رژیم غذایی

نعناع فلفلی: فواید سلامت و اقدامات احتیاتی

نعناع فلفلی یک گیاه معطر است این ماده برای افزودن عطر و طعم و یا عطر به مواد غذایی، لوازم آرایشی، صابون، خمیر دندان، دهانشویه ها و دیگر محصولات استفاده می شود و ممکن است بعضی از مواد دارویی نیز داشته باشد.

برگ نعناع فلفلی (Mentha piperita) را می توان به صورت خشک یا تازه در چای استفاده کرد. منشا نعناع فلفلی از اروپا، ولی امروزه در سراسر جهان کشت می شود.
Peppermint، یک گیاه شناخته شده برای عطر و طعم متمایز آن و ارزش دارویی، برگ های سبز مایل به قرمز بنفش و طعم و مزه سرد ان است. با توجه به عطر و طعم و طراوت آن، بوی تند منتول و احساس خنک شدن، اغلب در محصولات خانگی مانند آماده سازی حمام، دهانشویه، خمیر دندان و پماد استفاده می شود. به غیر از این، پودر برگ نعناع فلفلی اغلب برای طعم نوشیدنی ها و مواد غذایی دیگر استفاده می شود. آنها همچنین می توانند بخشی از سالاد باشند و عطر و طعم را به نوشیدنی و یا حتی آب خالص اضافه کنند. گفته می شود ترکیبات در برگ دارای خواص درمانی و دارویی می باشند. برگ های نعناع فلفلی در طول سال در دسترس هستند و عمدتاً در فصل تابستان به دلیل تأثیر خنک کننده آنها تقاضا دارند.
نام گیاه شناسی - Mentha piperita
خانواده Lamiaceae
نامهای دیگر پودینا پاته (هندی)، Milakukkirai ویتو (تامیل)
این مقاله بخشی از مجموعه مقالات درباره مزایای سلامتی غذاهای محبوب است.
مطالب این مقاله:
اشکال نعناع
مزایای سلامت نعناع فلفلی
خطرات و اقدامات احتیاطی نعناع فلفلی

حقایق سریع در مورد نعناع

نعناع یک ترکیبی watermint و spearmint است.
این در قالب برگ، کپسول و روغن موجود است.
نعناع مزایای سلامتی برای سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، حالت تهوع، بیماری های پوست، سردرد، سرماخوردگی و آنفولانزا را نشان داده است.
این می تواند با داروها تعامل داشته و برای افراد مبتلا با مشکلات دستگاه گوارش توصیه نمی شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

اشکال نعناع

برگ های تازه یا خشک نعناع می تواند در غذا یا چای استفاده شود. روغن حاوی اسانس نعناع در تنتور، دنده های سینه و کرم ها استفاده می شود.
همچنین می تواند در کپسول های ضد آب برای بلع مصرف شود. این اجازه می دهد تا نعناع فلفلی به روده منتقل شود.
اسانس نعناع فلفلی یک روغن متمرکز است که از طرز تهیه بخار از کارخانه نعناع استخراج می شود. کل گیاه تازه یا تا حدی خشک شده قبل از شروع گلدهی استفاده می شود.
اجزای شیمیایی روغن نعناع فلفلی عبارتند از:
منتول (40.7 درصد)
menthone (23.4 درصد)
متیل استات
1،8- سینئول
لیمونین
بتا پینین
بتا- کریوفیلن
مانند سایر اسانس های دیگر، اسانس نعناع فلفلی نباید به صورت خوراکی مصرف شود و قبل از مصرف به پوست باید با روغن حامل آن رقیق شود.

مزایای سلامت نعناع فلفلی

Peppermint نعناع فلفلی یک درمان محبوب سنتی برای تعدادی از بیماریها است.
اعتقاد بر این است که اثر آرام بخش دارد.
این دارو برای درمان بیماری صرع، درد قاعدگی، اسهال، تهوع، اضطراب مرتبط با افسردگی، درد عضلانی و عصبی، سرماخوردگی، سوء هاضمه و IBS استفاده می شود.

سوء هاضمه

با توجه به مرکز پزشکی دانشگاه مریلند (UMM)، نعناع فلفلی عضلات معده را آرام می کند و جریان صفرا را بهبود می بخشد. این کار را برای افرادی که سوء هاضمه دارند مناسب می سازد.
با این حال، آن نباید توسط افراد مبتلا به بیماری رفلکس معده (GERD) استفاده شود که علل مختلفی دارد.

سندرم روده تحریک پذیر

Peppermint نتایج مثبتی در از بین بردن علائم IBS نشان داده است.
مطالعات علمی پیشنهاد کرده اند که نعناع فلفلی به شکل های مختلف می تواند به علائم سندرم روده تحریک پذیر (IBS) کمک کند.
این شامل:
درد
نفخ
اسهال
گاز
یک مطالعه سال 2008 منتشر شده در مجله پزشکی بریتانیا (BMJ) نتیجه گیری کرد که نعناع فلفلی به عنوان ضد اسپاسم در درمان IBS مفید بود.
خواص ضد اسپاسم آنهایی هستند که شدت و فرکانس اسپاسم یا حرکت غیر داوطلبانه را کاهش می دهند.
برخی تحقیقات نشان داده اند که نعناع فلفلی ممکن است به کاهش درد ناشی از IBS كمك كند.
مطالعه ای که در سال 2013 منتشر شد دریافت که نعناع در درمان درد شکمی در بیماران مبتلا به اسهال به علت IBS سودمند است.
یک تیم از دانشگاه آدلاید در استرالیا نتیجه گرفت که نعناع فلفلی یک کانال ضد درد در روده بزرگ را فعال می کند که موجب کاهش درد التهابی در روده می شود.

بیماریهای پوستی

روغن نعناع به طور گسترده ای برای آرام کردن تحریک و خارش پوست و کاهش قرمزی استفاده می شود. روغن اسانس نعناع همیشه باید قبل از استفاده موضعی و یا استفاده در پوست رقیق شود.
دستورالعمل خوبی است یک اونس از روغن حامل مانند روغن زیتون یا روغن معدنی را با 3 تا 5 قطره روغن ضروری مخلوط کنید قبل از استفاده، مقدار کمی از آن را بر روی پوست ساعد آزمایش کنید تا واکنش آلرژیک رد شود.

سرماخوردگی و آنفلوآنزا

منتول، جزء اصلی شیمیایی نعناع فلفلی، موثر است. ضد احتقان منقبض کننده، غشاهای متورم را در بینی کاهش می دهد و باعث می شود تا تنفس راحت تر شود.
منتول نیز یک خلط آور است. خلط آورها خلط را نرم کرده و از ریه ها موکوس بیرون می دهند. خلط آور به افرادی که سرفه دارند کمک می کند.
در مقاله ای که توسط انجمن شیمی آمریکا در سال 2015 منتشر شد، دانشمندان نتیجه گرفتند:
با توجه به خواص ضد میکروبی گسترده آن، Olvas می تواند یک عامل مفید برای درمان عفونت های بدون عارضه پوست و دستگاه تنفسی باشد.
R. Hamoud، F. Sporer، J. Reichling، & M. Wink، دانشکده پزشکی، دانشگاه روپرتکت کارل
اولباس شامل تقطیر اسانس های پیچیده شامل روغن نعناع، روغن اوکالیپتوس و روغن زیتون است. این اسانس ها به معنای استنشاق هستند.
با این حال، شواهد علمی برای پشتیبانی یا چالش این استفاده وجود ندارد.

سردرد و میگرن

استفاده از روغن ممتاز رقیق شده روی پیشانی در درمان سردرد تنشی موثر است.
یک مقاله در پزشک خانواده آمریکایی اثرات آرامش بخش بر عضلات صاف را نشان می دهد و برخی تسکین ها را برای افرادی که اسپاسم کولون را در معرض باریم انما تجربه می کنند فراهم می کند.
نویسندگان دو آزمایش نشان می دهند که کاربرد موضعی روغن نعناع می تواند به کاهش علائم سردرد تنشی کمک کند. یکی از آنها پیدا کرد که روغن نعناع به موثری تیلنول یا پاراستامول برای تسکین درد می باشد.

تهوع و استفراغ در دوران بارداری

در طول بارداری باید از روغن نعناع اجتناب شود همانطور که شناخته شده است که باعث قاعدگی می شود.
بسیاری از زنان باردار که تهوع را در دوران بارداری تجربه می کنند می گویند که از نعناع در اشکال مختلف استفاده کرده اند. با این حال، مطالعات یا غیرقابل قبول یا متناقض بوده اند.
Kligler و Chaudharay، بررسی اثربخشی روغن نعناع را برای اهداف مختلف، هشدار می دهند که " روغن نعناع برای راه انداختن قاعدگی مورد استفاده قرار گرفته است و باید در طول حاملگی اجتناب شود".
محققان مرکز تحقیقات سلامت باروری و ناباروری فاطمه زهرا (س) در ایران تصریح کردند که نعناع در تهوع و استفراغ در دوران بارداری تغییری ایجاد نکرده است.
زنانی که باردار هستند باید قبل از مصرف هر نوع نعناع به پزشک مراجعه کنند.

تسکین استفراغ ناشی از شیمی درمانی

تهوع و استفراغ یا قی کردن، از عوارض جانبی شایع در بیماران سرطانی در طی شیمی درمانی است. برخی مطالعات نشان داده اند که نعناع به کاهش علائم کمک می کند.
در مطالعه ای که در مجله Ecancermedicals منتشر شده است "کاهش قابل توجهی در شدت و تعداد حوادث جبرانی در 24 ساعت اول" در میان بیمارانی است که مقادیر اسانس نعناع را در مقایسه با پلاسبو مصرف می کنند.
نویسندگان نتیجه می گیرند که روغن نعناع "برای درمان زخم ها در بیماران و همچنین به عنوان مقرون به صرفه بودن" ایمن و مؤثر است.

درمان و بهبود زخم های مزمن

تحقیقات منتشر شده در مجله ACS Nano نشان می دهد که دانشمندان راهی برای بسته بندی ترکیبات ضد میکروبی از نعناع و دارچین در کپسول های کوچک پیدا کرده اند که می توانند اجتماع میکروب را بکشند و به طور فعال بهبود را ترویج بخشند.
روغن نارگیل و سینامالدئید، ترکیب دارچین که عطر و طعم به نانوذرات سیلیکا می دهد.
درمان میکروکپسول در برابر چهار نوع مختلف باکتری، از جمله یک سویه مقاوم به آنتی بیوتیک موثر بود. همچنین رشد فیبروبلاست ها، نوع سلولی که در بهبود زخم ها مهم است، را افزایش داد.

درمان افسردگی و استرس

آیا می دانید نوشیدن چای نعنا می تواند به کاهش استرس کمک کند؟ داشتن یک لیوان virgin mojito می تواند استرس را کاهش دهد.
به عنوان یک محرک طبیعی، عطری تازه نعناع می تواند شما را تمام طول روز آزاد و شاد نماید.

برگ نعناع برای کاهش وزن

آیا تا به حال فکر می کنید که داشتن چیزی خوشمزه می تواند به کاهش وزن کمک کند؟ نعنا یک عطر است که اکثر مردم دوست دارند. و جویدن نعناع باعث کاهش وزن می شود.
ما قبلا می دانیم که نعناع یک محرک است که باعث آزاد شدن آنزیم های گوارشی مناسب و برای کمک هضم مناسب است. این، به نوبه خود، کمک می کند تا در جذب تمام مواد مغذی مناسب در غذای مصرف شده و به همان اندازه چربی در بدن توزیع کند.
استریلیتی زن را افزایش می دهد
به همین دلیل است که نعناع باید بخش مهمی از رژیم غذایی شما باشد.

درمان شوره سر

چای قوی ساخته شده از برگ نعنا می تواند به عنوان یک وسیله شستشوی مو برای از بین بردن شوره سر استفاده شود. این کمک می کند پوست سر را تسکین دهد و باعث رشد مو می شود.

درمان شپش سر

با توجه به خواص ضد باکتری این گیاه، عصاره نعناع در مواجهه با آلودگی شپش سر موثر است.

درمان تب فصلی

خوردن چای نعناع یا اضافه کردن آن به وان حمام می تواند به راحتی تب را بدون دارو کاهش دهد و روی توانایی بدن برای مبارزه با بیماری موثر است.
برگ های نعناع به طور عمده همانند آنتی هیستامین در بدن عمل می کنند بنابراین تب و آلرژی فصلی را کاهش می دهد.

کاهش میزان کلسترول

اگر شما خطر ابتلا به کلسترول بالا دارید ممکن است مزایای سلامتی شگفت انگیز نعناع فلفلی کمک کنید. مطالعات و تحقیقات مختلف نشان داده است که نعناع فلفلی می تواند سطح کلسترول و گلوکز را در بدن کاهش دهد.

کنترل هیرسوتیسم

هیرسوتیسم موهای غیرقابل کنترل در زنان است. هیرسوتیسم ناشی از ژن ها است. اما، لازم نیست نگران باشید مزایای شگفت انگیز چای نعناع شامل کنترل هیرسوتیسم است. نوشیدن چای نعناع می تواند باعث کاهش ترشح آندروژن ها شود. علاوه بر این، این چای می تواند به کاهش تستوسترون آزاد و افزایش هورمون لوتئینه کننده کمک می کند. در نتیجه، رشد مو بیش از حد در زنان را کاهش می دهد.

کاهش کرامپ های قاعدگی

چرخه قاعدگی به علت درد شکمی و گرفتگی بیش از حد برای بسیاری از خانم ها کابوس می باشد. داشتن داروی در این مرحله توصیه نمی شود زیرا ممکن است برخی عوارض جانبی ناخواسته را به همراه داشته باشد. چرا داروهای گیاهی برای گرفتگی عضلات و درد قاعدگی را انتخاب نمی کنید؟ مزایای سلامتی بسیاری از چای نعناع فلفلی از جمله کاهش انقباض قاعدگی، وجود دارد. خوردن یک فنجان چای نعناع می تواند به شما کمک زیادی کند.

درمان سل

در صحبت از مزایای سلامت شگفت انگیز نعناع، ما نباید توانایی آن را برای درمان بیماری سل نادیده بگیریم. نعناع حاوی خواص دارویی مانند خواص ضد ویروسی، ضد باکتری، ضد عفونی کننده، ضد التهابی و ضد قارچی است. استنشاق اسانس نعناع فلفلی می تواند به کاهش التهاب سل کمک کند. بر طبق برخی مطالعات، نعناع فلفلی ممکن است به جلوگیری از تشدید و عود بیماری سل کمک کند

درمان کولیک

تحقیقات پزشکی نشان داده است که درمان کولیک یکی از مزایای سلامتی شگفت انگیز روغن نعناع فلفلی است. روغن نعناع فلفلی را می توان به عنوان یک جایگزین مناسب برای دارو Simethione در نظر گرفت. این همانند این دارو برای درمان کولیک نوزادان است. با این حال، این بهتر است زیرا هیچ عوارض جانبی ناخواسته ای ایجاد نمی کند.

از بین بردن درد دندان درآوردن در نوزادان

نعناع فلفلی یکی از داروهای توصیه شده برای شیردهی در نوزادان است. این می تواند آنها را از درد شدید تسکین دهد. شما باید روغن نارگیل را با روغن نعناع تا مقادیر برابر مخلوط کنید و سپس آن را در منطقه آسیب بمالید. برای اطفال خود یک نتیجه رضایت بخش دارد باید این درمان را روزانه تکرار کنید.

مواد تشکیل دهنده محبوب در شکلات و آب نبات

Peppermint در سراسر جهان در تولید بسیاری از آبنبات تجاری و شکلات استفاده می شود که همه ما آن را دوست داریم و همچنین در بسیاری از نوشیدنی های الکلی و غیر الکلی استفاده می شود.
تنظیم تعادل هورمونی و درمان نشانه های PCOS
نعناع فلفلی به خاطر اثرات متعادل کننده هورمونی آن شناخته شده است. علاوه بر این، چون حاوی اثرات درمانی است این یک درمان مؤثر طبیعی برای سندرم تخمدان پلی کیستیک است.

مورد استفاده در آرایشی تجاری

توانایی آن برای کاهش التهاب و تأثیر آرام بخش بر عصب باعث می شود آن را یکی از مواد ترجیحی در تولید مرهم و اسپری های تسکین دهنده قرار دهند.

خطرات و اقدامات احتیاطی نعناع فلفلی

نعناع فلفلی مانند بسیاری از گیاهان دیگر می تواند با سایر گیاهان، مکمل ها و یا مواد دارویی ارتباط برقرار کند. نعناع فلفلی همچنین می تواند اثرات جانبی را در برخی از افراد حساس ایجاد کند. ممکن است آلرژی به نعناع فلفلی باشد.
هر کسی که قبلا دارو مصرف می کند باید قبل از استفاده از نعناع فلفلی با پزشک خود صحبت کند.
نعناع فلفلی نباید توسط کودکان جوان استفاده شود. مالیدن روی صورت می تواند باعث مشکلات تنفسی تهدید کننده زندگی شود.
نعناع فلفلی توصیه نمی شود برای افرادی که:
دیابت دارند زیرا ممکن است خطر ابتلا به هیپوگلیسمی یا قند خون پایین باشد.
فتق هیاتال داشته باشید.
بیماری ریفلاکس معده (GERD).
نعناع ممکن است با برخی از داروها ارتباط برقرار کند، از جمله:
سیکلوسپورین دریافت شده توسط گیرندگان پیوند برای جلوگیری از رد پیوند،
Pepcid، Zantac و سایر داروهایی که اسید معده را کاهش می دهند.
داروهای دیابت که سبب کاهش قند خون می شوند.
داروهای فشار خون بالا یا هیپرتنشن.
داروهایی که توسط کبد متابولیزه می شوند.
نباید با آنتی اسیدها استفاده شود. این به این دلیل است که برخی مکملهای نعناع در شکل کپسول هستند. در صورتی که بیمار نیز آنتی اسیدها را مصرف کند ممکن است که پوشش آنها خیلی سریع شكسته شود و خطر سوزش سر دل افزایش یابد.
Peppermint همچنین در آماده سازی برای درمان سایر شرایط، از جمله پلاک دندان، زونا، عفونت ادراری و التهاب دهان استفاده می شود.
دکتر Kligler و همکارانش در پزشک خانواده آمریکایی نوشتند نتیجه گرفتند که نعناع فلفلی در درمان برخی علائم IBS، ایمن و موثر است و می تواند به کاهش سردرد تنشی کمک کند. با این حال، آنها بر ضد مصرف بیش از حد توصیه می کنند زیرا دوزهای بالا می توانند منجر به مسمومیت شوند.
هیچ شواهد علمی برای تأیید اثربخشی یا ایمنی آن وجود ندارد اما مرکز پزشکی دانشگاه مریلند (UMM) خاطرنشان می کند که نعناع فلفلی ممکن است برخی از انواع ویروس ها، قارچ ها و باکتری ها را از بین ببرد.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search