رژیم غذایی

چگونه می توانید با تقویت تستوسترون به کاهش چربی کمک کنید؟

تستوسترون باعث چاقی می شوددر دنیایی که افراد بسیار آگاهانه به دنبال پیدا کردن راه هایی برای کم کردن میزان چربی بدن خود هستند کاهش چربی با تستوسترون ممکن است گیج کننده باشد. با مکمل ها و رژیم های غذایی، مردم دائماً سعی می کنند بهترین راه ها را برای به حداکثر رساندن لاغرشدن را پیدا کنند.


بنابراین، آیا هورمون هایی مانند تستوسترون واقعاً می تواند به شما کمک می کند که چربی های بدن را از بین ببرید و به شما کمک می کند توده عضلانی بدون چربی را حفظ کنید؟ برخی مردان بر این باورند که تستوسترون ممکن است به از دست دادن چربی کمک کند. این هورمون مسئول برخی ویژگیهای مردانه است. این همچنین باعث افزایش رشد عضلانی در هر دو جنس می شود. اکثر مردان پر از تستوسترون هستند. با این حال، چند نفر از کمبود رنج می برند یک مشکل که به نظر می رسد آنها افزایش بیش از حد چربی دارند.

این مقاله نقش بالقوه این هورمون در کاهش وزن و چاقی را مورد بحث قرار می دهد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

تستوسترون چیست؟

تستوسترون مهم ترین هورمون جنسی مردانه است. این به طور عمده توسط بیضه ها در مردان و تخمدان ها در زنان تولید می شود.
هورمون ها مولکول های پیامبر هستند که در همه سیستم های بدن نقش حیاتی دارند. آنها در جریان خون آزاد می شوند که آنها را به سلولهای هدف منتقل می کند.
هنگامی که هورمون ها در تماس با سلول های سازگار قرار می گیرند آنها به گیرنده های روی سطحشان متصل می شوند و بر عملکرد آنها اثر می گذارند.
نقش اصلی تستوسترون این است که از ویژگی های مردانه مانند صدای عمیق تر، افزایش توده عضلانی، استخوان های قوی تر و رشد موی بدن و صورت را ترویج می دهد.
سطوح مناسب نیز برای بلوغ سلولهای اسپرم و حفظ باروری مرد ضروری است.
عجیب نیست که سطح تستوسترون در مردان بسیار بالاتر از زنان است. با این حال، هورمون چندین نقش حیاتی را نیز در زنان ایفا می کند.
یکی از مهمترین وظایف آن در هر دو جنس، حفظ توده عضلانی و رشد عضلات و استحکام استخوان ها است. سطوح آن در شما با سن کاهش می یابد تا حدی که از دست دادن عضلات و استخوان مربوط به سن را توضیح می دهد.
نه تنها کمبود باعث کاهش رشد و نگهداری ماهیچه ها می شود بلکه باعث افزایش وزن نیز می شود.

کمبود تستوسترون ممکن است باعث افزایش وزن شود

تستوسترون باعث رشد عضلات می شود. در عین حال، ممکن است افزایش چربی را کاهش دهد.
در نتیجه، برخی از مردان مبتلا به کمبود تستوسترون تمایل به افزایش چربی به راحتی نسبت همسالان سالم خود دارند.
ماهیچه ها کالری بیشتری از بافت چربی می سوزانند. بنابراین فقدان عضله باعث می شود افراد در معرض خطر بیشتری از خوردن بیش از حد و ذخیره کالری اضافی به عنوان چربی دارند.
در واقع، برخی محققان بر این باورند که کاهش توده عضلانی دلیل اصلی کمبود منجر به افزایش وزن در مردان است.
همانطور که قبلاً توضیح داده شد چاقی خود نیز ممکن است سطح تستوسترون را سرکوب کند.

چاقی با سطح پایین تستوسترون ارتباط دارد

به طور متوسط مردان چاق دارای 30٪ سطوح پایین تستوسترون نسبت به افراد با وزن طبیعی هستند.
بیش از 70٪ مردان چاق مبتلا به چاقی مبتلا به هیپوگنادیسم مردانه و یا کمبود تستوسترون هستند که اختلال با میزان غیر طبیعی پایین این هورمون مشخص می شود. هیپوگونادیسم مردانه با کاهش وزن معکوس می شود.
دانشمندان کاملاً مطمئن نیستند که چرا این سطوح در مردان چاق پایین است اما بیشتر مطالعات به فرآیندهای زیر اشاره دارند.
اول، چربی شکم حاوی مقادیر بالای آنزیم آروماتاز است که تستوسترون را به استروژن، هورمون جنسی زن تبدیل می کند. این به این دلیل توضیح می دهد که چرا مردان چاق دارای سطوح بالاتر استروژن نسبت به مردان با وزن معمولی هستند.
دوم، فعالیت آروماتاز و استروژن بالا، تولید هورمون آزاد کننده گنادوتروپین را کاهش می دهد. کمبود GRH باعث کاهش سطح هورمون لوتئینیزه می شود که به نوبه خود باعث کاهش تولید تستوسترون می شود.
به سادگی، چربی بیش از حد شکم به نظر می رسد برای سرکوب سطح تستوسترون موثر است.

آیا مکمل ها باعث کاهش وزن می شوند؟

اصطلاح "مکمل تستوسترون" می تواند به سه چیز اشاره کند: استروئیدهای آنابولیک غیرمجاز، درمان جایگزینی تستوسترون و تقویت کننده های تستوسترون.

استروئیدهای آنابولیک غیرقانونی

استروئیدهای مصنوعی مربوط به تستوسترون به طور کلی به عنوان استروئیدهای آنابولیک شناخته می شوند. این اصطلاح ممکن است به تستوسترون نیز اشاره کند.
برخی از بدنسازان از استروئیدهای آنابولیک استفاده می کنند تا تستوسترون را از سطح نرمال افزایش دهند و رشد عضله را افزایش دهند. با این وجود سوء استفاده از استروئیدهای آنابولیک در بسیاری از کشورها، از جمله ایالات متحده غیرقانونی است.
مردان سالم با سطوح نرمال تستوسترون نباید هر از گونه استروئیدهای آنابولیک مصرف کنند زیرا سوء استفاده طولانی مدت می تواند عوارض جانبی نامطلوب را ایجاد کند. این شامل اختلال عملکرد جنسی، رفتار پرخاشگرانه، مشکلات کبدی و بیماری قلبی باشد.
برخی از محققان اشاره کرده اند که تمام این عوارض جانبی به خود تستوسترون اعمال نمی شود بلکه به علت مشتقات مصنوعی آن است. در حقیقت، تستوسترون نقش مهمی در درمان بعضی از بیماری ها دارد.
به عنوان مثال، به طور قانونی برای تثبیت سطح تستوسترون در مردان مبتلا به ضعف، یک درمان شناخته شده به عنوان درمان جایگزین تجویز تستوسترون است.
در حالی که درمان جایگزین معتبر تستوسترون ممکن است باعث کاهش وزن در مردان چاق شود استراتژی سوءاستفاده از استروئید آنابولیک برای کاهش وزن توصیه نمی شود.
توده عضلانی بیش از حد ممکن است در طولانی مدت حفظ شود و عضلات استفاده نشده در طول زمان به چربی تبدیل می شوند.

درمان جایگزین تستوسترون

این هورمون اغلب به صورت قانونی برای درمان کمبود تستوسترون (hypogonadism) یا سایر شرایط پزشکی تجویز می شود.
درمان به درمان جایگزین تستوسترون شناخته شده است و تحت نظارت پزشکی انجام می شود. این می تواند به عنوان یک مکمل، پچ پوستی، کرم یا تزریق استفاده شود.
برخی شواهد وجود دارد که مصرف جایگزین میتواند به کاهش وزن در بیماران چاق مبتلا به کمبود تستوسترون منجر شود.
یک مطالعه 56 هفته ای در 100 مرد چاق مبتلا به رژیم غذایی کم کالری دریافتند که تزریق باعث کاهش وزن با 6.4 پوند (2.9 کیلوگرم) در مقایسه با افرادی بود که هیچ درمان دریافت نمی کردند.
در حالی که هر دو گروه توده عضلانی و همچنین توده چربی در یک رژیم کم کالری را از دست دادند. تستوسترون در طی دوره نگهداری وزن موجب افزایش عضله شد.
این باعث می شود که وزن با افزایش رشد ماهیچه ای، که به نوبه خود باعث افزایش تعداد کالری های سوخته شده می شود.
همچنین ممکن است خستگی را کاهش دهد انگیزه را افزایش دهد و فعالیت فیزیکی بیشتری را ترویج کند. همه این عوامل نقش مهمی در کاهش وزن دارند.
در نظر داشته باشید که این مطالعات اثرات درمان جایگزینی را در مردان دارای کمبود تحت نظارت پزشکی بررسی کردند.
شواهدی وجود ندارد که درمان جایگزین باعث کاهش وزن در مردان سالم با سطوح نرمال تستوسترون شود.

تقویت کننده تستوسترون

همچنین به عنوان "مکمل های طبیعی تستوسترون" شناخته شده است تستوسترون تقویت کننده تولید طبیعی این هورمون در بدن شما را افزایش می دهد.
این مکمل ها حاوی هیچ تستوسترون نیستند و معمولاً بر پایه گیاهی هستند.
بعضی از تقویت کننده ها مانند آشواگآندها، اسید D - آسپارتیک و عصاره دانه شنبلیله ممکن است سطوح تستوسترون را افزایش دهند و رشد ماهیچه ای را در مردان با سطوح پایین افزایش دهند اگر چه شواهد ناسازگار است.
با این حال، صحت بسیاری از ادعاهای مربوط به تقویت کننده ها توسط علم پشتیبانی نمی شوند. به عنوان مثال، مکمل Tribulus terrestris، که معمولا به عنوان یک تقویت کننده به فروش می رسد به نظر نمی رسد که سطح را افزایش دهد.
در حال حاضر هیچ مطالعه ای نشان نداده است که کاهش وزن قابل توجهی با تقویت کننده های تستوسترون رخ دهد اگر چه برخی از آنها تمایل دارند میزان چربی را کاهش دهند.

چگونه می توان سطح تستوسترون خود را به طور طبیعی افزایش داد؟

علائم اصلی کمبود تستوسترون عبارتند از کمبود میل جنسی، مشکل در حفظ یا ایجاد نعوظ و ارگاسم با شدت کمتر.
نشانه های دیگر عبارتند از خستگی، خلق و خوی کم و کاهش توده عضلانی.
اگر شما مشکوک به سطح پایین تستوسترون خود هستید یک آزمایش ساده خون می تواند کمبود را تایید کند.
جایگزین درمان موثرترین درمان است. با این حال، بحث برانگیز است و دارای خطرات و همچنین مزایایی می باشد.
خوشبختانه، راه های متعددی وجود دارد که شما به طور طبیعی می توانید سطوح پایین تستوسترون را بهبود بخشید. چند روش زیر ذکر شده است:
ورزش های قدرتی: بسیاری از مطالعات نشان می دهد که تمرینات قدرتی می تواند سطوح این هورمون را افزایش دهد.
مصرف مکمل های ویتامین D: کمبود ویتامین D با سطوح پایین همراه است. مکمل ها می توانند سطوح را به حالت عادی بازگردانند.
روی کافی دریافت کنید: کمبود روی باعث کاهش سطح تستوسترون می شود. خوردن مقدار زیادی از غذاهای غنی از روی، مانند گوشت، آجیل و دانه ها، برای عادی کردن سطح تستوسترون موثر است.
خواب کافی بگیرید: خواب ضعیف با کاهش سطح تستوسترون همراه است. در واقع، داشتن خواب کافی یکی از مهمترین جنبه های زندگی سالم است.
اشواگاندها را امتحان کنید: Ashwagandha گیاه دارویی، شناخته شده به صورت علمی به نام Ofania somnifera می باشد و ممکن است سطح و باروری را بهبود بخشد.
استراحت و کاهش استرس: تنش مزمن باعث افزایش سطح کورتیزول، هورمونی است که سطح تستوسترون را سرکوب می کند. محیطی بدون استرس و فعالیت های سرگرم کننده آرامش بخش، یکی از اصلی ترین شیوه های زندگی سالم هستند.
علاوه بر بالا بردن سطح تستوسترون، استراتژی های فوق می توانند سلامت عمومی شما را بهبود بخشند. برخی ممکن است حتی به کاهش وزن شما کمک کنند به ویژه هنگامی که با سایر روش های کاهش وزن همراه شود.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search