رژیم غذایی

ماهی تیلاپیا: مزایا و خطرات

خطرات ماهی تیلاپیاتیلاپیا یک ماهی ارزان قیمت و ملایم است این چهارمین نوع از اغلب خوراکی های دریایی در ایالات متحده است. بسیاری از مردم تیلاپیا را دوست دارند زیرا نسبتاً مقرون به صرفه است و طعم بسیاری از ماهی ها را ندارد. با این حال، مطالعات علمی نگرانی های مربوط به محتوای چربی تیلاپیا را برجسته کرده است.

چندین گزارش همچنین سوالات مربوط به شیوه های تیلاپیای مزرعه ای را مطرح می کند به عنوان یک نتیجه، بسیاری از مردم ادعا می کنند که شما باید از مصرف این ماهی کاملاً اجتناب کنید و حتی ممکن است برای سلامتی شما مضر باشد.
این مقاله، شواهد و بررسی مزایا و خطرات مصرف تیلاپیا را بررسی می کند.

تیلاپیا چیست؟

نام تیلاپیا در واقع به گونه های متعددی از ماهی های آب شیرین بیشتر متعلق به خانواده سیچلاید اشاره دارد.
گرچه تیلایپای وحشی بومی آفریقا است ماهی در سراسر جهان معرفی شده است و در حال حاضر در بیش از 135 کشور تولید می شود.
این یک ماهی ایده آل برای کشاورزی است زیرا سریع رشد می کند و یک رژیم گیاه خواری ارزان را مصرف می کند این ویژگی ها نسبت به سایر انواع غذاهای دریایی، قیمت آن را نسبتاً ارزان می کند.
مزایا و خطرات تیلاپیا به طور عمده بستگی به تفاوت های موجود در شیوه های کشاورزی دارد که با موقعیت مکانی متفاوت است.
چین تا حدی بزرگترین تولید کننده تیلاپیا در جهان است آنها سالانه بیش از 1.6 میلیون تن تولید می کنند و اکثریت واردات تیلاپیا ایالات متحده را تأمین می کنند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

تیلاپیا منبع عالی پروتئین و مواد مغذی است

تیلاپیا یک منبع بسیار موثر پروتئین است در 3.5 اونس (100 گرم)، 26 گرم پروتئین و فقط 128 کالری بسته بندی می شود.
حتی مقدار ویتامین ها و مواد معدنی در این ماهی بیشتر چشمگیر است Tilapia غنی از نیاسین، ویتامینB12 ، فسفر، سلنیوم و پتاسیم است.
مصرف 3.5 اونس حاوی موارد زیر است:
کالری: 128
کربوهیدرات: 0 گرم
پروتئین: 26 گرم
چربی: 3 گرم
نیاسین: 24٪ از RDI
ویتامین ب 12: 31٪ از RDI
فسفر: 20٪ RDI
سلنیوم: 78٪ از RDI
پتاسیم: 20٪ از RDI
تیلاپیا همچنین یک منبع پروتئین بدون چربی است و تنها 3 گرم چربی در هر وعده مصرفی دارد.
با این حال، نوع چربی در این ماهی به شهرت بد آن کمک می کند در بخش بعدی درباره چربی تیلاپیا صحبت بیشتری می شود.

نسبت امگا 6 به امگا 3 ممکن است منجر به التهاب شود

ماهی تقریباً به طور جهانی یکی از سالمترین غذاها در این سیاره است.
یکی از دلایل اصلی این است که ماهی مانند ماهی سالمون، ماهی قزل آلا، ماهی تن آلباکور و ساردین شامل مقدار زیادی از اسیدهای چرب امگا 3 هستند در واقع، ماهی سالمون وحشی حاوی بیش از 2500 میلی گرم امگا 3 در هر 3.5 اونس (100 گرم) مصرفی است.
اسیدهای چرب امگا 3 چربی های سالم هستند که باعث کاهش التهاب و تری گلیسیرید خون می شوند. آنها همچنین با کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی همراه شده اند.
خبر بد برای تیلاپیا این است که فقط حاوی 240 میلی گرم اسید چرب امگا 3 در هر وعده است و 10 برابر امگا 3 کمتر از ماهی قزل آلا وحشی دارد.
اگر این به اندازه کافی بد نباشد تیلاپیا حاوی اسیدهای چرب امگا 6 بیشتر از امگا 3 است.
اسیدهای چرب امگا 6 بسیار بحث برانگیز هستند اما به طور کلی کمتر از امگا 3 به نظر می رسد برخی افراد حتی معتقدند که اسیدهای چرب امگا 6 ممکن است مضر باشند و التهاب را افزایش دهند
نسبت توصیه شده از امگا 6 به امگا 3 در رژیم غذایی به طور معمول نزدیک به 1:1 است که ممکن است مصرف ماهی با امگا 3 مثل ماهی قزل آلا به راحتی به این هدف کمک کند در حالی که تیلاپیا کمک زیادی نمی کند.
در واقع، اگر شما در تلاش برای کاهش خطر ابتلا به بیماری های التهابی مانند بیماری های قلبی هستید متخصصین متعددی نسبت به مصرف تیلاپیا هشدار می دهند.

گزارش های مربوط به فعالیت های کشاورزی در مورد ماهی تیلاپیا

عرضه و تقاضای tilapia همچنان رو به رشد است کشاورزی تیلاپیا یک روش مقرون به صرفه برای تولید یک محصول نسبتاً ارزان برای مصرف کننده ارائه می دهد.
با این حال، چندین گزارش در طول دهه گذشته، برخی از جزئیات مربوط به شیوه های کشاورزی دامداری، به ویژه از مزارع واقع در چین را نشان داده اند.
تیلاپیا اغلب از مدفوع حیوانات تغذیه می کنند.
یک گزارش از اداره غذا و داروی ایالات متحده (FDA) نشان می دهد که ماهی هایی که در چین زندگی می کنند از مدفوع حیوانات چهارپا تغذیه می شود.
اگر چه این عمل هزینه های تولید را کاهش می دهد باکتری هایی مثل سالمونلا در زباله های حیوانی می توانند آب را آلوده و خطر بیماری های خوراکی را افزایش دهند.
استفاده از مدفوع حیوانات به عنوان خوراک به طور مستقیم با هیچ گونه ماهی خاص ارتباط ندارد با این حال، در حدود 73 درصد از تیلاپیای وارداتی به ایالات متحده از چین است جایی که این عمل به ویژه رایج است.

تیلاپیا می تواند با مواد شیمیایی مضر آلوده شود

مقاله دیگر گزارش داد که FDA بیش از 800 بار غذاهای دریایی از چین را در سالهای 2007 - 2012 رد کرده است از جمله 187 محموله تیلاپیا.
این به ماهی هایی اشاره دارد که استانداردهای ایمنی را رعایت نکرده اند چرا که آنها با مواد شیمیایی بالقوه مضر، از جمله «داروهای باقیمانده دامپزشکی و مواد افزودنی ناایمن» آلوده بودند.
سازمان دیده بان غذاهای دریایی آکواریوم مونتری نیز گزارش داد که با وجود اینکه بعضی از آنها در بیش از یک دهه ممنوع است مواد شیمیایی شناخته شده برای سرطان و دیگر اثرات سمی هنوز در کشاورزی چینی تیلاپیا مورد استفاده قرار می گیرند.

ایمن ترین راه برای خوردن تیلاپیا و جایگزین های بهتر

از آنجا که مشکلات مربوط به شیوه های کشاورزی تیالاپیا است که در چین استفاده می شود بهتر است از تیلاپیای سایر نقاط جهان استفاده کنند.
در هنگام خرید برای تیلاپیا مزرعه ای، بهترین منابع شامل ماهی از ایالات متحده، کانادا، هلند، اکوادور و پرو است.
به طور مطلوب، تیلایپای وحشی جذاب تر از تیلایپای مزرعه ای می باشد اما پیدا کردن تیلایپای وحشی بسیار سخت است اکثریت قریب به اتفاق تیلاپیا در دسترس مصرف کنندگان مزرعه ای است.
به همین ترتیب، انواع دیگر ماهی ممکن است سالم و ایمن تر برای مصرف باشد ماهی مانند سالمون، ماهی قزل آلا و شاه ماهی دارای بیش از هر مقدار اسید چرب امگا 3 در هر وعده از تیالاپیا است.
علاوه بر این، پیدا کردن این ماهی ها آسان تر از نوع وحشی است و به جلوگیری از برخی مواد شیمیایی ممنوع شده که در برخی ازمزرعه های تیلاپیا استفاده می شود کمک می کند.
نتیجه:
تیلاپیا ماهی ارزان و معمول مصرفی است که در سرتاسر جهان تولید می شود.
این یک منبع بدون چربی پروتئین است و همچنین دارای بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی مانند سلنیوم، ویتامینB12، نیاسین و پتاسیم است.
با این حال، دلایل متعددی وجود دارد که شما ممکن است بخواهید از tilapia اجتناب کنید یا مصرف آن را محدود کنید.
سطح کم اسیدهای چرب امگا 3 و سطوح نسبتاً بالایی از اسیدهای چرب امگا 6 ممکن است به التهاب کمک کنند.
علاوه بر این، گزارش شده است که استفاده از مدفوع حیوانات به عنوان مواد غذایی و ادامه استفاده از مواد شیمیایی ممنوع در مزارع تیلاپیا در چین وجود دارد به این ترتیب، اگر شما مصرف تیلاپیا را انتخاب می کنید بهتر است از نوع ماهی تیلاپیای چین نباشد.
در عوض انتخاب ماهی هایی با اسیدهای چرب امگا 3 مانند ماهی سالمون و ماهی قزل آلا ممکن است یک انتخاب سالم و ایمن تر از غذاهای دریایی باشد.

مقاله مرتبط

آیا ماهی تیلاپیا سالم است

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search