رژیم غذایی

الگوی رژیم غذایی التهابی مرتبط با پیری مغز

رژیم غذایی مناسب مغزمحققان بر این باورند که کشف یک قطعه کلیدی از پازل در ارتباط بین رژیم غذایی و زوال عقل وجود دارد. آنها یک الگوی غذایی خاص را به نشانگرهای التهابی خون مرتبط کردند

علاوه بر این، آنها نشان دادند که در بزرگسالان سالخورده که چنین رژیم غذایی را دنبال می کردند حجم ماده خاکستری مغز کمتر بود و عملکرد شناختی ناخودآگاه آنها بدتر بود. آنها دریافتند افرادی که از مقدار امگا 3، کلسیم، ویتامین E، ویتامین D و ویتامین B5 و B2 کمتری مصرف می کنند دارای بیومارکرهای التهابی بیشتری هستند. 

دکتر Gu پژوهشگ Yian Gu، PhD، در دانشگاه کلمبیا و موسسه تحقیقاتی کشف بیماری آلزایمر Taub و پیری مغز، نیویورک، به Medscape Medical News گفت: یک الگوی غذایی التهابی، "برای مغز و شناخت بد است."
این مطالعه در کنفرانس بین المللی انجمن انجمن آلزایمر (AAIC) 2017 ارائه شده است.
شواهد نشان داده شده توسط دکتر Gu، نشان می دهد که عوامل رژیم غذایی مانند ماهی، آجیل، اسیدهای چرب غیر اشباع اسیدهای چرب امگا 3، فولات و نیز رژیم های غذایی مدیترانه ای با خطر پایین تر برای بیماری آلزایمر و سلامت مغز در سالمندان همراه است  او گفت، شواهد دیگر نشان می دهد که بسیاری از غذاها و مواد مغذی باعث فرایندهای التهابی می شود.
سایر مطالعات التهاب مزمن را به افزایش خطر ابتلا به AD ( بیماری الزایمر) مرتبط می کند گروه دکتر Gu قبلا ارتباط بین افزایش سطح پروتئین واکنش پذیر C (CRP) و اینترلوکین 6 (IL6) و بدتر شدن شناخت و حجم مغز کوچکتر را نشان داد.
اما هیچکدام از این تحقیق به این نتیجه نرسیده است که آیا رژیم غذایی با تغییر التهاب در مغز و سلامت شناختی تاثیر می گذارد.
دکتر Gu گفت: هیچ مطالعه به صورت رسمی آزمایش نمی کند که آیا ارتباط رژیم غذایی با شناخت و یا مغز، در واقع به دلیل التهاب باشد.
مطالعه مقطعی جدید شامل 330 بزرگسال سالمند از مطالعه تصویری پروژه پیری جامعه واشنگتن هیتز- اینوود بود محققان در این شرکت کنندگان، انجام اسکن مغناطیسی ساختاری و اندازه گیری سطوح بیومارکرهای التهابی CRP و IL6 را اندازه گیری کردند.
شرکت کنندگان در این مطالعه یک پرسشنامه شامل 61 عدد مواد غذایی را که در طول سال گذشته در مورد مصرف مواد مغذی مطرح شد، تکمیل کردند.
از این اطلاعات، محققان از یک مدل آماری برای ایجاد الگوی تغذیه ای (INP) استفاده کردند.
دکتر Gu گفت: INP اساساً یک ترکیب خطی از 24 ماده مغذی است هر کدام با وزن متفاوت در INP به عنوان مثال، امگا 3 به طور منفی بارگذاری شده است در این الگو مصرف کمتر امگا 3 به نمره INP بالاتر کمک خواهد کرد.
شرکت کنندگان در این تحقیق نیز تحت آزمایش عصب شناسی قرار گرفتند و حافظه، زبان، سرعت اجرایی و عملکرد مکانی را ارزیابی کردند از این نمرات آزمون، محققان نمره متوسط شناخت مخلوط را برای هر یک از شرکت کنندگان محاسبه کردند.
مطالعه نشان داد که INP با سطح CRP (P = .009) و سطح IL6 (P <.0001) رابطه مثبت دارد.
افرادی که سالهای تحصیلات کمتری دارند INP نسبتاً بالا دارند INP برای آمریکایی های آفریقایی ( P <.0001) و  Hispanic هیسپانیک (P = .003) نسبت به سفید پوستان بالاتر بود.
تجزیه و تحلیل رابطه قابل توجهی بین INP و عملکرد فضایی (P = .015) و حجم کل ماده خاکستری (P = .002) پس از تنظیم برای سن، جنس، نژاد یا قومیت، وضعیت APOE4، مصرف کالری، شاخص توده بدن و همراهی عروقی داشت.
محققان دریافتند که داشتن یک حجم ماده خاکستری کوچکتر ممکن است توضیح این باشد که چرا کسانی که مواد مغذی التهابی مصرف می کنند دارای شناخت فضایی بدتر هستند.
کیت فارگو، دکتر برنامه ریزی های علمی در انجمن آلزایمر، گفت: این مطالعه مهم است، زیرا "اکنون شما ارتباطی با تفاوت های قابل اندازه گیری بیولوژیکی دارید."
"اگر شناخت شما ضعیف باشد می دانیم که باید چیزی به دست بیاوریم اما این یک نوع جعبه سیاه است روشن نیست که چه اتفاقی می افتد. اکنون می توانید سطح این پروتئین ها را در بدن اندازه گیری کنید.
این یافته های جدید نشان می دهد که مداخلات که باعث کاهش نشانگرهای التهابی می شوند، مفید می باشند. دکتر فرگو گفت: این به ما برخی از ایده ها را درباره مسیرهایی می دهد که ممکن است درگیر باشند و هنگامی که شناخته شدند ممکن است نه تنها از طریق یک رژیم سالمتر بلکه ممکن است با دارو نیز مداخله شود دکتر فارگو گفت: حداقل، ممکن است برخی از اهداف برای کار با آنها وجود داشته باشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

هیچ توصیه ای برای رژیم غذایی نشد

دیوید Knopman، استاد پزشکی اعصاب، Mayo درمانگاه، روچستر، مینه سوتا که در یک نشست مطبوعاتی برای تحقیق دکتر Gu برگزار شد اظهار داشت: به دلیل اینکه این مطالعه مقطعی است نمی توان از آن برای تهیه توصیه های غذایی استفاده کرد.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search