رژیم غذایی

پری شکم - علل احساس پری یا ترکیدن شکم

نفخ شکمزمان هایی وجود دارد که احساس فشار بیشتری در داخل شکم وجود دارد و علائم دیگر وجود ندارد ممکن است دردناک نباشد اما باعث ناراحتی می شود این احساس پری ممکن است یا ممکن نیست با افزایش بزرگی غیر طبیعی شکم همراه باشد

حساسیت کامل یا فشار در شکم ممکن است به دلایل مختلف رخ دهد که بعضی از آنها به علت بیماری هستند با این حال، زمانی وجود دارد که این پدیده را نمی توان توضیح داد این ممکن است یک لحظه، چند ساعت یا چند روز طول بکشد و سپس بدون هیچ مشکلی حل می شود.

چرا شکم احساس لرزش می کند؟

فشار داخل شکم به عنوان فشار داخل شکمی شناخته شده است هنگامی که در محدوده عادی باشد احساس ناراحتی یا احساس غیرعادی نداریم بر خلاف قفسه سینه، حفره شکم استخوان های اطراف آن را ندارد این بدان معنی است که دیوار شکم به اندازه سفت و سخت نیست این از پوست، ماهیچه ها، بافت چربی و بافت پیوندی ساخته شده است که اجازه می دهد آن تا حدودی کشش یا کوچک شود.
با این حال، اگر فشار داخل شکمی با افزایش اندازه شکمی افزایش یابد ممکن است احساس پریشانی کنیم بسته به افزایش فشار درون، می تواند به اعضای داخل شکم فشار آورد و حتی دیوار شکم را به سمت محدودیت های ناراحت کننده یا دردناک گسترش دهد همانطور که در زیر بحث شده است مهم است که احساس خستگی را از هر شکاف واقعی شکم متمایز کنید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

نفخ یا بادکردن

اصطلاح شکم پرشده ممکن است به یک احساس پریشانی یا فشار در داخل شکم اشاره کند و یا همچنین به بزرگ شدن شکم اشاره دارد این احساس فشار نیز به عنوان نفخ شناخته می شود در حالی که بزرگ شدن و یا افزایش پری شکم نیز نامیده می شود احساس نفخ ممکن است با یا بدون تنش رخ دهد در حالی که تقریباً همیشه با یک احساس نفخ همراه است.

علل پری شکم

بعضی از علل پری شکم در زیر مورد بحث قرار گرفته اند اما ممکن است شامل تمام شرایط احتمالی ناشی از نفخ و یا اتساع شکمی نباشد بنابراین مهم است که با یک متخصص پزشکی مشورت کنید زیرا تحقیقات تشخیصی بیشتری برای شناسایی علت دقیق لازم است علاوه بر این، وجود علائم دیگر مانند درد شکم، تهوع، استفراغ و تغییر در عادت روده نیز ممکن است در تشخیص دقیق علت پری شکم مفید باشد.

گاز به دام افتاده

یکی از شایع ترین علل احساس پری در شکم به علت گاز گیرافتاده است این ممکن است در روده فوقانی اتفاق بیفتد زمانی که گاز نمی تواند از طریق آروغ زدن و یا داخل کولون آزاد شود گاز تثبیت شده احتمالا هنگامی رخ می دهد که مقادیر بیش از حد گاز در روده و یا ناگهانی در خم در روده وجود دارد که ممکن است با سندرم خم طحالی رخ دهد.
اغلب اوقات گاز در روده فوقانی به علت بلع هوا (aerophagia) است گاز در روده همچنین ممکن است در اثر هوای بلعیده شده باشد همچنین شامل گاز تولید شده توسط تخمیر، به علت عمل باکتری های کولون و برخی از گاز خارج از جریان خون به داخل روده است بر خلاف باور مردم، گاز در روده باعث ایجاد اختلال شکمی نمی شود بلکه فقط یک احساس پری در شکم است.

فاکتورهای غذایی

خوردن بیش از حد یا بیش از حد سریع خوردن می تواند باعث کشش بیش از حد روده فوقانی، به ویژه معده شود این کشش معده ممکن است باعث احساس پری شود همچنین ممکن است با نوشیدن نوشیدنی های گازدار مانند کولا، نوشابه های گازدار و آبجو رخ دهد غذاهایی که دارای فیبر بالا هستند ممکن است اثر مشابهی داشته باشد زیرا آب را در روده جذب می کند تا فضای بیشتری را اشغال کند.

معده و روده

چندین حالت شامل بخش شکمی دستگاه گوارش می تواند سبب احساس پری در شکم شود از معده تا روده بزرگ، هر کشش غیر طبیعی، تنگ شدن و یا رشد می تواند باعث احساس پری شکم شود با این حال، برخی از علل شایع تر عبارتند از:
گاستریت
زخم های گوارشی
انسداد روده
کولیت
دیورتیکولیت
پولیپ ها
سرطان
یبوست یک مشکل شایع است و همچنین ممکن است باعث ایجاد سرگیجه در شکم شود این ممکن است بدتر شود در حالی که عوارض یبوست مانند تجمع مدفوع بوجود می آید برخی از شرایط روده، مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS) ممکن است موجب نفخ بدون علت واضح قابل شناسایی شود و این به عنوان نفخ عملکردی شناخته شده است.

کیسه صفرا و پانکراس

هر دو بیماری کیسه صفرا و پانکراس همچنین می تواند حساسیت کامل در قسمت فوقانی شکم را ایجاد کند سنگهای صفراوی، التهاب کیسه صفرا (کولسیستیت) و پانکراتیت حاد بعضی از شرایط با احتمال بیشتر برای ایجاد احساس پری شکم هستند علاوه بر این ممکن است علائمی همچون درد شکمی، تهوع، استفراغ (گاهی) و تغییر در عادت روده نیز وجود داشته باشد علائم معمولاً به مدت کوتاهی بعد از غذا شروع می شود.

کبد

تجمع مایع در شکم به عنوان آسیت شناخته می شود و یکی از دلایل اصلی بیماری کبد است این ممکن است شامل مواردی مانند هپاتیت ویروسی، هپاتیت الکل، سیروز و سرطان کبد باشد این بیماری ها باعث ایجاد فشار در ورید های کبدی می شود و بر روی تعادل مایع بدن تاثیر می گذارد و منجر به تجمع مایع در حفره شکمی می شود علاوه بر این، بزرگ شدن کبد (hepatomegaly) با یا بدون بزرگ شدن طحال (اسپلنومگالی) همچنین می تواند سبب احساس پری شکم به ویژه در شکم فوقانی می شوند.

کلیه

Ascites (تجمع مایع در شکم) یکی از ویژگی های عدم تعادل در سطوح مایع و الکترولیت در بدن است این می تواند با بیماری های کلیوی رخ دهد وقتی که کلیه ها قادر به دفع بیش از حد آب از بدن نیستند این می تواند در اثر نارسایی حاد یا مزمن کلیوی، عفونت های کلیوی (پیلونفریت)، گلومرولونفریت و سایر بیماری های کلیوی رخ دهد شرایط کبدی نیز می تواند بر عملکرد کلیه تأثیر بگذارد.

قلب

در حالی که قلب قادر به انتقال خون به طور موثر نباشد مایع از عروق خونی می تواند به داخل حفره شکم نفوذ کند این ممکن است با یک گروه از بیماری های قلبی، از جمله نارسایی قلبی، کاردیومیوپاتی و التهاب قلب (کاردیت) رخ دهد همچنین ممکن است در اثر بیماری های کلیوی و کبد، زمانی که مایع باقی می ماند و بارگیری مایع در قلب بالاتر از حد نرمال باشد، تاثیر بگذارد.

پریتونیت

پریتونیت التهاب غشائی است که اندام های شکمی و دیواره داخلی شکم را پوشش می دهد این غشا به عنوان پریتونئوم شناخته می شود این می تواند زمانی رخ دهد که هر یک از اندام های شکم بترکد و مواد شیمیایی را به فضای صفاقی انتشار یابد باکتری ها از این فضا وارد می شود همچنین می توانند پریتونئوم را آلوده کنند مقدار زیاد سیال می تواند در این فضا، از جمله خون، انباشته شود این ممکن است سبب احساس سوزش و اتساع شکمی شود.

مقاله های مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (3)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. کامیز

یک سال ونیم احساس سنگینی دارم
اندوسکوپی دادم فقط التهابی هم معده هم شکم احساس،سنگینی خیلی حسه بدیه

  پیوست ها
 

  1. هادی

احساس جریان در نواحی پایین شکم در روده نشانه چیست؟

  پیوست ها
 

  1. محسن

سلام چند روز است که سرگیجه ملایم دارم اصلا میل به غذا ندارم نفخ بسیار دارم لطفا کمکم کنید

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search