رژیم غذایی

سردرد پیشانی - علت درد در جلوی سر (بالای چشم ها)

سردرد پسشانیسردرد ممکن است در هر نقطه از زندگی افراد تاثیر بگذارد اما 1 نفر از 5 نوجوان و بزرگسال از سردرد منظم رنج می برند. در ایالات متحده این تعداد تا 4 درصد از مراجعین به اتاق اورژانس است و یکی از دلایل بالا برای دیدن پزشک است.

سردرد بیشتر در میان زنان شایع است و در مقابل هر دو مرد حدود 3 زن سردرد دارد. اغلب این سردردها گذرا هستند و در عرض چند ساعت تا چند روز بدون هیچ گونه عارضه حل می شوند.
انواع مختلفی از سردردهای شناخته شده در علم پزشکی وجود دارد اما اکثر مردم سردرد را براساس مکان، ماهیت درد و علائم همراه توصیف می کنند. بنابراین شنیدن در مورد سردرد در پشت سر، بالای سر، در طرفین (شقیقه)، در اطراف یا در پشت چشم ها و در جلوی سر اتفاق نمی افتد. به طور مشابه می توان آن را به عنوان یک تشدید سردرد یا سردرد با حالت تهوع توصیف کرد.

سردرد پیشانی چیست؟

سردرد پیشانی دردی است که در جلوی جمجمه، قسمت جمجمه ای که مغز در آن قرار دارد تجربه می شود. این به طور چشمگیری با پیشانی، ناحیه سر که در بالای ابروها و زیر خط مو قرار دارد همبستگی دارد. با این حال، از لحاظ مرز دوم (یعنی خط مو) این می تواند بسته به اینکه آیا یک فرد دارای خط ریزش موی بالا یا پایین یا طاس است متفاوت باشد.
اصطلاح "فرونتال" درد ناشی از استخوان پیشانی جمجمه است. گاهی اوقات این ممکن است شدید ترین منطقه درد باشد اما سردرد به این منطقه خاص محدود نمی شود. ممکن است مقداری از درد در سر و یا در قسمت های دیگر، به عنوان مثال شقیقه، همراه با درد در جلوی سر باشد. ماهیت درد و شدت می تواند در سردرد پیشانی متفاوت باشد و اغلب علایم همراه با ناراحتی چشم نیز وجود دارد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علائم و نشانه های سردرد پیشانی چیست؟

درد یک علامت است و بنابراین درد جلویی سر ممکن است به تنهایی یا با نشانه های همراه دیگر رخ دهد. این ویژگی های همراه ممکن است بر اساس علت سردرد پیشانی متفاوت باشد. با این حال، در بسیاری از موارد ممکن است سر درد با یک یا چند مورد از این علائم همراه باشد.
چشم درد
حساسیت به نور
اختلالات دید نظیر تار شدن دید
درد بیش از حد
درد بینی
احتقان بینی یا آبریزش بینی
تغییرات در بویایی
از نظر فنی، درد نیز شامل صورت (درد صورت) می شود در حالی که سردرد به طور خاص به بقیه سر به جز صورت اشاره دارد.

علل سردرد پیشانی

ممکن است علل مختلفی برای سردرد پیشانی وجود داشته باشد. معمولا این شامل آسیب یا التهاب ساختارهای اطراف مانند بافت نرم، از جمله پوست و عضلات، حفره ها و درزها (مانند حفره بینی یا جمجمه) و یا اندام هایی نظیر مغز یا چشم باشد.
با این وجود، علل ممکن است با مشکلات عصبی همراه شوند هرچند آسیب و التهاب مشخص در ناحیه جلوی پیشانی وجود ندارد. به عنوان مثال در نورالژی اکسیپیتال، اعصاب در پشت گردن ممکن است فشرده شوند (که منقبض می شوند) و می تواند باعث درد در جلوی سر شود.

تروما

آسیب به سر، به ویژه جلوی سر، می تواند یک سردرد پیشانی ایجاد کند. این ممکن است شامل ترومای مکانیکی (سقوط، ضربه به سر) و همچنین آسیب های شیمیایی (قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی) باشد. میزان آسیب ممکن است بیش از حد به بافت نرم محدود یا به استخوان محدود شود.
در بعضی موارد ممکن است آسیب های داخلی نیز وجود داشته باشد که بر مننژ، بافت مغزی و یا رگ های خونی در کاسه چشم بروز می کند که می تواند منجر به ایجاد شرایطی مانند ضربه مغزی یا خونریزی ساب آراکنویید در اثر آسیب دیده می شود. دومی می تواند جدی باشد و حتی ممکن است سبب یک سکته مغزی پیچیده شود.

عضلات

فشار عضلات سر، به خصوص عضلات فرونتالی، همچنین ممکن است باعث سردرد پیشانی شود. این یکی از علل شایع تر است و به نظر می رسد یکی از عوامل مهم کمک به سردرد تنشی باشد. با این وجود ممکن است عوامل دیگری از جمله عوامل روانشناختی نیز برای این نوع سردرد وجود داشته باشد. فشار عضلانی هنگامی رخ می دهد که عضلات با آسیب، استرس روانی و سایر علل بیش از حد کار کنند.

چشم ها

تعدادی از شرایط چشم ممکن است به سر درد کمک کند. مکان ممکن است از چشم شما تا حدقه (اطراف چشم)، پشت چشم و پیشانی متفاوت باشد. چشم آبی یک علت شایع است و اغلب با سرگیجه بیش از حد مرتبط است. به طور مشابه شرایط چشم مانند ملتحمه، کراتیت، یوئیت و ورم ملتحمه نیز ممکن است منجر به سرگیجه شود که به نوبه خود می تواند به سر درد عضله کمک کند.

بینی و سینوس ها

شرایط مختلفی که شامل حفره بینی و پارانازال می باشند ممکن است به سردرد پیشانی منجر شود. سینوزیت یک علت شایع سردرد پیشانی است به ویژه زمانی که سینوس های فرونتال ملتهب شده و پر شده باشند. اغلب حفره بینی نیز درگیر است. عفونت ها یک علت شایع هستند اما شرایط غیر عفونی مختلف مانند یک سپتوم منحرف یا پولیپ بینی ممکن است باعث رینیت (بینی) و سینوزیت نیز بشود که به طور کلی به عنوان رینوسینوزیتیس شناخته می شود.

مغز و مننژ

التهاب مغز (انسفالیت) یا مننژها (مننژیت) همچنین ممکن است باعث سردرد شود اما درد همیشه در جلوی سر نیست مگر اینکه التهاب فقط شامل این بخش مغز یا مننژها باشد. یک گروه دیگر شرایط مغز و مننژیت نیز ممکن است مسئول سردرد های جلویی که ممکن است ناشی از تروما، عفونت، خونریزی (خونریزی) یا تومور باشد.

استرس و بی خوابی

دو عامل که اغلب به عنوان علت سردرد جلوی سر به چشم می خورد استرس روانی و خواب ضعیف هستند. امروزه استرس روانشناختی یکی از مهمترین عوامل موثر در سردرد تنش همراه با فشار عضلانی است. به دلایل مختلف، خواب ناکافی نیز می تواند به سردرد کمک کند. هر دو استرس و بی خوابی نیز ممکن است موجب میگرن شوند.

علل دیگر سردرد پیشانی 

گروه دیگری از عوامل ممکن است سردرد ایجاد کند هرچند ممکن است با سردرد پیشانی مشخص شوند. این علل عبارتند از:
استفاده از الکل و یا مواد مخدر غیر مجاز، به ویژه پس از مسموم شدن (انقباض).
از دست دادن آب بدن، که ممکن است به علت اضافه الکل باشد.
افسردگی، اضطراب و سایر شرایط سلامت روانی.
غذاها و نوشیدنی ها، به ویژه حاوی نیترات ها و سولفیت ها.
رژیم غذایی شدید و گرسنگی بیش از حد.
دندان درد و یا مشکلات فک، به ویژه مفصل (TMJ).

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان ثبت نام or ورود به حساب کاربری
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (6)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 3 رای

  1. علیزاده
  1. 5 / 5

سلام وقتتون بخیر آقای دکتر
من حدود 7روز هست که دچار سردرد شدید شده ام در ناحیه سمت راست پیشانی و تا حدودی کاسه چشم راست ،حالت تیر کشیدن دارد و با استراحت بهبود نمی یابد فقط با مسکن بهتر میشود که آن هم برای چند ساعت هست. حدود یک ماه پیش پر کردن...

سلام وقتتون بخیر آقای دکتر
من حدود 7روز هست که دچار سردرد شدید شده ام در ناحیه سمت راست پیشانی و تا حدودی کاسه چشم راست ،حالت تیر کشیدن دارد و با استراحت بهبود نمی یابد فقط با مسکن بهتر میشود که آن هم برای چند ساعت هست. حدود یک ماه پیش پر کردن دندان در سمت راست فک هم داشته ام

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    علیزاده
  1. 5 / 5

با سلام سردرد شما احتمالا مربوط به سینوزیت می باشد نزد پزشک بروید تا داروی لازم نسخه شود

  پیوست ها
 

  1. فرزین
  1. 5 / 5

عالی بود، ممنون

  پیوست ها
 

  1. داریوش

سلام داریوش ۴۰ ساله.نزدیک به یک ساله سردرد های شدیدی که گاه ۱۲ ساعت طول میکشه همراه با درد شدید در دو طرف شقیقه به حدی که غیر قابل تحمل از کمترین نور و صدا عصبی بینی هام گرفته در حالت خوابیده و بیشتر مواقعی که دراز میکشم ویا میخوابم تشدید...

سلام داریوش ۴۰ ساله.نزدیک به یک ساله سردرد های شدیدی که گاه ۱۲ ساعت طول میکشه همراه با درد شدید در دو طرف شقیقه به حدی که غیر قابل تحمل از کمترین نور و صدا عصبی بینی هام گرفته در حالت خوابیده و بیشتر مواقعی که دراز میکشم ویا میخوابم تشدید میشود .کلافه شدم به دکتر های متعدد مراجعه فقط مسکن. لطفا کمک کنید .

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. امان ا...

واقعا از ناحیه پیشیانی ام به شدت گرفتار دردم کلافه ام چندین بار به پزشکان مراجعه کردم اما درمان نشد

  پیوست ها
 

  1. هادی    امان ا...

الان چطورید؟ منم تو ناحیه پیشانیم یک حس عجیب بد دارم.

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است.

Search