رژیم غذایی

آیا ایستاده غذا خوردن برای شما بد است؟

ایستاده غذا خوردن سبب چاقی می شودبر اساس مطالعه سال 2007 که زنان بالغ را شامل می شد نشستن برای خوردن می تواند به شما کمک کند که مواد غذایی کمتر و کالری کمتری مصرف کند و در مجله "آکادمی تغذیه و رژیم غذایی" منتشر شد. همچنین می تواند به شما در انتخاب غذاهای سالم تر کمک کند.

با این حال، بحث وجود دارد چرا که انسانها هنگامی که غذا می خورند در هنگام ایستادن نسبت به نشستن، کالری بیشتر می سوزانند. با این حال با صرف زمان در نشستن و لذت بردن از غذا می توانید طیف وسیعی از مزایای سلامتی را به دست آورید که از ایستادن به دست نمی آورید.به دلیل گذراندن وقت در فضای مجازی، روند تغذیه افراد در حال ایستاده، نشسته و دراز کشیدن می باشد. به عنوان مثال، خوردن در حال دراز کشیدن در روم باستان و یونان بسیار شیک بود. از آن به بعد، نشستن برای غذا خوردن بیشترین تشویق شده است. اخیراً برخی از مردم هنگام غذا خوردن ایستاده اند یا به عنوان یک راه برای صرفه جویی در وقت و یا برای ژتون غذای یک کار دفتر رسمی می ایستند و غذا می خورند. با این حال، برخی اصرار دارند که در حال ایستاده غذا بخورند و این روش ممکن است برای هضم مضر و منجر به خوردن بیش از حد شود. این مقاله به بررسی اثرات خوردن غذا در هنگام ایستادن و اینکه آیا آن مضر است یا خیر می پردازد.

تأثیر وضعیت شما بر هضم

وضعيتي که در هنگام خوردن دارید ميتواند توانايي شما در هضم غذا را تحت تأثير قرار دهد.
تخلیه غذا از شکم در صورتی که فرد در حال نشستن یا دراز کشیدن باشد نسبت به زمانی که ایستاده می خورد آرام تر است دلایل دقیقی که به طور کامل شناخته نمی شوند اما گرانش نقش مهمی ایفا می کند.
در یک مطالعه، سرعت هضم در زنانی که بلافاصله پس از غذا خوردن نشسته یا دراز کشیدند مقایسه شد. زنان که دراز کشیدند حدود 22 دقیقه بیشتر وقت خود را صرف هضم غذا کردند در مقایسه با کسانی که نشسته بودند.
مطالعه دیگری مقایسه میزان هضم در افرادی که پس از یک وعده غذا خوردن، نشسته، ایستاده و یا حرکت کردند را کنترل کردند.
کسانی که بعد از خوردن غذا دراز کشیدند در مقایسه با سه گروه دیگر، 54 تا 102 درصد غذا را طولانی تر هضم کردند. از سوی دیگر، کسانی که ایستادند و در حال حرکت غذا خوردند غذای خود را سریعتر هضم می کردند.
محققان همچنین به طور مستقیم اثرات ایستاده و نشستن بعد از غذا را مقایسه کردند. کسانی که ایستاده بودند غذای خود را کمی سریعتر هضم کردند. با این حال، تفاوت پنج دقیقه ای بسیار کوچک بود تا قابل توجه باشد.
هیچ مطالعه ای سرعت هضم در افرادی که نشسته یا ایستاده غذا می خورند را مقایسه نکرد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

ایستادن می تواند سبب زیاد خوردن شود

بعضی افراد معتقدند که ایستاده غذا خوردن می تواند به شما در از دست دادن وزن بیشتر از نشسته غذا خوردن کمک کند. با این حال، متضاد آن ممکن است درست باشد.
با وجود اینکه ایستادن میتواند حدود 50 کالری بیشتر از نشستن مصرف کند این امر لزوماً برای ایجاد تغییر در زمان به اندازه کافی نیست.
این به این دلیل است که اکثر مردم وعده های غذایی خود را نسبتاً سریع می خورند. بنابراین در بهترین حالت، مصرف یک وعده غذایی که در حال ایستادن است ممکن است به شما کمک کند تا حدود 12-25 کالری اضافی را بسوزانید.
در مقابل، نشستن برای وعده غذایی با احتمال بیشتری سرعت غذا خوردن را کاهش می دهد و به طور بالقوه کاهش تعداد کالری که شما مصرف می کنید تا حدی بیشتر است.
مطالعات متعدد نشان می دهد که خوردن غذا به آرامی می تواند اشتها را کاهش دهد و احساسات سیری را افزایش دهد که هر دو می توانند کل کالری مصرف شده در طی وعده غذایی را کاهش دهند. این ممکن است به خوردن 88 کالری کمتر در هر وعده غذایی شود.
نشستن برای یک وعده غذایی همچنین ممکن است به مغز شما کمک کند که یک وعده غذایی واقعی را مصرف کنید و احتمال بیش از حد غذا خوردن در طی وعده غذایی را کاهش می دهد.

این ممکن است باعث احساس گرسنگی در شما شود.

بدن شما دارای چندین روش مختلف برای تعیین گرسنگی یا سیری شما است.
یکی از آنها این است که حس می کند چقدر مواد غذایی در معده وجود دارد. میزان اتساع معده پس از غذا می تواند به مغز شما اطلاع دهد که آیا شما به اندازه کافی خورده اید.
بیشتر شکم شما اتساع می یابد و طولانی تر سیر باقی می مانید و کمتر احساس گرسنگی می کنید. به همین دلیل است که غذاهایی که به سرعت هضم می شوند مثل کربوهیدراتهای فرآوری شده تمایل دارند تا شما احساس گرسنگی بیشتری نسبت به زمانیکه مدت زمان بیشتری برای هضم شدن غذا مانند فیبر و پروتئین نیاز است.
اگر چه در سرعت هضم بین غذا در هنگام نشستن یا ایستادن اختلاف زیادی وجود ندارد اما در زمان حرکت تفاوت می کند.
حرکت در اطراف بلافاصله پس از خوردن باعث می شود معده شما خالی شود و روده شما هضم غذا را تا 30٪ سریعتر انجام دهد.
تحقیقات با تخلیه سریع تر معده به افزایش احساس گرسنگی پس از غذا مرتبط است. به این ترتیب، کسانی که در حین خوردن می ایستند و یا قدم می زنند ممکن است پس از غذا احساس گرسنگی بیشتری کنند نسبت به کسانی که به سادگی می ایستند یا نشسته اند.

این ایستاده خوردن می تواند ریفلاکس و سرطان را کاهش دهد

ریفلاکس معده زمانی اتفاق می افتد که محتویات معده به مری می رسد. این می تواند منجر به احساس سوختگی در وسط سینه شود معمولاً به عنوان سوزش قلب شناخته شده است.
افرادی که دارای ریفلاکس هستند اغلب توصیه می شود که در موقع غذا خوردن از خم شدن اجتناب کنند و همچنین تا چند ساعت پس از غذا خم نشوند.
این به این دلیل است که خم شدن فشار معده را افزایش می دهد و باعث می شود که غذا به مری برگردد.
با غذای بیش از حد در معده احتمال ریفلاکس نیز بیشتر می شود این فشار بر روی دریچه ای است که مری را از معده جدا می کند و این احتمال را افزایش می دهد که محتویات معده به عقب برسد.
جالب توجه است خوردن در حالی که عمودی نشسته یا ایستاده اید می تواند فشار را در معده کاهش می دهد و احتمال ریفلاکس کاهش می یابد.
علاوه بر این، خوردن در هنگام ایستادن و یا حرکت در اطراف، مانند در طول غذا قدم زدن، ممکن است سریعتر غذا را از معده بیرون بکشد و احتمال ریفلاکس و سوزش قلب را کاهش می دهد.

ممکن است باعث نفخ شود

در بعضی موارد، خوردن غذا هنگام ایستادن ممکن است از هضم صحیح جلوگیری کند.
بخشی از آن این است که خوردن غذا هنگام ایستادن موجب می شود مردم به سرعت سریع غذا بخورند. این می تواند میزان هوای بلعیده شده در طی وعده غذایی را افزایش دهد و به طور بالقوه گاز و نفخ دار شدن را افزایش می دهد.
همچنین موقعیت بدن شما مستقیم تر و هضم سریع تر می شود.
هضم سریع تر می تواند مشکل ساز باشد زیرا این امر زمان کمتری را برای مواد مغذی در تماس با دیواره روده ایجاد می کند و باعث می شود که بدن برای جذب آنها مشکل تر باشد.
هنگامی که کربوهیدرات ها به طور ضعیف هضم می شوند آنها در روده تحریک می شوند و باعث گاز و نفخ می شوند.
هر کس می تواند گاز و نفخ از کربوهیدرات های هضم نشده را تجربه کند. با این حال، دو گروه از افراد به خصوص ممکن است چنین ناراحتی هایی را تجربه کنند - افرادی که از لاکتوز ناتوان یا حساس به FODMAP هستند. FODMAP ها گروهی از غذاهایی هستند که می توانند باعث ایجاد گاز شوند.
افرادی که وعده های غذایی خود را سریع و یا در طول و یا بلافاصله پس از خوردن غذا قدم می زنند غذای خود را 30٪ سریعتر هضم می کنند. این ممکن است احتمال هضم کربوهیدرات را ضعیف، گاز و نفخ را افزایش دهد.

خوردن در حال نشسته ممکن است باعث آگاهی شما شود

ذهنیت باید بخش مهمی از هر وعده غذایی باشد.
تحقیقات نشان می دهد تمرکز ذهن در طول وعده های غذایی می تواند به شما در لذت بردن از غذا و کاهش احتمال زیاد خوردن کمک کند.
خوردن ذهنی شما، نیاز به تمرکز تمام حواس شما بر تجربه غذا دارد. این امر به راحتی با خوردن غذا به دست می آید و وقت شما را برای لذت بردن از وعده های غذایی می گیرد.
اگر شما دریابید که نوع غذا خوردن شما در حال ایستادن است ممکن است بهتر باشد که بنشینید و غذا را به آرامی، دور از تلفن، رایانه، تلویزیون و سایر پرت کننده های حواس بخورید.

توجه: نشسته غذا خوردن می تواند به شما کمک کند که غذای کمتری مصرف کنید و کالری کمتری مصرف کنید زیرا شما به آرامی غذا می خورید و به آنچه که در دهان خود قرار می دهید توجه می کنید. مطالعۀ سال 2007 زنان بالغ که در "مجله آکادمی تغذیه و رژیم غذایی" منتشر شد، دریافتند که مصرف کالری کم در زنان که به آرامی می خورند در مقایسه با زنان که سریع تر می خوردند کمتر بود. با گذشت زمان، نشستن و خوردن می تواند احتمال کاهش وزن را افزایش دهد زیرا شما به طور کلی کالری کمتری مصرف می کنید

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search