رژیم غذایی

سرطان متاستاتیک ریه: علائم، تشخیص و درمان

علائم سرطان ریهدر حالی که سرطان ممکن است در یک ناحیه بدن ایجاد شود توانایی گسترش آن به مناطق دیگر وجود دارد. هنگامی که سرطان به این طریق گسترش می یابد گفته می شود که متاستاز شده و به عنوان سرطان متاستاتیک شناخته می شود. 

سرطان متاستاتیک با سرطان اولیه (یا اصلی) همراه است. به عنوان مثال، سرطان ریه که به کبد گسترش می یابد سرطان ریه متاستاتیک است، نه سرطان کبد. تومورهای متاستاتیک در مراحل بعدی سرطان ریه بسیار رایج هستند معمولاً به نام 4 مرحله سرطان ریه یا سرطان پیشرفته ریه.
مطالب این مقاله:
سرطان متاستاتیک دومین سرطان اولیه
علل
علائم
تشخیص
درمان

سرطان متاستاتیک دومین سرطان اولیه

سرطان ریه متاستاتیک ممکن است به استخوان، مغز یا کبد گسترش یابد.
سرطان های متاستاتیک با سرطان اولیه ارتباط دارند نه محل متاستاز. این به این دلیل است که وقتی که آنها تحت یک میکروسکوپ بررسی می شوند سلول های سرطانی به نظر می رسد ویژگی های سرطان اولیه را حفظ می کنند.
این نیز برای این است گه چگونه پزشکان قادر به تشخیص بین سرطان متاستاتیک و دومین سرطان اولیه هستند.
دومین سرطانهای اولیه متاستاز نیستند اما سرطانهای جدید به نوع اول سرطان وابسته نیستند.
دومین سرطانهای اولیه نادر هستند. معمولاً هنگامی که فرد مبتلا به سرطان می گوید مجددا سرطان دارد به این معنی است که اولین سرطان اولیه بازگشته است. به عنوان مثال، در بیماران مبتلا به سرطان ریه، این بدان معنی است که سرطان به همان قسمت از ریه مشابه پس از درمان بازگشته است. این سرطان ریه راجعه نامیده می شود.
اگر سرطان در ریه ای که قبلا تحت تأثیر قرار نگرفته است رخ دهد معمولاً به عنوان یک تومور متاستاز به جای یک سرطان اولیه است که بازگشته است.
سرطان ریه کجاست؟
اگر سرطان ریه گسترش یابد معمولاً به موارد خاصی گسترش یافته از قبیل:
غده فوق کلیه
استخوان ها
مغز
کبد
گره های لنفاوی
در موارد نادر، ممکن است به سایر نقاط بدن مانند معده، روده، پانکراس و کلیه گسترش یابد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علل سرطان ریه متاستاتیک

سرطان ریه زمانی اتفاق می افتد که سلول های سالم در طی فرایند تقسیم سلولی به سلول های سرطانی تبدیل شوند. این سلولهای سرطانی همچنان در حال افزایش هستند تا اینکه در نهایت تومور در ریه ایجاد شوند.
همانطور که تومور رشد می کند نیاز به فضای بیشتری در بدن دارد و بنابراین شروع به گسترش به سایر قسمت های بدن می کند. این گسترش شروع سرطان متاستاتیک ریه است.
سلول های سرطانی به وسیله رشد مستقیم به بافت های مجاور، یا با سفر از طریق جریان خون یا سیستم لنفاوی، گسترش می یابند.
رشد مستقیم به بافت های نزدیک
تومور به بافت سالم فشار وارد می کند و از میان آن عبور می کند. همانطور که رشد می کند عروق خونی کوچک در این منطقه را مسدود می کند.
این منجر به کاهش عرضه خون و اکسیژن به بافت سالم می شود. بدون خون و اکسیژن، بافت طبیعی شروع به مردن می کند و اجازه می دهد که سرطان گسترش یابد.
سفر از طریق جریان خون یا سیستم لنفاوی
برای گسترش از طریق خون یا سیستم لنفاوی، سلول های تومور باید از آن جدا شوند
سلول های سالم حاوی مواد به نام مولکول های چسبندگی هستند که به آنها اجازه می دهد به هم چسبانده شوند. تحقیقات نشان می دهد که سلول های سرطانی دیگر به ساختارهای بافت طبیعی متصل نمی شوند.
علاوه بر این، دانشمندان مواد ترشحی سلول های سرطانی به نام اکسیوم ها را کشف کرده اند که ممکن است آنها را به حرکت تحریک کند. تحقیقات در حال بررسی نقش این اگزوزوم ها در گسترش سرطان ها است.
سلولهای سرطانی که از طریق جریان خون حرکت می کنند در نهایت می توانند در یک رگ خونی کوچک گیر کنند. آنهایی که زنده ماندند از طریق دیواره این رگ خون به داخل بافت نزدیک حرکت می کنند. در اینجا آنها ممکن است رشد کنند و تومور جدید ایجاد کنند.
سلول هایی که از طریق عروق لنفاوی سفر می کنند نیز می توانند گیر کرده باشند. اگر سلول ها توسط غدد لنفاوی نابود نگردند تومورها را در گره های لنفاوی تشکیل می دهند.

علائم سرطان ریه متاستاتیک

نشانه های سرطان متاستاتیک همیشه خود را آشکار نمی کنند. اما زمانی که آنها رخ دهند آنها مربوط به محل سرطان است. علائم عمومی هستند و ممکن است هیچ ارتباطی با سرطان متاستاز نداشته باشند اما با مشکلات دیگر مربوط باشند.
علائم شایع سرطان کبد ممکن است بیماری، کاهش اشتها و درد در زیر دندانهای راست باشد.
علائم سرطان متاستاتیک ریه مربوط به ناحیه ای است که به آن گسترش می یاید با این حال، علائم مرتبط می تواند کاملاً عمومی باشد و ممکن است به سایر مسائل مرتبط باشد. مهم است که توجه داشته باشید که سرطان متاستاتیک همیشه علائم ایجاد نمی کند.
برخی از علائم شایع در ارتباط با محل سرطان متاستاتیک ریه عبارتند از:
غدد آدرنال: سرطان که به غده فوق کلیه گسترش می یابد معمولاً نشانه ای را ایجاد نمی کند. با این حال، سطح هورمون های آدرنال ممکن است کاهش یابد و منجر به ضعف و خستگی شود.
استخوان: تا 40 درصد از بیماران مبتلا به سرطان پیشرفته ریه، متاستازهای استخوانی تولید می شوند. درد علائم اصلی است. خطر شکستگی نیز افزایش می یابد.
مغز: بین 20 تا 40 درصد از بیماران مبتلا به سرطان ریه بدون سلول کوچک که یک نوع سرطان ریه است که 85 درصد از سرطان های ریه را تشکیل می دهد متاستازهای مغزی را توسعه می دهد. سردرد، سردرگمی، خستگی، تهوع و ضعف از علائم است.
کبد: از دست دادن اشتها، تهوع پس از غذا خوردن یا درد زیر راست کمر می تواند سرطان را در کبد نشان دهد. یرقان، زردی پوست و سفید چشم نشانه دیگری هستند.
گره های لنفاوی: گره های لنفاوی بزرگ که در زیر بغل، گردن و معده واقع شده اند می توانند نشان دهند که سرطان گسترش یافته است. گرچه، این گره ها در طول انواع بیماری دیگر نیز بوجود می آیند.

تشخیص سرطان ریه متاستاتیک

آزمایش متاستاز شامل بررسی مناطقی است که سرطان ریه به طور معمول به آن گسترش می یابد. مناطق دیگر ممکن است برای متاستاز وابسته به علائم و نتایج آزمایشات اولیه مورد بررسی قرار گیرد.
آزمایش های تشخیصی عبارتند از:
آزمایش خون
اسکن استخوان
اشعه ایکس
سی تی اسکن
اسکن MRI
اولتراسوند

پیشگیری از سرطان ریه

بهترین راه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان ریه این است که سیگار را ترک کنید.
به سادگی داشتن سرطان یا سابقه سرطان یک عامل خطر برای متاستاز است و پزشکان نمی توانند پیش بینی کنند که سرطان متاستاتیک چیست. بنابراین جلوگیری از سرطان ریه متاستاتیک به معنی جلوگیری یا درمان سریع سرطان ریه است.
برخی از عوامل خطر که افراد را به سرطان ریه مبتلا می کند، مانند ژنتیک که اجتناب ناپذیر است. با این حال، دیگر عوامل را می توان اجتناب کرد.
ترک سیگار مهمترین اقدام پیشگیرانه ای است که می تواند برای کاهش خطر ابتلا به سرطان اولیه ریه استفاده شود.
اجتناب از دود سیگار و تماس با برخی از مواد مانند آزبست و رادون نیز خطر را کاهش می دهد.
غربالگری برای سرطان ریه
تکنیک های غربالگری برای افرادی که در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه هستند در دسترس هستند. تشخیص زود هنگام و برنامه درمان می تواند قبل از پیشرفت سرطان و یا گسترش به مناطق دیگر بدن باشد.
افراد 55 سال و بالاتر، سابقه خانوادگی سرطان ریه، دود یا سیگاری های سابق ممکن است مایل به بحث در مورد گزینه های غربالگری سرطان ریه با پزشک خود باشند.

چگونه سرطان ریه متاستاتیک درمان می شود؟

هدف درمان کنترل رشد سرطان و یا تسکین هر گونه علائم می باشد. درمان های متعددی در دسترس وجود دارد و برنامه درمان خاص عوامل مختلفی بستگی دارد که عبارتند از:
سن فرد
سلامت کلی فرد
تاریخ پزشکی فرد
نوع تومور اولیه
محل تومور
اندازه تومور
تعداد تومورها درمان سرطان متاستاتیک بر کنترل رشد سرطان و کاهش علائم تمرکز دارد. گزینه های درمان بسته نوع سرطان ریه، محل متاستاز، درمان های انجام شده در گذشته و سلامت عمومی بستگی دارد.
گزینه ها عبارتند از:
شیمی درمانی و یا درمان بیولوژیکی: این معمولاً اگر سرطان به بیش از یک منطقه از بدن گسترش یافته است پیشنهاد می شود.
رادیوتراپی: اگر سرطان فقط به یک منطقه گسترش یابد ممکن است استفاده شود.
لیزر درمانی: مورد استفاده برای سوزاندن بخشی از تومور، که ممکن است راه هوایی را مسدود کرده باشد. درمان با لیزر با استفاده از نور با شدت بالا برای از بین بردن سلول های سرطانی و تومورها است. لوله های استنت کوچک - می تواند برای باز نگه داشتن راه هوایی استفاده کرد.
پروب های گرما می توانند سلول های سرطانی ریه را از بین ببرند
داروهای دیگر: این داروها برای رفع علائم خاصی پیشنهاد می شوند. نمونه هایی از آن شامل استروئید ها، آرامبخش های عضلانی و کشنده درد است.

چشم انداز سرطان ریه متاستاتیک

همه سرطان های ریه گسترش پیدا نمی کنند. با این حال، هنگامی که سرطان به سایر اندام ها گسترش یافته است موسسه ملی سرطان توصیه می کند که این سرطان قابل درمان نیست. در این مرحله، مردم برای کنترل علائمشان تلاش می کنند و تلاش می کنند زندگی خود را ادامه دهند.
طبق گفته انجمن جامعه سرطان آمریکا، 26 درصد از افراد مبتلا به سرطان ریه در مرحله بعد تشخیص داده شده اند که به سایر نقاط بدن متاستاز داده می شود حداقل یک سال پس از تشخیص آن، زندگی می کنند. نرخ بقا 5 ساله 4 درصد است.

مقابله با سرطان ریه متاستاتیک

افرادی که گفته می شود که سرطان ریه متاستاتیک آنها نمی تواند کنترل شود توصیه می شود که در مورد مراقبت از خدمات پس از ازدواج با پزشک و عزیزان صحبت کنند.
احساسات شدید مانند خشم، اضطراب، سردرگمی و غم و اندوه واکنش های رایج برای افراد مبتلا به سرطان وجود دارد که این کارها می تواند مفید باشد:
به دنبال حمایت از دوستان و خانواده باشید
به گروه حمایت از سرطان بپیوندید
مشورت کنید
با هر پزشک یا پرستار در مورد هر گونه سوال در مورد تشخیص یا درمان صحبت کنید
وقتهایی با یک دکتر دیدن کنید
اگر فرد مبتلا به سرطان اولیه ریوی تشخیص داده شود باید اطمینان داشته باشید که در همه قرار ملاقات ها و درمان های برنامه ریزی شده با پزشک یا سایر ارائه دهنده خدمات درمانی خود حضور داشته باشید.
اگر علائم جدید بیشتر از چند روز ادامه داشته باشد مهم است که در مورد این با دکتر صحبت کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (6)

رتبه 4.5 از 5 بر مبنای 2 رای

  1. سحر

سلام
من یک سوالی دارم
من حدود دوماه پیش مجبور به تخلیه تیروییدم شدم چون گفتن سرطان تیرویید دارم. حالا بعد جراحی من مشکلاتی پیدا کردم مثل ورم معده، استخوان درد و تنگی نفس،بی اشتهایی، پف صورت اما وزنم تغیرنکرده. دکترم عمومی میگه هیچی نیست قرص مسکن...

سلام
من یک سوالی دارم
من حدود دوماه پیش مجبور به تخلیه تیروییدم شدم چون گفتن سرطان تیرویید دارم. حالا بعد جراحی من مشکلاتی پیدا کردم مثل ورم معده، استخوان درد و تنگی نفس،بی اشتهایی، پف صورت اما وزنم تغیرنکرده. دکترم عمومی میگه هیچی نیست قرص مسکن و برای معده داده که اصلا تاثیری نداره. گفتم شاید عوارض قرص لووتروکسین باشه گفتن نه بدنت عادت می کنه و برای دکتر متخصص اخر ماه دیگه به من وقت دادن. البته لووتروکسین از ۲۵ به ۱۵۰ رسیده. چون قرص ها با دوزهای پایین تر اثری نداشته. خواستم از شما کمک بگیرم که ایا این علایم من عادی هستند یا.......
ممنون میشم اگر من راهنمایی کنید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. سیدی

سلام اقای دکتر
خانم 46 ساله من در سال 96 جراحی سینه شد و شیمی درمانی و پرتو درمانی شد در سال 98 برای ریه شیمی درمانی شد و برای پا درد شدید پرتو درمانی می شود این فرایند زیر نظر دکترمجاهد در قم پیش می رود
با توجه به ملاحظات دکتر مجاهد از بیان...

سلام اقای دکتر
خانم 46 ساله من در سال 96 جراحی سینه شد و شیمی درمانی و پرتو درمانی شد در سال 98 برای ریه شیمی درمانی شد و برای پا درد شدید پرتو درمانی می شود این فرایند زیر نظر دکترمجاهد در قم پیش می رود
با توجه به ملاحظات دکتر مجاهد از بیان نتیجه کار شما می توانید بگویید چقدر درمان طول می کشد ایا کار بهتری می توان کرد؟
ممنون

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    سیدی
  1. 4 / 5

با سلام در این زمینه با متخصص انکولوژی مشورت نمایید

  پیوست ها
 

  1. رمضان عادل

سلام دكتر
مادر من دچار سرطان كليه شد وكليه تخليه شد بعد يك سال متوجه شدند متاستاز كرده به ريه آيا دكتر معالج به اين موضوع نبايد زودتر پي ميبرد؟ واينكه راه كار درمان يا كنترل دارد يا نه؟

  پیوست ها
 

  1. محسن

سلام
پدرم سرطان مقعد داشت که بزرگ شده بود و دیر فهمیدیم
بعد از سیتی اسکن متوجه متاستاز به ریه شدیم که در حد 1سانتیمتر مربع در ریه است چند نقطه و کوچک بدون علائم
آیا درمان قطعی دارد؟!در چه مرحله ای هستیم و چکاری میتونیم انجام بدیم؟!آیا خارج از...

سلام
پدرم سرطان مقعد داشت که بزرگ شده بود و دیر فهمیدیم
بعد از سیتی اسکن متوجه متاستاز به ریه شدیم که در حد 1سانتیمتر مربع در ریه است چند نقطه و کوچک بدون علائم
آیا درمان قطعی دارد؟!در چه مرحله ای هستیم و چکاری میتونیم انجام بدیم؟!آیا خارج از ایران راه درمان قطعی هست ببریمش؟!

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    محسن
  1. 5 / 5

با سلام در سرطان متاستاتیک هدف از درمان کنترل رشد سرطان و یا تسکین هر گونه علائم می باشد واین در تمام کشورها یکسان است
با تشکر

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search