سالم غذا خوردن است که به طور طبیعی سرشار از مواد مغذی، کم چربی و کالری است عناصر کلیدی میوه ها، سبزیجات و غلات سبوس دار است در واقع، یک رژیم غذایی دیابت بهترین برنامه غذایی برای همه است.
برای موفقیت در مدیریت دیابت، شما نیاز به درک این که چگونه مصرف غذا، بدن شما را تحت تاثیر قرار می دهد بخش های مواد غذایی و انتخاب مواد غذایی مهم است کربوهیدرات ها، چربی و پروتئین نیاز به متعادل کردن دارند تا اطمینان حاصل شود که سطح قند خون پایدار باقی بماند این امر به ویژه برای افراد مبتلا به دیابت نوع 1 مهم است.
کلید یک برنامه غذایی سالم عبارتند از:
برنامه ریزی وعده های غذایی سالم
لیست مواد غذایی برای دیابت
مواد غذایی که دیابتی ها نباید مصرف کنند
روش بشقاب برای بیماران دیابتی
یک نمونه منوی ساده برای دیابت

کلید یک برنامه غذایی سالم عبارتند از:

وعده های غذایی و میان وعده به طور منظم (در زمان برنامه ریزی شده) بخورید.
مقدار غذای مشخص در هر وعده غذایی یا میان وعده بخورید.
برای حمایت از یک وزن و قلب سالم غذاهای سالم را انتخاب کنید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

برنامه ریزی وعده های غذایی سالم

سلامت خوب بستگی به خوردن انواع مواد غذایی حاوی مقدار مناسب کربوهیدرات، پروتئین، چربی های سالم و همچنین ویتامین ها، مواد معدنی، فیبر و آب دارد اگر شما دیابت دارید یک برنامه غذایی روزانه سالم شامل:
مواد غذایی نشاسته دار از جمله نان، غلات، حبوبات، ماکارونی، برنج، دیگر غلات کامل و سبزیجات نشاسته ای مثل لوبیا، ذرت و نخود فرنگی.
سبزیجات غیر نشاسته از جمله هویج، لوبیا سبز و کلم بروکلی.
میوه ها.
گوشت بدون چربی، ماهی، مرغ، پنیر کم چرب و پنیر سویا.
شیر و ماست بدون چربی یا کم چرب .
چربی های سالم مانند روغن گیاهی بدون چربی ترانس گسترش یابد.
مقدار واقعی هر گروه مواد غذایی به تعداد کالری که شما نیاز دارید بستگی دارد و آن نیز به نوبه خود، به سن، جنس، سایز و سطح فعالیت شما بستگی دارد به کمک پزشک تغذیه شما می توانید یک برنامه تغذیه داشته باشید.
گزینه های برنامه غذایی :لیست محصولات غذایی و شمارش کربوهیدرات
کربوهیدرات ها قند خون شما را بیش از پروتئین و چربی تحت تاثیر قرار می دهد در برنامه غذایی طراحی شده برای شما، بخش بندی غذاهای سرشار از کربوهیدرات به کنترل سطح قند خون کمک می کند.

لیست مواد غذایی برای دیابت

لیست مواد غذایی برای برنامه ریزی دیابت با استفاده از گروه های مواد غذایی، مانند آنهایی که در بالا ذکر شده است: نشاسته مواد غذایی، سبزیجات، میوه، گوشت، لبنیات و چربی است در هر لیست مواد غذایی انتخاب مواد غذایی حاوی مقادیر مشابه چربی، پروتئین و کربوهیدرات لازم است از آنجایی که غذاها تقسیم می شوند به این ترتیب، شما قادر به جایگزین یک انتخاب غذایی با یکی دیگر از درون هر گروه می باشید به عنوان مثال، نان، غلات، برنج و سیب زمینی تمام گزینه های نشاسته است برنامه غذایی خود را به یک تعداد معینی از نشاسته انتخاب کنید که شما می توانید برای یک وعده غذایی یا میان وعده مشخص کنید برای هر وعده غذایی به احتمال زیاد انتخاب مواد غذایی باید از حداقل سه تا چهار لیست مواد غذایی باشد.

کربوهیدرات سالم

ممکن است نیاز به پیگیری برای مقدار کربوهیدرات باشد پزشک تغذیه یک مقدار خاصی از کربوهیدرات را برای هر وعده غذایی یا میان وعده برای اطمینان از کنترل خوب قند تعیین می کند کار شما این است که مقدار کربوهیدرات در هر غذا و نوشیدنی را بر حسب گرم اندازه گیری کرده و سپس در هر وعده غذایی و میان وعده به تعداد برنامه ریزی نمایید با این حال، برای اطمینان غذایی سالم تمرکز شما باید بر غلات سبوس دار، میوه ها، سبزیجات، حبوبات و شیر کم چرب باشد در طول هضم غذا، قند )کربوهیدرات های ساده ( و نشاسته (کربوهیدرات های پیچیده) به قند خون می شکند توصیه می شود بر کربوهیدرات های سالم، مانند میوه ها، سبزیجات، غلات کامل، حبوبات (لوبیا، نخود و عدس) و محصولات لبنی کم چرب تمرکز نمایید.

غذای غنی از فیبر استفاده کنید.

 فیبر غذایی شامل تمام قطعات از غذاهای گیاهی است که بدن شما نمی تواند هضم یا جذبمی کند فیبرهای متوسط را چگونه بدن شما هضم کرده  و به کنترل سطح قند خون کمک می کندغذاهای سرشار از فیبر عبارتند از: سبزیجات، میوه ها، آجیل، حبوبات (لوبیا، نخود و عدس)، آرد کامل گندم و سبوس گندم می باشند.

ماهی برای سلامت قلب

برای قلب سالم حداقل دو بار در هفته ماهی بخورید ماهی می تواند جایگزین خوبی برای گوشت با چربی بالا باشد به عنوان مثال ماهی کاد، ماهی تن و ماهی هالیبوت چربی کل (چربی اشباع و کلسترول) کمتری نسبت به گوشت و مرغ دارند ماهی مانند ماهی آزاد، ماهی خال مخالی، ماهی تن، ساردین و ماهی آبی در اسیدهای چرب امگا 3 غنی هستند و سطح سلامت قلبی را با کاهش چربی های خون به نام تری گلیسرید ارتقاء می بخشند.
از ماهی سرخ شده، ماهی را با سطوح بالایی از جیوه، مانند کاشی ماهی، اره ماهی و شاه ماهی خال مخالی اجتناب کنید.

چربی های خوب

غذاهای حاوی چربی های اشباع نشده و تک اشباع نشدهو می تواند به کاهش سطح کلسترول شما کمک کند این چربیها عبارتند از آووکادو، بادام، گردو، زیتون، کانولا و روغن های زیتون و بادام زمینی است اما بیش از اندازه مصرف نکنید زیرا تمام چربی ها در کالری بالا هستند.

مواد غذایی که دیابتی ها نباید مصرف کنند

دیابت خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی را افزایش می دهد با شتاب دادن شریانهای مسدود توسعه یافته و سخت می شوند غذاهای حاوی موارد زیر می تواند یک رژیم غذایی مضر برای سلامت قلب شما باشند.

چربی های اشباع

محصولات لبنی پر چرب و پروتئین های حیوانی مانند گوشت گاو، هات داگ، سوسیس و بیکن حاوی چربی های اشباع شده هستند.

چربی های ترانس

این نوع از چربی ها در میان وعده های پردازش شده و محصولات پخته شده پیدا شده است ( مارگارین ) از این اقلام اجتناب کنید.

کلسترول

منابع کلسترول شامل چربی بالا محصولات لبنی و پروتئین های حیوانی با چربی بالا، زرده تخم مرغ، کبد و گوشت سایر اندام می باشد هدف نباید بیش از 200 میلی گرم کلسترول در روز باشد.

سدیم

هدف باید کمتر از 2300 میلی گرم سدیم در روز باشد با این حال، اگر شما فشار خون بالا دارید هدف شما باید کمتر از 1500 میلی گرم سدیم در روز باشد.

روش بشقاب برای بیماران دیابتی

انجمن دیابت آمریکا یک روش هفت مرحله ای ساده از برنامه ریزی وعده غذایی ارائه می دهد در اصل، آن در خوردن سبزیجات بیشتر، تمرکز دارد هنگامی که بشقاب خود را آماده می کنید نیمی از بشقاب را با سبزیجات غیر نشاسته ای، مانند اسفناج، هویج و گوجه فرنگی پر کنید یک چهارم را با یک پروتئین، مانند ماهی تن و یا گوشت بدون چربی و یک چهارم دیگر را با یک سبوس دانه کامل یا مواد غذایی نشاسته پر نمایید یک وعده از میوه یا مواد لبنی و یک نوشیدنی از آب و یا چای یا قهوه شیرین نشده اضافه کنید.

یک نمونه منوی ساده برای دیابت

وعده های غذایی، با محاسبه اندازه و سطح فعالیت برنامه ریزی می شود منوی زیر برای کسی طراحی شده است که نیاز به 1200 - 1600 کالری در روز دارد
صبحانه. نان گندم کامل ( 1 تکه متوسط ) با 2 قاشق چایخوری ژله، 1/2 فنجان غلات گندم خرد شده با یک فنجان شیر 1 درصد کم چرب، یک تکه میوه، قهوه
ناهار. پنیر و veggie pita، سیب متوسط با 2 قاشق غذاخوری کره بادام، آب
شام. ماهی قزل آلا، 1 1/2 قاشق چای خوری روغن نباتی، سیب زمینی کوچک پخته شده، هویج 1/2 فنجان، سالاد (1 1/2 فنجان اسفناج،1/2 از یک گوجه فرنگی، 1/4 فنجان فلفل خرد شده، 2 قاشق چای خوری روغن زیتون، 1 قاشق چای خوری سرکه، چای سرد شیرین نشده.
خوراک مختصر 2 1/2 فنجان ذرت بو داده یا پرتقال و 1/2 پیمانه پنیر کوتاژ کم چرب 1 درصد.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search