رژیم غذایی

5 مورد از مزایای سلامتی چای بابونه

مزایای چای بابونهچای بابونه یک نوشیدنی محبوب است و دارای مزایای مختلف سلامتی است. بابونه یک گیاه است که از گلهای گیاه گلداری مانند خانواده گیاه Asteraceae بدست می آید. این قرن ها به عنوان یک درمان طبیعی برای چندین وضعیت سلامتی مصرف شده است.

برای ساخت چای بابونه، گلها خشک می شوند و سپس به آب گرم تزریق می شوند.
بسیاری از مردم از چای بابونه مانند جایگزین کافئین برای چای سیاه یا سبز و طعم آن تا حدودی شیرین استفاده می کنند.
علاوه بر این، چای بابونه با آنتی اکسیدان ها همراه می شود که ممکن است در کاهش خطر ابتلا به بیماری های مختلف، از جمله بیماری های قلبی و سرطان نقش داشته باشد.
بابونه دارای خواصی است که ممکن است به خواب و هضم کمک کند.
این مقاله 5 مورد از مزایای سلامتی بالقوه نوشیدن چای بابونه را مورد بحث قرار می دهد.

1. چای بابونه می تواند کیفیت خواب را بهبود بخشد

بابونه دارای خواص منحصر به فردی است که ممکن است به کیفیت خواب شما منجر شود.
این شامل apigenin، آنتی اکسیدان است که به گیرنده های خاصی در مغز شما متصل می شود که ممکن است موجب خواب آلودگی و کاهش بی خوابی یا ناتوانی مزمن در خواب شود.
در یک مطالعه، زنان پس از زایمان که دو هفته با چای بابونه نوشیدند نسبت به گروهی که چای بابونه را نوشیدند کیفیت خواب بهتر را نشان داد. همچنین علائم افسردگی کمتری دارند که اغلب با مشکلات خواب مرتبط است.
مطالعه دیگری نشان داد افرادی که 270 میلی گرم عصاره بابونه را دوبار در روز به مدت 28 روز مصرف کردند 1/3 کمتر شب بیداری داشتند و 15 دقیقه سریعتر از کسانی که عصاره را مصرف نکردند بخواب رفتند.
این یافته ها امیدوار کننده هستند اما مطالعات بیشتری برای تعیین میزان تاثیر چای بر روی خواب ضروری است. با این وجود، چای بابونه را قبل از خواب بنوشید قطعاً اگر در خوابیدن مشکل دارید ارزش تلاش برای خوردن چای بابونه را دارد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. چای بابونه می تواند سلامت گوارش را ارتقاء دهد

هضم مناسب برای سلامتی شما بسیار مهم است.
تعداد کمی از تحقیقات حیوانی نشان می دهد که بابونه ممکن است برای کاهش هضم بهتر با کاهش خطر ابتلا به برخی بیماری های گوارشی موثر باشد.
چندین مطالعه نشان داد که عصاره بابونه دارای خواص بالقوه برای محافظت از اسهال در موش است. این به خواص ضد التهابی آن مربوط است.
در مطالعه دیگری در موش های صحرایی، بابونه برای پیشگیری از زخم معده مفید بود زیرا ممکن است اسیدیته را در معده کاهش دهد و رشد باکتری هایی را که به پیشرفت زخم کمک می کند مهار کند.
علیرغم این یافته ها، تحقیقات بیشتری در مورد انسان برای تأیید نقش گل بابونه در هضم لازم است.
با این حال، ادعاهای زیادی وجود دارد که نوشیدن چای بابونه برای معده آرامش بخش است. به طور سنتی، برای درمان بسیاری از بیماری های گوارشی، از جمله حالت تهوع و گاز مورد استفاده قرار گرفته است.

۳. چای بابونه ممکن است از انواع خاصی از سرطان محافظت کند

آنتی اکسیدان هایی که در چای بابونه یافت می شوند با شیوع کمتر نوع خاصی از سرطان ارتباط دارند.
بابونه حاوی آنتی اکسیدان آپیگنین است. در مطالعات آزمایشگاهی، آپیگنین برای مبارزه با سلولهای سرطانی، به خصوص سینه، دستگاه گوارش، پوست، پروستات و رحم مبارزه می کند.
علاوه بر این، یک مطالعه از 537 نفر مشاهده کرد که افرادی که چای بابونه 2 - 6 بار در هفته نوشیدند احتمال ابتلا به سرطان تیروئید را به میزان قابل توجهی از افرادی که چای بابونه را نداشتند کمتر کرد.
این یافته ها امیدوار کننده است اما تحقیق انسانی با کیفیت بالا، برای نتیجه گیری در مورد نقش چای بابونه در پیشگیری از سرطان ضروری است.

۴. چای بابونه ممکن است برای کنترل قند خون مفید باشد

نوشیدن چای بابونه ممکن است در کاهش قند خون کمک کند.
وقتی سطح قند خون شما به صورت مزمن درحال افزایش است خواص ضد التهابی آن ممکن است از آسیب به سلول های پانکراس شما جلوگیری کند.
سلامت پانکراس شما بسیار مهم است زیرا آن انسولین تولید می کند هورمونی که مسئول حذف شکر از خون شما است.
در یک مطالعه در 64 کودک مبتلا به دیابت، افرادی که روزانه 8 وعده غذای چای بابونه مصرف می کردند میزان قند خونشان را به طور معنی داری پایین تر از افرادی بود که آب مصرف می کردند.
علاوه بر این، مطالعات متعدد حیوانی نشان می دهد که چای بابونه ممکن است مقدار قابل توجهی از قند خون ناشتا را کاهش دهد و همچنین ممکن است برای پیشگیری از افزایش قند خون پس از خوردن مفید باشد.
بیشتر شواهد مربوط به نقش چای بابونه در کنترل قند خون براساس نتایج مطالعات غیر انسانی است. با این وجود یافته ها امیدوار کننده هستند زیرا کنترل قند خون عامل مهمی در کاهش خطر ابتلا به دیابت است.

۵. چای بابونه می تواند سلامت قلب را بهبود بخشد

چای بابونه فلاونها نوعی آنتی اکسیدان فراوان است.
پتانسیل فلاونها برای کاهش فشار خون و میزان کلسترول مورد مطالعه قرار می گیرند که نشانگر مهم خطر ابتلا به بیماری قلبی هستند.
یک مطالعه از 64 بیمار مبتلا به دیابت نشان داد که افرادی که چای بابونه را با غذا مصرف کردند میزان کاهش کلسترول تام، تری گلیسیرید و LDL کلسترول بد در مقایسه با افرادی که آب مصرف می کردند، قابل توجه بود.
تحقیقات بیشتری لازم است تا نقش چای بابونه در ارتقای سلامت قلب را تأیید کند اما مطمئناً نمیتواند به رژیم غذایی شما صدمه بزند.

سایر مزایای سلامت بالقوه

مزایای سلامت چای بابونه عمدتاً حکایتی است و با تحقیقات علمی پشتیبانی نمی شود:
سلامت ایمنی را افزایش می دهد: چای بابونه اغلب به عنوان یک استراتژی برای پیشگیری و درمان سرماخوردگی است اما شواهدی برای این وجود ندارد. گفته شده است که برای گلو درد تسکین دهنده است.
کاهش اضطراب و افسردگی: برخی شواهد وجود دارد که بابونه ممکن است شدت اضطراب و افسردگی را کاهش دهد اما این بیشتر بر اساس استفاده از آن به عنوان یک رایحه آروماتیک یا مصرف آن به عنوان مکمل است.
بهبود سلامت پوست: گزارش شده است که استفاده از بابونه برای پوست از طریق محصولات آرایشی مانند لوسیون، کرم چشم و صابون ممکن است مرطوب کننده و مفید برای کاهش التهاب پوست باشد.
در از دست دادن استخوان جلوگیری می شود: برخی ادعا می کنند که چای بابونه می تواند نقش مهمی در جلوگیری از کاهش استخوان داشته باشد که منجر به شرایطی مانند پوکی استخوان می شود. با این حال، شواهدی از این ضعیف است.
گرچه این ادعاهایش خالی از شواهد نیست اما به این معنا نیست که آنها دروغ است. آنها به سادگی هنوز مطالعه نشده اند و ممکن است در آینده باشند.

عوارض جانبی چای بابونه

نوشیدن چای بابونه به طور کلی برای بسیاری از افراد مفید است.
گزارش شده است که بیشترین احتمال آلرژی به بابونه در افرادی است که به گیاهان در خانواده Asteraceae از قبیل خربزه و گل داودی آلرژی دارند وجود دارد.
علاوه بر این، محصولات آرایشی و بهداشتی که حاوی بابونه هستند ممکن است در صورت تماس مستقیم با آنها، چشم را تحریک کنند. این ممکن است باعث ایجاد کنژکتیویت التهاب چشم شود.
همچنین لازم به ذکر است که ایمنی نوشیدن چای بابونه در بچه های جوان، زنان باردار و یا شیرده و افرادی که دارای بیماری های کبدی یا کلیوی هستند ایجاد نشده است.
با این وجود، هیچ گزارش از واکنش های نامطلوب تهدید کننده زندگی یا سمیت از نوشیدن چای بابونه وجود ندارد.

 

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search