رژیم غذایی

غذاها، گیاهان و داروها می توانند با هم تداخل داشته باشند

تداخل غذا و داروداروها هر دو نسخه ای و بدون نسخه ای می توانند با داروهای دیگر تعامل داشته باشند اما آیا می دانستید که مواد دارویی نیز می توانند با مواد غذایی، نوشیدنی ها و گیاهان ارتباط برقرار کنند؟ مواد غذایی، نوشیدنی، داروها یا گیاهان ممکن است اثرات یک دارو را کاهش یا افزایش، جلوگیری از عملکرد آن و یا افزایش یا کاهش اثرات جانبی دارو ها شوند.

عوارض جانبی جدید ممکن است از یک تعامل ظاهر شود. اطمینان حاصل کنید که پزشک و داروساز از همه داروها و گیاهان مصرفی شما اطلاع دارد. اگر نگران هستید که یک غذا یا نوشیدنی ممکن است بر روی یک دارو مصرفی اثر داشته باشد با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

خطرات گریپ فروت

گریپ فروت یک غذای رایج است که ممکن است متابولیسم و عملکرد دارو بیش از 50 داروی مختلف را تحت تاثیر قرار دهد. ماهیت تعامل متفاوت است. این میوه ممکن است سطح برخی از داروها مانند استاتین ها را افزایش دهد. در موارد دیگر، مانند آنتی هیستامین فکسوفنادین (Allegra)، گریپ فروت و آب گریپ فروت، سطح خونی و عملکرد دارو را کاهش دهند. اگر مطمئن نیستید که آیا می توانید با داروهای تجویز شده و یا بدون نسخه گریپ فروت مصرف کنید از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

لبنیات: شیر، پنیر و ماست می تواند مشکلات ایجاد کند

محصولات لبنی ممکن است با عمل برخی از آنتی بیوتیک ها تداخل ایجاد نماید کلسیم، منیزیم و کازئین (یک پروتئین در محصولات لبنی) ممکن است سبب تاخیر یا جلوگیری از جذب انواع خاصی داروها شود. اگر از آنتی بیوتیک ها تجویز می شود از پزشک یا داروساز خود بپرسید که آیا شما می توانید آنها به راحتی مصرف کنید. به یاد داشته باشید که دوره کامل را برای تجویز حداکثر سود تجویز کنید. در موارد دیگر، یک پزشک یا داروساز ممکن است توصیه کند که بیمار بعضی از داروهای دیگر را با شیر یا کمی از لبنیات به منظور کاهش خطر و ناراحتی معده در نظر بگیرد.

درباره خوردن شیرین بیان فکر کنید

شیرین بیان طعم دهنده است که در آدامس، آب نبات و شیرینی یافت می شود. این یک درمان گیاهی است که معده را آرام می کند و به هضم کمک می کند. Glycyrrhizin یک ترکیب در شیرینی پزی است که ممکن است اثربخشی داروهای خاصی مانند سرکوب کننده ایمنی مانند سیکلوسپورین را کاهش دهد. خوردن گلیسیریزین با دیگوکسین، داروئی که برای درمان بیماری های قلبی استفاده می شود خطرناک است. این ترکیب ممکن است ضربان قلب را نامنظم و حتی حمله قلبی را با خوردن دیگوکسین ایجاد کند. گلیسیریزین نیز ممکن است خطرناک باشد اگر بیمار دارای فشار خون بالا یا سایر مسائل پزشکی باشد.

دوستداران شکلات: بیشتر فکر کنند

شکلات بالا دارای یک ترکیب به نام تیامین است. خوردن شکلات هنگام مصرف یک مهار کننده MAO می تواند منجر به افزایش خطرناک فشار خون (BP) شود. شکلات تیره دارای کافئین زیاد است که می تواند با فعالیت داروهایی که برای درمان اختلال کمبود توجه بیش فعالی (ADHD) مانند متیل فنیدات (ریتالین) دخالت کند. در صورت مصرف داروهای آرام بخش یا خواب، مثل زولپیدم تارتات (Ambien) شکلات مصرف نکنید.

مراقبت استفاده از مکمل های آهن باشید

مکملهای آهن با یک لیست طولانی از داروهای مورد استفاده برای درمان انواع شرایط تداخل دارند. داروهای کاهش کلسترول، از جمله کلستیرآمینین و کلستیپول، باعث جذب آهن می شوند. بنابراین، مسدود کننده های اسید مانند رانیتیدین (Zantac)، فاموتییدین (Pepcid) و سایمتیدین (Tagamet) را مسدود می کنند. برعکس، آهن جذب برخی از داروها از جمله آنتی بیوتیک ها مانند کینولون ها و تتراسایکلین ها و مهارکننده های ACE ( برای درمان فشار خون بالا) را کاهش می دهد. آهن ممکن است سطح خونی هورمون جایگزین تیروئید (لووتیروکسین) و درمان های پارکینسون مانند کربیدوپا و لودوپا (Sinemet) را کاهش دهد. قرصهای کنترل قند ممکن است سطح خونی آهن را افزایش دهند. مولتی ویتامین خود را بررسی کنید ممکن است حاوی آهن باشد که می تواند با داروهایی که مصرف می کنید تداخل داشته باشد. اگر شما باید آهن بگیرید از دکتر یا داروساز خود بپرسید که چند ساعت قبل از یا بعدمصرف نمایید.

تعاملات خطرناک هنگام نوشیدن الکل

الکل یک ماده شایع است که ممکن است با انواع داروها تداخل نماید. تعاملات با داروها ممکن است موجب تهوع، استفراغ، خستگی، سردرد، سرگیجه، تغییر رفتار و تغییرات فشار خون شود. اثرات بسیاری از داروهای دیگر هنگام مصرف الکل افزایش می یابد. مصرف مواد مخدر در هنگام نوشیدن الکل خطر ابتلا به کما و مرگ را افزایش می دهد. مصرف آن با نیترات باعث کاهش فشار خون می شود. اثرات خواب آلودگی، داروهای ضد افسردگی و آنتی سایکوتیک ها با الکل افزایش می یابد. اگر یک بیمار استامینوفن یا سایر داروهای ضد درد مصرف کند خطرناک است زیرا ممکن است باعث آسیب کبدی شود. بیماران که الکل مصرف می کنند هنگامی که داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) مصرف نمایند خطر خونریزی معده افزایش می یابد.

آیا قهوه مناسب است؟

کافئین در قهوه با آنزیم های کبدی مانند بسیاری از داروها پردازش می شود. این آنزیم ها به عنوان آنزیم های سیتوکروم P450 شناخته می شوند. نوشیدن قهوه می تواند سبب شکسته شدن مواد تشکیل دهنده فعال در برخی از داروهای خاص شود. این ممکن است سبب افزایش سطوح سمی داروها شود اگر قهوه می نوشید در مورد مصرف داروهای ضد آسم، افسردگی، آنتی بیوتیک، آنتی آریتمیک از دکتر خو بپرسید قهوه همچنین می تواند با جذب و استفاده از آهن دخالت کند.

داروهای آلرژی

آنتی هیستامین های تجویز شده برای درمان آلرژی ممکن است با چندین دارو سبب تداخل شود. آنتی هیستامین ها می توانند شما را خسته کنند اما اگر شما آنها را با آرامش بخش مصرف کنید اثر ترکیبی می تواند حتی بیشتر خسته کننده باشد. داروهای آلرژی ممکن است با داروهای آرام بخش ضد افسردگی تعامل داشته باشند. اثر ترکیبی ممکن است توانایی شما در رانندگی و تمرکز را کاهش دهد. بعضی از داروهای فشار خون مخلوط با برخی از آنتی هیستامین ها ممکن است باعث افزایش شدید فشار خون و ضربان قلب شود. اگر شما مجبورید از داروی بدن نسخه حاوی آنتی هیستامین مصرف کنید با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید تا اطمینان حاصل کنید که با هیچ چیز دیگری که شما مصرف می کنید ارتباط برقرار نکنید.

ویتامین K و لخته های خون

وارفین یک داروی رقیق کننده خون است که برای جلوگیری از لخته شدن خون مورد استفاده قرار می گیرد. در حالی که وارفارین مصرف می کنید خطرناک است که غذاهای دارای ویتامین K بیش از حد مصرف کنید. سطوح بالای ویتامین باعث می شود که وارفارین و سایر رقیق کننده های خون کمتر موثر و خطر لخته شدن خون را افزایش دهند. غذاهایی با ویتامین بالا شامل جوانه گندم، جعفری، کلم بروکلی و اسفناج است. از دکتر خود بخواهید که کدام یک از اینها برای مصرف و در چه مقادیری برای شما مناسب است. همان مقدار غذاهایی که غنی از ویتامین هستند هر روز بخورید تا سطح خونتان را حفظ کنید تا روی لخته شدن خون تاثیری نگذارد.

جینسنگ و لخته شدن خون

جینسنگ مکمل گیاهی و رژیم غذایی است که ممکن است خونریزی را افزایش داده و اثرات وارفارین، هپارین و داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) را افزایش دهد. مصرف جینسنگ در هنگام مصرف یک مهارکننده MAO خطرناک است زیرا ممکن است باعث خواب آلودگی، نگرانی، سردرد، اضطراب و بیش فعالی شود. جینسنگ قند خون را کاهش می دهد. مصرف آن به همراه داروهای دیابتی که قند خون یا انسولین را پایین می آورد ممکن است منجر به کاهش قند خون شود.

مخمر سنت جان (Hypericum Perforatum)

مخمر سنت جان یک گیاه است که برای درمان افسردگی استفاده می شود. آن آنزیم های کبدی بالا می برد بنابراین ممکن است متابولیسم برخی داروها را افزایش دهد و غلظت آنها در جریان خون شما را کاهش دهد. داروهای کاهش دهنده کلسترول شامل لواستاتین (Mevacor و (Altocor)، سیلدنافیل (ویاگرا) برای اختلال نعوظ و دیگوکسین (لانوکین) برای شرایط قلبی استفاده می شود که ممکن است کاهش یابند در صورتی که هم زمان با سنت جان مصرف شوند. افسردگی یک بیماری جدی پزشکی است. اگر در معرض افسردگی هستید، کمک حرفه ای بگیرید.

تعاملات دارویی Gingko Biloba

Gingko biloba گیاهی است که سبب گردش خون می شود و ممکن است به بهبود حافظه کمک کند. Gingko ممکن است با داروهای تجویز شده برای درمان انواع شرایط سلامتی مواجه شود. دوزهای بالای گیاه ممکن است اثر داروهای ضد انعقادی مثل کاربامازپین (کرباترول، اکسترو، تگراتول) و اسید والپروک (Depakote) کمتر نماید. Gingko ممکن است عوارض جانبی داروهای ضد افسردگی، نیتروژن خون، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) را افزایش دهد. این ممکن است اثر داروی BP را افزایش دهد و فشار خون را کاهش دهد. این ممکن است سبب کاهش اثر داروهای ضد اضطراب شود. Gingko ممکن است قند خون را تحت تأثیر قرار دهد پس اگر داروهای دیابت مصرف می کنید مراقب باشید و قبل از مصرف آنها از متخصص مراقبت های سلامتی سوال کنید.

برچسب ها بخوانید

برای بیماران بسیار معمول است که داروها را به اندازه مصرف نکنند. آنها ممکن است کمتر از آنچه نیاز دارند بخورند یا دوزهایی را در زمانهای تصادفی مصرف کنند. همه اینها خطرناک است و باعث می شود که شرایط پزشکی به درستی درمان نشود. دستورالعمل های حرفه ای مراقبت های سلامتی خود را برای مصرف داروهای تجویزی دنبال کنید. در مورد تعاملات بالقوه با سایر داروها و تعاملات احتمالی با غذاها، گیاهان و مکمل ها، از آنها سوال کنید. برای دستیابی به اثر درمانی مورد نظر، داروها باید هدایت شود.

بیشتر بخوانید

تداخل دارو با مواد غذایی و مکمل ها

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search