رژیم غذایی

چه غذاهایی را باید در طول و بعد از مصرف آنتی بیوتیک ها بخورید

غذاهایی که همراه و بعد مصرف آنتی بیوتیک خوب استآنتی بیوتیکها خط دفاع قوی علیه عفونتهای باکتریایی هستند. با این حال، آنها گاهی اوقات می توانند عوارض جانبی مانند اسهال و آسیب کبدی ایجاد کنند. برخی از غذاها می توانند این عوارض جانبی را کاهش دهند

در حالی که برخی دیگر ممکن است آنها را بدتر کند. این مقاله آنچه که شما باید و نباید در طول و بعد از آنتی بیوتیک ها بخورید توضیح می دهد.
آنتی بیوتیک ها چه هستند؟ | پروبیوتیک ها را در طول و بعد از عمل مصرف کنید | مواد غذایی با فیبر بالا بخوریدمواد غذایی پروبیوتیک بخوریداز غذاهای خاصی که اثرات آنتی بیوتیکی را کاهش می دهد اجتناب کنید.

آنتی بیوتیک ها چه هستند؟

آنتی بیوتیک ها نوعی از داروهای مورد استفاده برای درمان عفونت های باکتریایی هستند. آنها با کشتن عفونت یا جلوگیری از گسترش آن کار می کنند.
انواع مختلفی از آنتی بیوتیک ها وجود دارد.
بعضی از آنها طیف وسیعی دارند به این معنی که آنها در طیف گسترده ای از باکتری های ایجاد کننده بیماری عمل می کنند. دیگران برای کشتن برخی از گونه های باکتری طراحی شده اند.
آنتی بیوتیک ها در درمان عفونت های جدی بسیار مهم و موثر هستند. با این حال، آنها می توانند با برخی از عوارض جانبی منفی همراه باشند.
به عنوان مثال، مصرف آنتی بیوتیک های بیش از حد می تواند به کبد شما آسیب برساند. یک مطالعه نشان داده است که آنتی بیوتیک ها شایع ترین دارو برای آسیب های کبدی هستند.
آنتی بیوتیک ها همچنین ممکن است اثرات منفی بر تریلیون ها باکتری و دیگر میکروب های موجود در روده شما داشته باشند. این باکتریها به طور کلی به عنوان میکروبیولوژیک روده شناخته می شوند.
آنتی بیوتیک علاوه بر کشتن باکتریهای ایجاد کننده بیماری، ممکن است باکتری های سالم را از بین ببرد.
مصرف بیش از حد بسیاری از آنتی بیوتیک ها می تواند مقدار و نوع باکتری ها را در داخل میکروبیوتای روده، بویژه در اوایل زندگی تغییر دهد.
در واقع، فقط مصرف یک هفته از آنتی بیوتیک ها می تواند آرایش میکروب بیوتین روده را تا یک سال تغییر دهد.
برخی مطالعات نشان داده اند که تغییرات در میکروبیوتای روده ناشی از مصرف بیش از حد آنتی بیوتیک در اوایل زود هنگام ممکن است خطر ابتلا به افزایش وزن و چاقی را افزایش دهد.
علاوه بر این، مصرف بیش از حد از آنتی بیوتیک ها می تواند به مقاومت آنتی بیوتیکی منجر شود و آنها را در کشتن بیماری های ایجاد کننده بی اثر سازد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

پروبیوتیک ها را در طول و بعد از عمل مصرف کنید

مصرف آنتی بیوتیک ها می تواند میکروبیوتاسیون روده را تغییر دهد که می تواند به اسهال مرتبط با آنتی بیوتیک به ویژه در کودکان منجر شود.
خوشبختانه تعدادی از مطالعات نشان داده اند که مصرف پروبیوتیک ها یا باکتری های سالم زنده می تواند خطر ابتلا به اسهال همراه با آنتی بیوتیک را کاهش دهد.
در یک بررسی از 23 مطالعه از جمله نزدیک به 400 کودک متوجه شدند که مصرف پروبیوتیک ها همزمان با آنتی بیوتیک می تواند خطر ابتلا به اسهال را بیش از 50 درصد کاهش دهد.
با بررسی بزرگتر از 82 مطالعه شامل بیش از 11،000 نفر نتایج مشابهی را در بزرگسالان و همچنین کودکان یافتند.
این مطالعات نشان داد که پروبیوتیک های Lactobacilli و Saccharomyces به ویژه موثر بودند.
با این حال، با توجه به این که پروبیوتیکها معمولاً باکتری هستند آنها همچنین می توانند توسط آنتی بیوتیک ها کشته شوند. بنابراین، مهم است که آنتی بیوتیک ها و پروبیوتیک ها را چند ساعت از هم جدا کنیم.
پروبیوتیک ها نیز باید پس از یک دوره مصرف آنتی بیوتیک ها به منظور بازگرداندن بعضی از باکتری های سالم در روده که قبلاً کشته شدند استفاده شود.
یک مطالعه نشان داد که پروبیوتیک می تواند میکروبیوتا را پس از یک رویداد مخرب مانند مصرف آنتی بیوتیک به حالت اولیه خود بازگرداند.
در صورت مصرف پروبیوتیک ها پس از آنتی بیوتیک ها، ممکن است بهتر باشد که یک محصول حاوی مخلوطی از گونه های مختلف پروبیوتیک ( نه فقط یک گونه) را داشته باشید.
در نهایت، با تغییر نوع باکتری هایی که در روده زندگی می کنند، آنتی بیوتیک ها می توانند عوارض جانبی روده ای، از جمله اسهال را ایجاد کنند.
مواد غذایی رژیمی بخورید
برخی از غذاها همچنین می توانند پس از آسیب های ناشی از آنتی بیوتیک ها، بازگرداندن میکروب بیوتین روده را بهبود ببخشند.
غذاهای تهیه شده توسط میکروب ها تولید می شوند و شامل ماست، پنیر، کلم ترش، کوماچا و کیمچی می شوند.
آنها دارای تعدادی از گونه های باکتری سالم مانند لاکتوباسیل هستند که پس از آنتی بیوتیک ها می توانند میکروبیوتای روده را به حالت سالم بازگردانند.
مطالعات نشان داده است افرادی که از ماست یا شیر تخمیر شده می خورند مقدار بیشتری از لاکتوباسیله ها در روده ها و مقادیر کمتری از باکتری های ایجاد کننده بیماری مانند Enterobacteria و Bilophila wadsworthia دارند.
کیمچی و شیر سویا تهیه شده دارای اثرات مفید مشابهی هستند و می توانند به رشد باکتری سالم در روده، مانند بیفیدوباکتریوم کمک کنند.
بنابراین خوردن غذاهای غنی شده ممکن است پس از مصرف آنتی بیوتیک ها باعث بهبود سلامت روده شود.
مطالعات دیگر نیز نشان داده اند که غذاهای غنی شده ممکن است در طول درمان آنتی بیوتیک سودمند باشد.
برخی از این ها نشان داده اند که خوردن ماست معمولی یا پروبیوتیک، می تواند اسهال را در افرادی که آنتی بیوتیک مصرف می کنند کاهش دهد.

مواد غذایی با فیبر بالا بخورید

فیبر نمی تواند توسط بدن شما هضم شود اما می تواند توسط باکتری روده شما هضم شود که به رشد آنها کمک می کند.
به عنوان یک نتیجه، فیبر ممکن است پس از یک دوره از آنتی بیوتیک ها به بازگرداندن باکتری های سالم روده کمک کند.
مواد غذایی با فیبر بالا عبارتند از:
دانه های کامل (فرنی، دانه نان کامل، برنج قهوه ای)
آجیل
دانه
لوبیا
عدس
توت ها
کلم بروکلی
نخود فرنگی
موز
آرتیشوک
مطالعات نشان داده اند که مواد غذایی حاوی فیبر رژیمی نه تنها قادر به رشد باکتری سالم در روده هستند بلکه ممکن است رشد برخی از باکتری های مضر را نیز کاهش دهند.
با این حال، فیبر رژیم غذایی می تواند میزان کالری معده را کاهش دهد. به نوبه خود، این می تواند میزان مصرف داروها را کاهش دهد.
بنابراین، بهتر است موقتاً از خوردن مواد غذایی با فیبر بالا در طول درمان آنتی بیوتیک جلوگیری شود و به جای آن پس از قطع آنتی بیوتیک ها خوردن آنها را تمرین کنید.
به طور مشابه، کاکائو حاوی پلی فنول های آنتی اکسیدانی است که اثرات پری بیوتیک مفید بر روی میکروبیوتاسیون روده دارند.
مطالعات چندگانه نشان داده است که پلی فنول های کاکائو همچنین باعث افزایش Bifidobacteria و لاکتوباسیل سالم در روده و کاهش برخی از باکتری های ناسالم، از جمله Clostridia می شود.
بنابراین، خوردن غذاهای پربیوتیک پس از آنتی بیوتیک ها ممکن است به رشد باکتری های سودمند روده که توسط آنتی بیوتیک ها آسیب دیده اند کمک کند.

مواد غذایی پروبیوتیک بخورید

بر خلاف پروبیوتیکها که میکروبهای زنده هستند پری بیوتیکها غذاهایی هستند که باکتریهای خوب در روده شما را تغذیه می کنند.
بسیاری از مواد غذایی با فیبر بالا دارای پروبیوتیک هستند. فیبر هضم شده و توسط باکتری های سالم روده تخمیر می شود به این ترتیب آنها می توانند رشد کنند.
با این وجود، غذاهای دیگر فیبر زیاد ندارند مانند پروبیوتیک ها که سبب رشد باکتریهای سالم مانند بیفیدوباکتریایی می شود.
به عنوان مثال، شراب قرمز حاوی پلی فنول های آنتی اکسیدانی است که توسط سلول های انسانی هضم نمی شوند بلکه توسط باکتری های روده قابل هضم هستند.
یک مطالعه نشان داد که استفاده از عصاره پلی فنول قرمز برای چهار هفته می تواند میزان Bifidobacteria سالم در روده را به میزان قابل توجهی افزایش دهد و فشار خون و کلسترول خون را کاهش دهد.

از غذاهای خاصی که اثرات آنتی بیوتیکی را کاهش می دهد اجتناب کنید.

در حالی که بسیاری از غذاها در طول و پس از آنتی بیوتیک ها مفید هستند از برخی از آنها باید اجتناب شود.
به عنوان مثال، مطالعات نشان داده است که در هنگام مصرف برخی داروها، از جمله آنتی بیوتیک ها مصرف گریپ فروت و آب گریپ فروت می تواند مفید باشد.
این به این دلیل است که آب گریپ فروت و بسیاری از داروها توسط یک آنزیم به نام سیتوکروم P450 شکسته می شوند.
در حالی که خوردن گریپ فروت بر روی آنتی بیوتیک ها می تواند مانع از تجزیه بدن به درستی شود. این می تواند برای سلامتی شما مضر باشد.
یک مطالعه شش ساله در مردان نشان داد که نوشیدن آب گریپ فروت در هنگام مصرف آنتی بیوتیک اریترومایسین، در مقایسه با افرادی که با آب مصرف می کنند میزان آنتی بیوتیک در خون آنها افزایش می یابد.
غذاهای حاوی کلسیم ممکن است بر جذب آنتی بیوتیک تاثیر بگذارد.
مطالعات نشان داده اند که غذاهایی که با کلسیم افزوده می شوند جذب آنتی بیوتیک های مختلف، از جمله سیپروفلوکساسین و گتیفلوکساسین را کاهش می دهد.
با این حال، مطالعات دیگر نشان داده اند که مواد غذایی حاوی کلسیم مانند ماست یک اثر مهاری ندارند.
هنگام مصرف آنتی بیوتیک ها باید از غذاهایی که مقدار بالایی از کلسیم دارند اجتناب شود.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search