رژیم غذایی

6 خواص پونه کوهی مبتنی بر شواهد علمی

خواص پونه کوهیاورگونو یک گیاه دارویی از نعناع یا خانواده Lamiaceae است. این در هزاران سال در پزشکی و پخت و پز استفاده می شده است. این عطر و طعم غذا را اضافه می کند و ممکن است دارای مزایای سلامتی باشد. نام گیاه از واژه یونانی "oros" به معنی کوه و "ganos" به معنای شادی است.

به طور معمول حدود 50 سانتی متر بلند می شود و برگ های بنفش در حدود 2 تا 3 سانتیمتر طول دارد. مواد شیمیایی که به گیاه بوی منحصر به فرد و دلپذیر می دهد شامل تیمول، پینن، لیمونن، کارواکرول، اوسیمن و کریوفیلن است. اعتقاد بر این است که حاوی آنتی اکسیدان های قوی و خواص ضد باکتری است.
پونه کوهی گیاه اصلی در بسیاری از غذاها در سراسر جهان محسوب می شود. این عطر و طعم قوی دارد این می تواند تازه، خشک یا به عنوان یک روغن یافت شود و همه گفته اند که مزایای سلامتی قابل توجهی دارند. اگر چه به طور معمول در مقادیر کم استفاده می شود پونه کوهی در برخی از مواد مغذی مهم استفاده می شود. فقط یک قاشق چای خوری پونه کوهی می تواند حدود 8 درصد از نیازهای روزانه ویتامین K شما را تامین کند. به مبارزه با باکتری ها برای کاهش التهاب کمک می کند مطالعات برخی از مزایای بالقوه چشمگیر آن را کشف کرده اند. این مقاله به بررسی 6 مزایای سلامت مبتنی بر شواهد علمی پونه می پردازد.

محتوای تغذیه ای پونه کوهی

پونه کوهی حاوی مواد مغذی مهم است.
یک قاشق چای خوری پونه کوهی خشک حاوی:
انرژی: 5 کالری
فیبر: 0.8 گرم
کلسیم: 29 میلی گرم
آهن: 0.66 میلی گرم
منیزیم: 5 گرم
منگنز: 0.09 میلی گرم
پتاسیم: 23 میلی گرم
ویتامین ای: 0.33 میلی گرم
ویتامین ک: 11.2 میکروگرم
ویتامین K برای رشد استخوان، حفظ تراکم استخوان و تولید پروتئین های لخته شدن خون مهم است. کلسیم برای تشکیل استخوان ها و دندان ها ضروری است.
اورگونو همچنین یک منبع غنی از آنتی اکسیدان های رژیم غذایی است که به محافظت از سلول ها در برابر اثرات رادیکال های آزاد و بهبود توانایی بدن در مبارزه با عفونت کمک می کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. پونه کوهی غنی از آنتی اکسیدان ها

پونه کوهی غنی از آنتی اکسیدان ها است و ترکیباتی هستند که به مبارزه با آسیب های رادیکال های آزاد مضر بدن کمک می کنند. ایجاد رادیکال های آزاد با بیماری های مزمن مانند سرطان و بیماری های قلبی ارتباط دارد.
مطالعات متعدد آزمایشگاهی نشان داده است که پونه کوهی و روغن پونه کوهی دارای آنتی اکسیدان های بالا است.
روغن اسانس پونه کوهی به ویژه دارای کارواکرول و تیمول بالا است دو آنتی اکسیدان ها که می تواند از آسیب به سلول های ناشی از رادیکال های آزاد جلوگیری کنند.
پودر زیتون در ترکیب با سایر غذاهای آنتی اکسیدان بالا مثل میوه ها و سبزیجات می تواند یک دوز دلپذیر آنتی اکسیدان ها را فراهم کند که ممکن است به بهبود سلامت شما کمک کند.

2. پونه کوهی ممکن است به مبارزه با باکتری کمک کند

پونه کوهی حاوی ترکیبات خاصی است که خواص ضد باکتری قوی دارند.
یک مطالعه لوله آزمایش نشان داد که اسانس اژئوتوئیدی باعث جلوگیری از رشد اشرشیا کولی و سودوموناس آئروژینوزا، دو نوع باکتری است که می تواند باعث عفونت شود.
یکی دیگر از مطالعات آزمایشگاهی نشان داد که پونه کوهی در برابر 23 گونه باکتری موثر است.
علاوه بر این، یک مطالعه لوله آزمایش مقایسه فعالیت ضد میکروبی اسانس های پونه کوهی، مریم گلی و آویشن را بررسی کرد. پونه کوهی یکی از مؤثرترین اسانس های ضروری در برابر باکتری ها بود دوم آویشن.
پژوهش حاضر محدود به مطالعات آزمایشگاهی است که از مقادیر متمرکز این گیاه استفاده کرده اند. بنابراین، برای تعیین این که چگونه این نتایج می تواند بر انسان تاثیر بگذارد، تحقیقات بیشتری لازم است.

3. پونه کوهی می تواند خواص ضد سرطان داشته باشد

پونه کوهی در آنتی اکسیدان ها بالا است. این ترکیبات نه تنها می توانند خسارات ناشی از رادیکال های آزاد را خنثی کنند بلکه ممکن است به جلوگیری از سرطان کمک کنند.
برخی مطالعات آزمایشگاهی نشان داده اند که پونه و اجزای آن ممکن است به کشتن سلول های سرطانی کمک کنند.
یک مطالعه لوله آزمایش عصاره پونه کوهی را روی سلول های سرطانی روده انسان تست کرد و متوجه شد که رشد سلول های سرطانی را متوقف کرده و باعث کشتن آنها شده است.
یکی دیگر از مطالعات آزمایشگاهی نشان داد که کارواکرول، یکی از اجزای تشکیل دهنده پونه، به سرکوب رشد و گسترش سلول های سرطانی روده کمک می کند.
با این حال، در نظر داشته باشید که این ها مطالعات آزمایشگاهی با استفاده از مقادیر زیاد گیاه و ترکیبات آن بودند. مطالعات انسانی با استفاده از دوزهای معمول برای تعیین اثرات آن ضروری است.

4. پونه کوهی می تواند به کاهش عفونت کمک کند

علاوه بر مبارزه با باکتریها، برخی از مطالعات تست شده در لوله آزمایش نیز دریافتند که پونه کوهی و اجزای آن ممکن است در برابر بعضی از ویروس ها محافظت کنند.
به طور خاص، کارواكرول و تيمول دو تركيب در پونه کوهی هستند كه با خواص ضد ويروسي مرتبط هستند.
در یک مطالعه لوله آزمایش، کارواکرول نورویروس یک عفونت ویروسی عامل اسهال، حالت تهوع و درد معده را در طی یک ساعت پس از درمان غیرفعال کرد.
یکی دیگر از مطالعات آزمایشگاهی نشان داد که تیمول و کارواکرول تا 90 دقیقه از ویروس هرپس سیمپلکس را غیر فعال کرده است.
در حالی که این نتایج امیدوار کننده است تحقیقات بیشتری در مورد این که چگونه پونه کوهی می تواند عفونت های ویروسی در انسان را تحت تاثیر قرار دهد لازم است.

5. پونه کوهی می تواند التهاب را کاهش دهد

التهاب یک پاسخ ایمنی طبیعی است که به علت بیماری یا آسیب رخ می دهد.
با این حال، التهاب مزمن به پیشرفت بیماری مانند بیماری قلبی، دیابت و بیماری های خود ایمنی کمک می کند.
پونه کوهی غنی از آنتی اکسیدان ها است که می تواند باعث خنثی سازی رادیکال های آزاد و کاهش التهاب شود.
همچنین شامل ترکیبات مانند کارواکرول است که نشان داده شده است خواص ضد التهابی دارد. در یک مطالعه حیوانی، کارواکرول باعث کاهش تورم تا حدود 57٪ در ناحیه موش ها می شود.
مطالعه دیگری از حیوانات نشان داد که مخلوطی از روغنهای ضروری آویشن و پونه کوهی تعداد نشانگرهای التهابی را در موشهای مبتلا به کولیت یا کولون ملتهب کاهش داد.
به یاد داشته باشید که این مطالعات در مورد اثرات پونه کوهی و اجزای آن در مقادیر زیاد متمرکز شده است. مطالعاتی برای تعیین اینکه چگونه یک دوز طبیعی می تواند بر التهاب در انسان تاثیر بگذارد مورد نیاز است.

6. پونه کوهی به رژیم غذایی آسان اضافه می شود

اگرچه شما ممکن است فکر کنید که پونه کوهی فقط برای پیتزا و غذاهای پاستا است این گیاه چند منظوره را می توان از بسیاری جهات استفاده کرد.
سعی کنید تمام برگ های پونه کوهی را به سبزی های دیگر برای سالاد حاوی مواد مغذی مخلوط کنید یا برگ ها را روی چیلی، سوپ یا تاس کباب بپاشید.
شما همچنین می توانید آن را برای پاستای تازه یا سس سالاد استفاده کنید همچنین برای غذاهای گوشتی فصل و یا طعم سس های خانگی استفاده کنید.
پونه کوهی به صورت پودر، تازه، خشک و یا روغن در دسترس است و آن فوق العاده آسان به رژیم غذایی اضافه می شود.

سایر مزایای سلامتی عبارت است از:

با توجه به پایگاه داده جامع دارویی طبیعی، پونه می تواند برای بیماری ها و شرایط زیر استفاده شود:
زخم های سرد
درد عضلانی
آکنه
شوره سر
برونشیت
دندان درد
نفخ
سردرد
بیماری های قلبی
آلرژی
انگل روده ای
گوش درد
گلو درد
خستگی
دفع حشرات
گرفتگی های قاعدگی
اسانس پونه کوهی ساخته شده از Origanum vulgare یا Thymus capitatus ممکن است به مشکلات زیر کمک کند:
قارچ پا یا ناخن: چند قطره را در آب قرار داده و پای را در آن خیس کنید یا روغن های رقیق را به طور موضعی به منطقه آسیب برسانید.
عفونت های سینوس و سرماخوردگی: از چند قطره در حمام بخار استفاده کنید و در معرض استنشاق قرار دهید.
هر روغن اساسی باید قبل از استفاده، یا با روغن حامل مانند روغن زیتون و یا در آب، همانند یک حمام بخار رقیق شود.
تحقیقات بیشتری برای تأیید اثربخشی پونه کوهی به عنوان یک درمان ضروری است.

عوارض جانبی و اقدامات احتیاطی

خوردن پونه می تواند موجب ناراحتی معده در برخی افراد شود.
علاوه بر این، کسانی که به گیاهان متعلق به خانواده Lamiaceae شامل پونه، ریحان، اسطوخودوس، نعناع و مریم گلی آلرژی دارند باید محتاط باشند زیرا ممکن است واکنش حساسیتی به پونه نیز ایجاد کند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (1)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. دکتر مریم دادمنش

با سلام و ارادت رژیم غذایی برایIB Sمیخواستم

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search